AnasayfaBlogİçine Kapanık Olanlar İçin Linkedin İş Bulma Rehberi
İş Hayatı

İçine Kapanık Olanlar İçin Linkedin İş Bulma Rehberi

11 Eylül 2015
İçine Kapanık Olanlar İçin Linkedin İş Bulma Rehberi

Birkaç ay önce, alanında uzman fakat içine kapanık bir meslektaşıma LinkedIn profilinde yardım ettim. Konuşmaya başladığımızda, sohbetimizin bazı kısımlarının içine kapanık insanların kişisel marka değerlerini ortaya koymak adına güzel bir yazı oluşturabileceğini fark ettim. Çünkü iş bulma sürecinde başarılı olmak için marka çok önemli... Enerjinizi düşünceleriniz aracılığıyla toplayabilirsiniz ve gittikçe ana fikre yoğunlaşabilirsiniz. Bunu ancak LinkedIn kullanarak sağlayabilirsiniz. İşte sosyal medya aktivitelerini geliştirmek ve sosyal mevcudiyetlerini yaratmak için LinkedIn kullanmayı isteyen içine kapanık insanlara ipuçlarım.

İş Bulma Rehberi

Hikayeni anlat.

Öncelikle, sosyal medya yayıncılığı sizi anlatan bir şov programı değildir. Paylaşmak, öğretmek ve öğrenmektir. Bu yüzden profilinizde size ait bir fotoğraf kullanın ve profilinizin tamamlanmış olduğundan emin olun. LinkedIn' de iş bulma amacınızı süper star olma yolunda ilerletmeyin

Başlık nasıl olmalı ?

Sizin LinkedIn profilinize baktığımda, dikkatimi çekmesini isteyeceğiniz üç şey ne olurdu ? Şirketler arası ticaret konusunda popüler misiniz? Yoksa bir içerik pazarlama dehası mı? İnsanların sizi bulması için başlıkta anahtar kelimelere yer verin. Bu iş bulma sürecinde karşı tarafa daha net mesajlar verecektir.

Sizin için önemli olan şeyleri paylaşın.

Yayıncılık yapmıyorsunuz; tecrübelerinizi paylaşıyorsunuz. Bildiklerinizi başkalarına aktarmanın kendinizle övünmek olduğu düşüncesine kapılmayın.

Bir gruba katılın.

Bu madde iş bulma sürecinde oldukça önemlidir. Çünkü iş bulma süreci için sosyalleşmeniz gerekir. Bu sizin için mükemmel bir tavsiye. Gruplar genel olarak bir sektör, konferans veya şirket temelinde kurulur. Esasında gruplar bilginin "açık büfesidir.’’

Özelliklerinizi kullanın.

Eğer içe dönük bir insansanız, düşünceli ve ehemmiyetlisinizdir. Bunu lehinize kullanın. Büyük ihtimalle post ve makaleleri dikkatlice araştıracaksınız. LinkedIn sizin özelliklerinizle oynar. Sizi takip eden insanlar içyüzünüze hayran kalacak!

Başlamadan önce dinleyin.

Zaten sizin en büyük özelliğiniz, atlamadan önce gözetlemektir. Özendiğiniz diğer profilleri inceleyerek başlayın ve onların katılımlarını izleyin.

Hazır olduğunuzda statünüzü günde en az bir kere güncelleyin.

Eğer cüretkar hissediyorsanız profilinizi sabah, öğlen yemeğinde ve akşam güncelliyor olmalısınız.

Bunu yayın.

Mesela Meltem Aktepe'nin içe dönük insanlar için sosyal medyadaki makalesini diğer bağlantılarınıza gönderin. Sosyal medya toplulukla ilgilidir, sizinle değil. Diğerlerine hedef bilgi ile yardım edin, diğer insanların ilginç postlarını paylaşın ve diğer insanların statülerine yorum yapın. Ayrıca geçmiş ve şu anki çalışma meslektaşlarınızı, çalışanları ve patronları LinkedIn’da önermeyi düşünün.

Eğlenmeyi unutmayın.

Ciddi olduğunuzu biliyorum ama biraz tadını çıkarın. Diğer size benzer insanlarla kaynaşın, büyüyün ve öğrenin. Bu tamamen bilgiyi paylaşmak ve insanlarla bağlanmak ile alakalı bir şey. Kim hep iş ile alakalı olması gerektiğini söylemiş ki? Bütün gün iş bulma amacıyla kafanızı patlatmayın!

Bonus paylaşım yapın.

Diğer insanların statülerini paylaşabildiğinizi ve yorum yapabildiğinizi unutmayın. Bu üçüncü değinmek istediğim konu. Size önemli geleni paylaşın ama unutmayın; sosyalliğin arkasındaki temel dayanak bağlanmaktır. Sizinle aynı fikirde olan insanları bulun ve paylaşım yapın.

İş Bulma Sürecinde Başarılı Olmak İçin Ne Önemlidir?

Konuşmaya başladığımızda, sohbetimizin bazı kısımlarının içine kapanık insanların kişisel marka değerlerini ortaya koymak adına güzel bir yazı oluşturabileceğini fark ettim. Çünkü iş bulma sürecinde başarılı olmak için marka çok önemli... 

LinkedIn Neden Önemlidir?

Enerjinizi düşünceleriniz aracılığıyla toplayabilirsiniz ve gittikçe ana fikre yoğunlaşabilirsiniz. Bunu ancak LinkedIn kullanarak sağlayabilirsiniz. 

İş Bulma Rehberi Nedir?

Hikayeni anlat. Sizin için önemli olan şeyleri paylaşın. Bir gruba katılın. Özelliklerinizi kullanın. Hazır olduğunuzda statünüzü günde en az bir kere güncelleyin. Eğlenmeyi unutmayın.

İçine Kapanık Olanlar İçin Linkedin İş Bulma Rehberi iş bulma Linkedln iş bulma linkedin iş bulma linkedin iş ilanları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
21. Yüzyıl Yetkinlikleri
Kişisel Gelişim

21. Yüzyıl Yetkinlikleri

18 Ocak 2021
Kişisel Marka Yolculuğu Başlıyor
Kişisel Markalaşma

Kişisel Marka Yolculuğu Başlıyor

12 Temmuz 2019