Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Eğitimi


$7.69$9.23

5,0
5 Ratings
1 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 1 Document
 • 1 Quiz
 • 1 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Eğitimi

Meslek tanımı olarak sağlık hizmeti kurumları arasında yer alan ağız diş sağlığı merkezleri, ayakta ve yataklı tedavi merkezleri gibi yerlerde sterilizasyon dezenfeksiyon hizmetlerini yapan ve bunun için gerekli bütün tedbileri alan kişiler olarak ifade edilebilir. Bununla beraber Covid 19 Pandemiden dolayı ulusal ve uluslar yaşanan sağlık sorunları nedeniyle restorant hizmetlerinden, market hizmetlerine, kuaför hizmetlerine varıncaya kadar neredeyse bütün hizmet sektörleri sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetlerine ve bu eğitimlere ihtiyaç duyabileceklerini söyleyebiliriz. Bu sebeple yaşanan pandemi süreci nedeniyle programın önemi artmış ve bilgi ihtiyacına günden güne ihtiyaç duyulmaya başlandığını söyleyebiliriz. 

Sağlık, başta insanlığın hatta bütün canlıların ortak bir paydası olması nedeniyle öncelikle ayakta ve yatarak tedavi kurumları olmak üzere sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetleri oldukça önemli hale gelmiştir. Pandemiden dolayı hijyen faktörünün daha da önemli hale gelmesiyle sterilizasyon ve dezenfeksiyona olan ilgi artmış ve yeni bir meslek grubu şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Sterilizasyon ve dezenfeksiyon alanında çalışan, çalışacak kişilerin, başta sağlık sektörü olmak üzere, hizmet sektöründe (Kuaför, restoran, kafe, market vb.) işletmelerde çalışma faaliyetlerine devam eden ve edecek olan herkesin alması gereken bir eğitimdir. Bu eğitimde sterilizasyon ve dezenfeksiyona ilgili bilgi donanımı yerinde olan kişilerin eğitim alması amaçlanmıştır.

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyona Kimler Katılabilir?

İlkokul mezunu olan herkes bu eğitime katılabilir. Mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri ve fiziki becerileri yerine getirebilecek kişiler bu eğitime katılabilirler.

What you will learn?

Bu eğitimde sterilizasyon ve dezenfeksiyon nasıl yapılır, mikroorganizmaların özellikleri, mikrobiyolojik risk konuları başta olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ve bu kapsamda alınabilecek önlemler öğrenilecektir. Ayrıca mesleki hastalık riskleri ve korunma yolları, iş güvenliği ve işçi sağlığı konuları öğrenilecektir.

Topics of Education

 • Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon nedir?
 • Sterilizasyon ve dezenfeksiyon nasıl yapılır?
 • Mikroorganizmaların özellikleri nelerdir?
 • Mesleki Hastalık riskleri nasıl oluşur?
 • İş sağlığı mevzuatına uymak ve iş güvenliği önlemleri nasıl alınabilir?
More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (5)
Course Rating 5,0
Ders Eğitmeni
Nazmi AKDAĞ
03 Kasım 2021
5.0

Konu seçimi,slaytlar ve görseller özenle ve titizlikle yapılmış ayrıca teşekkür ediyorum bu durum için, bunun dışında gayet bilgi verici bireğitim olmuş,Başta sağlık sektörü olmak üzere özellikle hastahane ortamında çalışan arkadaşlarımızın kesinlikle alması gereken önemli bir sertifika olduğunu düşünüyorum..Elinize emeğinize sağlık....

Seval Doğan
25 Mart 2021
5.0

Enstitünün geniş bir eğitim yelpazesi var. İçinde bulunduğumuz dönem için dezenfeksiyon eğitimi de çok iyi düşünülmüş... Ben memnun kaldım. Doğru bilgiler edinmek adına herkese tavsiye ediyorum.

Ders Eğitmeni
Ebru Yeter
09 Ekim 2020
5.0

Nevzat hocamıza ve Enstitü'ye çok teşekkür ediyorum eğitimin benim için faydalı olduğuna inanıyorum. Eğitime katılmak isteyen herkese tavsiye ederim.