AnasayfaBlogSosyal Medyadan Geri Bildirim Almanın 4 Yolu
Geri Bildirim

Sosyal Medyadan Geri Bildirim Almanın 4 Yolu

16 Ocak 2019
Sosyal Medyadan Geri Bildirim Almanın 4 Yolu

Müşteri geri bildirimi almak elbette ki önemlidir. Sosyal Medya ise bu geri bildirimleri almak için en iyi kanallardan biridir. Artık milyonlarca sosyal medya kullanıcısı var bu da iş dünyasında sosyal medya neden önemli konusuna dikkat çekiyor. Bu yüzden sizinle telefon konuşması yapmaktan daha hızlı çözümlere ihtiyaç duyan müşterilerinize sosyal medya kanalıyla hitap etmelisiniz. Profiller, topluluklar oluşturmalı ve marka olarak müşterilerinize destek olmalısınız.

Sosyal Medya ve Geri bildirim

Müşterilerinizin sosyal medyada sizin hakkınızda neler söylediği önemlidir. Çünkü müşterileriniz kadar potansiyel müşterileriniz de önemli ve potansiyel müşterileriniz sosyal medyadaki bu geri bildirimleri görebiliyor. Müşterileri şikayetlerini, yorumlarını ya da abonelik iptali yakınmalarını kim herkes görsün ister ki? Bu yüzden müşteri hizmetlerini iyileştirebilmek ve sosyal medyadan daha iyi geri bildirim alabilmek için neler yapabileceğinizi aşağıda sıraladık.

Müşterilerden Gelen Bildirimler

Markanızdan ve rakiplerinizden bahsedin. Sosyal platformlarda aktif olarak, müşterileriniz yardım istese de istemese de onlara anında müşteri desteği sağlayın. Rakiplerinizin yer aldığı paylaşımlara dikkat edip onlardan memnun olmayan müşterilerden yararlanabilirsiniz. Onlara neden memnun olmadıklarını sorup çözüm önerilerinizi sunabilirsiniz. En azından bu şekilde kendinizi rakiplerinizden ayırma şansınız olur ve karşınızdaki kişileri potansiyel müşteri konumuna getirirsiniz.

Ürün Geri Bildirimlerini Toplayın

Yeni bir ürün piyasaya sürecekken ya da mevcut ürününüzü geliştirecekken mevcut müşteri kitlenizde nasıl bir etki yaratacağını sosyal medyadan izleyin. Çünkü bazen ekibiniz bir ürünü geliştirirken bazı şeyleri gözden kaçırabilir ama kullanıcı deneyimi yanılmaz. Güvendiğiniz kişilerden geri bildirim alabilmek için yeni bir ürün ya da geliştirme piyasaya sürmeden önce bu kişileri sosyal medya ağınıza katmaya çalışın. Ağınızı yalnızca mevcut müşteriler üzerine kurgulamayın. Ağınızda potansiyel müşteriler kadar sektörü etkileyebilen kişiler de olmalıdır. Lansman zamanları sosyal medyadaki büyük topluluklarda sizden bahsedilmesini sağlamak da ayrıca işinize yarayacaktır.

Doğru Toplulukları ya da Kişileri Bulma

Etkili odak grupları oluşturabilmek için birçok sosyal medya platformu kendi sistemini geliştirmiştir. Örneğin daha doğru hedef kitleye ulaşmak için Google Toplulukları kullanabilirken kullanıcı tarafından gelen bir soruda daha derine inebilmek için facebook live özelliğini kullanabilirsiniz.

Odak gruplarına hitap etmek önemlidir. Çünkü odak grupları dediğimizde belli özellikleri barındıran insanlardan bahsettiğimiz ve o özelliklere hitap ettiğimiz için müşteri de kendini özel hissedecektir. Aynı zamanda bunu yapmak iş hedeflerinize yardımcı olur ve sizi hızlandırır.

Anket Yapmak

Sosyal medyadaki kişilerden bazı konularda anket yoluyla görüşlerini isteyin. Bu müşterilerinizin tercihleri konusunda size bağlılık hissetmesine de yardımcı olacaktır. Örneğin Sağlık Bakanlığı'nın Antibiyotikler üzerinde yaptığı değişikler öncesinde yaptığı anket gibi;

Bunun yanı sıra anketlerden gelen sonuçlarda birebir pazarlama yaparken ya da ürün geliştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini size gösterecektir. Bu yöntemle müşterinizi daha iyi tanıyarak nelerden hoşlandığını, nelere tepki verdiğini izleyebileceksiniz.

Sosyal Medyadan Geri Bildirim Almanın 4 Yolu Nedir?

Sosyal medyadan geri bildirim almanın yolları şöyle sıralanabilir: Müşterilerden gelen bildirimler, ürün geri bildirimlerini toplayın, doğru toplulukları ya da kişileri bulma ve anket yapmak.

Müşterilerden Gelen Geri Bildirimler Nelerdir?

Sosyal platformlarda aktif olarak, müşterileriniz yardım istese de istemese de onlara anında müşteri desteği sağlayın. Rakiplerinizin yer aldığı paylaşımlara dikkat edip onlardan memnun olmayan müşterilerden yararlanabilirsiniz.

Ürün Geri Bildirimleri Nasıl Toplanır?

Güvendiğiniz kişilerden geri bildirim alabilmek için yeni bir ürün ya da geliştirme piyasaya sürmeden önce bu kişileri sosyal medya ağınıza katmaya çalışın. Ağınızı yalnızca mevcut müşteriler üzerine kurgulamayın.

Sosyal Medyadan Geri Bildirim Almanın 4 Yolufeed backgeri bildirimmüşteri bağlılığı sosyal medya bildirimi
Kübra Uslu
Kübra Uslu
İçerik Editörü

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.