Close
Mobil Menu Bars

Cv Tam Olarak Seni Anlatmalı. Onlardan Farkın Ne?

28 Ocak 2020, 1687 defa okundu.
Cv Tam Olarak Seni Anlatmalı. Onlardan Farkın Ne?
cv, özgeçmiş, eğitim,referans,Cv nasıl değerlendirilir, sosyal medya,

Cv bir özgeçmiş olup Curriculum Vitae kelimesinin kısaltılmışıdır. İş arayanların işverene kendini kısaca tanıttığı ilk temsili belgedir. Çalışanın aslında ben buyum demesidir. Cv hazırlarken özen gösterilmelidir. Çünkü Cv işverenin görüşmeden önce fikrinin değişmesine sebep olabilecek bir özgeçmiştir.

Cv Nasıl Hazırlanır?

Bu belgede kişinin kendisini tanıtmasını ardından da eğitim, deneyim, tecrübe, ilgi alanları, kazanımları, iletişim ve adres bilgilerinin yazması beklenir. Bunların belli bir sıralamaya göre yapılma kuralı her ne kadar yok denilse de mantık çerçevesindeki bir taslakla oluşturulmalıdır. Cv hazırlanırken imla yazım kurallarına, puntolara, kenar satır boşluklarına, sayfa düzenine dikkat edilmeli ve kesinlikle bilgisayar yazısıyla yazılmalıdır.

cv, özgeçmiş, eğitim,referans,Cv nasıl değerlendirilir, sosyal medya,

Kişinin vesikalık bir fotoğraf koyması beklenir. Cv de her şey dürüstçe anlatılmalı sade ve abartıdan kaçınılmalı. Örneğin, İngilizce bilmiyorsak sırf işe alınsın diye biliyormuş gibi yazmak olmaz. Dürüstlük her şeyden önemli. Görüşmede kişiden İngilizce cevaplar vermesi beklenilirse eğer, işveren karşısında o gün mahçup ve yalancı duruma düşer ve böyle birini de kimse işe almak istemez.

Cv’de Nasıl Öne Geçilir?

Öncelikle yukarı belirtilen Cv hazırlama özelliklerine dikkat etmek gerek. Doğru hazırlanmış bir Cv, özensiz hazırlanmış Cv'lerin elenip sizin de öne geçmeniz için bir fırsattır. Cv kısa ve net olmalı. Bu özellik dikkate alındıktan sonra kişi diğerlerinde olmayan kendisinde olan gerçek özelliklerle fark atmalıdır. En az herkes kadar işinin ehli olan staj yapma fırsatı elde etmiş, kendi ilgi alanında kurs ve eğitim sertifikalarına sahip olmalı. Ayrıca blog yazma ve aktif olarak spor, resim, müzik uğraşlarına sahip olmalı.

Referansları da gerçek ve önceden kişinin çalışma ahlakını gören bilen kişiler olarak yazılmalı. Çünkü referans için aranılan kişilerden, alınacak kişi hakkında çalışma yaşamına ve örgüt kültürüne uyumlu olabilecek nitelikler arandığını duymak için ulaşılmak istenilir. Bu da kulağınıza küpe olsun.

Cv Hazırlamada En Çok Yapılan Hatalar Neler?

Kişi öncelikle ne iş olsa yaparım kafasında olmaktan vazgeçmeli. Kendi becerilerine uygun iş aramalı ve buna göre iş başvurusunda bulunmalı. Kendisine uygun iş başvurusunda bulunacağı zamanda iş tanımını iyi bilmeli ve buna göre çalışacak kişiden ne istendiği ve hangi kriterlere sahip olunması gerektiği gerçeğinin farkına varmalı.

özgeçmiş, eğitim,referans,Cv nasıl değerlendirilir, sosyal medya,

Çalışan çalışmak istediği kurum, örgüt, işverenden ne istediğini bilmeli ve bunu dile getirmeli. Yalan yanlış, eksik, altını dolduramadığınız ifadelerden kaçınılmalı ve özenli hazırlamaya dikkat edilmelidir. Son zamanlarda selfie pozu vermek moda oldu. Bu da Cv’ler üzerinde yapılan en büyük hatadır. Bir diğer önemli konu da verilen sosyal medya hesaplarını dikkatsiz kullanmak. Sosyal medya hesapları son zamanlarda işveren tarafından dikkat edilir hal almış durumda.

Kişi paylaşım yaptığı şeylere son derece dikkat etmek durumunda artık. Aksi takdirde işe alınmaya az kala vazgeçilebilen kişi olabilir. İnsan kaynakları yüzlerce iş başvurusunda değerlendirme yaparken öncelikle onları tek tek okumaz bunu bilmelisiniz. Dikkat edilecek ilk şey görsellik ve gösterilen özendir. Dolayısıyla Cv hazırlamanın özverili bir iş olduğunun bir kez daha altını çizmek gerekir. Cv de yazı, kağıt düzeni ifade etme biçimi ve basitlik tercih edilirken karmaşadan uzak durulması tercih edilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!