Uygulamalı Mülakat Teknikleri Eğitimi


Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

Uygulamalı Mülakat Teknikleri Eğitimi

Mülakat teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Enstitü’de birçok insan kaynakları yönetimi eğitimine katılabilirsiniz. İşe alım fonksiyonları ve diğer yönler hakkında bilgi edinmek isteyenler için eğitim programları sunuyoruz. Uygulamalı mülakat teknikleri de insan kaynaklarının en önemli fonksiyonlarından biri olan işe alım konusunda ayrıntılı bir bilgi edinmenize yardımcı olacak.

İnsan kaynakları alanında yeni beceriler kazanma yolunu arıyorsanız ihtiyacınız olan her şey Enstitü’de yer alıyor. Teorik bilgilerinizi gerçek bir uygulamalı mülakat teknikleri deneyimi yaşayarak pratik yapma şansı yakalayacaksınız. Aynı zamanda sizinle benzer amaçlarda bulunan diğer kişilerle de deneyimlerinizi paylaşacaksınız. Peki neyi bekliyoruz? Hemen kayıt olun ve öğrenmeye başlayın.

Uygulamalı mülakat tekniklerine katılın ve pratik yapma imkanını kaçırmayın!

Biz insanlar göründüğümüzden çok daha karmaşık bir yapıya sahibiz. Biri bize söylemedikçe aklından geçenleri tam olarak bilmemiz mümkün değildir. Söyleseler bile onlar hakkındaki yargımızın doğru mu yanlış mı olduğundan bile emin olamayabiliriz. İnsan kaynakları uzmanlarının bir adayla görüşmeden önce taranan bir dizi başvurudan en iyisini seçim yapması da oldukça zor. İşte bu yüzden mülakat teknikleri ile en doğru adayı bulabilmek çok önemli. Mükemmel niteliklere sahip özgeçmişler olabilir ancak bu özgeçmişin sahibinin ne kadar yetkin olup olmadığını ancak bir şekilde bilebiliriz. O da doğru mülakat tekniklerini uygulayarak.

İnsan kaynakları veya işe alım uzmanı olmak isteyen birinin mülakat teknikleri hakkında uygulamalı bir bilgiye sahip olması gerekir. İnsan kaynakları yönetiminin işe alma yetenekleri ile yetkin olan insan kaynakları yöneticilerinin aday için en uygun mülakat teknikleri uygulaması gerektiğini bilmesi gerekir. Gelecekte işletme için sorun teşkil etmeyecek bir adayı işe almak için insan kaynaklarının en güçlü stratejisi uygulamalı mülakat tekniklerini bilmesidir.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

 • Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar.
 • Aktif internet bağlantısı

Uygulamalı Mülakat Teknikleri Online Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

 • İnsan kaynakları alanında çalışmak isteyenler,
 • İnsan kaynakları uzmanları,
 • İnsan kaynakları bölümünde işe alım konusunda uzmanlaşmak isteyenler,
 • İş başvurusunda bulunacak adaylar,
 • Uygulamalı mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler.

What you will learn?

Uygulamalı mülakat teknikleri eğitimi insan kaynakları alanında uzmanlaşmak isteyenler için harika bir eğitimdir. Bu eğitime aynı zamanda bir iş başvurusu yapacak aday bile olsanız katılabilirsiniz. Çünkü uygulamalı mülakat tekniklerini bilerek hayalinizdeki iş başvurusunda başarılı olabilecek teknikleri bu eğitimde öğrenebilirsiniz. İnsan kaynakları danışmanları, işletme sahipleri ve insan kaynakları ile ilgilenen herkes bu eğitime katılabilir. İnsan kaynakları alanında size rekabet avantajı sağlayacak uygulamalı mülakat tekniklerini bu eğitimde öğrenmeniz mümkün.

İnsan kaynakları alanında istihdam edilen kişinin doğru soru sorma becerisine sahip olması gerekir. İşte bu noktada uygulamalı mülakat tekniklerinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Çünkü mülakat tekniklerini bildiğinizde bir adayın potansiyelini fark edebilir ve akabinde doğru kişiyi işe alabilirsiniz. Doğru mülakat tekniklerini öğrenmek için uygulamalı mülakat teknikleri ansiklopedi niteliğinde bilgilere sahip olmanızı sağlar.

Aynı zamanda bir iş görüşmesine katılan aday her ne kadar soru sorulan taraf olsa da İK uzmanları veya işe alım uzmanları mutlaka adayın da sorusunu duymak ister. İşte tam da bu noktada bir İK uzmanının sizden beklediği soruları da bilmelisiniz. Uygulamalı mülakat teknikleri eğitiminde ne sormanız gerektiğini, soruların altında yatan nedenleri ve araştırılan yetkinliklerinizi öğrenmeniz mümkün.

Ek olarak insan kaynakları alanında çalışacaksanız, soru sorma yetkinliğine sahip olan insan kaynakları adayları, soru sormayanlara göre genellikle daha çok avantaja sahiptir.

Bu eğitimde konuk bir insan kaynakları profesyoneli davet edilecek. Canlı mülakata derste şahit olacak ve adayları aynı zamanda bu profesyoneli yakından inceleme fırsatını yakalayacaksınız. Aynı zamanda bir mülakat senaryosu oluşturabilecek ve bunu ayrıntılı bir şekilde eğitmen aracılığıyla inceleme fırsatı yakalayacaksınız.

Topics of Education

 • Mülakat Tanımı
 • Mülakat Süreci
 • İyi Bir Dinleyici Olma ve Mülakatlarda Pozitif Etki Oluşturma
 • Mülakat Tipleri
 • Mülakatta Etkin Soru Sorma
 • Katılımcılara Mülakat Senaryosu Yazdırma ve Uygulama

FAQs About Education

Uygulamalı Mülakat Teknikleri İş Hayatında Ne İşinize Yarar?

İnsan kaynakların yöneticisi veya işe alım uzmanı, insan kaynağının işe alınıp alınmaması konusunda bilinçli bir karar vermesi için potansiyel bir adayın istihdam, eğitim ve referans geçmişinden mümkün olduğunca daha fazla bilgi toplamalıdır. Bir insan kaynakları uzmanı veya yöneticisi daha önce defalarca kez farklı adaylarla görüşmüş olsa da görüştükleri her başvuru sahibi hakkında her zaman tarafsız olmalıdır. Tarafsız olmak gerçekten zor bir iştir. Ancak uygulamalı mülakat teknikleri eğitimi tarafsız bir şekilde karar alabilmenize yardımcı olacak ayrıntılı teknik bilgiyi öğrenmenizi sağlayacak.

Bir mülakat tecrübesi edinmek mi istiyorsunuz? O halde Enstitü’deki uygulamalı mülakat teknikleri eğitimine katılabilirsiniz. Özellikle insan kaynakları veya işe alım uzmanları adayların geçmiş performansına ve diğer faktörlere bağlı olarak karar verirler. Ancak olumsuz özellikler varsa eğer bu göz ardı edilmemelidir. Bu olumsuz durumlar da göz önüne alınarak hatırlanmalı ve daha sonra görüşme sürecinde yani mülakat esnasında ayrıntılı soruları yönlendirmelidir.

İnsan kaynaklarının stratejisi doğru iş tanımlarının yapılması ile doğru orantıldır. Belli bir pozisyon için her potansiyel adayla görüşürken önce mülakat tekniklerini bilmek gerekir. Mülakat teknikleri uygulanırken iş tanımlarından yola çıkarak hareket edilir ve yapılandırılır.

Uygulamalı mülakat teknikleri, insan kaynakları yöneticileri veya işe alım uzmanlarının adayla yüzyüze ve online görüşmelerde yeterli bilginin alınmasında çok önemli bir rol oynar. Aynı zamanda uygulamalı mülakat teknikleri iş tanımı ve sorumluluklarının çok iyi bilinmesi gerekliliğinden yola çıkar. Uygulamalı mülakat teknikleri eğitimi bir ik uzmanının sahip olması gereken bu yetkinlikleri kazanmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda şirketiniz için bir ik uzmanı alacaksanız, uygulamalı mülakat teknikleri eğitimi doğru bir insan kaynakları ekibi oluşturmanıza yardımcı olur. İnsan kaynaklarının sahip olduğu en değerli varlıklardan biri ekip anlayışıdır ve bu ekibin kurulması gerekliliğidir. Yalnızca bir ik uzmanının veya işe alım uzmanının insan kaynakları alanında uzman olmasını sağlamaz aynı zamanda harika bir ekip ruhuna sahip insan kaynakları uzmanlarının da işe alınmasını kolaylaştırır.

Uygulamalı Mülakat Teknikleri Faydaları Nelerdir?

Uygulamalı mülakat teknikleri görüşme esnasında ne yapılmaması gerektiğini bilmek kadar önemli bir konudur. Bazı şeyler diğerlerinden daha bariz görünür olsa da bazı insanlar insan kaynakları yöneticisinin sabrını da sınayacak şekilde davranabilir. İnsan kaynakları alanında uzman olan kişinin profesyonel davranması çok önemli. Tam da bu noktada uygulamalı mülakat teknikleri yapmanız gereken en doğru şeyleri size öğretir.

Bir aday birden fazla kez başvuruda bulunmuş olabilir. Her durumda da İK yöneticisinin ya da işe alım uzmanının tarafsız kalması gerekir. Uygulamalı mülakat teknikleri eğitiminde bu konuda tecrübe edinebilirsiniz.

Uygulamalı mülakat teknikleri eğitiminde öğrenmeniz gereken bazı hususlar var. Genelde tecrübesiz olmanın dezavantajları vardır. Ama bu eğitimde uygulamalı olarak öğrendiğiniz için kendi eksiklerinizi de görebilme fırsatını yakalayacak olaylara daha objektif bir şekilde yaklaşabileceksiniz. Bir ik uzmanının görev ve sorumluluklarından bağımsız olarak düşünülmeyen bu alanda uzmanlaşacaksınız. Hem insan kaynakları alanında yapılan işleri ve görevleri öğrenirken aynı zamanda uygulamalı mülakat teknikleriyle ayrıntılı bir şekilde öğrenme fırsatını yakalayacaksınız.

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (3)
Course Rating 5,0
Kevser Er
17 Aralık 2021
5.0

İK alanının tamamlayıcı eğitimlerinden. Emeğinize sağlık.

Baran Ekici
16 Aralık 2021
5.0

İnsan kaynakları alanında uzmanlaşmak istiyorsanız bu eğitim gerçekten harika. Kesinlikte tüm insan kaynakları çalışanlarının alması gereken bir eğitim.

Göksu Alp Çamlı
14 Aralık 2021
5.0

Mülakat konusunda detaylı bilgi almak istiyorsanız bu eğitimi kaçırmayın derim. Gerçekten çok güzel bir eğitim. Teşekkürler Enstitü.