AnasayfaBlogSosyal Medya ve Hayatımıza Etkileri
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Hayatımıza Etkileri

09 Mayıs 2019
Sosyal medya insanların interaktif biçimde iletişim ağının parçası olabilmesine olanak verir. Bu iletişim ağında kaynaklar da alıcılar da yine kullanıcılardır.

Dijitalleşen dünya ile birlikte son yıllarda internet kullanımı oldukça artmış ve yaygınlaşmıştır. Neredeyse internetsiz geçen bir günümüz dahi kalmamıştır. Yediden yetmişe herkesi neredeyse teknoloji bağımlısı haline getiren internetin en sık ziyaret edilen siteleri ise sosyal medya siteleridir. Digital Turkey’in açıklamış olduğu 2019 yılı verilerine göre Türkiye’de internet kullanıcısı sayısı 59.36 milyona ulaşmışken, bunun 52 milyonu aktif sosyal medya kullanıcısıdır. Bu verilerden de anlaşılacağı gibi sosyal medyanın hayatımızdaki yeri büyüktür. Ayrıca hayatımızı önemli ölçüde etkilediği de su götürmez bir gerçektir. Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi sayesinde sosyal medyayı etkin kullanmanın yollarını detaylarıyla ele alacaksınız.

İlgili Eğitim: Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Sosyal Medyanın Hayatımıza Olumlu Yönde Etkileri

Ülkemizde hali hazırda 52 milyon aktif kullanıcısı bulunan sosyal medyanın , hayatımıza olumlu ve olumsuz yönde etkilerini ele alarak mevcut durumunu değerlendirmek mümkündür. Öncelikle hayatımıza olumlu yönde etkilerinden bahsedelim.

İnteraktif İletişim İmkanı

Sosyal medya platformları insanların interaktif biçimde iletişim ağının parçası olabilmesine olanak verir. Bu iletişim ağında kaynaklar da alıcılar da yine kullanıcılardır. Sosyal medya sürekli güncel ve dinamiktir; bu sayede hızlı geri dönüşler alınır, planlama ve problem çözme süreçleri hızlanır. Bilginin bu denli hızlı yayılıp tüketildiği sosyal medya dünyası, aslında bizlere insanların sürekli olarak öğrenme, sorgulama ve merak duyma durumu halinde olduğunu gösterir.

Düşük Bütçelerle E-ticaret Pazarlama İmkanı

Sosyal medyanın olumlu etkilerinden bir diğeri de e-ticaret dünyasının kapılarını işletmelere, kendi işletmesini kurmak veya büyütmek isteyen girişimcilere açmasıdır. Alınacak profesyonel yardımlarla, doğru mecralarda doğru hedef kitleye yönelik yapılacak dijital pazarlama çalışmalarıyla şirketler veya girişimciler hedefledikleri şekilde satışlarını ve marka bilinirliklerini arttırabilirler. Geleneksel medya araçlarına nazaran düşük maliyetli reklam olanağı sunan sosyal medya platformları büyük reklam bütçeleri olmayan küçük işletmelerin de en yakın dostudur. Bunun yanında verilen reklamlar, bir tıkla saniyeler içinde milyonlarca kişiye ulaştırır.

Sınırsız İletişim İmkanı

Kullanıcılarına sınırsız iletişimin kapılarını açan sosyal medya , mesafeleri ortadan kaldırır. Dünyanın öbür ucunda yaşayan birine saat farkı gözetmeksizin ulaşabilme imkanı sağlar. Home office çalışan veya freelance çalışmak isteyenlere yeni iş alanları yaratır. Yine sınırsız iletişimden bahsederken müşteriler, müşterileri oldukları herhangi bir firmaya sosyal medya hesapları üzerinden kolayca ulaşma imkanına sahiptir. Şikayet başvurusu yapıp beklemektense, sosyal medya üzerinden problemlerini dile getirerek daha hızlı geri dönüşler alabilirler.

Sosyal Medyanın Hayatımıza Olumsuz Yönde Etkileri

Sosyal medyanın hayatımıza olumlu etkileri olduğu gibi, yanlış ve bilinçsiz kullanımı sonucu oluşabilecek olumsuz etkileri de mevcuttur.

Gerçek Hayatların Yerini Sanal Hayatların Alması

Yüz yüze görüşmenin önemini yitirdiği bu günlerde, sosyal medya insanları gerçek hayatta yalnız bırakmıştır. İnsanlar sanal ortamlarda edindikleri arkadaşlıklar ve girdikleri etkileşimler üzerinden, sanal ortamda yalnızlıklarından kurtuldukları algısına kapılmıştır. Bu algının oluşmasında pek çok farklı etken bulunmakla beraber, " influencer, fenomen ve blogger " olarak adlandırılan, büyük takipçi kitlelerine sahip sosyal medya kullanıcılarının etkisi de azımsanmayacak kadar fazladır. Çok takipçili bu kullanıcılar öyle olmasa dahi hayatlarını mükemmel gösterme yarışına girmiştir. Bu yarışı dışarıdan izleyen takipçileri ise hayatlarını başkalarının hayatlarıyla kıyaslamaya başlamıştır.

Psikolojik Açıdan Etkileri

Sosyal medya platfromlarında yaratılan sahte hayatlar pek çok kullanıcıyı kendi hayatlarından memnun olmama durumuna getirmiştir. Bu durum kişilerin depresyona girmesine dahi sebep olur. Öz güven problemi yaşamaya başlayan bireyleri zamanla yalnızlığa iter. Başka bir olumsuz psikolojik etkisi de insanları kendine bağımlı hale getirerek günlük işlerini aksatmalarına sebep olmasıdır. Gün içinde saatlerce vakit geçirilen sosyal medya , özellikle yatmadan önce takip edildiğinde ciddi uyku problemlerine yol açmaktadır.

Sosyal medyanın hayatımıza etkilerinin olumlu ve olumsuz yanlarının incelenmesinin ardından unutulmamalıdır ki; bu platformlardan fayda veya zarar sağlamak bizim elimizdedir. Bilinçli, doğru ve profesyonelce kullanıldığında vizyonumuzu veya yaptığımız işi geliştirmemize yardımcı olarak sosyal medya kanallarında kişisel marka olmamızı sağlarken; en son gelişmelerden ve yeniliklerden bizi haberdar ederek yeni dijital dünya düzenine en hızlı şekilde adapte olmamızı sağlar.

dijital dünya dijital pazarlama sosyal medya influencer blogger fenomen etkileşim e-ticaret
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Medya Gerçekten Faydalı Mı?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Gerçekten Faydalı Mı?

11 Haziran 2019
Sosyal Medya ve Yeni Meslekler
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Yeni Meslekler

20 Mayıs 2019