AnasayfaBlogEntelektüel Ne Demek?
Ne Demek?

Entelektüel Ne Demek?

22 Kasım 2020
Entelektüel Ne Demek?

Entelektüel kelimesi, Latince kökenli olup Türkçeye sonradan yerleşmiştir. Türk Dil Kurumu entelektüel kelimesini aydın olarak tanımlıyor. Entelektüel ya da diğer bir ifadeyle aydın kelimesi bir konu, olgu veya durum karşısında nitelikli ve etkin bilgiye sahip kişiler için kullanılır.

Latince intellectus (anlamak) sözcüğüne dayanan entelektüel, kapsamlı bilgi ve birikim gereken soyut konularla derinlemesine ilgilenen kişi olarak biliniyor. Kültür ve sanat konularında uzman olarak görülen, bu konulardaki bilgisi birikimi kültürel bir otorite olmasına olanak sağlayan ve toplumda çeşitli konularda değerlendirmeler yapan kişi, "entelektüel" olarak tanımlanıyor. 

Entelektüel Nedir?

Entelektüel, belli bir insan grubunu nitelendiren bir sözcüktür. Bu kişilerin en büyük farkı, gerek genel kültür seviyelerinde gerekse belli bir konuda geniş bilgilere yer olmasıdır. Bu kişiler, bir durum ya da olguyu sorgulamak, düşünmek veya merak etmek gibi eğilimlere sahiptir. Farklı konuları ve durumları kavramak için ise keşif arzusuna sahip olarak bilinirler. 

Entelektüellik ise hemen her konuda karşılıklı bir biçimde fikir alışverişinde bulunulan kişiler için kullanılır. Entelektüel kişiliğe sahip bireyler cümlelerini doğru bilgiler ışığında kurar ve kendilerini o şekilde ifade ederler. Birbirinden farklı pek çok konu hakkında bilgi sahibi olan bu bireyler, entelektüel ya da entelektüellik kişiliğe sahip bireyler olarak da dile getirilir.

Nasıl Entelektüel Olunur?

"Entelektüel olunmaz doğulur" diyerek gözünüzü korkutacak değilim zira entelektüellik öğrenilebilen ve sonradan kazanılan bir şeydir. Ancak burada anlatacağım yöntemler "entelektüel görünmekten" ziyade "entelektüel olmak" hakkında... Bunun için kendinizi geliştirmek ve belli konularda uzmanlaşmanız gerekir. Kültürel konularda bilgi sahibi olmak, bu alanlarla kendinizi eğitmeniz gerekmektedir. Peki nasıl entelektüel olunur? 

Ufkunuzu Genişletin

Entelektüel olmak için öncelikle bakış açınızı, ufkunuzu, hayata bakışınızı genişletmeniz ve geniş düşünmeniz gerekir. Çünkü ufkunuzu genişlettiğinizde yeni bilgilere ve fikirlere açık olursunuz. Böylece, yepyeni dünyalara yolculuğunuz başlar. Karşımıza çıkan yenilikler, bize yeni beceriler ve güçler kazandırır. Bu nedenle, konfor bölgenizin dışına çıkarak kendinizi yeniliklere açmalı, yeni vizyonlar kazanmalısınız. Örneğin daha önce hiç gitmediğiniz yerlere gidebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz. Gideceğiniz yer hakkında önceden edinmeniz gereken bilgileri edinirseniz, gezerken çok daha verim elde edebilirsiniz. 

Okuma Yapın

Okumak, derinlemesine ve analitik düşünme becerisi kazanmak için uygun atmosferi yaratmanızı sağlar. Bunun için okuduklarınızı özümsemek, bazen durup düşünmek ve üzerinde fikir yürütmek gerekir. Okuma yapmak dikkati gerektirir. Konsantrasyon sağlayarak verimli okumalar yapmak, bilgi birikiminizi artırır ve belli konularda uzmanlaşmanızı sağlar. 

Yetişkin bir birey olduğunuzda okuduklarınızın çok daha ağır ve bazen de zorlayıcı şeyler olduğunu görmüşsünüzdür. Çünkü birey büyüdükçe, bilgiye açlığı da doğru orantılı artar. Gerçekten de kendini geliştirmek, entelektüel bilgi birikim elde etmek isteyen kişiler zorluktan kaçmadan, ilgi duyduğu bilgiyi alana kadar uğraşırlar.

Okumalarınızı hemen her alanda yapabilirsiniz. Güncel ve sosyal konularla ilgili okumalar yapmak eleştirel yönünüzü geliştirir. Dogma inançlardan ziyade olaylara daha geniş bir çerçeveden bakmayı öğrenirsiniz. 

Öte yandan kurgu romanlar okumak, duygusal zeka kapasitenizi güçlendirir ve anlama gücünüzü arttırır. Okuma yapmak aynı zamanda beyninizi çeşitli bilgi ve binlerce kelime hazinesiyle doldurur. Düşüncesi bile inanılmaz geliyor! O halde, iyi kitaplar almaya ve bu kitaplardan her gün okumaya çalışın. Yeni, eğlenceli, bilgilendirici bilgiler kapasitenizi arttırır. Tabii bununla birlikte entelektüel seviyeniz de artış gösterir.

Yeni Bir Dil Öğrenin

Bir lisan bir insan iki lisan iki insandır. Yeni bir dil öğrenmek günümüzde klişeleşmiş gibi görünen bir öneri olsa da, yeni bir dil öğrenmenin etkileri ve doğurduğu sonuçlar yadsınamaz. Yeni bir dil öğrenmek hem kişisel gelişim hem de entelektüel gelişiminizde önemli yere sahiptir. 

Yeni bir dil öğrenmek her şeyden önce, yurtdışına gittiğinizde insanlarla kolay iletişim kurmanıza yardımcı olur. Bu sayede farklı kültürlerden yeni insanlar tanıyarak ufkunuzu ve vizyonunuzu genişletebilirsiniz. Yalnızca yurtdışına gittiğinizde değil Türkiye'de dahi yabancı biriyle karşılaştığınızda onunla iletişim kurabilir, yardımcı olabilirsiniz. 

Yeni bir dil öğrenmek isteyip ancak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için önerim, tüm dünyada en fazla geçerliliğe sahip olan İngilizce ile başlamanızdır. Bunun için online ortamda gerçekleştirilen İngilizce eğitimi alabilir, yabancı dil konusunda kendinizi geliştirmek için ilk adımı atabilirsiniz. 

İngilizce diliniz varsa da tüm dünyada yaygın olarak kullanılan İspanyolca, Çince, Rusça, Almanca gibi dillerden öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Klasikleri Bilin

Gerek dünya klasikleri gerekse Türk edebiyatından klasikleşmiş eserleri bilmenizde fayda var. Hepsini okumasanız da en azından Albert Camus, Oğuz Atay, İsmet Özel ya da Freud’dan bahsedilirken bir şeyler söyleyebilecek bilginiz olsun. Dönüşüm, Davam, Tutunamayanlar gibi kitaplar entelektüellik konusunda size birikim sunabilecek eserlerden bazıları. 

Öte yandan kültleşmiş film ve yapımları izleyerek kendinizi entelektüel olma yolunda geliştirebilirsiniz. Memento, Fight Club, Matrix, Yol, Se7en gibi kült filmleri bilmekte izlemenizde fayda var. Ayrıca öne çıkan filmlerin yönetmenleri hakkında en azından birkaç kelime söyleyebilecek kadar bilgiye sahip olmak, size ekstra bonus kazandıracaktır.

Film demişken, izlediğiniz film sahnelerindeki metaforlar hakkında az çok bilgi sahibi olursanız, bulunduğunuz ortamda sizin de izlemiş olduğunuz film hakkında konuşulurken metaforik yorumlarda bulunabilirsiniz. Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse, bazı evrensel sembolleri öğrenmek, filmlerde yaygın kullanılan sahne geçişleri ve manaları hakkında bilgi sahibi olmak bu metaforlardan bazılarını anlamanıza yardımcı olur. 

İzlediklerimiz bazen sadece gördüklerimizden ibaret değildir. Görünenin ardında yatan şifreleri ve mesajları biraz olsun anlayacak seviyede olmak ve yeri geldiğinde bu bilgileri kullanabilmek, sizi birkaç adım daha öne taşıyacaktır. Bunun için film okumalarından faydalanabilir, imgeler ve metaforlarla ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.

Öğrenmeye Devam Edin

Hayatta her zaman öğrenilecek bir şeyler vardır. Önemli olan hedeflediğiniz ve uzmanlaşmak istediğiniz alanlarda bilgi sahibi olmak. Belli bir kültürel seviyeye ulaşmak için eğitiminizi daima sürdürmeniz gerekir. Yeni beceriler ve bilgiler edinip geliştirme konusunda istekli olun. Özgüveni arttıran şey bilgidir. Bilmeniz gereken şeyleri öğrendikçe hem kendinize olan güveniniz artacak hem de entelektüel bilgi düzeyiniz yükselecek.

Entelektüel kişiler okudukları ve öğrendikleri bilgileri sentezlemeyi ve yeri geldiğinde hayatında kullanmayı bilen bireylerdir. Entelektüel insan öte yandan, sadece okuyan değil aynı zamanda okuduklarını ifade edebilen, yazıya dökebilen kişidir. 

Entelektüel Ne Demek?

Entelektüel; kültür, bilim ve tekniğin farklı dallarında özel öğrenim görerek kendini geliştiren kişi demektir. Entelektüel bireyler, bir toplumun aydınları olarak görülür. Entelektüel kelimesi, Latince kökenli olup Türkçeye sonradan yerleşmiştir.

Entelektüel Nedir?

Entelektüel, belli bir insan grubunu nitelendiren bir sözcüktür. Latince intellectus (anlamak) sözcüğüne dayanır. Entelektüel, kapsamlı bilgi ve birikim gereken soyut konularla derinlemesine ilgilenen kişi olarak biliniyor. 

Entelektüel Nasıl olunur?

Entelektüel olmak için kendinizi geliştirmek, bununla birlikte belli konularda uzmanlaşmanız gerekir. Kültürel konularda bilgi sahibi olmak, bu alanlarla kendinizi eğitmeniz gerekmektedir. Yeni bir dil edinmek, ufkunuzu genişletmek, yeni şeyler öğrenmek bunlardan bazıları.

entelektüel ne demek nedir kişisel gelişim genel kültür
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.