AnasayfaBlogKişisel Gelişim Nasıl Olur?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nasıl Olur?

18 Nisan 2021
Kişisel Gelişim Nasıl Olur?

Kişisel gelişim, sizin hayatınız boyunca aldığınız ve alacağınız yoldur. Kendini daha iyi tanımlamak için bir başarı haritası oluşturmaktır. Kişisel gelişim, insanın konfor alanından çıkıp kendini daha ileriye taşımak için çabalarının sonucu olarak gelen değişimdir. Kişisel gelişim önce kendini tanımakla, mevcut konumunu bilme ve eksikliklerini analiz etme ile gelir. Mevcut olumlu yönlerinizi koruyup, eksik yönlerinizi tamamladıktan sonra daha iyi bir sen ve ulaşacağın zirve için önünde bir engel kalmaz. Peki kişisel gelişim nasıl olur? Aşağıdaki 11 maddede sıralanmıştır.

 1. Kabuğunuzu Kırın: Kişisel gelişiminize engel olabilecek tek şey sizsiniz. Kabuklarınızı kırmaya hazır olun ve kendinizi analiz edin. Ben yeterince iyiyim, ben oldum ifadeleri ile kendinizi soktuğunuz konfor alanından çıkın. Ne olmak istediğinizin farkına varın ve eyleme geçin.

 2. Genel Kültür: Bir toplumda, gireceğiniz yeni ortamlarda konuşulan her konuda bir fikriniz olması ve konuşmalara hakim olmak oldukça önemlidir. Merak edin! Bilmediğiniz bir kelime duyduğunuzda kaydedin ve araştırın.

 3. Zincirler Kurun: Önceki maddede belirttiğim genel kültür için zincirler kurun. 30 dakika kitap okuma zincir, 30 araştırma zinciri, 30 yeni kelime zinciri gibi. Zincirinizi kırmamak ve günlük ilerlemenizi görmek size motivasyon katacaktır. 

 4. Yabancı Dil: Bilgi öğrenme ve kendinizi geliştirme ağınızı genişletin. Türkçe kaynaklar sınırlı, yabancı dil kaynaklarını okuyun bu size yeni bilgiler ve tecrübeler katacaktır. Bunun için de yabancı dil eğitimlerinden faydalanın. 

 5. Etkili İletişim Kur: İletişim sosyal hayatta en önemli etkendir. Telaffuzunuzu, diksiyonunuzu geliştirin. Yeni insanlar tanıyın, yeni arkadaş çevresi oluşturun. 

 6. Dünya Zevkini Geliştir: Yeni yemekler tat, yeni filmler izleyin, yeni müzikler dinleyin, yeni yerler gezin. Alışılmaşın dışına çık, bildiğin şeyler sana bir şey katmaz. 

 7. Üretim İnsanı Ol: Bilgilerini paylaş, kullanılmayan bilgi faydasızdır. Kullanılmayan yetenek sana zarar verir yeteneklerini ürüne ve bilgiye çevir. 

 8. Tarihi Öğrenin: Dünya tarihini bilin. İnsanlığın gelişimini, uygarlıkların neler yaşadıklarını öğrenin. Bilinen geçmiş size gelecekte yaşanacaklar için referans olur. 

 9. Dünyada Neler Oluyor? Ekonomi, siyaset, teknoloji bilgini geliştir. Dolar neden yükselir, ülkeler arasında politik savaşlar neden olur haberin olsun. 

 10. Kendine Örnek Bir İnsan Bul: Ne olmak istediğine en yakın kişiyi kendine örnek al. Onun yaşantısına bak kendini ona göre geliştir, hatalarından ders çıkar. 

 11. Kendine Para Harca: İnsanlar sizin bilgilerinizi, kişisel birikiminizi görmeden önce dış görünüşünüzü görür. Hijyeninize dikkat edin, giyiminizi değiştirin, kendinizi dışarıya daha iyi gösterin.

Kişisel Gelişim Nasıl Olmaz?

Kişisel gelişim nasıl olmaz aşağıdaki 10 maddede sıralanmıştır.

 1. Gereksiz Kitap Okumak: Çok fazla kitap basılıyor. Bu kitapların içeriğinin kaliteli veya sizin için öğretici olup olmadığını bilmeden kitabı okumayın. 

 2. Dikey Gelişim: Kendinizi asıl uzman olduğunuz konuda geliştirmeye veya tek konuda geliştirmeye adapte etmeyin.

 3. Bilinçsiz Eğitim: Bilinçsiz kurs, seminer tüketimi oldukça fazla. Bu kurslar o an yararlı olsa da size uzun vadede zarar verir. Size yararlı olacak bilgileri öğrenmede fayda var unutmayın ki kullanılmayan bilgi size zarar verir. 

 4. Yanlış Birini Örnek Almak: Araştır kim olduğunu bilmediğin insanı örnek alma. Örnek aldığın insanın neyini örnek alıyorsun bunu bil. 

 5. Zaman Kullanımı: Çok olan aslında azdır. Zaman sınırsız ve çokmuş gibi görünse de aslında değildir zamanınızı iyi değerlendirin. Zaman yönetimi eğitimi alın.

 6. Geç Olduğunu Düşünmek: Yaşıyorsan kişisel gelişim için geç değildir. Kişisel gelişim sadece fiziksel ve iş hayatı için değil ruhsal olarak da gelişimdir. 

 7. Mesleki Gelişim: Mesleki gelişim kişisel gelişimin bir parçası olsa da kişisel gelişim mesleki gelişimin bir parçası değildir. İkisi arasındaki farkı doğru kavrayın ve ona göre gelişin. 

 8. Konfor Alanından Çıkamamak: Ben iyiyim şu anki konumum oldukça iyi düşüncesinden veya nasıl olsa olmayacak yapamayacağım düşüncesi yolunuzdaki en büyük engeldir. Kendinizi motive edin. 

 9. Yeni İnsanlar Tanımamak: Yeni insanlar size tecrübe katar. İletişim becerilerinizi geliştirir ve en önemli insan ağı oluşturmuş olursunuz. 

 10. Düzensiz Genel Kültür: Öğrendiğin bilginin kaynağını iyi araştır. Dijital çağın ilerlemesi ile internet ağında yalan sahte bilgi ve bilgi çöplüğü oldukça arttı, o bilgilere inanma.

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim için öğrenme süreci ve bilgi çok önemlidir. Ama bilgiden daha önemli bir şey var o da bilginin doğruluğu ve kaynağı. Kişisel gelişim yolculuğunuzda size rehberlik edecek doğru bilgiler sunacak ve sizi değiştirmeye değil geliştirmeye yardım edecek en doğru şey kişisel gelişim kitaplarıdır. Kişisel gelişim kitapları size hem genel kültür katarken hem de size en doğru kişisel gelişim haritasını sunar. Kişisel gelişim kitapları eksik olduğunuz yönleri tanımanıza ve onu geliştirmenize olanak sağlar. Daha iyi konuşmak, daha iyi yaşamak, daha iyi bir sen için kapıları aralar. Okudukça farkında olmadan gelişir ve büyürsünüz.

En iyi kişisel gelişim kitapları aşağıda sıralanmıştır.

Sam Horn - Tongue Fu/Sözlü Dövüş Sanatı

İnsanlarla konuşmayı öğretiyor. Bu kitap insanlarla iletişimde karşılaşabilecek zıtlıkları ve bu zıtlıkları nasıl uyuma çevirebileceğiniz anlatıyor.

Robert B. Cialdıni - İknanın Psikolojisi

İknanın Psikolojisi, ikili iletişimde, sosyal ilişkilerde ikan etmeyi ve ikna olmayı anlatan bir kişisel gelişim kitabı. Bu kitap ile insanı ikna etmeyi, karşılıklı iletişimde insanların fikrini nasıl değiştirebileceğinizi öğretiyor.

Joe Navarro - Beden Dili

Gösterdiğiniz tüm bedensel izlenimler insanların sizin hakkınızda çıkarım yapmasına olanak sağlıyor. Bu kişisel gelişim kitabı ise bedensel izlenimler hareketler ne ifade eder ya da beden dilimizi nasıl yönetiriz bunu anlatıyor. 

Robert Greene - Baştan Çıkarma Sanatı

Karşılıklı ilişkide insanların zaafını bulmayı ve bunları manipüle etmeyi anlatıyor. Sonsuz güce sahip olmayı anlatan bir kişisel kitabıdır

Robert Greene - 33 Stratejide Savaş

Bu kişisel gelişim kitabı çok örnek üzerinden insanlarla çatışmalarınızı nasıl çözebileceğinizi anlatıyor.

Buraya gelene kadar kişisel gelişimin ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini, nasıl olmaması gerektiğini, doğru bilginin ne olduğunu, kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi, hangi kitapları okumamız gerektiğini cümlelerce anlattım. Muhtemelen bunları hayatınız boyunca tekrar tekrar duyacaksınız eğer şimdi harekete geçmezseniz. Harekete geçin, potansiyelinizin önündeki en büyük engel sizsiniz.

Yapamayacağınızı düşünmenize sebep olan ön yargılarınızı yıkın, yapamayacağınızı düşünen insanlardan uzaklaşın. İnsanlarla olan iletişiminizi kuvvetlendirin, kendinize yeni sosyal ortamlar yaratın. Yerinde saymaya değil ilerlemeye odaklanın. Eskiyi düşünmeyin, yeniliklere açık olun, yeni şeyler denemekten çekinmeyin. Küçük bir hatanızda hemen pes edip kendinize küsmeyin, hatanızdan ders alıp yola o şekilde devam edin. Unutmayın kişisel gelişim sizde başlar ama sizde de bitebilir.

Kişisel gelişim kişisel gelişim nasıl olur kişisel gelişim nasıl olmaz kişisel gelişim kitabı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında

19 Temmuz 2019
İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi
Kişisel Gelişim

İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi

25 Aralık 2020
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
510380
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
405205