AnasayfaBlogİlk Strateji Toplantınıza Nasıl Hazırlanmalısınız?
Stratejik Yönetim

İlk Strateji Toplantınıza Nasıl Hazırlanmalısınız?

20 Mayıs 2019
İlk Strateji Toplantınıza Nasıl Hazırlanmalısınız?

Daha önceden bir stratejik planlama sürecine dahil olduysanız, yöneticinizden gelen davet hem heyecan verici, hem de biraz korkutucu olabilir. Hele ki, strateji fikri kulağa heyecanlı ve önemli geliyor ise, bu kesinlikle çok önemli bir konudur. Peki strateji toplantısına katılırken ne gibi detayları bilmek fayda sağlar? 

Strateji Ne Değildir?

 • Strateji, finansal hedeflerden oluşan bir liste veya bir büyüme değildir. Finansal sonuçlar bir stratejiyi uygulamak için alınan eylemlerin sonuçlarıdır. 

 • Strateji, bütçe ile alakalı değildir. Eğer ki bir bütçe ise, planlanmış harcama/gelirlerin toplamının ve zamanlamasının detaylı bir listesidir. 

 • Strateji, bir etkinlik değildir, pazarda öğrenilen dersler üzerine devamlı değerlendirme ve düzenli geliştirme isteyen dinamik bir süreçtir.  

 • Strateji, taktik operasyonlarının ‘’Yapılacaklar’’ listesi değildir. Herhangi bir strateji sürecindeki eylemler müşterilere hizmet vermeye, yeni pazarlar açmaya, rekabetçi yönleri geliştirmeye odaklanmalıdır. 

Stratejik Yönetim Süreci Hakkında Neler Bilmek Gerekir

Birçok şirket strateji gelişimi ve taslak tipi yaklaşımları uygulama tuzağına düşüyor. Yaygın ve etkisiz taslaklar, bir şirketin misyonunu gözden geçirmesini, gelecek vizyonunu belirtmesini ve daha sonra o vizyonu gerçekleştirmek için gerekli eylemleri tanımlamasını önerir. 

Gerçek strateji yönetimi odaklı çalışma araştırma, keşif ve tartışma gerektirir. Aşağıdaki belirtilen eylemler, bir şirketin gerçek stratejik yönetim süreci dahilindeki uygulama ve plan kısımlarını gösteriyor.

Şirketin mevcut durumunu, karşılıklı olarak paydaş kitle, müşteri, tedarikçi, rakip ve baş ortaklar ile birlikte değerlendirmek         

 • Şirketin eşsiz avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirmek.

 • Şirketi tehdit eden potansiyel tehditleri, yeni fırsatlar sunan teknolojileri veya pazardaki gelişmeleri tanımlamak ve değerlendirmek.

 • Müşterilerin değişen ihtiyaç ve işlerini değerlendirmek 

 • Şirketin güçlenebileceği ve yatırım yapabileceği noktaları değerlendirmek.       

 • Yukarıdaki tüm eylemleri bir analize dönüştürmek.

 • Cevap vermek: “Bu analize göre, ne yapmalıyız?’’ Bu sorunun basitliği sizi kandırmasın. Aslında cevap vermek çok zordur. 

Yukarıdaki çalışmaya bağlı olarak takım, gerçekleştirilmesi gereken eylemleri değerlendirir. Bu eylemler, yatırım seçeneklerini değerlendirmeyi, yeni projeler başlatmayı, sistem ve kaynaklar için başlıca gerekçeleri tanımlamayı içerir ve bir proje planına dönüştürülür. 

Bir işletmenin en zorlu süreci olan strateji aşaması, online uzaktan stratejik yönetim eğitimi ile desteklendiğinde pek çok konuda bilgi sahibi olunabilir.

Strateji Uygulaması Nasıl Olmalı?

Tanımlanan eylemleri uygulama süreci, sürecin ölçülerini belirleme ve finansal hedefler uygulamanın temelidir. Sağlıklı bir uygulama programı, koordinasyonu tanımlar ve uygulama/raporlamayı desteklemek için proje yönetim araçlarını işe dahil eder. 

Buna ek olarak, etkin bir strateji uygulama süreci pazarda öğrenilen dersleri yansıtmak ve ayarlamak adına geri bildirim zincirini sürece dahil eder.  

Stratejik Yönetimin 6 Zorluğu

Yukarıda verilen konu ve konseptlere dahil olarak, stratejik yönetim çalışmasının karışık ve riskli bir süreç olduğu gerçektir. Kurumların strateji ile zorluk çektikleri 6 zorluğu sıralayacak olursak;

 • Kapasite ve fırsatları değerlendirmede doğru derinliğe erişememe.

 • Stratejik yönetim planlaması ile operasyonel planlamayı karıştırma

 • Net hedef ve süreç ölçümleriyle birlikte detaylı uygulama sürecini tanımlayamama 

 • Politika ve egonun bütçe alanı üzerine tartışmalar ile strateji çalışmasının etkinliğini azaltmasına izin verme

 • Pazarda öğrenilen dersleri yansıtmak adına geri bildirim zincirleri oluşturamamak

 • Stratejiye devamlı değerlendirme ve yenileme gerektiren bir süreç değilmiş gibi davranmak

planlamastratejistratejik planlamastratejik yönetimstratejik yönetim eğitimiyönetim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stratejik Yönetim Süreci
Stratejik Yönetim

Stratejik Yönetim Süreci

30 Eylül 2018
Stratejik Yönetim ve Kurum Kültürü
Stratejik Yönetim

Stratejik Yönetim ve Kurum Kültürü

02 Eylül 2018