AnasayfaBlogUzaktan Eğitimin Hayatımızda Yarattığı Değişim
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimin Hayatımızda Yarattığı Değişim

17 Ekim 2018
Uzaktan Eğitimin Hayatımızda Yarattığı Değişim

Uzaktan eğitimde bir sınıf ortamının olmaması nedeniyle her ne kadar sosyal yaşamı olumsuz etkilediği düşünülse de aslında uzaktan eğitim sosyal hayata oldukça büyük katkıları olan bir eğitim şeklidir. Başta zaman tasarrufu ile arkadaşlara, eş-dosta ve aileye daha çok zaman ayrılmasıyla sosyal yaşama katkı sağlayan uzaktan eğitim, kişiye kazandırdığı bilgi birikimiyle de sosyal yaşamın kapılarını aralamaktadır. En basitinden bilgisayar kullanımını geliştirdiği ve alınan eğitime göre daha bilgili bir toplum yarattığı için online eğitim daha elit bir sosyal yaşama sahip olmanızı sağlamaktadır.

Uzaktan eğitim programlarının iş yaşamına olan katkıları sayesinde çok daha güzel işler bulunabilmekte ve çok daha güzel arkadaş ortamı yakalanabilmektedir. Diğer yandan, kurumumuzun vermiş olduğu iletişim uzaktan eğitim programı sayesinde insan ilişkileri daha güçlü bir kursiyer grubu yetiştirilmekte ve bu kişilerin toplumdaki farkları her şekilde ortaya çıkmaktadır. Sosyalliğe katkı sağlayan diğer online eğitim programı ise insan kaynakları yönetimidir. İnsan faktörünü her yönüyle ele alan bu programında hem işletmelere hem de sosyal yaşama çok büyük katkıları bulunmaktadır.

Online eğitim nedir? Sorusunu cevaplarken öncelikle online ve eğitim kavramlarını ayrı ayrı açıklamanın en doğrusu olduğuna inanıyorum. Tabi bu kavramları açıklarken tamamen bu kavramlardan kendim ne anlıyorsam o şekilde açıklayacağım.

Online ne demektir?

Online bilgisayar, notebook, laptop, tablet, cep telefonu gibi internete bağlanan bir aletle internet ortamında aktif bir bağlantı olması anlamına geliyor.

Eğitim ne demektir?

İnsanlarda meydana gelen davranış değişikliğidir. 

Online eğitime gelirsek; internete bağlanabilen bir aletle internet ortamında eğitim almak seklinde tanımlayabiliriz. Klasik eğitim orgun ve yaygın eğitim seklinde ikiye ayrılır. Online eğitim her ikisinide kapsıyor sanırım. Online eğitimde herhangi bir yere ve zamana muhtaç olmuyorsunuz. İstediğiniz yerde ve istediğiniz zaman sisteme giriş yaparak eğitim alabiliyorsunuz. Açık öğretim sisteminin günümüz teknolojisine uyarlanmış bir haline benziyor sanki. Ondan farklı olarak sınav işlemlerinizde internetten istediğiniz yerden yapabiliyorsunuz. Online eğitimin bu bakımdan pek çok avantajı var denilebilir. Yer sorunu ortadan kalkıyor yani okul, sınıf gibi herhangi bir yere ihtiyaç duymuyorsunuz bu da muazzam bir tasarruf demektir. Ayni şekilde yer olmadığı için öğrenci sayınızda da kısıtlamaya gitmenize gerek kalmıyor. Aynı anda yüzlerce kişiye ulaşabiliyorsunuz. Buda büyük bir avantaj anlamına geliyor.

Sertifika kelimesi, Google arama motorundaki sözlüğe göre:

  • Bir kimsenin niteliğini ya da kendisine verilmiş olan bir hakkı belirten resmi belge.

  • Bir kursa ya da seminere katılıp bitirenlere verilen belge, öğrenim belgesi. Uzaktan Eğitimli Sertifika programları ise: zamandan ve mekandan tamamen bağımsız bir şekilde öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu olmaksızın mevcut var olan bilgisayar teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği, günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamında geçtiği akılcı, çağdaş, yenilikçi bir eğitim sistemi olarak tanımlanıyor.

Uzaktan Eğitim Sertifikası Hayatımızda Ne Derecede Etkili Olabilir?

Sorduklarımızın cevapları deneyimlerimizde saklıdır. Bu bilinçle sizlere hayatımda geçirdiğim kötü bir dönem olarak sıfatlandırdığım bir süreci açıklayıp, yaşadığım ve çözümünü bulmak için uğraştığım bir durumu paylaşacağım.

Mesleğim gereği güvenlik hizmetinden sorumlu bir kurumda çalışmaktayım. Belirtmek isterim ki yaşamış olduğum kötü süreçte yalnız değildim, birçok meslektaşım da geçirmiş olduğum benzer dönemler yaşamaktaydı ve belli etmemeye çalışıyorlardı. İçinde bulunduğumuz şartlar gereği bazı zorluklara herkesten daha fazla göğüs germemiz gerekiyordu ve hala da böyle. Hayatımda dalgalanmalar yaşadığım, yoğun mesailerin olduğu, ailevi ve sosyal hayata zaman ayıramadığım gibi benzer birkaç durumun üst üste geldiği biraz sancılı ve epey stres altında kaldığım bir dönem geçiriyordum. Kendimi epey kötü hissediyordum, farkına vardığımda ise mücadele etmem gerekiyordu. Hayatımda bu tarz dönemler ilk olmayabilirdi, büyüklerimizin de dediği gibi hayat inişli çıkışlıydı ve bununla savaşmak gerekiyordu. Bende öyle yaptım. Ve Savaştım.

Epey araştırma yaptım demeyeceğim, üniversite okuduğum zamanlardan bu yana takip ettiğim uzaktan eğitim verme konusunda oldukça güvendiğim sitelerden biri olan İstanbul İşletme Enstitüsü'nün uzaktan eğitim programlarının yönetildiği sitesine direkt olarak bakmayı tercih ettim. Asla da pişman değilim. Bir haftalık dönemlerle çeşitli kişisel ve mesleki gelişim konularında ücretsiz olarak online eğitim veren sitede şansıma "tam da o an için bana uygun" Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi vardı. O an zihnim adım atmak konusunda kendimi sebepsizce geri çekti. Ve kulağıma "Yahu ne faydası olacak boşver! "gibi sesli kelebekçiklerle fısıldadı. Ama vazgeçmedim ne demiştik; Savaşacağız!

Eğitimin başladığı hafta sertifika programının sayfasına vakit kaybetmeden giriş yaptım. Eğitim programının bir sertifikayla birlikte sonuçlandırılması da ayrı bir güzellikti bana göre. Tek kendime değil çevreme de olabildiğince faydam olacaktı belki de! Bir haftalık bu süreçte hayatıma ciddi anlamda katkıları oldu. Epeyce bilgi edindim; daha farkında yaşamayı, zihnimi, nefesimi, kendimi içine düştüğüm durumlarda daha kontrollü davranmam için gerekli planlamayı yapmak konusunda geliştirmeyi öğrendim ve bu konuda bilinçlendim. Hatta öyle ki biraz garantici bir tavırla belirli notlar alıp bilgisayarımın bir köşesine yıldızlı bir klasör açarak daima gözümün önünde bulundurdum. Edindiğim bu bilgilerin etkisinin sürekli olarak devam etmesi ise öğrendiklerimizi hayatımıza uygulamak ve kendimize alışkanlık kazandırmakla ilgiliydi.

Gelelim sınava, sınav değerlendirme sürecinde sınav notunu etkileyen unsurlar; hafta boyunca derslere katılmak, derslerle ilgili ödevlerinizi yerine getirmek ve deneme sınavlarını çözmekti. Bir hafta sonunda sınavdan "BAŞARILI" ibareli notumu aldım ve sertifikamı somut olarak elimde kalması için sipariş ettim.

Yaşadığım bu deneyim bana neyi daha çok fark ettirdi?

İşin özü; Sertifika programlarının çeşidi, konusu ne olursa olsun hayatımızdaki önemi yadsınamayacak kadar büyük. Gerek iş hayatımıza etkileriyle; iş yerinde bir adım önde olmak ve bilir kişi pozisyonuna geçmek gibi, gerek sosyal hayatımızda, en önemlisi de kendimizi gerçekleştirme yolunda atılan adımlarda önemli bir araç ve katkısı uzun vadede daha hissedilebilir boyutta. Tavsiyem ise vakit kaybetmeden önce kendinizi iyileştirebileceğiniz, geliştirebileceginiz, hayatınıza her daim olumlu etkiler bırakacak olan sertifikalar edinmeniz!

Mutlu sertifikalı günlere erişmek dileğiyle!

Anne atasözüdür: Mücadeleye devam!

Uzaktan Eğitimin Hayatımızda Yarattığı Değişim uzaktan eğitim stres yönetimi kişisel gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.