AnasayfaBlogDeğişen Teknoloji Bizi De Değiştiriyor Mu?
Teknoloji

Değişen Teknoloji Bizi De Değiştiriyor Mu?

09 Mayıs 2019
Değişen Teknoloji Bizi De Değiştiriyor Mu?

Yaşadığımız yer, okuduğumuz kitaplar, yediğimiz yemekler, yapmaktan hoşlandığımız şeyler nasıl değişiyorsa biz de öyle değişiyoruz. Etkilenmeye her an açığız ve her nedense bu etkileşimi çok kolay benimsiyoruz. Bizler çok büyük bir değişimdeyiz ve değişmeye devam edeceğiz. Teknoloji okumayı, anlamayı, yazmayı hatta düşünmeyi bile hızlandırmış durumda. Bunlar teknolojinin getirdiği insanlar üzerindeki olumlu ve etkili durumlardan bazıları.

Teknolojinin gelişmesiyle eğitim hayatımız oldukça kolaylaştı. İstediğimiz her şeye istediğimiz an ulaşabiliyoruz. Çok da uzaklara gitmeden birkaç yıl öncesini hatırlayalım. Öğretmenimiz bir ödev verirdi ve araştırmak için o koca ciltli ansiklopedilere koşardık. Harf harf sıralanmış siyah ya da bordo kitaplar... Arkadaşlarımızla araştırdığımız şeyi bulur, üç beş satırlık açıklamasını defterimize yazıp ödev olan etkinliğimizi tamamlamaya çalışırdık. Anlatılan ve öğretilenler dersle sınırlı olurdu. Şimdi ise saniyeler içerisinde hiç zorlanmadan istediğimiz bilgiy anında önümüzde oluyor ve sınır yok. Çünkü teknoloji bize daha hızlı ve daha fazla bilgiyi tek tıkta sunuyor. Artık anlatılanları görmek ve izlemek devreye giriyor, bu da verilen eğitimin şeklini değiştiyor. Bir bakıma ezberci eğitimden uzaklaşmış oluyoruz çünkü öğretilenleri birden fazla duyu organımızla destekliyoruz. Daha bilinçli daha çok bilgi birikimine sahip bireyler yetişmesini sağlıyoruz. İhtiyacımız olan da bu değil mi zaten?

Günlük Yaşamdaki Değişimler

Sosyal Yaşamdaki Değişim

Arkadaşlarımızla olan iletişim de teknoloji ile kolaylaştığından evlerde toplanıp yaptığımız beyin fırtınalarını telefon, masaüstü bilgisayar, tablet veya laptop üzerinden mesajlaşarak, görüntülü konuşarak halledebiliyoruz. İzlediğimiz ve paylaştığımız videolar sayesinde kısa bir zaman diliminde konuya daha hakim olabiliyoruz. Sadece bilgiye ulaşmıyoruz eğitime katkı sağlayan her türlü araç ve gereci de kolaylıkla elde ediyoruz. Merak ettiğimiz kitapları satın alabiliyoruz hatta satın almadan önce yorumlarını okuyabiliyor, fiyat araştırması da dahil yapabiliyoruz. En doğru olanı seçmemiz için bir adım daha atmış oluyoruz. Tabiki buradaki amaç, kitapları tabletlere yüklemek, yazı tahtalarını bir yere atmak olmamalıdır. Teknolojiyi kullanmak bir amaç değil, araç olmalıdır. Öğrenciye verilmek istenilen beceriler, tamamlanması gereken eksikler, artırılması gereken motivasyon teknolojinin yardımıyla aktarılmalıdır.

Eğitimde Değişim

En çok sevdiğimiz şeylerden biri ise, gitmek istediğimiz, uzak diye vazgeçtiğimiz kursları, internet üzerinden online eğitimler ile takip edebiliyoruz hem de evimizden çıkmadan ve daha düşük bütçeyle. Üniversite sınavlarına hazırlanırken kaçırılan dersleri tekrardan video halinde izleyebilme şansını elde edebiliyoruz. Böylece yolda harcanan saatler bize kalıyor çalışma saatimizi de artırabiliyoruz. Sadece üniversite ve lise değil, anaokul ve ilkokul çağındaki çocuklar da teknolojiden nasibini alıyor. Geliştirici, öğretici içerikli oyunlar, masallar, şarkılar dinleyip izleyebiliyorlar. Çocukların daha sosyal daha girişken bir hayata adım atması bu yolla başlıyor. Bu bizlere böyle büyük bir avantaj sağlarken geliştikçe gelişen bir dünyanın içinde buluyoruz kendimizi. Sizce de muhteşem değil mi?
Teknoloji her geçen gün kendini yenilerken eğitim de teknolojiyle beraber doyumsuzlaşmaya devam ediyor. Birbirini takip eden bir süreçte kaynaşıyorlar adeta. Teknoloji sadece eğitimin, bilginin daha rahat ve daha kolay öğrenilmesini sağlamıyor, eğitim ve bilimin etkileşiminin daha kuvvetli olduğu yeni alanlar, bölümlerin açılmasına da olanak sağlıyor. Şöyle ki; teknolojiye yoğunlaşırken uzay, uçak, mekatronik, robotik ve yazılım mühendisliği gibi bölümlerin oluşmasını ve bu bölümlere duyulan ilginin çoğalmasını sağlıyor. Öğrenciler yapılan deneyleri, araştırmaları, çizimleri teknolojiyle bağdaştırmak zorunda olduğundan ondan kopmak imkansızlaşıyor. Böylelikle teknoloji ve eğitim ayrılmaz bir bütün haline geliyor. Günümüz ve geleceğimizin toplumları artık bilgiye nasıl ulaşabileceklerini, gerçek bilgiyi nereden elde edeceğini bilen, yeni bilgiler elde etmeyi seven ve çözüm odaklı yetişen bireyleri kapsıyor. Bir ülkenin refah seviyesini yukarılara taşıyan, ekonomik ve sosyal gelişimine en büyük katkıyı sağlayan ve en temelinde yer alan yapı, eğitimdir. Kullanılan eğitim modelinin avantajlarını ve dezavantajlarını daha geniş kapsamlı ve odaklı karşılaştırmak teknolojinin varlığıyla daha mümkün hale geliyor. Öğrenme ve öğretme arasındaki ilişki eskisine göre farklılaştığından böyle bir süreçte eğitimde teknolojiden bahsetmek şart haline geliyor.


Gençlerle beraber büyükler de bu değişime uyum sağlıyor. “Benden geçti artık.” diyen nesil, internetten örgü, pastacılık, yemek tarifi veren kurslar araştırıyor arkadaşlarıyla kendilerine sosyal bir ortam yaratıyor. Merak ettikleri her şeyi teknoloji sayesinde bir cevaba kavuşturan eski kuşak, kendini daha eğitimli ve bilgili hissediyor. Hissetikleri mutluluğu bizlere aktarmaktan ve bu durumla övünmekten de geri kalmıyorlar tabiki! Eğitimin yaşı olmaz ne de olsa.
Son zamanlarda teknolojinin getirdiği olumsuzluklar ve zararlar göz önünde olsa da, bunun üzerinde tartışmalar yapılsa da insanlık teknolojinin sağladığı avantajları kabul etmiş durumda. Teknoloji sayesinde öğrenmek artık zor değil. Kullandığımız sosyal medyadan bile rastgele bir bilgi öğreniyoruz. Bu da demek oluyor ki araştırma yapmadan bile bilgi sahibi oluyoruz. İhtiyacımız olana bu kadar kolay ulaşabilmek, hayatımızı olduğundan daha hızlı hale getiriyor.

Teknoloji Sosyal Yaşamı Nasıl Değiştirdi?

Arkadaşlarımızla olan iletişim de teknoloji ile kolaylaştığından evlerde toplanıp yaptığımız beyin fırtınalarını telefon, masaüstü bilgisayar, tablet veya laptop üzerinden mesajlaşarak, görüntülü konuşarak halledebiliyoruz. 

Teknoloji Eğitimde Nasıl Değişimlere Sebep Oldu?

En çok sevdiğimiz şeylerden biri ise, gitmek istediğimiz, uzak diye vazgeçtiğimiz kursları, internet üzerinden online eğitimler ile takip edebiliyoruz hem de evimizden çıkmadan ve daha düşük bütçeyle. Üniversite sınavlarına hazırlanırken kaçırılan dersleri tekrardan video halinde izleyebilme şansını elde edebiliyoruz. 

Teknoloji Günlük Hayatı Nasıl Değiştirdi?

Sadece bilgiye ulaşmıyoruz eğitime katkı sağlayan her türlü araç ve gereci de kolaylıkla elde ediyoruz. Merak ettiğimiz kitapları satın alabiliyoruz hatta satın almadan önce yorumlarını okuyabiliyor, fiyat araştırması da dahil yapabiliyoruz. En doğru olanı seçmemiz için bir adım daha atmış oluyoruz.

Yazar: Fulya Doksar

teknoloji online eğitim değişim robotik yazılım mühendisliği mekatronik
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500160
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
14089
Arduino Eğitimi
5
(4)

Arduino Eğitimi

19 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
15969
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat