AnasayfaBlogBaşarılı Bir Stratejik Yönetim İçin İpuçları
Stratejik Yönetim

Başarılı Bir Stratejik Yönetim İçin İpuçları

22 Ağustos 2016
Başarılı Bir Stratejik Yönetim İçin İpuçları

Stratejik yönetim şirketin sahipleri adına üst yönetim tarafından belirlenmiş organizasyonel amaç ve girişimlerin formülü ve uygulanması olarak tanımlanır. Stratejik yönetim şirketin faaliyetlerine, kaynaklarına, organizasyonun rekabet içinde bulunduğu iç ve dış çevrelere bağlı olarak planlanır. Bu stratejik yönetimi işiniz için kritik bir öge haline getirir. İşin dışında ve içinde neler olduğuna dair organizasyonel amaçların altınız çizer ve oluşturur.

İş çevrenizi tamamen analiz etmek zor olabilir ama SWOT analizinizi (güçlü yanlar, zayıf yanlar, fırsatlar ve tehditler) yürütmeyi ve güncellemeyi unutmayın. Bir PEST analizi (politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik) bir işin farklı bir bağlamda dış çevreyi incelemesine izin verir ve aynı zamanda herhangi bir iş modeli için kullanışlıdır. SWOT analizinde olduğu gibi; ve genel olarak SWOT analizinin bir eklentisi olarak uygulanır. Stratejik yönetim, işyerinde çalışan herkes belirlenen amaçları ve hedefleri, kendilerinin hangi noktada olduklarını anladığında en iyi şekilde uygulanır. Başarılı stratejik yönetimin beş seviyesi amaç belirleme, analiz, strateji formülü, strateji uygulaması ve değerlendirmesidir.

Stratejik yönetim için 5 adım

Amaç Belirleme

İşiniz için amaçlar ve hedefler belirlemek işinizi ileriye taşımak için esastır. Aynı zamanda çalışanların başarılı olabilmek için paylaştıkları bir vizyon görevi de görür. Amaç belirlemek bu amaçlara nasıl ulaşılacağına ve organizasyondaki her çalışanın ne yapacağına dair detaylı bilgi vermek zorundadır. Bu her insana başarabilecekleri bir görev vermekle kalmayıp aynı zamanda iş içinde sıkı çalışmak için esas bir motive edici olarak da görev alır. İş için hedef belirlemek her zaman AKILLICA olmalıdır, bu da spesifik, ölçülü, başarılabilir, realist ve zamana dayalı olmak demektir. Son olarak amaçları belirledikten sonra çalışanlar dahil paydaşların isteklerinin altının çizildiği bir görev bildirimi yazmak gerekir.

Analiz

Analiz bir sonraki iki aşamanın başarısına karar verdiği için stratejik yönetimin anahtar bir bileşenidir. Analiz aşaması amaçlara ve hedeflere ulaşmak için olabildiğince veri ve bilgi toplamak ile alakalıdır. Bu işin sürdürülebilirliğine, stratejik kullanımına ve işin büyümesine yardım edecek girişimleri tanımlama ve ölçmeye odaklanmalıdır. Analiz işin karşılaşacağı iç ve dış güçlü ve zayıf yanları, fırsatları ve tehditleri incelemelidir.

Strateji formülü

Strateji üretmenin ilk adımı verilen veri ve bilgiyi bilinçli bir karar çıkarmak için analiz etmektir. Aynı zamanda işin hangi kaynakları içerdiğini ve organizasyonel amaçları tamamlamak için hangi dış kaynaklara ihtiyaç duyulduğuna karar vermelisiniz. Strateji formülü aynı zamanda şirketin gelecekte karşılaşabileceği öncelik verme meselelerini de içerir. Bir kere öncelik verildiğinde daha sonra organizasyonel hedeflere ulaşmak için stratejilerinizi üretmeye başlayabilirsiniz. İş dünyasının doğası çok akışkandır, ben olsam beklenmedik durum planları yaratırdım veya ilk stratejinin başarısız olması durumunda kullanılabilecek bir Plan B.

Strateji Uygulaması

Uygulama, planları eyleme dökmek demektir. Uygulama aşamasında kapsamlı bir şekilde konuşmak zordur çünkü tamamen önceki aşamalara dayanmaktadır. Bununla birlikte eğer önceki aşamalar başarılı bir şekilde yürütüldüyse o zaman başarılı bir uygulama için her şeyin yolunda olduğuna şüphe yoktur. İşin içindeki herkesin organizasyonel amaçlara ulaşmak adına görev ve sorumluluklarını anladığından emin olun. Aynı zamanda ek bir finansın da kullanım için hazır olduğundan emin olun.

Değerlendirme

Değerlendirme bir grup standart tarafından yönetilen kriterleri kullanarak öznenin değerinin, yararının ve öneminin sistematik belirlemesi olarak tanımlanır. Bu durumda strateji değerlendirmesi çalışanların performans değerlendirmelerini, iç ve dış meselelerin düzenli incelemesini ve gerekliyse stratejide değişiklikler yapmayı gerektirir. Öncelikle başarılı bir stratejik değerlendirme için ölçülen şeyin limitlerinin altını çizin. Bu limitler amaç belirleme aşamasında gösterilenleri yansıtmalı. Bu gerçek veya tahmin edilen sonuçları veya stratejik plan dahilindeki bilgiyi ölçerek gerçekleştirebilir. Bu çevreler devamlı bir şekilde geliştiği için; işinizi etkileyecek pozitif veya negatif açıları kapsama almak veya elemek adına stratejinizde düzeltici değişiklikler yapın. Bu sürecin sonunda elde edilen bilgi gelecek stratejileri geliştirmede hayati önem taşıyabilir bu yüzden saklamayı unutmayın!

stratejik yönetim stratejik yönetim eğitimi stratejik yönetim nedirstratejik yönetim uygulamaları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stratejik Yönetim Süreci
Stratejik Yönetim

Stratejik Yönetim Süreci

30 Eylül 2018
Stratejik Yönetim ve Kurum Kültürü
Stratejik Yönetim

Stratejik Yönetim ve Kurum Kültürü

02 Eylül 2018
Stratejik Yönetim Eğitimi
4.4
(13)

Stratejik Yönetim Eğitimi

9 Konu2 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
550209
Genel Muhasebe Eğitimi
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
750269
Yönetim ve Organizasyon Eğitimi
Serhat CanSerhat Can
550209
İşletme Yönetimi Eğitimi
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
775209