Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Nedir? Görevleri Nelerdir?

01 Şubat 2018, 69186 defa okundu.
İnsan Kaynakları Nedir? Görevleri Nelerdir?
İnsan Kaynakları Nedir? Görevleri Nelerdir?

Günümüzde gerek haberlerden gerekse de iş çevrelerinden insan kaynaklarının ne denli önemli olduğunu duymayan kalmamıştır sanırım. Özellikle ürün ve hizmetten çok insana yapılan yatırımın daha da önemli olduğu küreselleşme sürecinde tüm firmaların dillerinden düşmemekte ve bu anlamda insan kaynakları daha da fazla öne çıkmaktadır.  Peki, bu dillerden düşmeyen ve bunca önem verilen insan kaynakları nedir? Bundan bahsedelim.

İnsan Kaynakları Nedir?

Sorunun cevabının verilebilmesi için ürün ve hizmet üreten firma ya da daha genel bir ifadeyle işletmelerin organizasyon yapısının bilinmesi gereklidir. Bilindiği gibi isletmeler bir mal ve hizmeti üretebilmek, pazarlayabilmek ve de o yapının organizasyonu için çeşitli birimlerden oluşmaktadır. İşte bu birimlerden bir tanesi de insan kaynakları departmanı olup aslında tüm bölümleri ilgilendiren ve bu bölümlerde yer alan personelin organizasyonunu sağlayan bir birimdir.

İnsan Kaynakları Nedir? Görevleri Nelerdir?

Bu bağlamda İnsan Kaynakları Nedir sorusunu tanımlarsak, kısaca bir örgütte yani işletmede gereken insan kaynağının sağlanması ki buna işe alım süreçleri de dahildir, bu kaynağın eksikliklerinin giderilmesi için yeri geldiğinde eğitimi, organizasyondaki yerinin ve görevlerinin planlanması, örgütlenmesi ve yönetilmesi için politikaların belirlenmesi görevini üstlenen çok yönlü bir disiplindir.

Her ne kadar insan kaynakları nedir sorusuna birçok kişi firmalarda işe alma işini yapan birimdir gözüyle baksa da aslında insan kaynakları yönetimi bu görevinin yanında firma içinde insan kaynağının yönetilmesi, organize edilmesi, iş süreçlerinin yönetilmesi gibi görevleri de üstlenmektedir.

İnsan Kaynakları Görevleri Nelerdir?

İnsan Kaynakları uzmanları sosyal platformlardan (Linkedin) iş ve kariyer sitelerinden işçi taraması yapar ve işe yerleştirir. İnsan kaynakları dediğimizde aklımıza ilk gelen ve en belirgin görevlerden birisi budur. Ayrıca çalışan ilişkileri, bordrolama ve özlük işleri, performans değerlendirme ve eğitim gibi görevleri de vardır. İnsan Kaynakları yöneticileri şirketin hedefleri doğrultusunda işe alım planlaması gibi insan kaynaklarını ilgilendiren planlamalar yaparak şirketin misyon ve vizyonuna uygun faaliyetler yürütür. Bilmemiz gereken en önemli husus insan kaynakları uzmanları yalnızca işe alım yapmaz, bununla birlikte insan kaynaklarının gelişen işletme bilimi ve değişen iş süreçlerine uygun görevleri vardır.

İnsan Kaynakları Nedir?

Bir insan kaynakları uzmanının ortalama günlük işleri şunlardır:

 • Çalışanların ya da işe alınacak personelin iş tanımlarını belirlemek için ilgili departman yöneticileriyle ya da daha küçük işletmelerde işverenle görüşmeler yapmak,
 • İş başvurusu yapan adayların eğitim durumlarını, deneyimlerini ve diğer özelliklerini incelemek,
 • İşe alınacak kişilerin referans kontrollerini ve referans aramalarını gerçekleştirmek,
 • İşe alınacak kişileri ya da başvurusu red edilen adayları gerçekleştirilen işe alım sürecinden sonra bilgilendirmek,
 • Raporlama yapmak.

İnsan Kaynakları Yöneticisinin Görevleri Nelerdir ?

 • Şirketin hedeflerine yönelik planlama yapmak ve iş gücünü iyileştirici çalışmalar yürütmek,
 • Şirketin üst, orta, alt yönetimiyle çalışanlar arasında köprü vazifesi görerek aralarından problemleri çözmek, gerektiğinde ara buluculuk yapmak,
 • Şirketin istihdam politikasını evrensel ilkelere ve o ülkenin iş kanunlarına paralel ilerlemesi için düzenlemeler yapmak,
 • Mobbing gibi şirket içi psikolojik tacizin önlenmesi için eğitim ve etkinlikler düzenlemek ve yöneticileri bu konuda bilgilendirmek,
 • İşe alma ve işten çıkarma süreçlerini denetlemek, onay vermek ve gerektiğinde ret etmek,
 • Şirketin disiplin cezaları ve disiplin prosedürlerinin doğru şekilde işlemesini sağlamak.
Sizce insan kaynakları nedir? Aşağıda yorumlarını bekliyorum.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, başarı, kariyer planlama, doğru özgeçmiş düzenlemeleri gibi birçok alanda yazılar yazıyor.

Devamı
Yorumlar(6)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Melahat Yazıcı
13 Ağustos 2018
5.0

Bir insan kaynakları uzmanı olarak bu makalenin güzel ve faydalı olduğunu söyleyebilirim. Ancak altını çizmekte fayda gördüğüm birkaç husus var. İnsan kaynakları nedir demek bir ürünü tanımlar gibi oluyor. İnsan kaynakları insana dair herşeyi ilgilendirir ve böylece büyük bir kitleye hitap eder. Bu sebeple insan kaynakları nedir başlığı yerine insan için "..." nedir sorusu daha makul olur kanaatindeyim.

Süleyman Kırklar
08 Ağustos 2018
5.0

Yazarın kalemine sağlık. İnsan kaynakları görevleriyle ilgili paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.

Melda Sıhhatli
06 Ağustos 2018
5.0

Bu insan kaynakları nedir makalesini çok uzun zaman önce okumuştum. Güzel veriler eklemişsiniz ve güncellemişsiniz. Teşekkürler.

Büşra Çataltepe
05 Ağustos 2018
5.0

İnsan kaynakları nedir bence komik bir soru. ama yazıyı yazan sanırım arama sonuçlarına göre yazmış. ik nedir diye sormadan önce bence ik ne değildir sorusunu sormalıyız. Bir kere ik herşeydir arkadaşlar.

Melek Aydınlı
04 Ağustos 2018
5.0

İnsan kaynakları nedir diye sorsam birçok kişi "akşama kadar yatıyorlar yaaa" diyor. Ama bu yazıda insan kaynakları nedir sorusuna iddialı bir cevap vermiş. Teşekkürler.

Baha Altınok
04 Ağustos 2018
5.0

İnsan kaynakları nedir sorusuna güzel ve etkili bir anlatım olmuş. Özellikle insan kaynakları alanında çalışmak isteyenler öncelikle bu yazıyı okumalıdır.

Tüm Yorumlar