AnasayfaBlogBasın ve Yayıncılık Bölümü (MYO)
Bölümler

Basın ve Yayıncılık Bölümü (MYO)

07 Aralık 2020
Basın ve Yayıncılık Bölümü (MYO)

Basın ve yayıncılık; haberlerin çıktığı kaynaklarının onaylanması ile başlayan, belirlenen kurallara göre hazırlanma süreci içeren, içeriklerin okuyucuya ulaştırılmasına kadar tüm aşamaları kapsayan oluşumdur. Basın ve yayın sektörü yazılı basını içerdiğinden düzen oldukça önemlidir. Bahsi geçen yayının gerçekleşeceği dergi, gazete ya da kitabın pazarlama aşaması da ürüne göre değişiklik gösterir. Bu sebeple titizlikle yürütülen çalışmaların ürünlerini ortaya koymayı amaçlar.

Medya ve basın sektörlerinde yer almak isteyen her üniversite adayının tercih listesinde bulunacak 2 yıllık bölümlerden biri de Basın ve Yayıncılık bölümüdür. Hem yerel basında hem de ulusal basında yer edinmek için böyle bir bölümde eğitim alarak kendinizi her alanda yetiştirme fırsatı elde edebilirsiniz. Bölümde eğitim alan öğrenciler özellikle görsel basında faaliyet gösterebilecekleri şekilde yetiştirilirler.

Basın ve Yayıncılık Bölümü Nedir?

Basın ve yayıncılık bölümü, televizyon, internet siteleri, gazete, dergi ve diğer medya kuruluşları için haber niteliği taşıyacak olayları araştırır. Tüm bulduğu haber niteliğindeki olayları, yazıya veya sözlü basına aktarabilecek donanımlı mezunlar yetiştirmeyi hedefler.

Bu bölümle benzer isme sahip 4 yıllık lisans bölümleri de bulunmaktadır. Bölümü okumak isteyen öğrenciler devlet üniversitelerinde yer bulabilecekleri gibi özel üniversitelerde de eğitim alabilir. Bölüm iki yıllık ön lisans eğitimi vermektedir. Basın ve yayıncılık bölümü için TYT’den yeterli puan almanız gerekir. Bölüm öğrencileri eğitim yaşamları boyunca gerekli bilgiye sahip olacakları bilgileri edinirken, zorunlu stajları da bulunmaktadır.

Basın ve yayıncılık bölümü mezunları Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başarıları ile başka bir bölüme dikey geçiş yapma hakkı elde edebilir. Bu bölümlere örnek; yeni medya ve iletişim, yeni medya ve gazetecilik, medya ve iletişim gibi ve daha birçok lisans bölümleridir.

Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; medya ve basına ilgili olması, insan ilişkilerinin kuvvetli olması başlıca özelliklerindendir. Kalemi güçlü olan, kendisine özen gösteren, daima gelişime açık olmaları önemlidir. Araştırma yapmayı sevmesi, girişken, yenilikleri yakından takip eden, sosyal medya ile yakından ilgili adaylar için tercih edilecek bölümler arasındandır.

Basın ve Yayıncılık İş İmkanları Nelerdir?

2 yıllık basın ve yayıncılık mezunları için özel sektör çok daha fazla iş imkanı sunar. Mezunlar için kamu kuruluşlarında yer almak imkansız değil ancak oldukça zor olduğu söylenebilir. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen adayların öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’den geçer puan alması gerekir.

Mezunlar, özel sektörde faaliyet göstermeyi seçerse işleri daha kolay olduğu görülüyor. Burada en önemli unsur adayların girişkenlikleridir. Kendi işini kurmak isteyen kişiler içinde oldukça uygun bir bölümdür. Mezunlar kendileri istedikleri taktirde kendi işini kurma imkanına sahiptir.

Bölümden mezun olduktan sonra kendi gazetesini açan, reklam şirketi kuran, yerel televizyon kanalı kuranların sayısı da az sayılmaz. Basın ve yayıncılık bölümünü tercih eden öğrenciler mezun olduktan sonra aşağıdaki iş imkanlarına sahip olabilirler.

 • Ulusal gazeteler ve yerel gazeteler,

 • Ulusal TV kanalları ve yerel TV kanalları,

 • WEB tasarım firmaları,

 • TRT,

 • Matbaalar,

 • Reklam şirketleri,

 • Grafik tasarım şirketleri.

Basın ve Yayıncılık Mezunları Ne İş Yapar?

Basın ve yayıncılık bölümünün çalışma alanları oldukça geniştir. Özellikle basın ve yayıncılık okuyan kişiler bu sektörün birçok farklı alanında görev alabilirler. Basın ve yayıncılık bölümünün çalışma alanları; yazı işleri, muhabirlik, içerik editörlüğü, haber müdürlüğü, sayfa tasarımı, web yayıncıları, blog yazarlığı, radyo ve televizyon haber programcılığı gibi görevlerde yer alabilir.

Basın ve yayıncılık mezunlarının temel çalışma alanı haberciliktir. Asıl işi haber niteliği taşıyan olayları bulmaktır. Bu alanda görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Kendisine verilen haber niteliği taşıyan olaylar hakkında araştırma yapar ve bilgi toplar.

 • Tüm insanları, bulunduğu toplumu ilgilendiren siyasal, ekonomik ve toplumsal olayları gözlemler.

 • Haber niteliği taşıyan olayları fotoğraflar

 • Haber analizi yapar.

 • Metin çözümlerinden sorumludur.

 • İncelenmesi gereken olaya dair bilgi kaynaklarını araştırı ve inceler.

Basın ve Yayıncılık Dersleri Nelerdir?

Basın ve Yayıncılık bölümü üniversitede İletişim Fakültesi bünyesinde eğitim veren 2yıllık ön lisans bölümüdür. Eğitim yaşamları boyunca basın ve yayın ile ilgili tüm temel dersleri öğrenirler. Aynı zamanda mesleki gelişimleri ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulamada görmeleri için zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylattıktan sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte staj komitesine sunmaları gerekir.

Basın ve yayıncılık bölümünü başarıyla tamamlayan öğrenciler ön lisans diploması almaya hak kazanır. Basın ve yayıncılık bölümünü tercih etmeyi amaçlayan adaylar 4 dönem boyunca aşağıdaki temel derslerden sorumlu olacaktır. 

 • Temel Bilgi Teknolojileri,

 • Temel Gazetecilik,

 • İletişim Tarihi

 • Dünya Medya Tarihi,

 • Sayfa Tasarımı,

 • Haber Toplama ve yazma

 • Gazetecilik uygulamaları

 • Radyo ve Televizyon Haberciliğinde Konuşma ve Röportaj Teknikleri,

 • İnternet Haberciliği,

 • Türk Basın Tarihi,

 • Medya ve Etik,

 • Araştırmacı Habercilik,

 • Kamuoyu ve Propaganda,

 • Kurgu

 • Eleştirel Medya Okuryazarlığı,

 • Siyasal iletişim ve reklam kampanyaları

Basın ve Yayıncılık Taban Puanları ve Sıralama

Basın ve Yayıncılık Bölümü 2020 taban puanları ve başarı sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri paylaşıyoruz. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİBasın ve Yayıncılık223,229341234320
İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİBasın ve Yayıncılık206,207131476277
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİBasın ve Yayıncılık (İÖ)204,886831495009
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİBasın ve Yayıncılık203,861521509556
basın ve yayıncılık haber televizyon gazete dergi basın ve yayıncılık bölümü
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bilgi Yönetimi Bölümü (MYO)
Bölümler

Bilgi Yönetimi Bölümü (MYO)

01 Ocak 2020
Basım Teknolojileri Bölümü
Bölümler

Basım Teknolojileri Bölümü

17 Eylül 2020
Görsel İletişim Bölümü
Bölümler

Görsel İletişim Bölümü

28 Ağustos 2020
Kısa Film Yapımı
5
(4)

Kısa Film Yapımı

14 Konu15 Saat
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
26080