AnasayfaBlogTartışma Mı? Paralel Düşünme Mi?
İş Hayatı

Tartışma Mı? Paralel Düşünme Mi?

20 Kasım 2018
Tartışma Mı? Paralel Düşünme Mi?

Tartışma birçok konuda karar vermek için kullandığımız düşünme alışkanlıklarımızdan bir tanesidir. Temelde karşıt düşüncelerin birbirini çürütmesi esasına göre yapılır ve tartışmaların ana zeminini genellikle ego oluşturur. Batı usulü bir toplantıda katılımcılar kendi bakış açıları ve çoğu zaman varılmasını umdukları bir sonuçla masaya otururlar. Böylece toplantı, bu farklı görüş açılarının tartışılması ve hangisinin eleştirileri aşıp daha çok taraftar toplayacağının görülmesinden oluşur.

Japon kültüründe ise Batı kültürünün aksine, ego ön planda değildir. Batılılar için, Japon katılımcıların toplantıya kafalarında önceden biçimlenmiş herhangi bir fikir olmadan oturmalarını anlamak çok zordur. Japon toplantılarının amacı dinlemektir. Her katılımcı sırayla kendi tarafsız bilgisini ortaya koyar. Yavaş yavaş harita tamamlanmaya, daha zengin ve daha detaylı olmaya başlar. Harita bittiğinde gidilecek rota herkes için apaçık ortadadır. Önemli olan hiç kimsenin ortaya bir hazır fikir atmamasıdır. Bilgi beyaz şapka üslubuyla sunulur. Altı şapkalı düşünme hayatımızın her noktasında bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu bilgi yavaşça kendi kendini düzenleyerek bir fikir oluşturur. Batılı görüşte, fikirlerin tartışmalarla adeta döve döve biçimlenmesi gerektiği tavrı hakimdir. Japon görüşü ise fikirlerin fideler şeklinde ortaya çıktığı ve daha sonra bakılıp, büyütülerek biçimlendirildiği şeklindedir.

Kültürleri değiştiremeyiz. Bu yüzden tartışma alışkanlığımızı aşmamıza yardımcı olacak bazı yöntemlere gereksinimimiz vardır. Paralel Düşünme gibi.

Paralel Düşünme Nedir?

Paralel düşünme, herkesin aynı anda aynı düşünme yönüne odaklanması demektir. Fikir tartışması yerine herkes konuya belirli bir yönden bakar ve düşüncelerini söyler. Mesela herkes aynı anda bilgiye odaklanır veya fikir üretmeye veya eleştiriye odaklanır. Bu sayede tartışmaya göre çok daha fazla işbirlikçi bir yol izlenir. Sırayla bütün yönlere ayrı ayrı odaklanarak aslında konuyu bütün yönleriyle incelemiş oluruz.

Paralel düşünme yöntemi ile gerçekleştirilen toplantılar daha verimli, daha kısa sürelerde yapılabilmektedir. Çünkü fikir tartışmaları çoğu zaman toplantı sürelerini uzatmakta ve daha fazla fikir üretilmesini engellemektedir. Eğer bir olasılığın %5'i yanlışsa sürenin büyük bir kısmı bu %5'lik yanlışı göstermek için harcanmaktadır. Bu da haliyle bütün zamanın kötü bir şekilde harcanması demek oluyor.

Paralel düşünme farklı bakış açıları ile konuları değerlendirmemizi sağlayan ve tartışma alışkanlığımızı aşmamıza yardımcı olan güçlü bir yöntemdir.

Altı şapkalı düşünme tekniği eğitimi ile birçok düşünce tarzını, bakış açısını, hayatımızı kolaylaştıracak şekilde beynimizi yönetebilmeyi öğrenebiliriz. Bu teknikler ile paralel düşünme tarzına hakim olabilir, daha mantıklı ve sağlam adımlarla ilerleyebiliriz. Tartışma ve geçimsiz ortam işlerimizi sadece kötüye götürerek bizi de bir sıkıntının içerisine çekmektedir. Bilinçli ve sakince atılacak her adım bize başarılı olma yolunu hızlıca bize getirecektir.

Tartışma Mı? Paralel Düşünme Mi?karar verme paralel düşünme toplantılar verimlilik işbirliği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.