AnasayfaBlogKişisel SWOT Analizi Örnekleri
Kişisel Gelişim

Kişisel SWOT Analizi Örnekleri

01 Ekim 2021
Kişisel SWOT Analizi Örnekleri

SWOT Analizi; Strengths, Weaknesses, Opportunities ve Threats kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatları ve tehditleri belirlemek ve tanımlamak için kullanılır. İsteğe bağlı kişisel veya kurumsal olarak gerçekleşebilir. SWOT Analizi'ni 1960’lı yıllarda Harvard Üniversitesi’ndeki birkaç profesör geliştirmiş. Yeni bir projeye başlamadan önce o projeyi tanımak ve tanıtmak için kullanabilirsiniz. Güçlü yönlerle zayıf yönler, fırsatlarla da tehditler karşılaştırılmaktadır.

Tabi sadece projelerde kullanılacak diye bir şey yok. Özellikle kariyer planı öncesinde kişilerin kendilerinde bu analizi gerçekleştirmeleri de tavsiye edilir. Bu sayede kariyer yolculuğunuza daha sağlam adımlarla başlayabilirsiniz. Çünkü kendinizi iyi tanımanızı ve neyi istediğinizi anlamanızı sağlayacaktır. Yani böylece kendinize uygun olan bir alana yöneleceksiniz. Sadece kariyer içinde değil, hayatın her alanında yapılabilir. Biraz daha kararlarınızın oturduğu bir zaman olması daha mantıklı olabilir.

SWOT Analizi ile güçlü yönlerinizi görecek ve onlara odaklanacaksınız. Zayıf yönlerinizi ise fark edeceksiniz ve azaltabileceksiniz. Ayrıca size sunulmuş olan fırsatları da gözden geçirebileceksiniz. Karşınıza çıkacak olan tehditleri de önlemek için senaryolar çizebileceksiniz. Bazen başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini bildiğinizi zannedebilirsiniz.

Kişisel SWOT Analizi

SWOT Analizi şirketlerde de çok yaygın olarak kullanılır. Bir şirketin büyüme yörüngeleri ile başarı ölçütleri arasındaki uyumu bulmayı sağlar. Veyahut reklam kampanyası gibi bir projenin performansını tespit etmek için kullanılır. Yani kullanım alanı çok fazla olan bir analizdir.

Kişisel SWOT Analizi’nde ise kendine ve hedeflerine odaklanırsın. Bunun dışında normal SWOT Analizi’nden pek bir farklılığı yoktur. Örneğin SWOT Analizi yapan bir şirket liderini ele alalım. Şirketin neyi iyi yaptığını, zorluğun neler olduğunu ve çözüm yollarını inceler. Bu konular hakkında yeni bir bakış açısı kazanır.

Kişisel SWOT Analizi’nde ise kariyer peşinde bir kişiyi ele alalım. Kişiliğinin güçlü ve zayıf yönlerini görür. Önünde hangi zorlukların olduğunu fark eder. Şu anda ve gelecekte çevresinde hangi fırsatlar olduğunu keşfeder. Yani aslında bir nevi beyin fırtınası yapmış olursunuz. Kariyer peşinde olmasanız bile kendinizi geliştirmek için güzel bir egzersizdir.

SWOT Analizi ile farkındalığınızı arttırırsınız. Gözünüzün önündeki perde iner de denilebilir. Aslında işinize yarayabilecek çok fazla fırsat alanı var. Çevrenizi geliştirebilecek organizasyonlara, konferanslara ve eğitimlere katılabilirsiniz. Bir topluluk içerisinde konuşma yapabilirsiniz. Yeni bir projede yer alabilirsiniz. Mevcut projelerin bir kısmını üstelenebilir ve böylece tecrübe kazanabilirsiniz. Şirket büyümeleri ve satın almalardan fırsat çıkarabilirsiniz.

Kişisel SWOT Analizi’ni yapmanın birçok faydası vardır. Kişinin dört farklı yönünü toplamak için tasarlanmıştır. Nereye doğru gittiğinizi bulmak için iyi bir ölçüttür. Hedeflerinize ulaşmak için stratejiler geliştirmenize yardım eder. Arkadaşlarınızdan ve meslektaşlarınızdan daha iyi olmanız için yolunuzu açar. Şu anda başarı yolunda nerede bulunduğunuzu gösterir. Kariyerinizi, yaşamınızı ve kişiliğinizi güçlendirir. Gerçekte kim olduğunuzu anlamanızı sağlar. Sayesinde güçlü yönlerinizi en üst düzeye çıkarır, zayıf yönlerinizi azaltırsınız. Becerilerinizi keşfetmeniz için size yol gösterir. Tercihlerinizin neler olduğunu anlamanıza yardım eder. Tutumlarınıza, yeteneklerine ve kapasitenize odaklanmanızı sağlar. Zor olan şey kendi kendinizi analiz edebilmektir.

Bireysel SWOT Analizi sayesinde doğru soruları sorabilirsiniz. Sonucunda da doğru cevapları alır, kendinizi ileriye taşırsınız. Yani aslında kendinizin en iyi versiyonu olmanıza yardım eder. Yaşam ve kariyer yönünüzü bulabilirsiniz. Kişisel SWOT Analizi yapmak için bir eğitim almanıza da gerek yok. Hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Kişisel SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Kişisel SWOT Analizi yaparken kendinize bazı sorular soruyorsunuz. Bu sorular bakış açınızı da değiştirebiliyor. Kendinize ve olaylara farklı bir göz ile bakabiliyorsunuz. Hiç dikkat etmediğiniz noktalar olduğunu görüyorsunuz. Yani bir nevi Kişisel SWOT Analizi yapmak insana bir farkındalık kazandırıyor. Ayrıca gerçeklerle de hızlı bir şekilde yüzleşmenizi sağlıyor. Zihnimiz bize ait ve her günü onunla geçiriyoruz. Ama acaba onu yeteri kadar tanıyor muyuz? Kim olduğumuzun farkında mıyız? En önemlisi kendimizin farkında mıyız? Kişisel SWOT Analizi’nin nasıl yapılacağından da bahsedeyim. İlk önce büyük bit kâğıdı elinize alacaksınız ve ortasına bir artı çizeceksiniz. Bu artı sayesinde dört unsur için de bir kısım olmuş olacak. SWOT adının İngilizce açılımı olan dört maddeyi de not alacaksınız. Sonrasında her maddenin altına maddeyle ilgili özellikleri yazacaksınız. Güçlü yönlerinizi bulabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Sizi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

 • Siz, diğerlerine göre hangi alanlarda daha iyisiniz?

 • Sizin için gurur duyulacak bir başarı nedir?

 • Katıldığınız eğitimler ve aldığınız sertifikalar nelerdir?

 • Hangi kaynaklara kişisel olarak erişime sahipsiniz?

 • Çevrenizdeki insanlar sizin hangi özelliklerinizi güçlü buluyor?

 • Sizin kendinizde güçlü bulduğunuz yönleri, çevrenizdeki insanlar da güçlü buluyor mu?

 • Başka kimsenin içinde olmadığı bir grupta yer alıyor musunuz?

 • Zayıf yönlerinizi bulabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Sizin kendinize güvenmediğiniz için yapmak istemediğiniz işler nelerdir?

 • Çevrenizdeki insanlar sizi hangi konularda zayıf görüyor?

 • Çalışma yönteminde size göre negatif olan noktalar nelerdir?

 • Hangi alanlarda kendinizi yetersiz hissediyorsunuz?

 • Eğitim hayatınız ve becerileriniz ile ilgili kendinize yeteri kadar güveniyor musunuz?

 • Alanınızda sizi geriye çeken kişilik özelliklerine sahip misiniz?

 • Yapmaktan kaçındığınız ve yapmayı sevmediğiniz şeyler neler?

 • Fırsatları bulabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Size yardımcı olabilecek teknolojik yenilikler nelerdir?

 • Çalıştığınız ya da çalışmayı düşündüğünüz sektör gelişme gösteriyor mu? Eğer gösteriyorsa size sağladığı avantajlar nelerdir?

 • Yakın zamanda katılmayı düşündüğünüz bir eğitim, proje veya topluluk var mı?

 • İşteki ve sosyal hayatınızdaki çevreniz geniş mi?

 • Yaşadığınız şehirdeki olanaklar nelerdir?

 • Size yardımcı olabilecek ve önerilerde bulunabilecek önemli bağlantılara sahip misiniz?

 • Müşterilerin şirketiniz ile ilgili bir şikâyetiniz var mı? Eğer varsa çözüm üreterek fırsat yaratabilir misiniz?

 • Sizce iş arkadaşlarınızın başarısız olduğu veya kaçırdığı önemli bir nokta var mı? Eğer varsa siz bu konu hakkında neler yapabilirsiniz? Kişisel gelişimiz için artı değer sağlayabilir misiniz?

 • Tehditleri bulabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Şu an çalıştığınız işinizde karşınıza çıkan engeller nelerdir?

 • Sizinle rekabet eden iş arkadaşlarınız var mı? İş ve sorumluluklarınız konusunda sizinle rakip olanlar kim?

 • İşinize veya yaptığınız işlere gösterilen talep azalıyor mu?

 • Rakipleriniz sizden çok daha eğitimli ve yetenekli mi?

 • Değişen teknolojiden dolayı sizin işiniz tehlike altına giriyor mu?

 • Ekonominin durumu sizi ve işinizi nasıl etkileyecek?

 • Gelecekte sizi bekleyen tehditler nelerdir?

 • Sahip olduğunuz zayıf yönleriniz bir tehdit oluşturuyor mu?

Yukarıdaki bütün sorulara objektif olarak cevap verebilmek de çok önemli. Eğer objektif olarak bakamazsanız doğru sonuca tam olarak varamazsınız. Objektif olarak bakmakta zorlanırsanız kişisel özelliklerinizin listesini yapabilirsiniz. İlk olarak bu dört maddedeki soruları yanıtlayın. Güçlü özelliklerine bir kez daha bakın. Güçlü özellikleriniz size fırsat sağlıyor mu? Zayıf yönlerinizi de tekrar gözden geçirin. Bu zayıf yönleriniz nasıl tehlikelere yol açıyor tespit etmeye çalışın.

Son olarak yukarıdaki sorular dışında kendiniz de sorular ekleyebilirsiniz. Bunları temel alarak çeşitlendirebilirsiniz. Kendini geliştirmek üzere yapmış olduğunuz bu SWOT analizinin ardından Enstitü'de yer alan Bütünsel Gelişim Eğitimine katılabilir ve kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

SWOT Kişisel SWOT Kişisel SWOT analizi bütünsel gelişim eğitimi
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi
Kişisel Gelişim

İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi

25 Aralık 2020
13 Adımda Başarısızlıklara Dur Deyin
Kişisel Gelişim

13 Adımda Başarısızlıklara Dur Deyin

10 Mayıs 2018
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
855209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259