AnasayfaBlogİngilizce CV Nasıl Hazırlanır?
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Nasıl Hazırlanır?

05 Aralık 2019
İngilizce CV Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde meslek hayatımızda CV olarak adlandırdığımız özgeçmiş, iş arayanların akademik niteliklerini özetleyen, kariyer geçmişini sunan ve gelecekteki potansiyellerini açıklayan bir özet belgedir. İngilizce “curriculum vitae” kelimelerinin kısaltması olan CV, latince “hayatınızın hikayesi” anlamına gelmektedir. Tamamlanmış bir CV şirketleri etkilemeyi amaçlar. İş ilanlarına başvuru yapmaya veya potansiyel şirketlere kendinizi tanıtmaya yardımcı olur. Özellikle çok uluslu şirketlerde çalışmak gibi bir kariyer hedefiniz varsa bir İngilizce CV mutlaka gerekecektir.

CV Ne Kadar Önemlidir?

Potansiyel bir işveren ile ilk doğrudan iletişiminiz CV sayesinde olur. Bu nedenle CV değerlidir ve önemlidir. Kendinizi doğru şekilde tanıtmanın anahtarıdır. Hazırlanacak olan CV işe alım yetkisine sahip insanlar üzerinde hemen olumlu bir etki yaratacak şekilde dikkatlice düşünülmeli, tasarlanmalı ve yazılmalıdır. CV temelde kendinizi ve yeteneklerinizi işverenlere satma fırsatı veren bir pazarlama aracıdır. Bir okuyucu özgeçmişinize baktığında güçlü yönleriniz, deneyimleriniz ve potansiyeliniz hakkında hızlı ve açık bir şekilde bilgi edinebilmelidir. Onu okuyan kişinin asla sizinle buluşmayabileceğini aklınızda bulundurun, bu nedenle dilinizi hatasız ve odaklanmış bir şekilde kullanın. Kendinizi yansıttığınıza emin olun.

İngilizce CV Yazmanın Temelleri

İster Türkçe ister İngilizce olsun her CV için belirli temel özelliklerin eksiksiz olması gerekmektedir. Bir İngilizce CV hazırlamaya başlamadan önce doğru formatı bulun. Doğru CV formatı yüzlerce başvuru arasında işverenin gözüne çarparak sizi bir adım öne çıkaracaktır. CV’nize ilk olarak bir başlık ile başlamalısınız. Bu başlık adınız olabilir. Böylece inceleyen kişinin CV sahibini kolayca hatırlamasını sağlayacaktır. Daha sonra “Contact Information” diye belirteceğiniz iletişim bilgileriniz ile devam edebilirsiniz. İletişim bilgileriniz “Phone Number”, “Adress”, “E-Mail” ve varsa “Website” şeklinde sıralanmalıdır.

Araştırmalar CV ilk sayfasının ilk yarısının daha çok ön plana çıktığını göstermektedir. Bu nedenle iletişim bilgilerinizden sonra kendinizi anlatan kısa bir özet yazabilirsiniz. “Personal Profile” olarak başlıklandırabileceğiniz bu özette profesyonel olduğunuz konulardan, becerilerinizden ve kariyer hedeflerinizden kısaca bahsedebilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki bu bölüm oldukça kısa ve okuyan kişinin dikkatini çekebilecek nitelikte olmalıdır. Bu giriş kısmından sonra önce eğitiminizi “Education” başlığı altında, daha sonra da iş tecrübelerinizi “Work Experiences” başlığı altında yazarak İngilizce CV’nize devam edebilirsiniz. Bu bilgileri kronolojik olarak, yeniden eskiye doğru yazmanızda yarar var.

Başlığınız, hedefiniz, eğitim ve iş deneyiminizden sonra eklemeniz gereken diğer bölüm edindiğiniz beceriler olmalıdır. Üniversite eğitimi veya herhangi bir iş deneyiminiz sırasında öğrendiğiniz bir bilgisayar programı, katıldığınız bir dil kursu veya aldığınız sertifikalar “Skills” başlığı altında bu bölüme yazılabilir. Tabi tüm bunların CV içerisinde göze batmaması önemlidir. Bu nedenle başvurduğunuz iş ile ilgili olmayan becerilerinizi yazmaktan kaçının. Eğer isterseniz CV’nizde hobilerinizden de bahsedebilirsiniz. Son olarak da “References” bölümü ile geçmişinizde sizin ile çalışmış ve başarılarınızı bilen insanları referans olarak ekleyebilirsiniz.

İngilizce CV Yazmak İçin İpuçları

İngilizce CV yazarken güçlü filler kullanmaya özen gösterin. Bu fiiller gizli silahınızdır. Basit başarılarınızı daha akılda kalıcı ve ilginç hale dönüştürebilir. Örneğin iş tecrübelerinizde “I was in charge of a project team that hit all its targets” gibi bir cümle kullanmak yerine “Trained and directed a project team that surpassed their targets” cümlesini kullanmak karşı tarafta daha güçlü bir etki bırakacaktır. Tabi ki anadiliniz olmadığı için İngilizce’deki güçlü fiillere hakim olmayabilirsiniz. Bir sözlük yardımı ile basit kelimelerin daha vurgulu eş anlamlılarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Eğer bu güçlü fiillere sayısal değerler eklerseniz işverenin gözünde farklı bir yere oturabilirsiniz. Tabi bu sayılar geçmişteki kariyerinizde yaptığınız başarıları yansıtan doğru veriler olmalıdır. Örneğin “Directed a project team that surpassed their targets by %130” şeklinde bir cümle kurabilirsiniz. Bir bilgisayar programı veya dil bilginizi belirtirken “Good knowledge of AutoCAD” veya “Fluency in both written and spoken Turkish” gibi cümleler kullanmalısınız.

CV içerisinde hobilerinizden bahsediyorsanız bunları günlük konuşma dili yerine yine farklı ve güçlü ifadeler kullanarak belirtmenizde yarar var. Sakın hobilerinizi kelime kelime peş peşe sıralamayın. Örneğin “I like watching movies” demek yerine “I’m interested in psychological movies. My favourite movie is Old Man.” diyerek ilave bir açıklama ile hobinizden bahsedebilirsiniz. Böylece daha etkili bir ifade kullanmış olur, karşınızdakinin ilgisini çekebilirsiniz.

CV genelde geçmiş zamanda yazılır. İş başvurusu sırasında hala bir işte çalışıyorsanız halihazırdaki işinizi şimdiki zamanda yazmalısınız. CV hazırlarken zamir kullanmaktan kaçınmalısınız. Böylece cümleleriniz daha doğrudan olacaktır. Her iş için özel CV hazırlayın. Bu belki yorucu bir iş gibi görünebilir ama spesifik bir CV’nin sizi ön plana çıkarma şansının daha fazla olduğunu unutmayın. En önemlisi de hatasız bir İngilizce CV hazırlamaya gayret gösterin. Bunun için %100 hata yapmadığınızdan emin olana kadar CV’nizi okuyun. Mümkünse hatalarınızı kontrol ettirmek için anadili İngilizce olan birine okutun. 

İngilizce CV’nize “Cover Letter” Ekleyin

Her iş başvurusunun bir ön yazıya ihtiyacı vardır. İngilizce CV hazırlarken, “cover letter” olarak adlandırılan bu ön yazıyı eklemeyi unutmayın. Böylece ilk etapta işe verdiğiniz önemi göstermiş olursunuz. Bu ön yazı ile işverene sizi işe alması için sebepler sunabilirsiniz. İyi yazılmış bir ön yazı olmadan mülakata davet edilme şansınız daha az olur. Bir ön yazının amacı özgeçmişinizi tekrar yazmak değildir. CV içerisinde bulunan en uygun noktaları seçmeli ve genişletmelisiniz. Başvurduğunuz pozisyona özel bir ön yazı olmalı.

İş ilanında isim belirtilmiş ise bu isim ile hitap edilerek ön yazıya başlanmalı. Örneğin “Dear Mr. Smith” ya da “Dear Mrs. Graf” gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

İlgili: İngilizce Kadın İsimleri

Kendinizi tanıttıktan sonra başvurduğunuz işte aranan niteliklere göre üzerinize alabileceğiniz sorumluluklardan bahsedin. Şirket hakkında önceden araştırma yaparak bilgi sahibi olun ve bu bilgiyi ön yazınızda uygun şekilde kullanın. Şirkete yapabileceğiniz katkılardan bahsedin. İşe karşı olan hevesinizi gösterin fakat aşırıya kaçmayın.

Son satırda teşekkürlerinizi sunun ve geri dönüş beklediğinizi belirten bir cümle kullanın. Örneğin “Please review my attached CV for additional details regarding my expertise and career achievements. Thank you for your time and consideration.” ya da “I am looking forward to speaking to you about the contribution I could make to the company.” gibi cümleler ile ön yazınızı bitirebilirsiniz. Hatasız bir CV ne kadar önemliyse hatasız bir “cover letter” da o derece önemlidir. Mutlaka İngilizcenin doğru kullanıldığından emin olun. Bir sayfayı geçmeyen kısa ama güçlü bir ön yazı ile bir adım öne çıkabilirsiniz.

CV Hazırlamayı Detayları İle Öğrenin

İster İngilizce ister Türkçe olsun doğru bir CV hazırlamak size istediğiniz kariyer yolundan yürüme şansı verecektir. İş yaşantısının ilk adımı olan CV’niz ile işverenleri etkileyebilir, mülakat sonucunda da hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz. Enstitü tarafından sunulan CV hazırlama ve iş görüşmesine hazırlık eğitimini aldığınız taktirde CV hazırlamanın inceliklerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sonunda sertifika sahibi olacağınız bu online eğitim ile öğrendiklerinizi mevcut İngilizce bilginiz ile beraber uygulamaya geçirdiğinizde doğru bir İngilizce CV sahibi olabilirsiniz. 

cvcv hazırlama ingilizce cv kariyer özgeçmiş
İrem Elitez
İrem Elitez
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır
CV - Özgeçmiş

Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır?

16 Aralık 2014
Ön Mektup Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Ön Yazı ve Kapak Mektubu

Ön Mektup Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?

26 Eylül 2018
İngiltere’de Doktora Başvurusu Nasıldır?
Yurt Dışında Eğitim

İngiltere’de Doktora Başvurusu Nasıldır?

22 Şubat 2021