AnasayfaBlogKoçluk Nedir Ne Değildir?
Koçluk

Koçluk Nedir Ne Değildir?

18 Ağustos 2021
Koçluk nedir ne değildir? Koçluk, seçim, hedefleriniz çerçevesinde yaşanan bir süreçtir. Kişinin kendi kararlarını vermesin sağlar. Koç; psikolog, eğitmen ya da danışman değildir.

Yaşam koşullarının ağırlaşmasıyla birlikte, kişisel gelişim ile ilgili kavramlar önem kazanmaya başlamıştır. Kendinizle ve çevreyle ilgili farkındalığınızı artıran eğitimler, sizin gelişiminize önemli ölçüde destek olur. Her bireyin sorunları, ilgi alanları ya da hobileri değişir. İnsanın kendi hayatını yönlendirebilmesi için profesyonel bir yardım alması gerekir. Dünyamızın en güçlü gelişim araçlarından biri olan koçluk, herkesin potansiyelini üst seviyelere çıkarmak için oluşturulan bir süreçtir. Danışanlarına eleştirmeden ya da yargılamadan yardımcı olur. 

Koçluk, sizin isteklerinizi ya da ihtiyaçlarınızı görmenizi sağlar. Yeteneklerinizi keşfetmeniz için içgörü oluşturur. Sorduğu sorular ile geri bildirimlerde bulunur. Doğru hedefleri bulmanızı sağlayarak eylem planları oluşturmanıza destek olur. İş ya da özel hayat fark etmeksizin kendi doğrularınızı uygulamanız için size cesaret verir. Kişiye özel amacın belirlenmesinde yol arkadaşlığı yapar. Danışanı ile özgüven, motivasyon ve kararlılık çerçevesinde bir ilişki oluşturur. Ne isteyip istemediğinizi anlamanızı sağlar. Hayatın her anında, her zorlukta yanınızda olan koçlar, mücadele gücünüzü artırır. Sadece söylediklerinize odaklanmaz. Söylemediklerinizi de dinler, altyazılarınızı okur ve sizi size yansıtır. Kendinizi bulacağınız o yolda her adımınızda destekçiniz olur.

Koçluk Nedir?

İngilizce karşılığı "coaching" olan koçluk, birinin istediği hedefe ulaşması anlamına gelir. Koç ve danışan arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisine verilen isimdir. Doğru sorular ile kişilerde farkındalık yaratan koçlar, hedef ve olasılıklara odaklanan öğrenme sürecinde aktif olarak yer alır. İlk olarak 1960'lı yıllarda Amerika'da bir kurumun içerisindeki liderlerin bu hizmeti veren kişiler ile bire bir çalışmasıyla başladı. 80'lerde Thomas Leonard koçluğu geniş kitlelere ulaştırmayı başardı. Türkiye'de 2000'li yılların başında yaygınlaşan koçluk hizmeti, birbirinden farklı alanlarda kullanılır.

Danışanın sorunların üstesinden gelmesini sağlayan koçlar, hatalarından ders çıkarıp yetkinliklerini geliştirmelerine destek olur. Güven ve gizlilik esaslı bu süreç, yaşam yolculuğunuzda en büyük ortağınızdır. Olumlu ve olumsuz alışkanlıklarınızı fark etmenizi sağlayan koçlar, vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olur. İstikrarlı bir çalışma gerektiren bu hizmet, haftada bir yapılan görüşmeler ile ilerler. Stratejik yönetim ile amaçlarınızı gerçekleştirmenizi sağlar. Kişisel ve mesleki potansiyelinizi fark edebilir, sorunlarınıza kolay bir şekilde çözüm bulabilirsiniz. Performans ve zaman yönetimi gerçekleştirmenize destek olur. Koçlar, öngörüleri doğrultusunda sizi karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı hazırlar.

Koçluk Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Dünyada sayısız şirket ve birey koçluk hizmeti almaktadır. Kişilerin farklı bakış açıları kazanmalarını sağlayan bu süreç, karar verme ve uygulama yetilerini de geliştirir. Kişiler arası ilişkileri sağlamlaştırdığı gibi güveni de artırır. Koçluk; iş verimliliğinizi artırır, yönetim becerilerinizi geliştirir, ekip çalışmasında verimlilik kazandırır.

Koçluk hizmetinin avantajları şöyle;

 • Danışanın iç gücünü ortaya çıkarır. Yapmak istediklerini ve istemediklerini, hedeflerini ve hayallerini kendisine gösterir. Kişi, kendini bilerek hareket eder.

 • Koçluk hizmeti alan kişilerin kendine olan inancını, güvenini ve saygısını yükseltir.

 • Motivasyon artışı sağlar. Hedef odaklı bir çalışma hayatı vadeder.

 • Danışanın duygularını tanımasını kolaylaştırarak kişisel değişim-dönüşüm ve gelişiminde artış yaratır.

 • Sorumluluk bilinci yükler. Böylece, kişiler üzerlerine düşen görevleri rahatlıkla yerine getirir.

 • Bireyler zayıf ve güçlü yanlarını keşfederek bu duyguların kullanımını öğretir.

 • İş ve özel yaşam dengesini kurar. İki hayatta da mutlu olmanızı sağlar.

 • İnsan ilişkilerinde bilinçli iletişimler kurmasına yardımcı olur. Böylece, süreç içerisindeki bireyler sürdürülebilir ilişkiler geliştirir.

 • Bireylerin yeni yetenekler bulmasını ve var olan becerilerini geliştirmesini kolaylaştırır.

 • Kurumların müşteri hizmetlerinin gelişmesini sağlar.

 • Kurum kararlılığını artıran bir süreçtir. Doğru ve sağlam adımlar atılmasına destek olur.

 • Birey ve kurum bazında başarıyı getirir. Yüksek motivasyonlu, özgüvenli ve istikrarlı bir süreç sunar.

Kimler Koçluk Hizmeti Alır?

Yaşamının pek çok alanında kararlılık göstermek isteyen birey ya da kurumlar, Koçluk hizmeti alarak kendilerine iyilik yapar. Bu süreç; farkındalık, performans, değişim ve gelişim sunar. Danışanın hayata pozitif, hoşgörülü ve esnek bakmasına destek olur. Kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmanızı sağlayan bu hizmet, karanlıkta yolunuzu bulmanızı kolaylaştırır. Koçlar, doğru ve güçlü sorular sorup kendi kendinizi tanımanızı sağlar.

Koçluk hizmeti alabilecekler aşağıda yer alır;

 • İçimizdeki yaratıcı potansiyeli nasıl ortaya çıkarırız? ve eyleme dönüştürürüz diye düşünenler,

 • Farklı bakış açıları kazanmayı amaçlayanlar,

 • Başarı ve hedef odaklı hareket etmek isteyenler,

 • Yaşamı kaliteli, anlamlı ve dengeli sürdürmeyi hedefleyenler,

 • Yaşamında olumlu yönde değişiklik yapmayı düşünenler, 

 • Kişisel becerilerini geliştirmek isteyenler,

 • Gelişime ve değişime açık olanlar,

 • Gerçekten ne yapmak istediğini arayanlar,

 • Hayatının kontrolünü eline almak isteyenler,

 • Öğrenciler, kariyer sahipleri ve gelişime açık şirketler.

Koçluk Türleri Nelerdir?

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan Koçluk, kişilerin sorunlarını çözmelerine yardımcı olur. Koçluk uygulamaları; kurum ve bireylerin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Hedefe kolaylıkla ulaşılmasını sağlar. Koçluk çeşitleri şöyle;

 • Öğrenci Koçluğu; öğrencilerin eğitim hayatına katkıda bulunur. Sınav kaygısını giderme ya da ders başarısını artırma gibi durumlarda yardımcı olur. 

 • Takım Koçluğu; takım üyelerinin psikoloji ve motivasyonlarını yükseltir. Kişilerin hedefe ulaşmasını sağlar.

 • Kariyer Koçluğu; kişilerin kendi becerileri doğrultusunda bilinçlenmesini ve cesaretlenmesini sağlar. Koçlar, bireylere bir yol haritası çizer.

 • Satış Koçluğu; satıcıların doğru adımlar ile eyleme geçmesine destek olur. İkna teknikleri ile planlı ve sonuç odaklı satışlar gerçekleştirmelerinin yöntemini öğretir.

 • Aile Koçluğu; aile içi ilişkilerin dengeli ve sağlıklı kurulmasını sağlar. Bazı yaklaşımlar ile yön verir.

 • Nefes Koçluğu; kişilerin nefes alışkanlıklarını inceleyip negatif etkilerini yok eder.

 • Yaşam Koçluğu; kişilerin hayatının her alanında yaşadıkları sorunları çözmelerine yardımcı olur.

Koçluk Nasıl Yapılır?

Profesyonel bir hizmet olan koçluk süreci; hazırlık, seans ve sonlandırma aşamalarından oluşur. Danışanın bilgi formu doldurması ile başlayan hazırlık etabı, seanslarla devam eder. Bireyin performans ve motivasyonunun ölçüldüğü bu süreçte, gelişimi de takip edilir. Danışanlara göre değişen seanslarda farklı yöntemler izlenir. Koçluk araçları ve yaklaşımları kullanılarak doğru sorular sorulur. Seans sonrasında, notlar incelenerek izlenecek yöntemler belirlenir. Sonlandırma aşamasına doğru, başarılı ve başarısız olma durumu anlaşılır. Doğru zamanda bitirilen bu aşamada belirli bir sonuca varılır. Danışanın görüşleri doğrultusunda bitiş zamanına karar verilir.

Koçluk Ne Değildir?

Koçluk, seçim ve hedefleriniz çerçevesinde yaşanan bir süreçtir. Kişinin kendi kararlarını vermesini ve uygulamasını sağlar. Koç ne değildir? Koç; psikolog, eğitmen ya da danışman değildir. Tanı koymaz, tedavi etmez ya da akıl vermez. Danışanın yerine karar almayan koçlar, yargılamaz. Bireylerin değerlerine ve doğasına saygı gösterir. Koçluk; yöneticilik, mentörlük ya da liderlik değildir. Psikolojik danışmanlık vermez. Koçluk; kişilere yaşam yolunda ışık tutar. 

Koçluk Nedir Ne Değildir Koçluk Nedir Koçluk Ne Değildir Koçluk Türleri Nelerdir Koçluk Türleri Koçluk
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim İçin Koçluk
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Koçluk

08 Ekim 2019
Koçluk; 29 Haziran 2013 tarihinde de resmi gazetede resmen meslek olarak tanındı. Sektör haline geldi. Yapılan araştırmalar bu mesleğin 30 yıl sonra ayakta kalacağı doğrultusunda.
Koçluk

Geleceğimizin Mesleği: Koçluk

06 Haziran 2021
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
510380
Koçvari Liderlik Eğitimi
5
(10)

Koçvari Liderlik Eğitimi

28 Konu12 Saat
Öğrenci Koçluğu Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
470239