AnasayfaBlogSizi İşe Aldıracak CV Tasarımı Nasıl Olmalı?
CV - Özgeçmiş

Sizi İşe Aldıracak CV Tasarımı Nasıl Olmalı?

08 Mayıs 2021
Sizi İşe Aldıracak CV Tasarımı Nasıl Olmalı?

Yeni mezun oldunuz ya da zorunlu stajınız için şirketlere CV göndermeye başladınız; ama geri dönüş bir türlü olmadı. Binbir hayal ve emekle okuduğunuz meslek için bu durum genelde umut kırıcı olabiliyor. Bunun ilandaki iş tanımına uymamanız gibi belirli sebepleri olabilir, çünkü insan kaynaklarının binlerce başvuruyu elemek için belirli anahtar kelimeleri filtrelerden geçirmesi gerekiyor. Özgeçmişiniz bu filtrelere takılıp rakiplerinize karşı ya baştan elenebilir ya da işe alım uzmanına bir şekilde ulaşabilmiş özgeçmişiniz, biçim bakımından özensiz ve karışık gelebilir. İK uzmanlarının bir CV’ye ortalama göz atma süresinin 6-9 saniye arasında olduğunu düşünürsek de özgeçmişinizin tasarımı, İK uzmanları tarafından okunması ve değerlendirilmesi için en önemli etken.

Canva’yla Fark Yaratın

CV hazırlama aslında sanıldığının aksine gayet keyifli bir uygulamadır. Yüksek tasarım becerilerine ve Photoshop bilmeye gerek duyulmaz. 

Artık özgeçmişte klasik word tablolarından uzak daha çarpıcı tasarımlara dayanan içerikler dikkat çekiyor. Özellikle de kariyer sitelerinde hazırlanan, kenarında site logolarının olduğu özgeçmişler artık profesyonel gözükmüyor. Canva uygulaması bu yüzden CV hazırlamada çokça işinize yarayacak. İçinde minimalist, modern, yaratıcı, akademik, infografik ve öğrenci CV’si gibi temel hedeflerinize göre çokça seçenek bulunuyor. Ücretsiz 50 binden fazla sayısız şablonun olduğu Canva’da özgeçmişinizi hazır şablonlarla kişiselleştirebilirsiniz.

Tema ve Renk Seçimi

Kuşkusuz İK uzmanlarının özgeçmişinize ilk göz attıklarında dikkatini çeken, renklerdir. Günde binlerce başvuruyu elemek ya da okumakla vakit geçiren işe alım uzmanlarının dikkatini çekebilmek için renk seçimi çok önemlidir.

 • Adaylar göz yoran renklerden kaçınmalıdır. 

 • CV şablonunuzdaki renkler en fazla 2 ya da 3 taneyi geçmemeli.

 • Bilgilerinizin yazdığı yerin arka planı okurken göz yormaması için beyaz veya açık renk olmalı.

 • Renkler arasında kontrast oranı göz önünde bulundurulmalı, mümkün olduğunca çok koyu renklerden kaçınılmalıdır.

 • Görselliğe hitap eden, örneğin grafik tasarım alanında kariyer planlıyorsanız daha renkli ve canlı temalar kullanabilir, CV tasarımınızla yetkinliğinizi öne çıkarabilirsiniz.

Ayrıca renk konusunda kararsızsanız mesleğinizi betimleyen belirli renkler seçmeniz de sizi öne çıkaracaktır. Biyolog ya da çevre mühendisi gibi meslek dallarına sahip olanlar yeşil rengi, doktorlar da güveni temsil eden ve önlüklerinde kullandıkları mavi rengi seçebilir. 

Özgeçmişinizi gönderdiğiniz şirket belirli renklerle öne çıkıyorsa (örneğin; Turkcell lacivert-sarı) bu renklerle özgeçmişini tasarlayabilirsiniz. Bu renkleri kullanmanız aynı zamanda kurum aidiyeti oluşturup, İK uzmanlarının dikkatini çekecek ve gözlerinde işi ne kadar çok önemsediğiniz düşünülecektir.

Fotoğrafınızla Profesyonel Gözükün

İK uzmanı tarafından CV’nize göz atıldığında ilk dikkat çeken yerlerden biri de fotoğrafınızdır. CV’lerde fotoğraf konulması zorunlu olmasa da bazen işveren tarafından eksik olarak kabul edilebiliyor. Peki ya fotoğraf seçiminiz nasıl olmalı? 

Fotoğrafınızın İK uzmanına profesyonel gözükmesi gerekir. Bunun için günlük hayatınızda çekildiğiniz selfie gibi fotoğraflardan ziyade daha kurumsal gözükeceğiniz yüzünüzün tam ve net gözükeceği fotoğraflar koymanız gerekiyor. 

Erkek adaylar için sakallı çekilmiş bir fotoğraf sorun olmamakla beraber, özensiz gözüken saç-sakal İK’nın hoşuna gitmeyecektir. Kıyafet seçiminde de koyu renk yerine açık renkler tercih edilmelidir. Kadın adaylar da bununla birlikte yoğun makyaj görüntüsünden uzak daha sade bir makyaj tercih edebilir. Gözü yoran ve çok dikkat çeken takı ve kolyeler CV fotoğrafınızda olmamalıdır. 

Adaylar için daha profesyonel gözükmesi adına açık renk gömlek ve ceket kullanılması tercih edilebilir, fakat bu bazı durumlarda geçerli değildir. Özel sektörde çalışacaksanız veya oyunculuk ya da tasarımla ilgili yaratıcılık içeren mesleklere sahipseniz fotoğrafınız buna uygun olabilir. Canva’da mesleğinizi filtreleyerek ne gibi fotoğraflar kullanıldığına dair ön fikir alabilirsiniz.

CV'de Sayfa Düzeni ve Yazı Tipi

Sayfa düzeni ve yazı tipi İK’nın CV’yi okumasını kolaylaştıran bir diğer unsurdur. Özgeçmişinize 6-9 saniye arasında bir göz atıldığında işe alım uzmanlarının hakkınızda çoğu şeyi anlaması gerekir. İç içe geçmiş göz kalabalığı yapan yazılar ve okunması güç yazı tipleri kullanımı İK’nın işini kolaylaştırmaz. Bu yüzden CV’nizin okunabilirliği ve her bilginin CV’nize göz atıldığında kolayca bulunabilmesi çok önemlidir. 

 • Sayfa sayısı 1 veya 2’yi geçmemeli, az ve öz bir şekilde en az kelimeyle anlatılmalıdır.

 • En üstte fotoğrafınız altında isim soyisim ve unvanınız mutlaka yazmalı.

 • Kişisel bilgileriniz (e-mail, telefon numarası vb.) İK’nın kolayca görebileceği üst sıralarda yer almalıdır.

 • Adresiniz uzun uzun açık adres şeklinde yazılmamalıdır. İl ve ilçe şeklinde yeterli olacaktır.

 • Kariyer hedefiniz de İK’nın ilk baktığında okuyabilmesi için üstte olmalıdır. Başvurduğunuz pozisyonun, temel yetkinliklerinizle uygun olduğunu ve iş hakkında motivasyonunuzu gösterecek kısa bir paragrafla yazılmalıdır.

 • İş deneyimleri ve eğitim bilgisi önemli olduğundan üst sıralarda ters kronolojiye (en son deneyim üstte olacak şekilde) uygun olarak yazılmalıdır. 

 • İş deneyimlerinde, işe başlama ve bitiş tarihi (ay-yıl olarak), çalışılan yer, unvan ve iş tanımları yazılmalı, iş tanımları maddelendirme biçiminde olmalıdır.

 • Sertifikalar varsa eğer o konuda yetkinliğinizi göstermek adına yazılmalıdır. Sertifika alma tarihiniz, alınılan kurum ve sertifika ismi eksiksiz olmalıdır. 

 • Referanslar, isim-soyisim, unvan ve çalıştığı yer şeklinde daima alta yazılmalıdır. Referansın iletişim bilgileri KVKK nedeniyle mülakat sonrası istenildiğinde verilmeli, CV’de yazmamalıdır.

CV’de öne çıkarmak istediğiniz kısımlar daima üstlerde olur ve İK’nın da ilk gördüğü yerlerdir. Bu yüzden öne çıkarmak istediğiniz unsur deneyim ya da eğitiminizden ziyade yetkinlikleriniz veya yaptığınız projelerse, en üste onları yazabilirsiniz.
Yazı tipi seçimi de çok kafa karıştan bir konudur. Yazı tipinin ne olduğundan ziyade, okunabilirliği önemlidir. Göz yormayan, kolay anlaşılabilen Arial, Verdana, Times New Roman, Georgia gibi yazı tipleri rahatlıkla kullanılabilir. Yazı boyutu da metin için 10-12’yi geçmemeli, başlıklar da 14-16 arasında olmalıdır.

İkonlardan Yararlanın

 • Sadece özgeçmiş değil, herhangi bir belgede bile sayfanın göze hitap etmesi çok önemlidir. Kuru yazı kalabalığı özgeçmişinizin okunmasını sıkıcı kılacaktır. Bu yüzden bilgilerin yazıyla ifade edilmesinin yerine ikonlardan rahatlıkla yararlanılabilir. Özellikle yeni mezun ya da öğrenci adaylar sayfanın boş kalmasını bir eksiklik olarak görürler. Bu sebeple ilgi alanlarını yazıyla belirtmektense görsel ikonları kullanıp sayfanın boş görünümünü doldurabilirler. 

 • Bilgisayar becerileri ve yabancı dil seviyesini belirtmek için başlangıç, orta, ileri gibi tanımlamalar kullanılıyor. Bunun için yine yüzdelik ifadesi veren bir ikonu, grafikler kısmından bulabilirsiniz. 

 • İletişim bilgilerinde de bu özellikten faydalanabilirsiniz. Telefon numarası belirtmek için telefon simgesi, adres bilgileriniz için konum simgesi, mail ve sosyal medya hesapları için uygulama logolarını kullanabilirsiniz.

Linkleme 

Sertifikalarınızı linklemek mutlaka işinize yarayacaktır. Aldığınız bütün online eğitimlerde verilen sertifika linklerini özgeçmişinize entegre edebilirsiniz. Hatta üniversite diplomanızı da Google Drive’a kaydedip, paylaşım URL’sini bağlantı kısmına yapıştırarak ekleyebilirsiniz. Linklediğiniz kısım altı çizgili bir şekilde gözükecektir. Ayrıca sadece sertifika değil, kariyer hayatınızda oluşturduğunuz projeler varsa, bunları da projeler başlığı altında yazıp link verebilirsiniz. Yine ikonlarla belirttiğiniz iletişim bilgilerinizden mail ve sosyal medya hesaplarınıza ikon üstüne link yerleştirebilirsiniz. Özellikle işe alım uzmanı sizinle iletişime geçmek istediğinde mail adresinizi kopyalamadan, direkt bir link aralığıyla mail yazmaya yönlendirilecektir.

1 ya da 2 sayfayla sınırlandırdığınız özgeçmişinizde, İK uzmanı hakkınızda daha fazla şey öğrenmek istediği zaman bu linkleri kullanabilir. Bu nedenle, Canva uygulamasında yararlanabileceğiniz seçenekler arasında bağlantı kullanma, sizi çokça öne çıkaracaktır.Eski özgeçmiş tasarımı anlayışından uzak daha modern ve etkili CV hazırlamak için Canva’nın ücretsiz şablonlarından rahatlıkla yararlanabilir, İK karşısında kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. Canva'yı detaylı öğrenebilmeniz için Hazır Şablonlar ile Görsel Tasarım Eğitimini alabilirsiniz.

CV özgeçmiş CV tasarımı Canva’da CV hazırlama İK uzmanları modern CV Sizi İşe Aldıracak CV Tasarımı Nasıl Olmalı Sizi İşe Aldıracak CV CV tasarımı Sizi İşe Aldıracak CV Tasarımı CV Tasarımı Nasıl Olmalı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

11 Aralık 2019
İngilizce CV Nasıl Hazırlanır?
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Nasıl Hazırlanır?

05 Aralık 2019
İngilizce CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Örnekleri

18 Aralık 2019