AnasayfaBlogSıkça Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları İçin Tüyolar
Video

Sıkça Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları İçin Tüyolar

17 Mayıs 2021
Sıkça Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları İçin Tüyolar

Mülakatta adayların sıkça karşılaştığı sorular üzerine konuştuk. Konuğumuz Hedef Filo İnsan Kaynakları Müdürü Sinem Güvenal Ege. Soruların sorulma nedenleri ve cevaplarda yapılan hatalar konusunda bilgiler aldık. 

Sinem Güvenal Ege kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

10 yıla aşkın süredir insan kaynakları alnındayım. Farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerde bulundum. 1 yıla aşkın süredir de Hedef Filodayım. 

Mülakata nasıl hazırlanmalıyız?

İsterseniz yeni mezun olun isterseniz deneyimli aday olun. O şirketin hangi değerlere sahip olduğunu bilmek gerekiyor şirket ne bekliyor kısmı size bilgi verir. O değer ekip üyesi olacak kişiden beklediği şeydir. Pozisyondan ne beklendiğini de detaylı olarak adayların anlaması gerektiğini bekliyoruz. Deneyimleriniz varsa deneyimleriniz ya da stajlarınız neyi ön plana çıkarmak gerektiği konusunda not alarak çalışmalarını öneriyorum adaylara. Önce temel yetkinlikleri süzüyoruz. İnovasyonu ön plana çıkarıyorsam adaydan farklı düşünme tarzını görmek istiyorum. Bunu ön plana çıkarmak gerekiyor. 

Mülakat başında gelen ilk soru “Bize kendinizden bahseder misiniz?” CV’de yazılı olanları tekrarlayanlar var. Burada nelerden bahsedilmeli?

Adaylar bazen inanılmaz detaylara girilip konu dağılıyor. Sırasıyla o hikayeyi dinlemek istiyoruz. Şu projelere katıldım, şurada zayıftım, o yüzden bu alana geçtim. Tuzak bir sorudan çok detaylara boğulmadan ne edindik bakışını anlatmalarını bekliyoruz. 

5 yıl sonra kendinizi nerede görmek istiyorsunuz? Bizlere bu sorudan ve cevaplarından bahsedebilir misiniz?

Klişe bir soru olmuş ki insanlar bu soruya nasıl cevap vermeliyim diye kopyala yapıştır ile mülakatı sürdüren adaylar var. Ne bekliyoruz? İşletme hedefe, başarıya odaklanır. Adaydan başarıya katkıda bulunmasını bekliyoruz. Adayın bir hedefi var mı? Hayali nedir. Amacı olmayan kişi sağa sola savrulacak ve fokuslanması zorlaşacak. Hedefi ne kadar gerçekçi ve hedef için neler yapıyor kısmını sorguluyoruz. 5 yıl sonra olmak istediğim şu ile bitirmiyoruz soruyu. Ayrıntısını da duymak istiyoruz. Hedefine giden yolculuk neye hizmet ediyor.

Hedef Filo’da iş görüşmelerinde en çok fark ettiğiniz durum neydi?

İki temel yetkinliğimiz var. Sonuç elde etme, işi zamanında bitirme ve engelleri aşma yetkinliği var mı? Sürekli öğrenme ve gelişim bizim diğer mottolarımızdan biri. Kişi yaptığı işin ötesine geçmek için neler yapıyor. 

“Bu işi neden istiyorsunuz?” sorusuyla karşılaştığımızda nasıl samimi olabiliriz?

Başvuru yapmış ama detaylı anlamamış gibi şeylerle karşılaşıyoruz. İkiye ayrılıyor. Yeni mezunsa başvuru yapmışsa; şirketi ve pozisyonu anlamış mı kısmını öğrenmek istiyoruz. Deneyimli ise de farklı işten ayrılma motivasyonunun anlamaya çalışıyor.

“En güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?” sorusunda aday nasıl düşünmeli ve yanıt vermelidir?

Adaylarda güçlü yönleri söylerken rahat. Adaylar gelişim alanıyla ilgili bir şey söylersem eksi yazılır gibi düşünüyorlar. Ancak soru eksi yazılmak için değil. Anlamak istediğimiz şey kişi güçlü ve gelişim alanlarının farkında mı? Son sorudur genelde, çünkü o adayda fark etmeye başladım. Gelişim alanınızı söylerken, bunu fark ettim, geliştirmek için şu şu aksiyonları almaya başladım demesini bekliyoruz. 

Enstitü sertifikalı bir online eğitim platformu. Öğrencilerden aldığımız en sık soru bu sertifika ile iş bulabilir miyim? Mülakat sırasında sertifikalar ne kadar önem arz ediyor? Sertifikalarından, aldığı eğitimlerden bahsederken nelere dikkat etmeli aday?

En önemli şey değil. Soru sertifikalara geliyor. Kendinize ne kattınız diye soruyorsunuz. Arkadaş programa katılıyor ama neden katıldı? Derinleşmek istedi mi? Sadece onunla yetindi mi? Meraklı ve o tutukluyla araştıran geliştiren adayları istiyoruz. Yeni mezun, 10 sertifikam oldu ön plandayım diye düşünmesin. Sertifika konusunda kendini ne kadar geliştirdiği önemli. 

Çalışan adaylar için ‘’mevcutta ki işinizden neden ayrılıyorsunuz?’’ sorusu var. Burada en çok yapılan hatalardan bahsedebilir misiniz?

Yapılan şöyle bir hata ile karşılaştım. Ayrıntılı olarak o şirkette neler yaşadığını öğrenmek istemiyoruz. Bu etik değil. Oradaki iletişim dili anlatılıyor. Orada sizin motivasyon kaynaklarınızı anlamaya çalışıyoruz. Sizi mutluluğa iten şey ne? Detaylı şirket içi bilgileri vermekten ziyade adayın kendisine odaklanıp cevaplar vermesini bekliyoruz. 

İK uzmanı olarak yeni mezunlara mülakatlarla ilgili neler önerirsiniz?

Öncelikle ne yapmak istediklerini biliyor olmaları lazım arkadaşların. Hedefimiz bir şekilde kalsın yanımızda. Ne istediğimiz kalsın. Hedefini belirleyemiyorsa da meraklarını keşfetmekle başlayabilir. Soru sorulmuyor çok fazla. Ne yapmak istediğiniz önce keşfedin, sonra da hedef için neler yapılması gerektiğini adım adım planlayın. Bu planlar da sizi ön plana çıkarak adımlardır. Meraklı olması, sürekli kendini geliştirmek için ne yaptığı önemli. Staj yapmak çok kritik. Stajda ne verildiysem onu yaptım diyor. Ne verildiyse onu yapmak için orada değilsiniz. Soru soralım, meraklı olalım, sorgulayalım. Ekstra kendini geliştirmek için ne yapmış? Biz de bunu önemsiyoruz.

Mülakata nasıl hazırlanmalıyız?

İsterseniz yeni mezun olun isterseniz deneyimli aday olun. O şirketin hangi değerlere sahip olduğunu bilmek gerekiyor şirket ne bekliyor kısmı size bilgi verir. O değer ekip üyesi olacak kişiden beklediği şeydir.

Mülakat sırasında sertifikalar ne kadar önem arz ediyor?

En önemli şey değil. Soru sertifikalara geliyor. Kendinize ne kattınız diye soruyorsunuz. Arkadaş programa katılıyor ama neden katıldı? Derinleşmek istedi mi? Sadece onunla yetindi mi? Meraklı ve o tutukluyla araştıran geliştiren adayları istiyoruz.

Yeni mezunlara mülakatlarla ilgili neler önerirsiniz?

Öncelikle ne yapmak istediklerini biliyor olmaları lazım arkadaşların. Hedefimiz bir şekilde kalsın yanımızda. Ne istediğimiz kalsın. Hedefini belirleyemiyorsa da meraklarını keşfetmekle başlayabilir.

mülakat soruları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları

25 Aralık 2019
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
Apple Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Apple Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Şubat 2020