AnasayfaBlogKişisel Gelişim Kitapları: Küçük Prens'in İzinden
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitapları: Küçük Prens'in İzinden

02 Aralık 2019
Kişisel Gelişim Kitapları: Küçük Prens'in İzinden

Her şeyi çabucak tükettiğimiz, çok hızlı yaşadığımız bu çağda durup soluklanmak için bir ağaç gölgesi çok iyi olabilirdi. Fakat malum olduğu üzere artan kentleşme sebebiyle şehirlerde artık ağaç görmek bile bir lüks haline gelmiş durumda. Yaşadığı dünyaya ihanet eden biz insanların kendi özünü en iyi anlayabileceği yerler; kitaplar. Popüler kitap zincir mağazalarının “best seller” raflarında boy boy kişisel gelişim kitapları sergilenmekte. Bu raflardaki kitaplar bir kitap okuyup hayatının değişeceğine inananları peşinden sürüklüyor. Fakat gerçek kişisel gelişim kitapları sağlam bir felsefi alt yapı ile yazılmış kitaplardır.

Gerçek kişisel gelişim kitapları ve kişisel gelişim yazıları ticari kaygılarla yazılanlar değil hayatın kendi doğasındaki kaygılarla yazılmışlardır. Yunan felsefesinin kurucularından olan Sokrates “Sorgulanmayan bir hayat, yaşanmaya değmez.” diyor. Hayat telaşı içinde hayatımızın gidişatı hakkında durup düşünmek, sorgulamak için zaman bulmak pek kolay olmuyor. Bu noktada kitaplar, filmler, bir arkadaş sohbeti, güzel bir karşılaşma insanın nefes alabileceği küçük duraklar oluyor. Hayal edemediğimiz dünyaların kapısını aralayan kitaplar bizlere hayatı sorgulamamız için oldukça yardımcı oluyor. İnsanın gerçek kaygılarından yola çıkarak yazılmış kendini geliştirme kitapları bu sorgulama için yegane kaynaklar. Ayrıca kişisel gelişim için Enstitü tarafından verilen online eğitimler, kendinizi her anlamda geliştirebilmenize olanak sağlar. Çoğu ücretsiz olan eğitimlerden faydalanabilmek için gerekli olan şey, aktif bir internet bağlantısı olan akıllı cihazdır. 

En Güzel Kişisel Gelişim Kitapları Neler?

Bir kaygısı olan ve bunu yansıtan her kitap insanın gelişim sürecine katkıda bulunacaktır. Çocuk kitabı olarak geçen ve pek çok dilde çevirisi yapılmış olan Küçük Prens’in içindeki mesajları layıkıyla anlayan bir insan bu mesajlar sayesinde pek çok farklı dünyanın kapısını aralayabilir. Kişinin içsel yolculuğu için bir yardım eli olan kişisel gelişim kitapları çocuk kitapları kategorinde de olabilir.

Toz pembe hayaller satmayan, ayakları yere sağlam basan, hayatla olan kavgasını yansıtan her kitap insana bir değer katar. Bu sebeple ortaya “ben bir kişisel gelişim kitabıyım.” diyerek çıkan hiçbir kitap gerçek bir kişisel gelişim kitabı değildir. Popüler kitap zincir mağazalarının kişisel gelişim raflarındaki tüm kitapları okumak insanı geliştirecek bir aksiyon değildir. Bu sebeple bu yazıda o raflardaki kitaplardan bahsetmeyeceğim.

Bu yazıda resimli çocuk kitabı olarak geçen Küçük Prens’ten, İkinci Dünya Savaşı sonrasında bir toplama kampında yaşadıklarını anlatan Victor Frankl’ın İnsanın Anlam Arayışı kitabından ve henüz Türkçeye çevirisi yapılmamış fakat dünyada oldukça popüler olan Kanadalı klinik psikolog Jordan Peterson’ın 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos adlı kitabından bahsedeceğim.

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens’in kutsal kitaplardan ve Das Kapital’den sonra en çok çevirisi yapılan kitap olduğu söyleniyor. Pek çok dile çevrilmiş olan ve satış rekorları kırmış olan bu resimli çocuk kitabı insanın kişisel gelişim sürecinde mihenk taşı olabilecek bir eser. Yalnızca Türkçeye 15 farklı çevirisi yapılmış durumda ve bu çeviriler Cemal Süreya, Tomris Uyar, Selim İleri, Azra Erhat gibi önemli yazarların kaleminden çıkmış. Kitabın yazarı aynı zamanda kitabın içerisinde bulunan sulu boya resimlerini çizmiş olan kişidir. Yazarın bu hikayeyi kendi başından geçen olaylardan yola çıkarak yazdığı da söyleniyor.

Hayatın farklı dönemlerinde tekrar tekrar okunması gereken resimli bir çocuk kitabı olarak değerlendirilen Küçük Prens kitabının içinde aslında bazı tipik yetişkin yaşam tarzlarının eleştirisi yapılır. Yazar bunu Küçük Prens’in altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlattığı bölümde aktarmaktadır. Simgesel bir şekilde anlatan yazar; otorite tutkusunu anlatmak için kralın gezegenini, kendini beğenmişliği ve toplumla olan kopuk iletişim anlatmak için sanatçının gezegenini, umutsuzluk ve unutma isteğini anlatmak için sarhoşun gezegenini, kör bir şekilde sahip olma tutkusunu anlatmak için iş adamının gezegenini, sorgulamadan tekdüze yaşanan bir hayatı anlatmak için fenercinin gezegenini ve ne için bilim yaptığını unutan coğrafyacının gezegenini anlatmaktadır.

İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.” diyen Küçük Prens’in verdiği mesajlar yetişkin hayatında gözden kaçırdığımız noktaları bizlerin önüne seriyor. Kitabın başlarında bulunan “fil yutmuş boa yılanı” anlatısı aslında görünenin arkasında görünenden fazlasının bulunduğunu ve daha ötesini bizlere anlatıyor. Kitapta geçen “Yaşam bize bütün kitapların öğrettiğinden daha çoğunu öğretir. Çünkü yaşam bize karşı direnir. İnsan, ancak engellerle karşılaşıp onları aşmaya çalıştıkça kendini tanıyabilir.” sözleri ise gelişim yolculuğunun kitaplarla sınırlı kalamayacak kadar uzun bir yolculuk olduğunu anlatıyor. 

12 Rules for Life: An Antidote to Chaos - Jordan Peterson

Kanadalı ünlü klinik psikolog ve Toronto Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Jordan Peterson 12 Rules for Life kitabında bir kişisel gelişim kitabından beklenen her şeyi okurlara sunuyor. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere Jordan Peterson bu eserinde hayatla ilgili 12 kural veriyor okuyuculara. Henüz Türkçeye çevirisi yapılmamış olan bu kitabın içerisindeki tüm kurallar diğer pek çok kişisel gelişim kitabında bulunan kurallar gibi ‘politically correct’ yani politik doğru. Yanlış değiller fakat gerçekten hayatın tüm kurallarını kapsıyor olabilirler mi orası tartışmaya açık. Jordan Peterson’ın bu ünlü kitabında bahsettiği 12 kural ise şöyle;

 • Omuzlarını geriye at dimdik dur.

 • Kendinize, yardımcı olmakla sorumlu biri gibi davranın.

 • Arkadaşlarınız sizin için en iyisini isteyen kişiler olsun.

 • Kendinizi dünkü halinizle kıyaslayın, bir başkasının bugünkü haliyle değil.

 • Çocuklarınızın, sizin onları sevmenize engel olacak şeyler yapmasına izin vermeyin.

 • Evine harika bir düzen vermeden dünyayı eleştirme.

 • Avantajlı olanın değil anlamlı olanın peşinden gidin.

 • Her zaman doğruyu söyleyin, ya da en azından durumlarla ilgili yalan söylemeyin.

 • Bir insanı dinlerken sizin bilmediğiniz bir şeyi bildiğini düşünerek dinleyin.

 • Konuşmalarınızda net bir tavır takının.

 • Çocuklar kayak yaparken onları rahatsız etmeyin.

 • Sokakta gördüğünüz kedileri sevin.

Jordan Peterson’ın bu kitabı toz pembe bir hayatın fragmanını izleten kişisel gelişim kitaplarından ayrı bir yerde. Her ne kadar verdiği tüm mesajlar politik doğru olsa da uzun vadede insanın gelişim sürecine katkıda bulunacağı aşikar.

İnsanın Anlam Arayışı - Victor Frankl

İkinci Dünya Savaşı sonrasında bir toplama kampında yaşadıklarını anlatan 20. yüzyılın önde gelen psikiyatristlerinden olan Victor Frankl’ın “İnsanın Anlam Arayışı” kitabı ise otuzdan fazla dile çevrilmiştir. Gerçek bir toplama kampında yaşamış, gaz odalarına tanıklık etmiş, açlık susuzluk ve işkenceyle başa çıkmış olan ve buradan sağ kurtulan Victor Frankl bu kitabında hem anılarını hem de kurucusu olduğu logo terapiyi anlatmaktadır. 

Yaşadığı dönemde hem pek çok arkadaşını hem de aile üyesini kaybetmiş olan Victor Frankl, kitabın basımı esnasında kendi ismi yerine toplama kampındaki mahkum numarasıyla basmayı düşünmüş biridir. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen hayatı anlamlı kılacak nedenler olduğunu ve bu nedenlerin uzaklarda olmadığını anlatmaktadır. “İnsanın temel uğraşı haz almak ya da acıdan kaçınmak değil yaşamda bir anlam bulmaktır ve yaşamın anlamını geçmişte değil, geleceğin ışığında aramak gerekir.” diyerek hayatıyla ilgili varoluşsal bir boşluğa düşmüş herkese yol göstermektedir.

İnsanın Anlam Arayışı kitabı best seller bir kitap olmuştur ve kendisine kitabının best seller olması ile ilgili ne hissettiği sorulduğunda; "Her şeyden önce bugün bestseller konumundaki kitabımı, kendi açımdan bir başarı olarak değil, daha çok, çağımızın içinde bulunduğu acınası durumun bir dışavurumu olarak görüyorum. Eğer yüz binlerce insan yaşamın anlamına ilişkin çok az şey vaat eden bir kitaba yöneliyorsa, bu, insanların iliklerinde hissettikleri kavurucu bir sorun var demektir" olarak cevaplamıştır.

Bir kitap okumak hayatımızı değiştirmeye yeter mi?

Hayır, ne bir söz ne bir kitap ne de bir kütüphane bunlar için yeterli değildir. Kişisel gelişim bir süreçtir.

Kişisel gelişim kitapları hangi konularda yazılır?

Kendisini geliştirmek, hayatına bir anlam katmak isteyen insan için resimli bir çocuk kitabı da yol gösterici olacaktır. Toplama kamplarında yaşananlara şahitlik edeceği bir kitap ise insanı insan yapan değerlerin anlaşılması konusunda yardımcı olacaktır.

Kişisel gelişim eğitimlerini nereden alabilirim?

Kişisel gelişim eğitimleri, online şekilde alınabilmektedir. Enstitü tarafından verilen online eğitimler, kendinizi her anlamda geliştirebilmenize olanak sağlar. Çoğu ücretsiz olan eğitimlerden faydalanabilmek için gerekli olan şey, aktif bir internet bağlantısı olan akıllı cihazdır. 

kişisel gelişimküçük prensonline eğitimlerkişisel gelişimkişisel gelişim kitapları en güzel kişisel gelişim kitapları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209