AnasayfaBlogMülakat Sorularındaki Gizli Gündem – İK Uzmanı Anlatıyor
Mülakat Soruları

Mülakat Sorularındaki Gizli Gündem – İK Uzmanı Anlatıyor

05 Ağustos 2015
Mülakat Sorularındaki Gizli Gündem – İK Uzmanı Anlatıyor

Yeni bir iş arayışındayken özgeçmişin en önemli şey olduğunu düşünmek büyük bir yanlıştır. Hayalinizdeki o işe sahip olmadaki en önemli üç şeyden biri olduğunu kabul etsem de, sürece egemen olmadaki en önemli unsurun mülakat olduğuna inanıyorum. Başarılı bir mülakat, bir adayı diğerine göre çok ileriye taşıyacaktır ve mülakat soruları karşısındaki cevapları işe kabul alıp almama farkı anlamına gelebilir.  Bunun sebebi bir işe alım yöneticisi veya insan kaynakları ile karşılıklı oturduğunuzda onların gerçekten de özgeçmişinizde yer alan herhangi bir şey için sizinle mülakatta olmadıklarıdır.

Bir mülakatınız olduğunda, özgeçmişinizin gerekli beceri ve istenilen özellikler için araştırıldığını bilmeniz gerekir. Mülakat soruları ise kişiliğinizin parlamasına ve şirket kültürüne uyduğunuzu göstermenize izin vermenin zamanıdır.  Vaktinden önce biraz araştırma yapmanın yararı büyüktür. Böylece sorabilecekleri soru çeşitleri ve bu mülakat soruları için verebileceğiniz cevaplar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Mülakat Soruları

Benim sıkça sorduğum mülakat soruları ve gerçekte aradığım cevaplar. Bu mülakat soruları özgeçmişle hiçbir bağlantısı yoktur. Özgeçmişinize bakmadan bu soruları sorabilirim.

Kendinizden bahsedin

Her mülakata aynı şekilde başlarım, biraz şirket hakkında konuşurum. Biraz kendi geçmişim ve nasıl uyum sağladığım hakkında, birazda ne aradığımız ile ilgili konuşurum. Daha sonra sorularıma başlarım. Bu sizi şaşırtabilir ama ilk soru her zaman tuzaktır.

‘’Kendinizden bahsedin’’ sadece ucu açık ve kişisel olarak sorabileceğim sorularla tanıyabileceğim aday hakkında birkaç farklı ipucu verir. Hikayelerinin derinliği bana insanlara ne kadar hızlı açılabildiklerini anlatır. Ayrıca onların profesyonel bir sohbet ve işe uygunluk kapasiteleri hakkındaki düşüncelerine bir pencere açar. Kısa veya dar bir bakış açısı bana adayın çekingen olduğunu veya gerçekten paylaşacak kadar ilginç bir şeye sahip olmadığı izlenimini verir. Sonu yokmuş gibi duran sıkıcı hikayeler ise en kötüsü...

Kim olduğunuzun, nereden geldiğinizin, neyin sizi buraya getirdiğine ve ne aradığınıza dair kısa özet şeklinde 30-60 saniyelik kısa bir sunumunuz olmalı. Bu benim bilmek istediğim şey. Lütfen kedileriniz, çocuklarınız ve kişisel travmalarınızla alakalı hikayelerinizi kendinize saklayın!

Eğlenmek için ne yaparsın?

Benim adaylarla mülakattaki esas amacım ‘’kültürel uyum’’ denilen bir şey. Bir şirketin çalışma kültürüne uymak birçok nedenden dolayı çok önemlidir. Daha çok eğlenmek; daha derin bir kaynaşmaya, yüksek verimliliğe ve daha büyük bir iş memnuniyeti anlamına gelebilir. Bunlar aday için harika motive edici şeylerdir. Şirket aynı zamanda işe yeni alınanların sadece uyum sağlamasını değil, mevcut kültürü de geliştirmelerini garantiye almak durumundadır. İşte bu yüzden işe alan işletme hakkında küçük bir ev ödevi yapmak çok kritik bir eşiktir. Buna benzer olarak, şu an içgüdünüzden ve sezgilerinizden istifade etmenin tam zamanıdır. Ne tür bir çevreye adım attığınızı bilmek ve kendinizle bunun ilginizi çekip çekmeyecek bir şey olup olmadığı hakkında gerçek bir konuşma yapmak önemlidir. Örneğin; eğer şirket çılgın şekilde indirimli içki veriyorsa ve mesai saatlerinde içki içilmesine izin veriyorsa, ayrıca öğle yemeği saatleri 2 saatten fazlaysa ( hayaldeki iş ) ve çok da içici bir tip değilseniz bu iş size uymayabilir. Eğer şirketin acımasız ve direkt olarak bilinen itibarı sizin işbirlikçi takım iştiraki idealinize uymuyorsa, bu da doğru seçenek olmayabilir.

Sormak istedikleriniz var mı?

Bunu daha önceki yazılarımda söyledim ama tekrar etmeye değer: MÜLAKATIN SONUNDA MUTLAKA SORU SORUN!

Bu işletmeyle ilgilendiğinizi gösterir. Ayrıca bu sizin ne kadar hazırlıklı olduğunuzu göstermek için bir fırsattır ve sizin için önemli olan konular hakkında bir fikir sahibi olma şansı verir. Bu, mülakatçıya şirket kültüründeki kişisel görevleri ve yeni işe alınan bir kimsenin çalışmaya başladığında ne beklemesi gerektiğini sorma zamanıdır. Aynı zamanda şirketin çalışanları için ne çeşit sosyal etkinlik ve aktivitelere sponsor olduğunu bilmek için harika bir zamandır (tatil etkinlikleri veya yaz piknikleri gibi). Bu size aktivite çeşitlerinin ilgi alanınızda olup olmadığına dair iyi bir fikir verecektir. Bu aynı zamanda size önemli gelen şeyler hakkında sorular sorarak yeteneklerinizi ve/veya kişisel ilgi alanlarınızı göstermeniz için bir fırsat olabilir. Çevreci veya sürdürülebilir pratikler, evden çalışma, sağlık girişimleri ve aktiviteleri vs.

Bu mülakat soruları listesi kesinlikle kapsamlı değildir ama umarım işe alım yöneticileri veya insan kaynakları tarafından sorulan masum ve önemsiz gibi görünen mülakat sorularına bir bakış atmanızı sağlar. Eğer mülakat konusunda online eğitim sertifika programına katılmak isterseniz Enstitü'nün programlarına mutlaka göz atın.

Mülakat Soruları Arkasındaki Gizli Gündem – İnsan Kaynakları Uzmanı Anlatıyoriş görüşmelerinde sorulan ilginç sorular kendinizden bahsedinmülakat mülakat sorularımülakat soruları ve cevaplarımülakat teknikleri özgeçmiş
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Soruları - Cevapları
Mülakat Soruları

Mülakat Soruları - Cevapları

07 Nisan 2018
Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları

23 Ekim 2015
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
Yeni Mezun Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Yeni Mezun Mülakat Soruları

05 Haziran 2018