AnasayfaBlogEQ Ne Demek? EQ Nitelikleri Nelerdir?
Nedir?

EQ Ne Demek? EQ Nitelikleri Nelerdir?

23 Mayıs 2020
EQ Ne Demek? EQ Nitelikleri Nelerdir?

EQ “Emotional Quotient” bireylerin duygularını yorumlama, yönetme aynı zamanda kontrol altında tutma becerisini tanımlayan evrensel bir tanımdır. Bir bütün olarak eline alınan zekanın, kendi içinde sınıflara ayrılması ile ortaya çıkan alanlardan biri de EQ ”duygusal zeka” olarak bilinir. Duygusal zekâ, duygularımızı farkında olma düzeyimiz ve duyguları idare edebilme becerimizdir. EQ sayesinde hareketlerimizi yönlendirebilir, olumlu sonuçlarla neticelenecek kararlar alabiliriz.

Duygusal zekâ herkesin içinde bulunan ancak yüzyıllarca yapılan araştırmalar sonuncunda ortaya çıkan bir kavramdır. Yapılan araştırmaların neticesinde iş yaşamında ve özel yaşamında başarılı olan bireyleri diğer bireylerden ayırmada, duygusal zekâ ayırt edici bir unsur olarak belirlenmiştir. EQ, mantıksal zekadan “IQ” farklı olarak birey davranışlarının temel elementlerini kullanır. Duygusal zekâ becerilerin ve davranışların temelini meydana getirerek, her söyleneni etkilemektedir. EQ kısaca; duyguları çözümleme, yönetme, çıkarımlar sağlama becerileri olarak tanımlanabilir. 

EQ Nitelikleri Nelerdir?

EQ dört nitelikten meydana gelmektedir. Bunlar; öz bilinç, bireyin kendi duygularına olan güven hakimiyetini temsil eder. Bir diğeri olan duygu ve durum kontrolü, dürtü kontrolünü ifade eder. Değişime uyum sağlamak, insiyatif almak, davranışları kontrol etmek gibi tutumlardır. Üçüncü nitelik olan empati yeteneği; kendini başkalarını yerine koyarak, objektif davranmayı ifade eder. Son olarak İçsel motivasyon ise, bireyin kendini yaşama, hedeflerine ulaşma düşüncelerini ve inançlarını ifade eder. Bu dört nitelik iki ana kabiliyet içinde toplanır.

 • Kişisel yeterlilikler; Kişinin kendini tanıma ve yönetme yeteneklerini tanımlar. Kişisel yeterlilik, kişinin kendi duygularından haberdar olma ve hareketlerini yönetebilme becerisidir. Bu beceri sayesinde duygu kontrolü tam olarak sağlanır.

 • Sosyal yeterlilikler; kendi dışındaki kişilerin davranışlarını tanımlama ve duygularını çözümlemeyi ifade eder. Sosyal farkındalık ve ilişki yönetimi becerilerini yerine getirme halidir.

EQ Nerelerde Kullanılır?

Duygusal zekâ yaşamdaki davranışlarımızı yönetebilmemizi ve bu oranda başarılı ve mutlu olabilmemizin sonuçlarını doğurur. EQ yanı sıra mantıksal zekanın da aynı öneme sahip olduğunu unutmamalıyız. Her ikisi farklı bölümlerde ancak denge içinde çalışırlar. EQ nerelerde kullanılır inceleyelim.

 • Duygusal zekâsı yüksek olan bireylerde liderlik vasfının ön planda olduğu gözlemlenir.

 • Özgüveni yüksek olan bireylerde EQ oranının yüksek olduğu gözlemlenir.

 • EQ sosyal ilişkilerde önemlidir. Kendi duygularını dengeleyebilme aynı zamanda diğer bireylerin duygularını yorumlayabilme becerisi sosyal ilişkileri kuvvetlendirmeyi sağlar.

 • EQ, siyasi davranışlarda da rol oynar. Siyasiler, görüşlerini kabul ettirebilmek ve taraf edinebilmek için sıklıkla insanların duygularına hitap edecek tutumlar sergilerler. Yapılan araştırmalarda, halkın mantıksal zekâsı yüksek siyasi adaylar yerine duygusal zekâsı yüksek siyasi adayları daha fazla destekledikleri saptanmıştır.

 • EQ, anlam yüklemede de önem taşır. Örnek olarak, bireyler tarafından sürekli tekrarlanan, görmekten haz duymadığımız bazı davranışları anlamamızda yardımcı olur. Çözüm üretmek ve ruh sağlığımız korumak için anlamlandırmak önemlidir.

 • Empati yapabilme, EQ oranı ile doğrudan bağlantılıdır.

 • Mücadele yeteneğimiz de doğrudan EQ oranı ile bağlantılıdır. EQ oranı ne kadar yüksek olursa duygular ile başa çıkmamız o oranda artar. Duygu çatışmalarını bu sayede aşabiliriz.

 • EQ, bireylerin robot gibi davranmasını engeller. İnsanı insan yapan belki de en önemli kavramdır.

 • Bireylerin iç huzura ulaşmaları, uyumları ve mutluluğu bulmaları için önemli bir beceridir.

 • EQ, davranış bilimleri içinde önemli bir yere sahiptir. Davranış bilimleri yaptığı araştırmalarda, duygusal faktörleri önemle inceler. Bu durum çözümlemede bireyin hangi davranışı ne sebeple yaptığını ortaya koyar.

 • EQ, terapistlerin ve duygusal sorunlarla ilgilenen doktorların uzmanlık alanı ile doğrudan bağlantı içindedir.

İş Yaşamında EQ Rolü

İş yaşamında, teknik bilginin yanı sıra EQ oranı yüksek olan bireylerin daha başarılı oldukları gözlemlenmektedir. EQ oranı yüksek bireyler iş yaşamında, daha yaratıcı ve çözüm odaklı tutum sergiler. Bunun sebepleri; özgüven, motivasyon, empati, karar verme becerisi, etkili iletişim kurma gibi başarıya ulaşmayı sağlayan özelliklere sahip olmalarıdır. Zorluklarla kolay baş edebilirler. Kendilerini açık bir şekilde ifade edebilirler. Pozitif olmayı ve motivasyonun önemini atlamazlar. . Ekip çalışması içinde olabilir, bu ruhu tüm çalışma grubuna yansıtabilirler. İş yaşamında EQ oranı rolünün önemli bir faktör olduğunu düşündüğümüzde, duygusal zekamızı yönetebilmek için online eğitimlerden faydalanabiliriz. Enstitü bu konuda imdadımıza yetişiyor. Duygusal zeka eğitimi sayesinde, geleceğinize yön verme şansı yakalayabilirsiniz. İş yaşamında EQ rolünü inceleyelim.

 • Motivasyon; iş yaşamında duygusal zekanın artılarından faydalanarak, duygu durumu kontrol altında tutulabilir ve problemler karşısında uzlaşma sağlamak daha kolay olabilmektedir. Bu durum yaşanan çatışmaları bertaraf etme ve ekip çalışması içinde daha verimli olmayı sağlamaktadır. Çalışma ortamında mutlu olmak çok önemlidir. Hem bireyin kendisinin hem çalışma arkadaşlarının motivasyonu yüksek olur.

 • Vizyon; zamanımızın büyük bir bölümü çalışma ortamımızda geçiyor dolayısı ile zaman içinde çok farklı duygu durumları yaşıyoruz. Zaman zaman yaşanan öfke, empati eksikliği, bunalım gibi durumlarda yine duygusal zekâ devreye giriyor. EQ oranı yüksek olan bireyler bu tip durumlar karşısında duygu durum değişikliklerini belli bir seviyede tutmaya çalışarak çevresi ile olumlu ilişkiler kurabiliyor. Bu durum sayesinde iş yaşamında ortak bir vizyon içinde olmak mümkün oluyor.

 • Değişime açık olmak; iş yaşamında profesyonel olmayı hedefleyen her birey değişime açık olmak ve ayak uydurmak durumundadır. Bunun sebebi, liderlik yolunda ilk adımları oluşturmalarıdır. EQ oranı yüksek olan bireyler; iş yaşamında öfke kontrolü, stres yönetimi, endişe halini iyi yönetme yetisine sahiptir. Bu durum başarıya hızlı ve emin adımlarla ulaşmalarına olanak sağlar.

 • Etkili iletişim; EQ oranı yüksek olan bireyler, kendilerini daha rahat ifade eder. Bu durum çevrelerinden takdir görmeyi ve etkili iletişim kurmayı sağlar. Karşılaştıkları sorunları rahatlıkla çözebilir, çevrelerinden destek almak konusunda bir ego geliştirmezler. Bu sayede iş yaşamında huzurlu ve başarılı bir grafik çizerler.

 • Lider olma; iş yaşamında başarının anahtarı, lider olma becerisidir. Bu beceri öncelikle kişinin yetisi ile başlar. Kişi kendi duygularının denge içinde yürütebildiği sürece diğer insanları etkisi altına almayı da başarabilir. Böylelikle yönetim sürecini sağlıkla yürütebilir. İş yaşamında başarıya hızla ulaşmak için duygularınızı iyi yönetmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

eq duygusal zekâ ıq kişisel yeterlilik sosyal yeterlilik
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
IQ ve EQ Farkları Nelerdir?
Eğitim

IQ ve EQ Farkları Nelerdir?

15 Haziran 2020
Corona Günlerinde Duygusal Zeka
Kişisel Gelişim

Corona Günlerinde Duygusal Zeka

01 Temmuz 2020
Yeni Nesil Eğitim Modelleri
Eğitim

Yeni Nesil Eğitim Modelleri

25 Ekim 2021
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105
Hayır Diyebilmek Eğitimi
4.9
(13)

Hayır Diyebilmek Eğitimi

13 Konu4 Saat