AnasayfaBlogEn İyi 10 Sosyal Sorumluluk Projesi
İş Hayatı

En İyi 10 Sosyal Sorumluluk Projesi

10 Haziran 2020
Bilekten parmak uçlarına kadar görülen bir çift elin yakın çekimi. Ellerin ikisi de avuç içi yukarı bakıyor ve başparmaklar hafifçe birbirine değerek aralarında yumuşak bir çizgi oluşturuyor. Cilt hafifçe bronzlaşmış ve tırnaklar parlak pembe bir cilaya sahip. Parmaklar uzun ve incedir, görünür bir leke yoktur. Bilekler ince ve narindir, damarlar ve tendonlar açıkça görülebilir. Avuç içleri pürüzsüzdür, çizgi veya kırışıklık yoktur. Fotoğrafta nazik, sakinleştirici bir atmosfer var; eller davetkâr ve kucaklayıcı görünüyor.
Proje AdıKuruluşProje Detayları
Temiz TuvaletOpetOpet'in 2000 yılında başladığı projede tuvalet temizliğinin önemi üzerine bilgilendirme yapıldı ve 72 ilde 7 milyondan fazla kişiye ulaşıldı.
Trafik HayattırDoğuş OtomotivBu 2004 yılından beri devam eden proje ile sürücülere trafik güvenliğinin ve sorumluluğunun önemi aktarıldı.
Eti Çocuk TiyatrosuEtiBu projede Eti, 81 ildeki çocukları tiyatro ile buluşturarak sanatsal bir deneyim yaşatmıştır.
Baba Beni Okula GönderDoğan GazetecilikBu proje ile birçok kız çocuğu okula gidemeyen veya gönderilmeyen durumları giderilerek eğitime öncülük edildi.
Düşler AkademisiVodafoneBu projede engelli gençlere, sanat sayesinde hayatın bir parçası olabilecekleri gösterildi ve 5 binden fazla gencin hayali gerçekleştirildi.
Meslek Lisesi Memleket MeselesiKoçKoç'un başlattığı bu sosyal sorumluluk projesi ile meslek liselerindeki öğrencilere staj, burs ve mesleki eğitim desteği verildi.
Çevre Dostu AlışverişCarrefourSABu proje ile CarrefourSA, müşterilerini çevreyi koruma konusunda bilinçlendirdi ve geri dönüşüm bilincini artırdı.
Eğitime Geleceğe DestekTurkcellTurkcell'in başlattığı bu sosyal sorumluluk projesi ile eğitime ihtiyacı olan öğrencilere ve okullara yardım sağlandı.
Bir Arada Yaşıyoruzİstanbul Büyükşehir BelediyesiBu proje kapsamında İBB, İstanbul'da yaşayan farklı etnik yapıdaki bireylerin bir arada yaşamasını teşvik etti.
Haydi Kızlar OkulaUNICEFUNICEF Türkiye'nin desteklediği bu proje ile özellikle kız çocuklarının okula gitmesi teşvik edildi.

Sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’de aktif olarak hayatın içinde yer alıyor. Birçok şirket kurum ve kuruluş kendine özgü projelerle insanlığa hayat veriyor. Sosyal sorumluluk projelerinde en önemli olan şey, projenin devam edebilmesidir. Bu yüzden sosyal sorumluluk projeleri ortaya atılmadan önce devam edilmesi yönünde katı olmak gerekir. 

Sosyal sorumluluk projeleri, ülkede yer alan bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla faaliyet gösterir. Bu faaliyetler aynı zamanda birçok kişi de farkındalık duygusunu geliştirir. Bu projeler genellikle hiçbir kar amacı güdülmeden yapılır. Peki sosyal sorumluluk nedir? Sosyal sorumluluk dediğimizde aklımıza ne gelir? 

En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluk, etik kuralları çerçevesinde bir kuruluş ya da bireyin ortaya koyduğu projeyi daha çok toplum yararına gözetilerek yapılan hareket göstergesidir. Kısacası, insanların bir arada toplanarak duyarlı bir şekilde hareket etme olayıdır. Sosyal sorumluluk da din, dil, ırk, ekonomik ve kültürel farklar genellikle ayırt edilmez. Toplum yararına yapılacak olan sosyal sorumluluk projesi, her bireyi içinde barındırır. 

Opet – Temiz Tuvalet 

En iyi sosyal sorumluluk projeleri listemize bir akaryakıt şirketi ile giriş yapıyoruz. 2000 yılında temelleri atılan projenin halen geçerli olduğunu söyleyelim. 20. yılına giren proje başarılı şekilde devam etmektedir. Projenin mimarı ise, Opet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk. Opet "Temiz Tuvalet" kampanyası ile temizliğin önemine vurgu yapıyor. Proje kapsamında tuvaletin temiz kullanabileceğini bireylere gösterdi. Opet ilk önce projeyi kendi istasyonlarında başlattı. Proje daha sonra geniş bir alana yayıldı ve 72 ilde 7 milyondan fazla kişiye tuvalet temizliği hakkında bilgi verildi. Bu sayede insanlar bilinçlendi. 

Doğuş Otomotiv – Trafik Hayattır 

Doğuş otomotivin ortaya koyduğu farkındalık kampanyası sürücülere yönelik oldu. "Trafik Hayattır" ilkesiyle yolan çıkan otomotiv şirketi, trafik güvenliği ve trafikteyken sorumluluğun önemine vurgu yapmıştır. 2004 yılında başlanan sosyal sorumluluk projesi günümüzde halen devam etmektedir. Hatta kampanya şirketi artık bir sloganı haline bile gelmiştir. Yapılan kampanya ile birlikte trafikte güvenliğin daha ön planda olması amaçlanmıştır. Bu amaçla toplumda bulunan birçok kişiye kampanya bilinçli şekilde aktarılmıştır. Hatta 2015 sonrasında proje, yarışma düzeyine de çıkmıştır. 

Eti – Eti Çocuk Tiyatrosu 

Eti, projeyi 81 ilde bulunan çocuklara hitaben ortaya koymuştur. "Eti Çocuk Tiyatrosu" adı altında 81 ilde yer alan çocukları tiyatro ile buluşturmuştur. Proje kapsamında milyonlarca çocukla buluşan şirket, ücretsiz olarak çocuklara tiyatro deneyimi yaşatmıştır. Proje 18 yılı aşkın süredir devam ediyor. Çocuk tiyatrosu sadece ülkemizde yapılmamıştır. Türk nüfusunun yoğun olduğu KKTC, Azerbaycan ve Makedonya gibi ülkelerde de proje hayat bulmuştur. Proje sayesinde 2 milyondan fazla çocuk tiyatroyu tanımıştır. Projede 2 binden fazla tiyatro gösterisi çocuklarla buluştu. Kampanya sayesinde gösteriler, Türkiye’yi 8 kez dolaştı. 

Doğan Gazetecilik – Baba Beni Okula Gönder 

Geçmişte Doğan Gazetecilik olarak hizmet veren şirket, ülkenin en çok kanayan yarasına değinmişti. Okula gitmeyen, gidemeyen ya da gönderilmeyen kız çocuklarını okulla buluşturmuştu. "Baba Beni Okula Gönder" sosyal sorumluluk projesi adı altında kız çocukları okul yüzü görmüştü. Proje 2004 yılında Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından ortaya atılmıştır.  Yıllarca süren kampanya sayesinde binlerce çocuk okul ile buluştu. Durumu kötü olan öğrencilere burs verildi. Başta devlet yetkilileri olmak üzere, iş adamları projede desteklerini esirgemedi.  

Vodafone – Düşler Akademisi 

Türkiye Vodafone Vakfı ve Alternatif Yaşam Derneği’nin katkılarıyla farklı bir projeye imza atıldı. "Düşler Akademisi" adı altında engelli bireyler hayata kazandırıldı. Projede asıl hedeflenen bireyleri sanatla ile birlikte buluşturmaktı. Projeye kapsamında engelli bireylere hayatın içinde olabilecekleri gösterildi. Düşler akademisi, bu zamana kadar 5 binden fazla gencin hayalini gerçekleştirdi. Ayrıca projeye 20 bin gönüllü sanatseverde destek verdi. Vodafone, sosyal sorumluluk projesini 2008 yılında başlattı. Proje ile birlikte gençler, kişisel gelişimlerini görmüş oldu. Proje sayesinde engelli bireyler insanlarla yeniden uyum sağlanmıştır. 

Koç – Meslek Lisesi Memleket Meselesi 

Eskiden meslek lisesi ehemmiyeti olmayan ve düşük bir okul olarak lanse edilmişti. Birçok spekülasyonla birlikte meslek liselerinin önü kapatılmıştı. Ancak bu ülkenin asıl meselesi meslek lisesi olduğu ileri ki senelerde anlaşıldı. Piyasaya direkt nitelikli eleman yetiştiren meslek liselerinin önün açıldı. Koç şirketinin 2006 yılında çıkardığı "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesi çok tuttu. Sosyal sorumluluk örneği gösteren şirket birçok öğrenciye staj, burs ve mesleki öğrenim desteği verdi. Sosyal sorumluluk projesi ile birlikte önemli bir adım atılmış oldu. Toplum için önemli bir sorun haline gelen meslek lisesi meselesine çözüm getirildi. Rakamsal olarak baktığımızda da 8 binden fazla öğrenciye birçok imkan sunulmuş oldu. 

Hürriyet – Aile İçi Şiddete Son 

Maalesef ülkemizde şiddet yeni bir şey değil. Geçmişte de Türkiye birçok şiddet olaylarına tanıklık etti. Hürriyet, henüz bu projeye 2004 yılında el attı. "Aile İçi Şiddete Son" diyerek bir farkındalık oluşturdu. Zamanında kimsenin cesaret edemediği soruna değinen Hürriyet, şiddete maruz kalan kişilerin sesi oldu. 2004 yılından beri yürütülen çalışmalarla birlikte 13 binden fazla mağdur olan bireylere destek sağlandı. Aynı zamanda bin 500’den fazla kişiye de yeni güvenli yerler seçildi. 

Mercedes – Her Kızımız Bir Yıldız 

Mercedes – Benz Türk ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) iş birliği ile kadınların sosyal hayatta yer bulması sağlandı. Kadınlarında bu toplumun bir parçası olduğu ve hem ekonomik hem de sosyal haklarının olduğu projeyle yeniden dile getirildi. 2004 yılında 17 ilde başlayan proje zamanla gelişti. Günümüze kadar gelen proje şimdi 60 ile yayıldı. Binden fazla kıza burs desteği verildi. Ayrıca Mercedes, "Her Kızımız Bir Yıldız" projesi kapsamında kadınlara iş istihdamı da sağlıyor. 

Renault – Sokakta İlk Adımlar 

Renault şirketi, trafik de yaşanılan kazaları azaltmak için bilinçli bir kampanyaya imza attı. 2002 yılında "Sokakta İlk Adımlar" sosyal sorumluluk projesini başlattı. Sosyal sorumluluk projesi ile birlikte çocukların daha bilinçli olması hedeflenmiştir. Türkiye'nin genelinde başlayan projeyle beraber Renault, 1 milyondan fazla çocuğa eğitim verdi. Projenin halen devam ettiği ve şirketin asıl hedefi 5 milyon çocuğa ulaşmak olduğu belirtildi. 

Turkcell – Kardelenler 

En iyi sosyal sorumluluk projeleri listesinin sonuna geldik. Aktardığımız projelerin hepsi kendi içinde eşsiz bir yere sahip. Kendi alanları içinde en iyi sosyal sorumluluk örneği verdiler. İletişim operatörü Turkcell’de bunlardan biri. Ayrıca Turkcell en eski projelerin başında geliyor. 2000 yılında "Kardelenler" adı altında projeye start verilmiştir. Proje en büyük atağını ise 2007 yılında yaşamıştır. 2007 senesi ile birlikte büyük bir hız kazanmıştır. Proje bu sayede 100 binden fazla kişiye burs desteği sağlamıştır. 28 binden fazla kıza ulaşılmış ve 15 binin üzerinde kız öğrencinin mezun olması sağlanmıştır.

Temiz Tuvalet, Opet, Opet'in 2000 yılında başladığı projede tuvalet temizliğinin önemi üzerine bilgilendirme yapıldı ve 72 ilde 7 milyondan fazla kişiye ulaşıldı, Trafik Hayattır, Doğuş Otomotiv, Bu 2004 yılından beri devam eden proje ile sürücülere trafik güvenliğinin ve sorumluluğunun önemi aktarıldı, Eti Çocuk Tiyatrosu, Eti, Bu projede Eti, 81 ildeki çocukları tiyatro ile buluşturarak sanatsal bir deneyim yaşatmıştır, Baba Beni Okula Gönder, Doğan Gazetecilik, Bu proje ile birçok kız çocuğu okula gidemeyen veya gönderilmeyen durumları giderilerek eğitime öncülük edildi, Düşler Akademisi, Vodafone, Bu projede engelli gençlere, sanat sayesinde hayatın bir parçası olabilecekleri gösterildi ve 5 binden fazla gencin hayali gerçekleştirildi, Meslek Lisesi Memleket Meselesi, Koç, Koç'un başlattığı bu sosyal sorumluluk projesi ile meslek liselerindeki öğrencilere staj, burs ve mesleki eğitim desteği verildi, Çevre Dostu Alışveriş, CarrefourSA, Bu proje ile CarrefourSA, müşterilerini çevreyi koruma konusunda bilinçlendirdi ve geri dönüşüm bilincini artırdı, Eğitime Geleceğe Destek, Turkcell, Turkcell'in başlattığı bu sosyal sorumluluk projesi ile eğitime ihtiyacı olan öğrencilere ve okullara yardım sağlandı, Bir Arada Yaşıyoruz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bu proje kapsamında İBB, İstanbul'da yaşayan farklı etnik yapıdaki bireylerin bir arada yaşamasını teşvik etti, Haydi Kızlar Okula, UNICEF, UNICEF Türkiye'nin desteklediği bu proje ile özellikle kız çocuklarının okula gitmesi teşvik edildi
sosyal sorumluluk projesi sosyal sorumluluk sosyal sorumluluk nedir en iyi sosyal sorumluluk projeleri sosyal sorumluluk projeleri
Resimdeki kadının omuzlarına dökülen uzun, siyah saçları var. Kısa kollu, bol kesim siyah bir gömlek giyiyor. Yüzü hafifçe sola dönük ve kendinden emin bir ifadesi var. Gözleri badem şeklindedir ve yüksek elmacık kemiklerine sahiptir. Dudakları hafifçe ayrık ve kaşları kavisli. Küçük bir burnu vardır ve çene çizgisi görülebilir. Arka planında beyaz bir duvar olan ışık dolu bir odada durmaktadır. Duruşu rahattır ve kolları iki yanındadır. Meraklı bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor.
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu resim, üzerinde çeşitli eşyalar bulunan bir masayı göstermektedir. Bir bilgisayar klavyesi, kağıtlar, keçeli kalemler, gözlükler, pembe bir post-it notu, sarı bir fosforlu kalem, turuncu bir fosforlu kalem, sarı bir kare, sarı bir not defteri ve pembe bir kalem var. Görüntünün ortasında bir kişinin klavyedeki elinin yakın çekimi yer alıyor. Kağıtlar yazı ve çeşitli çizimlerle doldurulurken, keçeli kalemler ve fosforlu kalemler belirli kelimeleri veya cümleleri vurgulamak için kullanılıyor. Bardaklar ve post-it notlar ise bilgileri takip etmeye yardımcı olmak için kullanılıyor. Masa dağınıktır, ancak görevleri tamamlamak için gerekli olan eşyalarla doludur.
5
(12)

Nitel Araştırma Eğitimi

14 Konu9 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1139464
Bu online SPSS kursu, güçlü istatistiksel yazılım paketine derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Eğitim, verilerin manipüle edilmesi, değişkenlerin oluşturulması ve temel hesaplamaların yapılması gibi temel kavramları tanıtarak başlamaktadır. Daha sonra veri analizi ve hipotez testi gibi daha gelişmiş konulara dalmaktadır. Öğrenciler sonuçları nasıl yorumlayacaklarını ve verileri anlamlı bir şekilde nasıl sunacaklarını öğreneceklerdir. Kurs ayrıca çok sayıda gerçek dünya örneği içerir, böylece öğrenciler becerilerini pratik senaryolara uygulayabilirler. Eğitimin sonunda öğrenciler SPSS hakkında kapsamlı bir anlayışa ve karmaşık problemleri çözmek için SPSS'i nasıl kullanacaklarına dair bilgi sahibi olacaklardır. Bu kurs, yazılımı ve yeteneklerini daha iyi anlamak isteyen herkes için idealdir.
5
(26)

SPSS Eğitimi

13 Konu9 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1257464