AnasayfaBlogErgoterapi Sıralama Nedir?
Meslekler

Ergoterapi Sıralama Nedir?

28 Nisan 2020
Ergoterapi Sıralama Nedir?

Sağlık hizmeti alanında insanlara yardımcı olma konusunda en kıymetli bölümlerden biri ergoterapidir. Sağlık bölümleri arasında adına pek aşina olunmamış olsa da bu bölüm, kişilerin iyi olma hâlini ve sağlıklarını tekrar sürdürmelerine yardımcı olur. Bilişsel, psikolojik, psikososyal, psikomotor, ve fiziksel bir rahatsızlığın önüne geçmek ve buna yönelik çözüm üretmek, ergoterapi alanında uygulanır. Bireyin yaşadığı bir sağlık sorununda onu etkileyen unsurlar tespit edilir ve her kişiye özgü bir program yoluyla çözüme geçilir. Ergoterapi ne demek diye düşündüğümüzde alanı, kişi ya da grupların iyi olma hâlini sürdürmeye yönelik kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerinin yolunu açar.

Her ne kadar önemli bir sağlık görevini üstlense de ergoterapi, ülkemizde tam olarak bilinmemekte ve uzun yıllar da bağımsız bir bölüm olarak kendini ifade edemiyordu. Günümüzde ise hâlâ tam manasıyla anlaşılamasa da üniversitelerde lisans eğitimini kapsayan bağımsız bir bölümü sahip. Daha önce Fizik Tedavi ve Rehabilitasyona bağlı olan bölüm, bugün 4 yıllık eğitimi sağlayan önemli bir sağlık alanı.

Ülkemizde başta tıp olmak üzere sağlık bölümleri, büyük ilgi ve alaka görüyor. Sağlık alanının diğer bölümlere nazaran daha güvenli ve gelir sağlayıcı özellikte oluşu, birçok öğrencinin de bölümlere ilgi göstermesinin bir faktörü olarak görülüyor. Bununla birlikte köklü bir mazisi olmasına rağmen ülkemizde geç ilgi gören ergoterapi bölümü, görece yeni bir alan olarak görülüyor ve tercih aşamasında da çeşitli tereddütler yaşanabiliyor.

Öncelikle şunu söylemekte fayda var ki ergoterapi, gelişen ve değişen sağlık hizmetinde pek çok alanı kapsayan tedavi yöntemleriyle sağlığın en yenilikçi ve farklı bölümlerinden biri. Ayrıca bölüm, geniş  insan kitlesine hizmet sağlayabildiği için de en kapsamlı sağlık hizmetlerinden biri oluyor. Bu açıdan, eğer bu alana ilgi duyuyorsanız ya da tercih aşamasında kararsız kaldıysanız yazımızın ilgili bölümlerinde ergoterapi bölümünün detaylarını ve ergoterapi sıralama aralığını görebilirsiniz.

Ergoterapi Sıralamaları ve Bölümü

Ergoterapi bölümü, daha önce fizyoterapi alanına bağlı bir meslek dalı olarak görülüyordu. İlk kez Hacettepe Üniversitesinin girişimleriyle 2011 yılında bağımsız bir bölüm hâlini aldı. O günden bu yana da pek çok üniversite, Sağlık Bilimleri Fakültesi içinde ergoterapi bölümüne yer açıyor. Diğer sağlık bölümlerine nazaran ergoterapi bölümü, daha az üniversite bünyesinde yer alıyor. Buna rağmen ergoterapinin daha da değerleneceği ve buna bağlı olarak da daha fazla üniversitede yer alacağı biliniyor.

Ergoterapi sıralama aralığına bakacak olursak da öncelikle bu sıralama için SAY alanından sınava girmeniz gerek. Ergoterapi sayısal meslekler arasında yer aldığı için sayısal derslerinizin sınavda öne çıkması lazım. Özellikle Matematik alanında yapacağınız fazladan 1 netin size büyük faydası var. Sıralama değerlerine de bakarsak en yüksek sıralama değerine sahip üniversite, Hacettepe Üniversitesidir. Hacettepe Üniversitesinin ilk sırada yer almasının nedeni,  tabii ki ilk kurulan ergoterapi bölümünü açması ve köklü bir üniversite olmasıdır. Bunun yanı sıra İstanbul'daki Özel Üniversiteler  de ergoterapi bölümüne yer açıyor.

Ergoterapi bölümünü tercih edecek üniversite adaylarının son sıralama değerlerine bakması büyük önem taşıyor. Bu sıralama değerleri, ergoterapi için ne kadar bir puan ve sıralama elde etmeniz gerektiğini sunan verilerden oluşuyor. Şunu da bilmelisiniz ki sıralama, puandan daha önemli ve tercih listesini de sıralamanıza göre yapmanız gerek. Ergoterapi sıralama aralıkları, SAY alanında belli bir bilgi birikimi olan ve alana ilgi duyan bir öğrenci için elde edilebilecek değerlere sahip. En yüksek sıralama değeri, 92.919 iken, en düşük sıralama ise 483.907 olarak görülüyor.

Verilerden anlaşılacağı üzere sağlık bölümleri arasında ergoterapi bölümüne ulaşabilmeniz daha mümkün gözüküyor. Tabii ki bu alanı tercih etmek için sıralamadan önce bölüme yönelik ilgi ve isteğinizin olması şart.  Ergoterapi sıralama verileri, her yıl güncelleniyor ve her yılın verileri de farklı bir sonuca götürüyor. Bundan dolayı SAY alanında istenenden daha yüksek sıralama elde etmeniz her zaman sizin kârınızadır. Tüm bölüm verilere ulaşmak ve detaylı inceleme için de Yök Atlas adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ergoterapi Bölümü Ders İçeriği

Ergoterapi alanına yönelmek istiyor ve bu alana ilgi duyuyorsanız bölümü tercih etmeden önce bilmeniz gereken önemli detaylar var. Ergoterapi, fizyoterapiden farklı olarak birey ya da grupların aktif yaşama katılımını desteklemek amacıyla çeşitli alanlardan ve yöntemlerden yararlanan bir daldır. Ergoterapiden mezun olanlar, "ergoterapist" unvanını alarak göreve başlar. Ergoterapistin görevi, herhangi bir sağlık sorunu olan kişinin ilgi alanlarının, ihtiyaçların ve potansiyelinin bilinmesiyle tedaviye yönelik bir rehabilitasyon sağlamaktır. Buradaki sorun bir iş kazası, psikolojik bir sıkıntı, davranış bozukluğu, zihinsel ya da patolojik bir problem olabilir. Bireyin iyi olma halini olumsuz etkileyen her sorun ve kısıtlayıcı etkiler, bireyin tekrar yüksek performansına dönüşü için çözüm odaklı tespit edilir.

Görev ve meslek tanımının resmi olarak yapıldığı ergoterapi alanı, pek çok disiplin ve bölümden de yararlanır. Üniversitelerdeki ders içeriği de buna uygun olarak düzenlenmiştir. Ergoterapi bölümü; psikoloji, psikomotor, fizyoterapi, sosyoloji, anatomi, sağlık iletişimi, müzik terapi gibi pek çok farklı alandan beslenir. Bir ergoterapistin de lisans dönemi boyunca kendisine aktarılan alan bilgilerini ve uygulamaları pratikte göstermesi beklenir. Bu alanda çalışacak olanlar, kişiye özel bir program oluşturur ve programa uygun da yaşam kalitesini artıran yöntemlere başvurur. Ergoterapi bölümü ders programı da ergoterapistin uygulayacağı yöntemleri pratik ve teorik olarak öğrencilere sunar. Klinik uygulamalar, insan sağlığı, tıp bilgisi, ergoterapi uygulamaları ve staj gibi pratiği ve teoriği barındıran ders içeriği, mezunların her alanda yardıma ihtiyacı olanlara hizmet sunması için düzenlenmiştir.

Kimler Ergoterapi Alanını Tercih Etmeli?

Ergoterapi alanı, geniş bir insan kitlesine hizmet sağlar. Bu kitle içinde; çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar bulunuyor. Ergoterapinin emek ve mesleğe ilgi isteyen önemli bir tarafı vardır. Hizmet sağlanacak dezavantajlı kişi ve gruplar, fiziksel, zihinsel ve travma boyutunda psikolojik sıkıntılar yaşayan insanlara ciddi bir fayda sağlanması gerek. Bunun için de mesleğe yönelik ilgi ve insana yönelik yardımseverlik duygusu ve iyileştirme çabası büyük öneme sahip.

Teorik ve uygulamalı olarak öğrenediklerinizi, pratikte kişiye uygun olarak gösterebilmeniz gerekiyor. Ayrıca alan ve farklı disiplinler dahilinde araştırma becerisi ve ilgisi edinmeniz lazım. Sürekli iletişim hâlinde olacağınız hastalarla doğru iletişimi kurmanız ve anlayışlı olmanız beklenir. Sağlık hizmetinde iletişimin önemi büyük olduğundan en ufak bir iletişim hatası, hasta ile olan ilişkisinizi ve tadevayi olumsuz etkileyebilir. Bunun farkında olarak sabır ve güven ile hastaya yaklaşmalısınız.

Edinmeniz gereken kişilik özellikleri dışında ilk önce bölümü tercih edebilecek sıralamayı elde etmeniz gerekiyor. SAY ağırlıklı dersleri daha öne çıkararak istenilen sıralamayı tutturmanız mümkün. Tabii ki öncelikle ergoterapi bölümüne merak ve ilgi duymanız da lazım. Her yaş grubuna hizmet verebileceğiniz ve geniş iş alanlarının olduğu ergoterapi bölümü, sizden mesleğe ve insana saygı duymanızı bekler. Lisans eğitimi için 4 yıllık bir zaman geçireceğinizden doğru tercihi geniş düşünme ve araştırma yoluyla bulmanız, sizi en doğru yola ulaştıracaktır.

ergoterapi sıralama ergoterapi bölümü sayısal meslekler ergoterapi bölümü ders fizyoterapi
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat