AnasayfaBlogCEO Markası ve Dijital CEO Çağı
Bilişim

CEO Markası ve Dijital CEO Çağı

02 Ocak 2019
CEO Markası ve Dijital CEO Çağı

Dilimize icra kurulu başkanı olarak yerleşmiş olan CEO kavramı; İngilizce kökenli Chief Executive Officer unvanının baş harfleri alınarak oluşturulmuş ve yerleşmiş bir kelimedir. Bir şirkette icra kurulu yapısı mevcut olmasa bile şirket ya da firmanın en üst düzey yöneticisi olarak ifade edilen genel müdür adı ile beraber kullanıldığı görülmektedir. Çok uluslu dev şirketlerin yönetimleri incelendiğinde CEO kavramı küresel yönetim anlamı da taşımaktadır.

Türkiye’de işletmeler 2000’li yıllara geçişle birlikte zamanla büyüdü. Bir zamanlar “Koordinatör” unvanı ile atanan üst düzey yönetimin günümüzdeki iş yapış şekillerine yaptırım ve yürütme gücü azaldığı için sadece koordine edebilen kişiler olarak görülmeye başlandı.

CEO; bir kuruluşun eldeki kaynaklarını en verimli şekilde kullanan, planlayan ve yürüten aynı zamanda karlılığını sağlayan, kuruluşun itibarını yükselten, kuruluşu konumlandıran tüm başarı ve başarısızlıklardan ilk sorumlu olan kişidir.

CEO bir işletme kadar bir Markanın’ da ana sözcüğüdür. Bir markanın kitleler üzerinde yaratacağı en büyük etki, onun nasıl işlendiği, nasıl bir vizyonla yönetildiği, markanın insanlar üzerinde yaratacağı etki ve algının temelini belirler.

İç paydaşta çalışanları ile pazarda hedef kitle tarafından tutarlı bulunmayan bir marka değer bulamaz. Bundan yola çıkarak günümüzde birçok CEO, şirketlerinin sunduğu ürün ve hizmetten çok sürdürülebilirlik ilkelerini anlatarak marka değerlerini ön planda tutmayı tercih etmiştir. Bu nedenle markalar bir CEO tarafından yönetilmeli bağlantılı hedeflerle temsil ettikleri markayı da vizyonu ile yönlendirmelidir.

En birinci görevi şirket karlılığını sağlamak olan CEO’lar eskiden finans kökenli seçilirdi. Para işinden anlayan karı maksimize edecek olan kişiler CEO koltuğuna otururdu. Günümüzde ise bu görevine ek soyut anlamda; iletişimi güçlü, liderliği yüksek, güçlü bir hikaye anlatıcısı, ilham kaynağı, empati yeteneği yüksek gibi rolleri de içinde özümseyen CEO’lar topluma anlam katabilme ve şirketler içinde kendi sürdürülebilirliğini sağlama yarışına katıldı.

Peki ya şimdi?

Hızla Gelişen Teknoloji İle Birlikte Sürekli Değişen Dünyada Ceo'ları Nasıl Bir Dönüşüm Bekliyor?

Tüm dünyada başlayan dijital dönüşüm ile birlikte şirketler dijitali yakalamaya çalışmaya başladı. Bir çok farklı iş pozisyonları ile karşılaştılar. Bu alanda istihdamın artmasını sağlayan bir ortam oluştu. Dijitalleşme ile birlikte kaynaklarını arttırmadan gelir ve karlılığını sektörleri üzerinden büyüttüler. Veriler ile ihtiyaçlarını karşılamayı öğrendiler. Tüm bunların hepsi Dijital Dönüşüm Direktörleri CDO-Chief Digital Director adı ile anılan CDO pozisyonlarının varlığını bize bildirdi.

Dijitalleşme iş süreçlerinde rahatlık sağlarken rekabeti bu çevrede hızlandırdı. Artık birçok şirket dijital yönetime önem vermeye başladı. Rekabet avantajı, Dinamizm, Marka imajını güçlendirme, Yeni gelişmelere uyum, Sosyal Medya Gücü, İnovasyon, Müşteri Bağlılığı, Farklılaşma, Verimlilik, karlılık bu süreçte dijital yönetimin hedeflediği alanlar içerisine girdi.

Geleceğin pozisyonu olarak görünen CDO Nasıl olmalı?

  • Dijital Dönüşüme liderlik eden

  • Dijital altyapıyı bilen

  • Teknolojiyi kullanarak iş yapış şekillerini düzenleyen ve gerektiğinde bünyesine uyarlayabilen

  • Müşteri beklentilerini karşılayabilen

  • CIT olarak anılan bilgi işlem yönetiminden farklı olarak şirketin her kademesinde nasıl dijitalleşebilineceğinin yolundan giden

  • Pazarlama ve teknolojiyi iyi bilen bir yönetici olmalıdır.

Tüm bu süreç içinde bu pozisyonun hangi departmandan doldurulacağı yönünde belirsizlikler görülmekte. Eskiden olduğundan farklı CEO koltuğuna oturacak CDO’lar işlevini biraz bilgi işlem’e biraz pazarlama’ya bırakmakta. Yöneticilerin bir bölümü dijital işe hakimiyet yönünden "Bilgi Teknolojileri Direktörü" (CIO) nün CDO pozisyonu için uygun olduğunu belirtirken, diğer bir bölüm dijitaleşmenin en çok pazarlama faaliyetlerini etkilediği ve müşteriye ulaşmanın daha fazla tecrübe gerektirmesinden ötürü Pazarlama Direktörü (CMO) pozisyonunun daha uygun olduğunu belirtmektedir.

Ülkemizde yeni yeni oturan dijital iş kavramlarına ek dijital dönüşümü düşünen yöneticiler dışında bu yönde bir pozisyon henüz bulunmamakta. Kısa sürede tüm dünyadaki dönüşüme paralel bu pozisyonunda ön plana çıkacağı söylenebilir.

Sizce hangi departman ve iş yapış şekilleri göz önüne alındığında Dijital Dönüşüm Liderliği pozisyonuna göz kırpabilir?

İş dünyasını ilgilendiren en önemli konu kripto paralar -Blockchain, Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti ve birçoğu hızla geliyor. Nasıl dijitale dönüşüyoruz birlikte göreceğiz.

CEO Markası ve Dijital CEO Çağıbilişim ceoceo nedir ceo ve marka işletme marka teknoloji yönetim
Bahar Beşer
Bahar Beşer
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CEO Nedir? Nasıl Olunur?
Meslekler

CEO Nedir? Nasıl Olunur?

08 Temmuz 2020
CEO ve İnsan Kaynakları Yönetimi
İnsan Kaynakları

CEO ve İnsan Kaynakları Yönetimi

19 Mayıs 2016
CEO İle Mülakat Yapmak
Mülakat - İş Görüşmesi

CEO İle Mülakat Yapmak

06 Eylül 2021
CEO İle Mülakat Yapmak (İkinci Bölüm)
Mülakat - İş Görüşmesi

CEO İle Mülakat Yapmak (İkinci Bölüm)

18 Temmuz 2016
İyi ve Kötü Yönetim Arasındaki Fark
Kalite Yönetim Sistemleri

İyi ve Kötü Yönetim Arasındaki Fark

19 Kasım 2015
Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler

14 Mayıs 2019
Volkswagen ve İtibar Riskinin Bedeli
İtibar Yönetimi

Volkswagen ve İtibar Riskinin Bedeli

16 Mart 2018