AnasayfaBlogTarla Bitkileri Bölümü (MYO)
Bölümler

Tarla Bitkileri Bölümü (MYO)

16 Ocak 2021
Tarla Bitkileri Bölümü (MYO)

İnsanların yaşamını sürdürebilmesi için bazı temel ihtiyaçları vardır. Bunlardan biri olan beslenme gereksiniminin büyük bir bölümü bitkilerden elde edilir. Toplumlar çok eski yıllardan itibaren daha çok ve verimli besin elde etmek için çaba sarf ederler. Bu talepler beraberinde gıda endüstrisinin de gelişimini meydana getirmiştir. Gelişimde büyük role sahip olan insanların, bu alanda uzmanlaşması ve eğitim görmesi için de iyi bir eğitime ihtiyaç duyulur.

Tarla Bitkileri bölümü bu eğitimi almalarını sağlayan 2 yıllık ön lisans eğitimlerinden biridir. Tarla Bitkileri bölümünün en temel amacı gelişen teknolojileri kullanarak, ziraat sektöründe fark yaratacak ve yenilikler getirmekte öncü olacak kişileri yetiştirmektir. Tarla Bitkileri bölümünü tercih edecek öğrenciler; ziraat, tarım ve üretim konularına ilgi duymalı ve bu alanda kariyer yaşamanı sürdürmeyi düşünmelidir.

Tarla Bitkileri Bölümü Nedir?

Bilindiği üzere tarım sektörü ile ilgili ön lisans eğitimi veren pek çok bölüm bulunmaktadır. 2 yıllık Tarla Bitkileri programı diğer bütün tarım bölümlerinden daha farklı bir özelliğe sahiptir. Bu da KPSS ile kamu kurumları atanmalarının daha mümkün olmasıdır. Bölümün aynı isme sahip bir de lisans bölümü bulunmaktadır. Her iki bölüm de birbiri ile karıştırılmaması gerekir.

Bölüm kamu kurumlarında ve özel sektörde tarım alanında faaliyet yürüten işletmelere donanımlı, bilgi sahibi meslek uzmanı yetiştirmeyi hedefler. Bölümün eğitim süresi iki yıl olup, tarla bitkileri bölümü öğrencileri meslek yüksekokulu çatısı altında mezun olur.

Bölümü tercih edecek adayların bu alana ilgi duyması en önemli şarttır. Disiplinli, ekip çalışmasına uyumlu ve yenilikçi bir bakış açısına sahip olan adaylar için uygun bir bölümdür. Dersler keyifli ve öğreticidir. Üniversite seçeneği çok olmayan bölümde; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi eğitim alınacak üniversitelerdir. Bölümü tamamlayan öğrencilerin büyük bir kısmı da lisans eğitimini tamamlamayı seçebilir. Tarla Bitkileri mezunları istedikleri takdirde ve DGS’den yeterli puan almaları durumunda aşağıda belirttiğimiz 4 yıllık lisans bölümlerden birine geçiş yapabilirler.

 • Bahçe Bitkileri

 • Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması 

 • Organik Tarım İşletmeciliği

 • Bitki Koruma

 • Bitkisel Üretim ve Teknolojileri 

 • Tarla Bitkileri

 • Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

Tarla Bitkileri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ülkemizin bir tarım ülkesi olduğunu hepimiz biliyoruz. İhracatımızda en büyük payı alan ürünler de tarımsal ürünler olarak görülmektedir. Özellikle son senelerde ortaya çıkarılan bazı yenilikçi projeler ve sulama sistemleri ile birim alandan elde edilen ürün miktarı oldukça fazladır. Bu kadar öneme sahip olan bir alanda; deneyimli, bilgi sahibi, işine değer katacak uzmanlara ihtiyaç duyulacaktır.

Tarla Bitkileri ön lisans eğitimi de tarım alanında görev alacak elemanları sektöre kazandırmayı ilke edinmiştir. Mezunlar kamuda ve özel sektörde geniş iş alanına sahiptir. Tarla Bitkileri mezunlarının iş imkanına sahip olduğu alanlar aşağıdaki gibidir.

 • Belediyeler

 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

 • Özel sektördeki işletmeler

 • Tarım Bakanlığı’na bağlı tüm birimler

 • Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü

 • Tarım ve hayvancılıkla ilgili malzeme satan kurum ve kuruluşlar

 • Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü

Tarla Bitkileri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Tarla Bitkileri bölümünden mezun olan bireyler meslek yaşamlarında üretim yapılacak tarlalar üzerinde detaylı çalışmalar yapar. Bunlar; raporlar oluşturmak, laboratuvarlarda ürün geliştirme gibi önemli çalışmalarda rol almak gibidir. Üretim yapılacak alanları detaylı bir şekilde analiz etmek, en verimli üretim için karar vermek önemli sorumlulukları arasındadır.

Tarla bitkileri programını tamamlayan kişiler kariyer hayatlarında ziraat işleri ile uğraşırlar. Bunların yanı sıra son teknoloji üretim araçlarını kullanmak ve verimli, sağlıklı bir üretim sağlanması için var güçleri ile bilgilerini ortaya koyarlar.

Tarla bitkileri bölümünün iş seçenekleri oldukça fazla olması nedeni ile görevleri de çeşitlilik gösterir. Bu bölümden mezun olan bireyler; bakanlıklarda, laboratuvarlarda, çiftlikler ve gıda sektöründe çalışmalarını yürütür. Hem özel sektör hem kamu kuruluşlarında fark yaratacak, bilgili mezunlar ile karşılaşmak mümkündür. Mezunların bir kısmı kendi işini yapmayı da tercih edebilir. Bölümden mezun olan öğrencilerin temel sorumlukları aşağıdaki gibidir.

 • Öncelikle en çok tüketilen bitkiler belirlenir ve bunların üretimine öncelik verirler.

 • Bitki türlerini geliştirici çalışmalar içinde yer alırlar.

 • Ürünleri gelişen yeni teknolojik araçlarla ve modern yöntemler uygulayarak, toplarlar ve gerekli hasatı gerçekleştirirler.

 • Toplanan tüm ürünleri uygun koşulları belirleyerek, korumaktan sorumludurlar.

Tarla Bitkileri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tarla Bitkileri bölümünü tercih etmeyi planlayan öğrenciler ilk iş olarak eğitim yaşamı boyunca alacakları dersleri araştırmaya başlar. Donanımlı ve bilgili uzmanlar yetiştirmeyi amaçlayan bölüm, tarım alanına ilgi duyan, yenilikçi bakış açısını benimsemiş adaylar için başarılı sonuçlarla kariyerine devam etme imkanı sağlar.

Üniversitede Tarla Bitkileri bölümünden eğitim almayı hedefleyen ve tercih listelerinde ilk sıralarda bu bölüme yer ayırmayı düşünen öğrenciler beklentileri doğrultusunda donanımlı bir ders çizelgesi ile karşılaşır. Aynı zamanda aldıkları teknik bilgiyi meslek yaşamlarında uygulamak üzere üniversitelere göre süresi değişen staj zorunluluğu bulunur.

Öğrenciler 4 dönemlik ön lisans eğitimini başarı ile tamamlamaları durumunda Tarla Bitkileri ön lisans diploması alarak, meslek hayatına başlamak üzere hazır olur. Eğitim süresince alacakları temel dersleri aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Tarımsal Mekanizasyon,

 • Genel Kimya,

 • Ölçme Bilgisi,

 • Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme,

 • Bitki Islahına Giriş,

 • Tarla Tarımı,

 • Bitki Doku Kültürleri,

 • Tarla Yabancı Bitkiler,

 • Yemeklik Tane Baklagiller,

 • Tarla Bitkilerinde Projelendirme

Tarla Bitkileri Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2020 Tarla Bitkileri Taban Puan ve 2020 Tarla Bitkileri Başarı Sıralaması aşağıda belirttiğimiz gibidir. 2020 yılına ait 3 eğitim kurumuna ait bilgi yer alıyor. Bu puanlar 2020 yılı Üniversite yerleştirme bilgilerine göre çıkartılmış olup, yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM ve YÖK tarafından belirtilen son güncel bilgilerdir.

Üniversite BölümTaban Puan Sıralama
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİTarla Bitkileri195,922581628584
ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİTarla Bitkileri186,605681707586
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİTarla Bitkileri167,430391745020
tarla bitkileri hasat teknoloji ön lisans meslek yüksekokulu tarla bitkileri bölümü tarla bitkileri bölümü (MYO)
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tarla Bitkileri Bölümü
Bölümler

Tarla Bitkileri Bölümü

27 Şubat 2021
Bitki Koruma Bölümü
Bölümler

Bitki Koruma Bölümü Nedir?

21 Mart 2020
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209