AnasayfaBlogErgoterapi Bölümü Nedir? Ne İşe Yarar?
Meslekler

Ergoterapi Bölümü Nedir? Ne İşe Yarar?

29 Nisan 2020
Ergoterapi Bölümü Nedir? Ne İşe Yarar?

Sağlık alanında, bireylerin her durumda iyi olma hâlini sürdürmeye yönelik birçok meslek tanımını görebiliyoruz. Temel olarak insan sağlığına olumlu etki etmek amacıyla dünyada ve ülkemizde sağlık bölümlerine de büyük yatırım yapılıyor. Birbirinden farklı sağlık bölümleri, birey ya da grupların her açıdan kendilerini iyi ve sağlıklı hissetmelerine yönelik hizmet sağlıyor. Önemli sağlık hizmeti sağlayan bölümlerden biri de ergoterapi. Ergoterapi bölümü, birey ve grupların yaşadıkları birtakım sağlık sıkıntılarına çözüm odaklı yaklaşan, aktif yaşama katılımı desteklemeye yönelik bilişsel, psikomotor, psikososyal ve fiziksel gelişimi edinmeye yardımcı bir meslektir.

Dünyadaki konumuna baktığımız zaman ergoterapi, Avrupa merkezli ülkelerde ve Amerika'da belli bir aşinalığa erişmiş durumda. Ülkemizde ise sağlık bölümlerine duyulan ilginin yanında, bazı bölümlere aşina olunmadığı ve tanımının da tam olarak anlaşılmadığı görülüyor. Ergoterapi de bu aşinalığın gerisinde önemli bir sağlık hizmetini icra etmeyi sürdürüyor. Ergoterapi ne demek diye açarsak sağlık sektöründe çok önemli bir misyonu üstlenen bölüm, dezavantajlı gruplardan başlayarak sağlığını ve iyi olma hâlini sürdürmek isteyen her bireye psiko-sosyal, fiziksel uğraş ve aktivite için gerekli uygulamaları aktarıyor.

Kişilerin herhangi bir sağlık sıkıntısı sonrası işlenemez durumda olan motor ve fiziksel uygulamaların kazanımı için ergoterapistlerden yararlanılır. Yine örnek vermek gerekirse iş kazaları sonrası, beden hareketleri kısıtlı bir hastanın bedensel hareketlerini yerine getirmeye yönelik el- kol ve beden koordinasyonunu içeren fiziksel hareketleri uygulamak ve geliştirmek, ergotarapistin görevidir. Bununla birlikte bu göreve uygun olarak ergoterapinin bir diğer adı da "iş ve uğraşı terapisti"dir.

Birçok önemli psikolojik, sosyal ve fiziksel öğrenme ile uygulamayı içeren bölümün, ülkemizde lisans derecesinde kabul görüldüğünü de belirtmek lazım. Daha önce 2 yılık bir öğrenimden sonra tam olarak karşılığı verilmeden mezun eden bölüm, günümüzde önemli bir konuma sahip olmaya hazır. Tabii ki sağlığın en uğraş veren alanlarından biri olarak bölümü tercih etmeyi düşünenlerin, ciddi ve detaylı bir araştırmadan sonra karar vermeleri gerek. Yazımızın da konusu olarak ergoterapi bölümünü ve içeriğini, sizlere tanıtarak meslek icrası için gerekli detayları da ilginize sunacağız.

Ergoterapi Bölümü ile İlgili Bilgiler

Ergoterapi bölümü, geniş görev tanımını elde etmeden önce Fizik tedavi ve Rehabilitasyon alanında fizyoterapi mesleği dahilinde tanımlıyordu. Mesleğin tam olarak bilinmemesi de uzun yıllar ergoterapistlerin, fizyoterapi içinde yer alması ve mezunların bu alanda görev yapmasıydı. Neyse ki günümüzde birçok üniversite ergoterapinin bağımsız, farklı bir öğreti ve yöntem içerdiğinin farkında olarak bölümleri açıyor.

Ergoterapi bölümü, üniversitelerin 4 yıllık lisans öğrenimine bağlı olarak mevcut adayları mezun ediyor. Ergoterapi alanında uğraş vermek isteyenler için başka bir alternatif yol da mevcut. Meslek Yüksek Okullarına bağlı, 2 yıllık "Ergoterapi Teknikeri"  bölümü de bu alanda mezun veriyor. Yalnız önemli bir fark, ergoterapi teknikeri bölümünden mezunlar ergoterapistin teknikeri olabiliyor ve görev ile sorumlulukları da birbirinden ayrılıyor.

Tekrar ergoterapi bölümüne dönecek olursak, bölüm ilk kez 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde kendini göstermiştir. Sağlık Bilimleri Fakültesinin önemli bir bölümü olarak ergoterapi, sayısal meslekler arasında yer alıyor. Üniversite sınavında SAY puan türünden yeterli sıralamayı elde eden adaylar, geleceğin ergoterapisti adayı olabiliyor. Daha detaylı bilgi için ergoterapi sıralama nedir yazısına göz atabilirsiniz.

Ergoterapi bölümü önemli bir sağlık hizmeti sunmasıyla, yavaş yavaş ülkemizde de aktif bir görev alanı ediniyor. Bölümün teori ile pratiği bir arada yürüten bir özelliği ve ergoterapinin farklı yöntemlerini içeren bir ders içeriği vardır. Kişilerin iyi hissetme hâlinde bir bozukluk olduğunda ergoterapist, farklı yöntemler ışığında kişiye yardımcı olur. Bir terapist olarak müzik, sanat, fizyoterapi, psikoloji, sosyoloji gibi alanlardan yararlanarak kişiye uygun iyileştirme yöntemini uygular. Bölümü tercih edecek adaylar, teorik bigilerini ergoterapinin geniş iş alanlarında uygulama ya da staj yaparak pratiğe döker.

Önemli bir ayrım olarak bölümün fizyoterapiden farklarını da bilerek mesleği önceden tanımanız gerekir. İki önemli sağlık hizmeti görevini üstelenen alanlar, birtakım farkı yönlere sahip olarak birbirinden ayrı lanse edilmeyi gerektiriyor. Bununla birlikte iki bölümde de terapist adaylarında olması gereken nitelikler, benzer özellikler gösterir.

Ergoterapi ve Fizyoterapi Alanının Farkları

Ergoterapinin görev ve meslek tanımında; kişinin duygusal, bilişsel, psikososyal ve fiziksel kapasitesinin değerlendirerek uygun bir program uygulanması maddesi vardır. Bu göreve baktığımızda birden çok alan dahilinde, geniş kapsamlı bir gözlem ve değerlendirme yapılır ve kişinin mesleki ile günlük hayatında potansiyeli yansıtma uygulamasına geçilir. İyileştirmeye yönelik günlük yaşam ve bedensel aktivitelere geçilir, buna uygun araç ve gereçler, kişiye kolaylık sağlaması açısından öğretilir. Bu açıdan baktığımızda gözleme ve kişisel analize yer veren ergoterapi, egzersiz ile kişinin rahatsızlığını gidermeye çalışan fizyoterapiden farklıdır.

Ayrıca 4 yıllık lisans öğreniminde ergoterapi mezunları, edindikleri farklı alan bilgileri ve yöntemlerini kişinin istek, ihtiyaç, yaş, cinsiyet, toplumsal ve mesleki konumuna uygun modeller aracılığıyla uygulamaya geçer.

Ergoterapi Bölümü İş İmkânları

Ergoterapi mezunları, aldıkları teorik ve pratik bilgileri uygulayabilecekleri geniş iş olanaklarına sahiptir. Devlet ve özel sektör dahilinde sağlık hizmeti sağlayan her kurumda çalışma olanağı bulunuyor. Tabii ki kişinin isteğine ve mevcut koşullara bağlı olarak farklı alanlarda çalışmak mümkün. Devlet kurumlarında çalışma isteği için öncelikle KPSS ile kamu personeli olunabiliyor. Yine hastaneler, ergoterapistlerin en geniş çalışma alanlarında birini oluşturuyor. İnsan odaklı ve insanın her açıdan iyi hissetmesine yönelik pek çok iş imkânının olduğunu, teoride görebiliyoruz.

Yine özel eğitime ihtiyaç duyan ve sosyal becerileri edinmeye yönelik sosyal aktivite merkezleri ile özel eğitim ve travma, rehabilitasyon merkezlerinde çalışılabilir. Farklı iş imkânlarının olduğu alanlarda, çalışma yetkinliği ve uzmanlığı için deneyimden önce, ilgi alanızı okurken belirlemeniz önerilir. Geniş bir insan grubunu kapsayan ergoterapi alanında çocuklarla, gençlerle ya da yaşlılarla çalışılabilir. Çalışmak istediğiniz alanı belirleyerek daha ilgili olabilir ve yetkin bilgi birikiminizi yansıtabilirsiniz.

Kimler Ergoterapist Olmalı?

Her meslek icrası için gerekli bazı kişisel ve mesleki yeterlilik özellikleri bulunur. Ergoterapi bölümünde de bunu rahatlıkla görebilirsiniz. İnsan odaklı bir meslek olduğundan insanı anlama ve tanıma faaliyetleri meslek için gerekli bazı özellikler arasında. Ayrıca meslek dahilinde, sürekli sağlık ve insan arasında bir köprü kurma görevinde olunacağından, sağlık alanında çalışmak isteyenlerin bölümü tercih etmesi gerekir. Özellikle üniversite tercihleri doğru yapılmalı ve alanı tanıtan içerikleri araştırarak bölümü seçmelisiniz.

Ergoterapi bölümünü tercih ettikten sonra aldığınız eğitime ek olarak kendinizi meslek dahilinde geliştirmek için gerekli sempozyum, eğitim, proje ve uygulamayı içeren etkinliklere katılmayı ihmal etmeyin. Ergoterapi mesleğini icra etmek için gerekli bazı kişisel ve mesleki nitelikleri de aşağıda bulabilirsiniz.

  • Bireylere ve gruplara karşı yardımsever ve anlayışlı olabilmek

  • İlgili ve sabırlı olma, kişiye özgü eğitimi sunabilmek

  • Sağlık alanında hızlı tempoya alışabilmek ve sağlık alanına ilgili olmak

  • Gerekli eğitim sonrası kişisel gelişim odaklı çalışmalara, etkinliklere katılmak

  • Farkı alanlarda araştırma, okuma yapabilme isteği

  • Eğitimde öğretilen modelleri ve yöntemleri doğru yerde doğru kişiye uygulayabilmek

  • Psikolojik açıdan dayanıklı olma, psikososyal becerileri gösterebilme

  • Edinilen görev boyunca, sağlık hizmetinde iletişimin önemi için doğru iletişim kurabilme becerisi

İnsana yardım etmek için en uygun meslek dallarından birinin ergoterapi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Farklı bir sağlık yaklaşımı olarak pek çok modellerin uygulamada kişilere yansıtılması da ergoterapiyi özel kılan unsurlardan biri. Meslek dahilinde belli başlı zorluklar yaşanabilse de yardıma ihtiyacı olanlara ulaşabilmek, sağlık alanında en büyük moral kaynağı olabiliyor. Ergoterapi de sağlık yaklaşımı ve yardımseverlilik özellikleriyle ülkemizde bu alanda çalışmaya hazır sağlık çalışanlarını bekliyor. Bölüme yönelik de ilginiz ve inceleme isteğiniz varsa üniversitelerin ders programı sekmesinden derslere göz atabilir ve bölüm tanıtımlarını okuyabilirsiniz.

ergoterapi bölümü ergoterapist ergoterapi mezunları fizyoterapi sağlık hizmeti
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ergoterapi Bölümü Nedir?
Bölümler

Ergoterapi Bölümü Nedir?

16 Haziran 2020
Ergoterapi Sıralama Nedir?
Meslekler

Ergoterapi Sıralama Nedir?

28 Nisan 2020
Ergoterapi Ne Demek?
Meslekler

Ergoterapi Ne Demek?

28 Nisan 2020
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
yasemin erdemirrYasemin Erdemir
240110
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
17049
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150