AnasayfaBlogKişisel SWOT Analizi Örnekleri
Kişisel Gelişim

Kişisel SWOT Analizi Örnekleri

01 Ekim 2021
Gözlüklü bir kadın, üzerinde el yazısıyla yazılmış metinler bulunan bir kara tahtanın önünde durmaktadır. Siyah bir gömlek giymiş ve saçlarını arkaya toplamıştır. Tahtada çok sayıda renkli kare ve her karenin içinde beyaz renkle yazılmış bir harf var. Sol üstteki karede beyaz harfli pembe bir kare, sağ üstteki karede beyaz daireli yeşil bir kare, sağ ve sol alttaki karelerde ise sırasıyla beyaz harfli mavi ve pembe birer kare vardır. Kadın dikkatle tahtaya bakıyor ve ellerini önünde kavuşturmuş durumda.
SWOT BileşeniAçıklamaSoru Örnekleri
Strengths (Güçlü Yönler)Kişinin sahip olduğu yetenekler, beceriler ve başarılar.Sizi diğerlerinden ayıran özellikler ne? Hangi konularda başarılısınız? Kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
Weaknesses (Zayıf Yönler)Kişinin geliştirmesi gereken alanlar, kötü alışkanlıklar veya eksik yetenekler.Hangi konularda zorlandığınızı düşünüyorsunuz? Geliştirmeniz gereken alanlar neler? Kendi eksikliklerinizi nasıl ifade edersiniz?
Opportunities (Fırsatlar)Daha iyi bir mevkiye geçmek için kullanılabilecek olanaklar veya durumlar.Kariyer yolculuğunuzda sizi ileriye taşıyabilecek olanaklar neler? Hangi alanda kendinizi geliştirebilirsiniz? Hangi yeni yetenekler kazanabilirsiniz?
Threats (Tehditler)Kariyer veya kişisel gelişim yolunda pürüzler yaratabilecek unsurlar.Kariyer gelişiminizi ne durdurabilir? Kişisel veya profesyonel yaşamınızda hangi engellere takılıyorsunuz? Kendinizi neyin tehdit ettiğini düşünüyorsunuz?
Kişisel SWOT AnaliziKişinin kendi güçlü ve zayıf yönlerini, fırsat ve tehditlerini analiz etme eylemi.Kim olduğunuzun farkında mıyız? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Kişilik karakterinizin hangi tarafını geliştirmek istiyorsunuz?
Kurumsal SWOT AnaliziBir şirketin veya organizasyonun güçlü ve zayıf yönlerini, fırsat ve tehditlerini analiz etme süreci.Şirketinizin hangi alanları güçlü? Hangi alanlar zayıf? Şirketinizi tehdit eden faktörler neler? Karşılaştığınız fırsatlar neler?
Beyin FırtınasıKişisel SWOT analizi sırasında yapılan derin düşünme süreci.Hangi konularda daha çok düşünmek istiyorsunuz? Neler üzerinde beyin fırtınası yapmak istersiniz? Kendi fikirlerinizi nasıl değerlendirirsiniz?
FarkındalıkSWOT analizi sayesinde kazanılan, kişinin kendi üzerine düşündüğü süreç.Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? SWOT analizi ile ne öğrendiniz? Farkındalığınız arttıracak ne tür aksiyonlar aldınız?
Strateji GeliştirmeKişisel SWOT analizinden çıkan sonuçlara bağlı olarak belirlenen plan ve hayata geçirme eylemi.Kişisel SWOT sonuçlarınıza göre hangi stratejiler geliştirebilirsiniz? Kendinizi geliştirmek için ne tür aksiyonlar planladınız? Strateji geliştirmek için hangi kaynaklardan yararlanıyorsunuz?

SWOT Analizi; Strengths, Weaknesses, Opportunities ve Threats kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatları ve tehditleri belirlemek ve tanımlamak için kullanılır. İsteğe bağlı kişisel veya kurumsal olarak gerçekleşebilir. SWOT Analizi'ni 1960’lı yıllarda Harvard Üniversitesi’ndeki birkaç profesör geliştirmiş. Yeni bir projeye başlamadan önce o projeyi tanımak ve tanıtmak için kullanabilirsiniz. Güçlü yönlerle zayıf yönler, fırsatlarla da tehditler karşılaştırılmaktadır.

Tabi sadece projelerde kullanılacak diye bir şey yok. Özellikle kariyer planı öncesinde kişilerin kendilerinde bu analizi gerçekleştirmeleri de tavsiye edilir. Bu sayede kariyer yolculuğunuza daha sağlam adımlarla başlayabilirsiniz. Çünkü kendinizi iyi tanımanızı ve neyi istediğinizi anlamanızı sağlayacaktır. Yani böylece kendinize uygun olan bir alana yöneleceksiniz. Sadece kariyer içinde değil, hayatın her alanında yapılabilir. Biraz daha kararlarınızın oturduğu bir zaman olması daha mantıklı olabilir.

swot analizi ile güçlü yönlerinizi görecek ve onlara odaklanacaksınız. zayıf yönlerinizi ise fark edeceksiniz ve azaltabileceksiniz. ayrıca size sunulmuş olan fırsatları da gözden geçirebileceksiniz. karşınıza çıkacak olan tehditleri de önlemek için senaryolar çizebileceksiniz. bazen başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini bildiğinizi zannedebilirsiniz.

Kişisel SWOT Analizi

SWOT Analizi şirketlerde de çok yaygın olarak kullanılır. Bir şirketin büyüme yörüngeleri ile başarı ölçütleri arasındaki uyumu bulmayı sağlar. Veyahut reklam kampanyası gibi bir projenin performansını tespit etmek için kullanılır. Yani kullanım alanı çok fazla olan bir analizdir.

Kişisel SWOT Analizi’nde ise kendine ve hedeflerine odaklanırsın. Bunun dışında normal SWOT Analizi’nden pek bir farklılığı yoktur. Örneğin SWOT Analizi yapan bir şirket liderini ele alalım. Şirketin neyi iyi yaptığını, zorluğun neler olduğunu ve çözüm yollarını inceler. Bu konular hakkında yeni bir bakış açısı kazanır.

Kişisel SWOT Analizi’nde ise kariyer peşinde bir kişiyi ele alalım. Kişiliğinin güçlü ve zayıf yönlerini görür. Önünde hangi zorlukların olduğunu fark eder. Şu anda ve gelecekte çevresinde hangi fırsatlar olduğunu keşfeder. Yani aslında bir nevi beyin fırtınası yapmış olursunuz. Kariyer peşinde olmasanız bile kendinizi geliştirmek için güzel bir egzersizdir.

SWOT Analizi ile farkındalığınızı arttırırsınız. Gözünüzün önündeki perde iner de denilebilir. Aslında işinize yarayabilecek çok fazla fırsat alanı var. Çevrenizi geliştirebilecek organizasyonlara, konferanslara ve eğitimlere katılabilirsiniz. Bir topluluk içerisinde konuşma yapabilirsiniz. Yeni bir projede yer alabilirsiniz. Mevcut projelerin bir kısmını üstelenebilir ve böylece tecrübe kazanabilirsiniz. Şirket büyümeleri ve satın almalardan fırsat çıkarabilirsiniz.

Kişisel SWOT Analizi’ni yapmanın birçok faydası vardır. Kişinin dört farklı yönünü toplamak için tasarlanmıştır. Nereye doğru gittiğinizi bulmak için iyi bir ölçüttür. Hedeflerinize ulaşmak için stratejiler geliştirmenize yardım eder. Arkadaşlarınızdan ve meslektaşlarınızdan daha iyi olmanız için yolunuzu açar. Şu anda başarı yolunda nerede bulunduğunuzu gösterir. Kariyerinizi, yaşamınızı ve kişiliğinizi güçlendirir. Gerçekte kim olduğunuzu anlamanızı sağlar. Sayesinde güçlü yönlerinizi en üst düzeye çıkarır, zayıf yönlerinizi azaltırsınız. Becerilerinizi keşfetmeniz için size yol gösterir. Tercihlerinizin neler olduğunu anlamanıza yardım eder. Tutumlarınıza, yeteneklerine ve kapasitenize odaklanmanızı sağlar. Zor olan şey kendi kendinizi analiz edebilmektir.

Bireysel SWOT Analizi sayesinde doğru soruları sorabilirsiniz. Sonucunda da doğru cevapları alır, kendinizi ileriye taşırsınız. Yani aslında kendinizin en iyi versiyonu olmanıza yardım eder. Yaşam ve kariyer yönünüzü bulabilirsiniz. Kişisel SWOT Analizi yapmak için bir eğitim almanıza da gerek yok. Hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Kişisel SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Kişisel SWOT Analizi yaparken kendinize bazı sorular soruyorsunuz. Bu sorular bakış açınızı da değiştirebiliyor. Kendinize ve olaylara farklı bir göz ile bakabiliyorsunuz. Hiç dikkat etmediğiniz noktalar olduğunu görüyorsunuz. Yani bir nevi Kişisel SWOT Analizi yapmak insana bir farkındalık kazandırıyor. Ayrıca gerçeklerle de hızlı bir şekilde yüzleşmenizi sağlıyor. Zihnimiz bize ait ve her günü onunla geçiriyoruz. Ama acaba onu yeteri kadar tanıyor muyuz? Kim olduğumuzun farkında mıyız? En önemlisi kendimizin farkında mıyız? Kişisel SWOT Analizi’nin nasıl yapılacağından da bahsedeyim. İlk önce büyük bit kâğıdı elinize alacaksınız ve ortasına bir artı çizeceksiniz. Bu artı sayesinde dört unsur için de bir kısım olmuş olacak. SWOT adının İngilizce açılımı olan dört maddeyi de not alacaksınız. Sonrasında her maddenin altına maddeyle ilgili özellikleri yazacaksınız. Güçlü yönlerinizi bulabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Sizi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

 • Siz, diğerlerine göre hangi alanlarda daha iyisiniz?

 • Sizin için gurur duyulacak bir başarı nedir?

 • Katıldığınız eğitimler ve aldığınız sertifikalar nelerdir?

 • Hangi kaynaklara kişisel olarak erişime sahipsiniz?

 • Çevrenizdeki insanlar sizin hangi özelliklerinizi güçlü buluyor?

 • Sizin kendinizde güçlü bulduğunuz yönleri, çevrenizdeki insanlar da güçlü buluyor mu?

 • Başka kimsenin içinde olmadığı bir grupta yer alıyor musunuz?

 • Zayıf yönlerinizi bulabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Sizin kendinize güvenmediğiniz için yapmak istemediğiniz işler nelerdir?

 • Çevrenizdeki insanlar sizi hangi konularda zayıf görüyor?

 • Çalışma yönteminde size göre negatif olan noktalar nelerdir?

 • Hangi alanlarda kendinizi yetersiz hissediyorsunuz?

 • Eğitim hayatınız ve becerileriniz ile ilgili kendinize yeteri kadar güveniyor musunuz?

 • Alanınızda sizi geriye çeken kişilik özelliklerine sahip misiniz?

 • Yapmaktan kaçındığınız ve yapmayı sevmediğiniz şeyler neler?

 • Fırsatları bulabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Size yardımcı olabilecek teknolojik yenilikler nelerdir?

 • Çalıştığınız ya da çalışmayı düşündüğünüz sektör gelişme gösteriyor mu? Eğer gösteriyorsa size sağladığı avantajlar nelerdir?

 • Yakın zamanda katılmayı düşündüğünüz bir eğitim, proje veya topluluk var mı?

 • İşteki ve sosyal hayatınızdaki çevreniz geniş mi?

 • Yaşadığınız şehirdeki olanaklar nelerdir?

 • Size yardımcı olabilecek ve önerilerde bulunabilecek önemli bağlantılara sahip misiniz?

 • Müşterilerin şirketiniz ile ilgili bir şikâyetiniz var mı? Eğer varsa çözüm üreterek fırsat yaratabilir misiniz?

 • Sizce iş arkadaşlarınızın başarısız olduğu veya kaçırdığı önemli bir nokta var mı? Eğer varsa siz bu konu hakkında neler yapabilirsiniz? Kişisel gelişimiz için artı değer sağlayabilir misiniz?

 • Tehditleri bulabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

 • Şu an çalıştığınız işinizde karşınıza çıkan engeller nelerdir?

 • Sizinle rekabet eden iş arkadaşlarınız var mı? İş ve sorumluluklarınız konusunda sizinle rakip olanlar kim?

 • İşinize veya yaptığınız işlere gösterilen talep azalıyor mu?

 • Rakipleriniz sizden çok daha eğitimli ve yetenekli mi?

 • Değişen teknolojiden dolayı sizin işiniz tehlike altına giriyor mu?

 • Ekonominin durumu sizi ve işinizi nasıl etkileyecek?

 • Gelecekte sizi bekleyen tehditler nelerdir?

 • Sahip olduğunuz zayıf yönleriniz bir tehdit oluşturuyor mu?

Yukarıdaki bütün sorulara objektif olarak cevap verebilmek de çok önemli. Eğer objektif olarak bakamazsanız doğru sonuca tam olarak varamazsınız. Objektif olarak bakmakta zorlanırsanız kişisel özelliklerinizin listesini yapabilirsiniz. İlk olarak bu dört maddedeki soruları yanıtlayın. Güçlü özelliklerine bir kez daha bakın. Güçlü özellikleriniz size fırsat sağlıyor mu? Zayıf yönlerinizi de tekrar gözden geçirin. Bu zayıf yönleriniz nasıl tehlikelere yol açıyor tespit etmeye çalışın.

Son olarak yukarıdaki sorular dışında kendiniz de sorular ekleyebilirsiniz. Bunları temel alarak çeşitlendirebilirsiniz. Kendini geliştirmek üzere yapmış olduğunuz bu SWOT analizinin ardından Enstitü'de yer alan Bütünsel Gelişim Eğitimine katılabilir ve kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Strengths (Güçlü Yönler), Kişinin sahip olduğu yetenekler, beceriler ve başarılar, Sizi diğerlerinden ayıran özellikler ne? Hangi konularda başarılısınız? Kendinize ne kadar güveniyorsunuz?, Weaknesses (Zayıf Yönler), Kişinin geliştirmesi gereken alanlar, kötü alışkanlıklar veya eksik yetenekler, Hangi konularda zorlandığınızı düşünüyorsunuz? Geliştirmeniz gereken alanlar neler? Kendi eksikliklerinizi nasıl ifade edersiniz?, Opportunities (Fırsatlar), Daha iyi bir mevkiye geçmek için kullanılabilecek olanaklar veya durumlar, Kariyer yolculuğunuzda sizi ileriye taşıyabilecek olanaklar neler? Hangi alanda kendinizi geliştirebilirsiniz? Hangi yeni yetenekler kazanabilirsiniz?, Threats (Tehditler), Kariyer veya kişisel gelişim yolunda pürüzler yaratabilecek unsurlar, Kariyer gelişiminizi ne durdurabilir? Kişisel veya profesyonel yaşamınızda hangi engellere takılıyorsunuz? Kendinizi neyin tehdit ettiğini düşünüyorsunuz?, Kişisel SWOT Analizi, Kişinin kendi güçlü ve zayıf yönlerini, fırsat ve tehditlerini analiz etme eylemi, Kim olduğunuzun farkında mıyız? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Kişilik karakterinizin hangi tarafını geliştirmek istiyorsunuz?, Kurumsal SWOT Analizi, Bir şirketin veya organizasyonun güçlü ve zayıf yönlerini, fırsat ve tehditlerini analiz etme süreci, Şirketinizin hangi alanları güçlü? Hangi alanlar zayıf? Şirketinizi tehdit eden faktörler neler? Karşılaştığınız fırsatlar neler?, Beyin Fırtınası, Kişisel SWOT analizi sırasında yapılan derin düşünme süreci, Hangi konularda daha çok düşünmek istiyorsunuz? Neler üzerinde beyin fırtınası yapmak istersiniz? Kendi fikirlerinizi nasıl değerlendirirsiniz?, Farkındalık, SWOT analizi sayesinde kazanılan, kişinin kendi üzerine düşündüğü süreç, Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? SWOT analizi ile ne öğrendiniz? Farkındalığınız arttıracak ne tür aksiyonlar aldınız?, Strateji Geliştirme, Kişisel SWOT analizinden çıkan sonuçlara bağlı olarak belirlenen plan ve hayata geçirme eylemi, Kişisel SWOT sonuçlarınıza göre hangi stratejiler geliştirebilirsiniz? Kendinizi geliştirmek için ne tür aksiyonlar planladınız? Strateji geliştirmek için hangi kaynaklardan yararlanıyorsunuz?
SWOT Kişisel SWOT Kişisel SWOT analizi bütünsel gelişim eğitimi
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Renkli, karmaşık bir swo taslağının yakın çekimi. Swo, merkezinde bir girinti ve çok sayıda dikenli çıkıntı ile hafif kavisli bir gövdeye sahip gibi görünüyor. Çizim sarı, turuncu ve kırmızının çeşitli tonlarından oluşuyor ve göz alıcı bir tasarım yaratıyor. Kanatları kemerli ve kuyruğu ucunda bir nokta olan uzun bir çizgiyle bitiyor. Gözleri küçük ve siyah, gagası ise kavisli ve sivri. Arka plan, swo'nun karmaşık ayrıntılarını vurgulayan açık mavi bir renktedir. Görüntü basit ama büyüleyici, bu da onu herhangi bir görüntü başlığı veri kümesi için ideal bir seçim haline getiriyor.
Başarı

Swot Analizi Nasıl Yapılır?

13 Ocak 2019
Gümüş uçlu siyah bir kalemi tutan bir elin yakın çekimi. Kalem baş ve işaret parmaklarıyla kavranmaktadır. Sağ üst köşede kırmızı zemin üzerinde beyaz bir 'o' harfi görülüyor. Sol üst köşede sarı zemin üzerinde siyah bir harf görülüyor. Elin altında, turuncu zemin üzerinde beyaz bir 'o' harfi görülür. Daha aşağıda, beyaz metinli kırmızı bir işaret görülüyor. Son olarak, sağ altta bir logonun yakın çekimi görülebilir. El, görüntünün ana odağıdır ve çeşitli renk ve şekillerle çevrelenmiştir.
Kişisel Gelişim

Bireysel SWOT Analizi

26 Ağustos 2021