AnasayfaBlogKendini Fark Et! Sıra Değişimde
Kişisel Gelişim

Kendini Fark Et! Sıra Değişimde

10 Ekim 2018
Kendini Fark Et! Sıra Değişimde

Gelişimin her türlü başlayabilmesinin temel taşı kişinin kendini tanımasıdır. Eksiklerimizin farkında olmadan, yeteneklerimizin neler olduğunu keşfetmeden bir gelişim süreci içerisinde olamayız. İşe kendimizi analiz ederek başlamalıyız. Kendimize güçlü ve zayıf yönlerim neler, ne yapmak istiyorum gibi sorular sormalıyız. Ve bu sorulara dürüst cevaplar vermeli yeri geldiğinde kendimizi başkalarıyla kıyaslamalıyız. Çünkü insan doğası gereği sosyal bir varlık olduğundan çevresini etkileyebilir veya çevresinden etkilenebilir. Bu noktada kıyaslamaktan tam olarak kastım örnek almak, gıpta etmek ve bu insanlardan ilham almak şeklinde pozitif bir durumu ifade etmektedir. İnsan hep en iyisi olmak ister fakat bir noktayı atlamaktadır Bugün belli bir alanda varlığını kanıtlamış, ismi yaptığı işle özdeşleşmiş insanlar bulundukları konuma bir perinin sihirli değneğini dokundurması ile gelmediler. Kişiliklerinin farkına varıp inandıkları yolda önlerine çıkan engelleri, zorlukları birer birer aşarak tırmandılar.

Kendimizi Tanıdık ve İlham Kaynakları Belirledik Sıra Değişmekte

Fikriyatınızı değiştirmeden, hissiyatınızı değiştiremezsiniz. Madem eksiklerimin farkındayım bunları tamamlayabilmek için “Neler yapabilirim?” sorgulayarak belli değişiklikler yapmalıyız. Ardından kabulleniş aşaması var bu aşamada zayıf yönlerimizi biliyoruz ve onları kabul etmeye hazırız. Bu en önemli aşama çünkü kişi bu noktada pes edebilir, kendini sürekli eleştirip bu memnuniyetsizliği hayat tarzı edinebilir. Tam da burada şunu unutmamak gerek “Hiç kimse mükemmel değildir”. Yazılımla ilgileniyorum ve şu şekilde bir mottom var örnek aldığım kişilerin sosyal medya hesaplarından başarılarını okurken kendimi orada hayal ediyorum “O yaptıysa ben de yaparım, ben her şeyin en iyisini hak ediyorum’’ diyor ve işe koyuluyorum. Bunu deneyin inanın pişman olmayacaksınız.

Nereden başlamak istediğimize, kendimizi kabul etmeye başladıktan sonra ise plan yapma aşamasına geçmeliyiz. Amacımız, planımız, varmak istediğimiz nokta ne ise ona olabildiğince odaklanmalıyız. Başarısız olmaktan korkmamalı denemeden kendimizi keşfedemeyeceğimizi bilmeliyiz. Kişisel gelişim ömür boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreçte sabır en büyük silahtır. Gelişimin bir sonu yoktur ne iseniz daha iyisi için çabalayın zaman geçtikçe fark edeceksiniz ki olmak istediğinizden daha fazlasısınız. Kendiniz olmak için pek fazla zamanınız yok.

Hedeflerinizi ve hayallerinizi yazın ve evinizde, iş yerinizde görebileceğiniz noktalara bu objeleri iliştirin. Bu şekilde sürekli iletişim kurarak sizi motive edecektir. Hayal kurun, büyük düşünün limitiniz gökyüzü olsun. Sizinle benzer şeyler hedefleyen aynı kulvarda olduğunuz insanlarla vakit geçirin. Örnek aldığınız insanlarla iletişim kurabilmenin yollarını arayın merak ettiklerinizi sorun. Geçmiş hatalarınızdan dersler çıkarıp yeni hatalar yapmaktan korkmayın. Bir musibetin bin nasihatten iyi olduğuna inananlardanım. Sizi hedeflerinize götüren yolda etkili olacağını düşündüğünüz kitaplar okuyun. Eğitim kendimizi geliştirmede en güzel yöntemdir. Çalışıyorum, okulum var vakit ayıramam derseniz de online eğitim programlarına katılabilirsiniz. Katılacağınız bu eğitimlerden sertifika sahibi olarak edindiğiniz bilgileri belgelemiş olacaksınız. Belli hobiler edinin ve zihninizi ara ara dinlendirin. Başarılarınızı önce kendiniz ödüllendirin. Networkünüzü geniş tutun tanıdığınız her insan size bir şeyler katacaktır. Herkesi memnun edemezsiniz yaptığınız işin önce sizin içinize siniyor olması gerektiğini unutmayın. Bir şeyi gerçekleştirmeye olan arzumuz 3 basamaktan oluşur. Dilemek, istemek, adanmak. Çok isteyin.

Kişisel Gelişmeyi Başarabilen İnsan Neler Elde Eder?

Kişisel gelişim olaylara pozitif bakabilmemizi sağlar, kaybetmek dünyanın sonu değildir gerekirse kalkıp tekrar deneyip yeniden kaybedebiliriz ama asla pes etmememiz gerekir. Aynı yolda yürüdüğün insanlarla yoldaş olmak kaybolmamanı sağlar. Kendine güvenen bireyler olabilmemizi sağlar. Kendine güvenen bireylerin motivasyonu yüksektir ve bulundukları ortamda dikkatleri üzerlerine çekerler. Büyük işlere imza atarlar çünkü hedefleri büyüktür ve en iyisi olma mücadelesinin sonu yoktur.

Ancak kim olduğunuzu bilmeden benliğinizin farkında olmadan kendinizi sevemezsiniz. Kendinizi tanımaya çalışmaktan asla vazgeçmeyin. Ancak kendinizi tanıyarak tam potansiyelinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özsaygınızı hiç kaybetmeyin unutmayın siz biriciksiniz. Ve yaşayacak tek bir hayatınız var. Son olarak ona buna göre değil kafanıza göre, kazanmaya çalışmak için değil yürümek için, mutlu etmekten önce mutlu olmak için, kim ne der diye değil siz seçtiniz diye, hatalarınızla doğrularınızla aykırılıklarınızla sadece siz olup her şeyi reddedip hayallerinizin peşinden gidin.

Kişisel Gelişmeyi Başarabilen İnsan Neler Elde Eder?

Kişisel gelişim olaylara pozitif bakabilmemizi sağlar, kaybetmek dünyanın sonu değildir gerekirse kalkıp tekrar deneyip yeniden kaybedebiliriz ama asla pes etmememiz gerekir. Aynı yolda yürüdüğün insanlarla yoldaş olmak kaybolmamanı sağlar.

Bir Şeyi Gerçekleştirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Herkesi memnun edemezsiniz yaptığınız işin önce sizin içinize siniyor olması gerektiğini unutmayın. Bir şeyi gerçekleştirmeye olan arzumuz 3 basamaktan oluşur. Dilemek, istemek, adanmak. Çok isteyin.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim ömür boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreçte sabır en büyük silahtır. Gelişimin bir sonu yoktur ne iseniz daha iyisi için çabalayın zaman geçtikçe fark edeceksiniz ki olmak istediğinizden daha fazlasısınız. 

Yazar: Melek Kılıç

Kendini Fark Et!eğitim kişisel gelişimolumlama online eğitimkişisel gelişim motivasyonu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
Kendi Kendine Liderlik
Liderlik

Kendi Kendine Liderlik

28 Eylül 2021
Öğrenmeyi Öğrenme Nedir?
Kişisel Gelişim

Öğrenmeyi Öğrenme Nedir?

16 Ekim 2021
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Diksiyon Kursları ile Konuşma Becerilerinizi Geliştirin!
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209