Close
Mobil Menu Bars

Başarının Sırrı Müşteri Memnuniyeti

25 Ekim 2019, 1269 defa okundu.
Başarının Sırrı Müşteri Memnuniyeti
müşteri memnuniyeti, müşteri, satış, müşteri ilişkileri, online eğitim, sertifika

Müşteri memnuniyeti neden önemli? Yazımıza başlamadan önce bunun üzerinde kısa bir süre düşünmenizi rica ediyorum. Aklınıza ilk gelen nedenlerden biri muhtemelen, ‘daha fazla satış gerçekleşmesi için’ olacaktır. Bu doğru bir tahmin ancak elbette çok daha fazla nedeni var. Müşterinin isteği, arzusu ve yararına göre satış stratejisi oluşturmak, onların gözünden bakarak taleplerini yerine getirebilmek ancak müşteri odaklı çalışmalarla sağlanabilir.

Müşteri memnuniyeti önemi nedir? Müşteri nasıl mutlu edilir? Müşteri İlişkileri neden önemli? Tüm bunların cevabını öğrenmek ve müşteri memnuniyetine karşı yeni bir bakış açısı kazanmak için yazımızı okumaya devam edin.

müşteri memnuniyeti, müşteri, satış, müşteri ilişkileri, online eğitim, sertifika

Müşteri Memnuniyeti Nedir?

Müşteri memnuniyeti, müşterilerinizin markanız ile etkileşim içerisindeyken nasıl hissettiğinin yansımasıdır. Yani müşterinizin markanız hakkında duygu ve düşünceleri, markanızla olan etkileşiminden de anlaşılabilir.

Müşteri memnuniyeti, müşterilerin bir işletmenin ürün ve hizmetleri, yetenekleri ile ne derece mutlu olduklarını belirleyen bir ölçüm olarak ifade edilir. Anketler, puanlamalar ve müşteri memnuniyeti hakkındaki analizler, bir şirketin ürün ve hizmetlerini en başarılı ve beklenen biçimde nasıl iyileştireceğini belirlemesi hakkında ipuçları verebilir.

Şirket ve kuruluşların hayatını idame ettirebilmesi için müşterilere ihtiyacı vardır. Bundan dolayı şirketlerin ana hedeflerinin başında müşteri memnuniyeti için çalışmalar yürütmek olmalıdır.

Müşteri Memnuniyeti Neden Önemlidir?

Müşteri memnuniyeti; işletmenize, markanıza olan sadakatleri açısından önemlidir. Sizinle mutlu olan, markanıza güven duyan müşterileriniz sizinle kalır. Aksi halde alternatifler aramaya ve sizden kopmaya başlarlar. Sanıyorum ki bunu hiçbir şirket istemez. Yeni müşteriler edinmek, var olanı elde tutmaktan daha zor ve maliyetlidir. 

Müşteri memnuniyeti, fiyatın önüne geçer

Fiyattan daha önemli şeyler vardır. Müşteriler değer görmeye ve iyi bir muameleye önem veriyor. Yapılan çok sayıda araştırmaya göre, kalitesi düşük ve ucuz bir servis seçeneğinin yerine, daha yüksek fiyat sunan fakat müşterilerini memnun eden işletmeleri seçecekleri kanıtlanmıştır.

Müşterilerinizi harika bir hizmet ile karşılamaya çalışın. Çünkü müşterileriniz, ilişkilerinizin her aşamasından memnun kaldığında, maliyetleri artırmanız da sorun teşkil etmez.

Müşteri memnuniyeti, markanızı rakiplerin önüne geçirir.

“Müşterileriniz sizi kötü hizmet verirseniz sevmeyecek olsa da rakipleriniz sevecek” - Kate Zabriskie

Müşteri memnuniyetini sağlamak gerekli çalışmaları yapar ve başarılı bir şekilde uygulayabilirseniz, sektördeki rakiplerinize karşı avantaja sahip olursunuz.

müşteri memnuniyeti, müşteri, satış, müşteri ilişkileri, online eğitim, sertifika

Müşterileri Mutlu Etme Yolları Neler?

Hayatta hepimiz müşteriyiz. Herhangi bir mağazaya girdiğimizde, alışveriş yaparken dikkatinizi çeken ne oluyor? Bir mağazayı en sevdiğiniz mağaza yapan nedir? Satış danışmanlarının size olan ilgisi bu konuda önemli bir yere sahip. Kilit noktamız burası: Bir müşteri olarak size nasıl davranılmasını istiyorsanız, siz de müşterilerinize öyle davranın.

  • Müşteri memnuniyeti ve mutluluğu için en önemli kriterlerden biri; dürüst olmak. Verdiğiniz sözleri tutmak ve yerine getirmektir.
  • Müşterileriniz için blog sayfası açabilirsiniz. Ürünleriniz hakkında bilgilendirici içerikler, ilginç bilgiler paylaşarak size olan ilgilerini daima üzerinizde tutarsınız.
  • Sosyal medyanın gücünü küçümsemeyin. Ödüllü çekilişler, eğlenceli sosyal medya gönderileri oluşturun. Sosyal medyada daha aktif olmak ve müşterilerinizin sadakatini artırmak, yeni müşteriler çekmek için Sosyal Medya Uzmanlığını öğrenin.
  • Özel günlerde promosyonlar düzenleyebilir, bunu e-posta, sms aracılığı ile gönderebilirsiniz.
  • Müşterileriniz ile daha iyi iletişim kurmak, onları dinlemek ve anlamak için müşteri memnuniyeti anketleri kullanın. 
  • Kargo teslimat hizmeti sunun. 

Ürünleriniz için müşterilerinize teslimat hizmeti sunmanız size daha olumlu dönüşler sağlar. Tabii teslimatların vaktinde ve doğru bir şekilde yapılması şartı ile. Gecikme gibi bir durum söz konusu olduğunda müşterinizi mutlaka bilgilendirin ve problemi anlatın, çözümünüzü açıklayın ve özür dileyin. Teslimat sonrasında müşterilerinizin memnuniyetini öğrenin. Bu gibi özel ilgiler müşterinizin size olan bağlılığını artıracaktır.

Müşteri İlişkileri ve Satış Konusunda Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Bir ürün, hizmet ya da marka sunuyorsanız müşteriler ile daima ilişki içerisinde olmanız gerekecek. Bu bağlamda; gerek satışlarınızı artırma gerekse daha iyi müşteri ilişkileri kurarak alanınızda en iyi olmalısınız. Rakiplerinizin arasından sıyrılmak istiyorsanız kendinizi daima geliştirmeniz gerekir. Satış ve Pazarlama Eğitimleri size ihtiyacınız olan kişisel ve mesleki gelişimi sağlayacaktır. Satış yöneticileri, satış ekibi çalışanları, tanıtım temsilcileri, satış ve pazarlama uzmanları, yönetici ve satış adayları, satış konusuna ilgi duyan herkes bu eğitimlerden faydalanabilir.

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafında çoğu ücretsiz verilen online eğitimlere katılabilirsiniz. Üstelik eğitimlerden başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanırsınız. Kendiniz için en iyisi yapın. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!