AnasayfaBlogDeğerleme Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Değerleme Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

20 Nisan 2021
Değerleme Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Meslek mensuplarının hepsi çeşitli görev ve sorumluluklarla iş hayatına atılır. Her meslek çalışanının farklı bir görevi olduğu gibi çalışma alanları, sorumlulukları ve kazandıkları maaşlar da farklılık gösterir. Değerleme Uzmanı; adından da anlaşıldığı üzere bir proje ya da gayrimenkulün değerinin ortaya çıkarılması üzerine çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapan kişilerdir. Özellikle son yıllarda bu meslekle ilgilenen kişilerin sayısı oldukça artmıştır.

Değerleme Uzmanı, bir gayrimenkul ya da bir projenin değerlemesini yapan ve bunun üzerine gerekli anlaşmaları düzenleyen meslek mensubudur. Değerleme Uzmanı genellikle gayrimenkul değerleme şirketleri ile ortak çalışmalar yürütür.

Yazımızda sizler için detaylı araştırma yaptık. Sizde Değerleme Uzmanı Nedir? Değerleme Uzmanı ne iş yapar? Değerleme Uzmanı olma şartları nelerdir? Sorularına yanıt arıyorsanız, yazımıza mutlaka göz gezdirmelisiniz.

Değerleme Uzmanı Nedir?

Değerleme uzmanı; bir gayrimenkulün, gayrimenkule ait projenin ya da bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değer tespit işlemlerini yapan kişidir. Konut, arsa ya da bina gibi taşınmazların değerini bağımsız bir gözle değerlendiren ve tarafsız olarak tespit etmesi gereken kişidir. Kişilere ya da kurumlara ait olan gayrimenkullerin piyasa araştırmalarını yapar. Değerleme uzmanı bazı önemli sorumluluklara sahiptir.

Değerleme uzmanı olmak için ilk olarak üniversitelerin dört yıllık lisans bölümleri içinde yer alan; İnşaat Mühendisliği, İktisat, Şehir Planlama Bölümü, Mimarlık ya da İşletme gibi programlarından mezun olmaları gerekir. Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan kişilerin SPK tarafından açılan Değerleme Uzmanlığı Sınavına girmesi gerekir. Sınav sonrasında Değerleme Uzmanı lisansını alması şartı aranır. Özellikle son yıllarda oldukça fazla ilgi gören bölümü bu alana ilgisi olan öğrencilerin tercih etmesi önemlidir.

Son yıllarda sektörde yaşanan büyüme bu alanda faaliyet gösteren iş gücüne de daha fazla ihtiyacı doğurmuştur. Değerleme uzmanı adaylarının güçlü bir matematik becerisine ve analitik düşünme kabiliyetine sahip olmaları, başarılarında rol oynayan faktörler arasında yer alır. Mesleki olarak bazı niteliklere sahip olmaları gereken değerlendirme uzmanlarının sahip olması beklenen tüm özellikleri inceleyelim.

 • Organizasyon ve zaman yönetimi konusunda güçlü beceri sergilemeleri beklenir.

 • Dikkat ve disiplin sahibi olmaları önemlidir.

 • Problem çözme yeteneği sergilemeleri gerekir.

 • Stresle başa çıkabilme becerisi gösteren adayların daha başarılı olduğu gözlemlenmektedir.

 • Güvenilir olmaları gerekir. Karşı tarafa güven vermeleri önemlidir.

 • Etkin iletişim kurma yeteneğine sahip olmaları gerekir.

 • Gelişmeleri yakından takip etmeli, değişimlere hızlı ayak uydurma becerisi gösterebilmelidir.

 • Yabancı dil bilmesi önemlidir. Kurumlar özellikle İngilizce bilen kişileri bir adım önde değerlendirir.

 • Veri analizi yapabilmeli ve yorumlayabilmelidirler.

 • Çoklu görevlerde, birde fazla önceliği ele alabilmeli ve değerlendirme becerisi sergileyebilmelidir.

Değerleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Değerleme uzmanı olmak isteyen adaylar eğitimleri süresince gerekli teknik bilgiye sahip olduktan sonra çalışacakları alana göre uzmanlık kazanmaları gerekir. Bunun için lisans sahibi olması gereken değerleme uzmanları, kariyer yaşamlarında hangi sorumluluklara sahip olacağı hakkında da bilgi sahibi olmak ister. Görev ve sorumlulukları çalıştıkları kuruma göre bazı değişiklikler gösterse de temel sorumlulukları aynıdır. Gayrimenkullerin temel özelliklerini araştırıp, inceleyen ve piyasa araştırması yapan değerleme uzmanlarının temel sorumlulukları şunlardır;

 • Konut, bina ya da arsa gibi gayrimenkul kıymetlerin değerini tespit eder.

 • Teknik usullere, esas ve yasal mevzuatlara hakim olmaları gerekir.

 • Gayrimenkulün kalitesini ve yaşını tespit edebilmek için mülk üzerinde ayrıntılı denetimler yapmaları gerekir.

 • Mülk değerlemesi yapılırken; maliyet, piyasa ve gelir yaklaşımlarını dahil etmeleri gerekir.

 • Bağımsız ve tarafsız olacak şekilde piyasa ve çevre koşullarını analiz etmeleri beklenir.

 • Taşınmazın mevcut ya da gelecekteki değerini etkileyen tüm değişkenleri inceler.

 • Müşteriler, devlet kurumu ya da firmalara yazılı değerlendirmeler yapar.

 • Gayrimenkulle ilgili hakların hukuki durumlarını analiz eder.

 • Karşılaştırılabilir mülk satış değerlerini analiz eder ve her bir mülk için ayrı ayrı demografik bilgi sağlar.

 • Araştırma ve değerlendirme neticelerini detaylı bir şekilde yazılı olarak rapor eder.

Değerleme Uzmanı Maaşları

Değerleme uzmanı genellikle özel sektörlerde görev aldığı görülmektedir. Bunun en önemli sebebi özel sektör içinde gayrimenkuller üzerinden değerleme yapan firmaların çoğunlukta olmasıdır. Bu firmaların çatısı altında, kişiler değerleme uzmanı olarak görev almaktadır.

Bazı özel bankalar da bu alanda kendi bünyelerinde gayrimenkul değerleme uzmanı çalıştırmayı tercih eder. İsteyen kişiler özel sektör içinde bankaları da tercih edebilmektedir. Bankaların şartları diğer firmalara göre daha iyi olması tercih sebeplerinden biridir. Kişilerin sektörel gelişmeleri yakından takip etmesi gerekir. Kendilerini geliştirmeleri oldukça önemlidir. Bu durum kazançlarını da olumlu yönde etkiler. Bu konuda bazı kurumlar çalışanlarına eğitim desteği de vermektedir.

Lisans derecesini yeni alan değerleme uzmanı, genellikle şirketlerde ve kurumlarda asgari ücretle işe başlamaktadır. Kişilerin bu alanda deneyimleri arttıkça doğru orantılı olarak maaşlarının da arttığı görülmektedir.

 • Gayrimenkul değerleme firmasında çalışan ve yaklaşık olarak 10 yıllık bir deneyime sahip olan değerleme uzmanları ortalama 3500 TL ile 4500 arasında gelir elde eder.

 • Bunun yanında gayrimenkul değerleme uzmanı bankalardan da değerleme uzmanı olarak lisansa sahipse, bu kişinin maaşı ortalama 4000 TL şeklinde olmaktadır.

Çalışma alanı olarak bankada çalışmayı tercih eden kişilerin tüm imkanları en önemlisi maaşları da çok daha iyi olduğu görülmektedir.

Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Değerleme uzmanı olmayı araştıran kişilerin en merak ettiği konulardan ilki nasıl bir eğitim almaları gerektiğidir. Üniversitelerdeki 4 yıllık lisans programlarından; İnşaat Mühendisliği, Şehir Planlama, Mimarlık, İşletme, İktisat gibi bölümlerden mezun olmaları şartı aranır. Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra Değerleme Uzmanlığı Sınavına girip, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı lisansı almaları gerekir. Aldıkları lisans ile kurumlarda çalışmak üzere başvuruda bulunabilirler. Değerleme uzmanı olmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibi sıralanır.

 • 4 yıllık bir lisans programından mezun olmak.

 • Mezun olacakları 4 yıllık lisans programı; İktisat, Şehir Planlama Bölümü, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ya da işletme bölümlerinden biri olmalıdır.

 • SPK kurumunun açtığı değerleme uzmanı sınavına katılmaları ve başarılı olmaları gerekir.

 • Sınav ortalamasının ise en az 60 puan olması beklenir.

Değerleme Uzmanı Kimdir?

Değerleme uzmanı, bir proje ya da gayrimenkulün değerinin belirlenmesi üzerine çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapan kişilere verilen addır. Uzman, bir gayrimenkul ya da bir projenin değerlemesini yapan ve bu değerlendirmeler neticesinde gerekli anlaşmaları düzenleyen meslek mensuplarıdır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans derecesinde mezuniyet şartı aranır.

Değerleme Uzmanının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Değerleme uzmanı; konut, bina veya arsa gibi gayrimenkul kıymetlerin değerini tespit etmekten sorumludur. Teknik esaslara, yasal mevzuatlara hakim olmaları gerekir ve gayrimenkulün kalitesini ve yaşını belirlemek için mülk üzerinde ayrıntılı denetimler yapmaları gerekir. Mülk değerlemesinin yapılması sırasında; maliyet, piyasa ve gelir yaklaşımlarını dahil edecekleri bir yaklaşımla çalışmaları gerekir.

Değerleme Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Değerleme uzmanı olmak için; 4 yıllık lisans programı; İktisat, Şehir Planlama Bölümü, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ya da işletme bölümlerinden birinden mezun olmaları şartı aranır. Ardından SPK kurumunun açtığı değerleme uzmanı sınavına katılmaları ve başarılı olmaları şartı vardır. Bu sınavdan ortalamada en az 60 puan alınması beklenmektedir.

değerleme uzmanı gayrimenkul değerleme meslek lisansdeğerleme uzmanı nedir değerleme uzmanı ne iş yapar değerleme uzmanı maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
MEB Onaylı Emlak Danışmanlığı Kursu
4.8
(10)

Emlak Danışmanlığı Kursu

5 Konu41 Saat
Burcu EkelikBurcu Topçu Ekelik
2900580
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
İkna Oyunları Eğitimi
5
(5)

İkna Oyunları Eğitimi

16 Konu4 Saat
Erdem KaragözErdem Karagöz
9970