AnasayfaBlogHava Lojistiği Bölümü (MYO)
Bölümler

Hava Lojistiği Bölümü (MYO)

21 Ocak 2021
Hava Lojistiği Bölümü (MYO)

Lojistik, en temel tanımı ile bir ürünün bir noktadan diğer bir noktaya güvenli olacak şekilde ulaştırılmasına verilen addır. Bu sebeple lojistik, tedarik zincirinin en önemli halkalarından biri olarak bilinir. Belirlenen süre içinde belirlenen yere, belirlenen standartlara uygun şekilde aktarım yapılması işlemi oldukça titizlikle üstünde durulması gereken bir iştir.

Hava lojistiği dediğimizde de tüm bu taşıma işlemlerinin hava yolunda yapılan şekli olarak tanımlayabiliriz. Bu tanım kısaca hava taşımacılığıdır. Hava lojistiği bölümünün temel amacı; ürün, insan ve bilgi gibi tüm taşınması gerekenlerin kuralara uygun aktarımını sağlayacak personelin yetiştirilmesi ve sektöre kazandırılmasıdır. Bölüm 2 yıllık ön lisans programı olup, çok az üniversitede eğitim vermektedir. Taban puanları da düşük olan bölümler arasında yer alır.

Hava Lojistiği Bölümü Nedir?

Hava lojistiği bölümünde asıl hedef hava transferini sağlayacak donanımlı, bilgi sahibi, işine hakim elemanların yetiştirilmesidir. Bölümün eğitim süresi 2 yıl ve meslek yüksekokulu çerçevesindedir. Bu eğitim süresi içinde 40 günlük tamamen pratik yapmaya dayalı staj zorunluluğu da bulunur.

Hava lojistiği bölümünü tercih etmek isteyen arkadaşlarımızın YGS-6 türünden tercih yapması gerekir. Başvuru için en az 150 puan almış olması koşulu vardır. Bu bölüm hakkında önemli ayrıntılardan biri ise bölümün sadece özel üniversitelerde okutulmasıdır. Bu sebeple de taban puanları oldukça düşük kalmaktadır.

Bu bölümden mezun olanlar havayolu firmalarında kargo kısmında iş bulma imkanı elde eder. Veya kargo firmalarının hava ile ilişkili kısımlarında da çalışmalarını sürdürebilir. Bölümü seçecek adayların iş yaşamlarındaki çalışma koşullarını da göz önünde bulundurması önerilir. Büroda masa başı görevi olabileceği gibi tüm gün ayakta çalışmaları da gerekebilir. Genellikle vardiyalı çalışma koşulları bulunur. Çalışmaları sırasında meslektaşları ile uçak personeli ve diğer çalışanlar ile işbirliği içinde olacaklardır.

Öğrencilerin büyük bir kısmı lisans eğitimine geçmeden önce bu bölümü basamak olarak seçer. Bölümü tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı puanı ile lisans bölümlerine başvuru yapmaları gerekir. Yeterli puan ile başvuru yapabilecekleri lisans bölümleri şöyledir;

Hava Lojistiği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Hava lojistiği bölümünü tamamlayan mezunlar kamu kurumlarında ve özel işletmelerde çalışma imkanı elde eder. Ön lisans eğitiminden mezun olan öğrenciler ‘Hava Lojistiği Teknikeri’ unvanı alır. Hava yolu işletmelerinde çok çeşitli görevlerde yer alabilirler. Bunlar; planlama, pazarlama, malzeme yönetimi, envanter yönetimi, depo ve antrepolarda çalışmalar olabilir.

Bunların yanı sıra dağıtım, taşımacılık, sigorta, gümrük hizmetleri, satın alma, müşteri hizmetleri gibi departmanlarda yer alabilirler Kargo şirketlerinin hava kargo bölümlerinde çalışmalarını yürüten birçok mezun görmek mümkündür. Havacılık sektörü dışında bir kariyer tercih eden mezunlar ise lojistik ve sanayi alanlarında çalışabilmektedir. Mezunların yer aldığı kurumlar özetle aşağıdaki gibidir.

 • Hava yolu işletmeleri

 • Kargo şirketleri

 • Lojistik firmaları

Hava Lojistiği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İş imkanlarından da görüldüğü üzere hava lojistiği bölümü mezunları kurumlarda farklı görevlerde yer alabilir. Hava lojistiği bölümünden mezun olan tüm öğrenciler sivil havacılık sektöründe yer alabilecek donanım ve iş yapabilme kabiliyetine sahip olur. Tüm mezunlar havacılık sektöründe çalışmak istemeyebilir. Onlarda lojistik, sanayi alanlarında yer alabilecekleri gibi kendi işlerini yapmayı da seçebilirler.

Her mesleği herkes yapamayabilir. Çalışma alanlarını değerlendirirken koşullarını da iyi gözden geçirmeleri faydalı olur. Özel kurumlar ile devlet kurumları arasında kazanç bakımından farklılıklar olabilir. Kamu alanında çalışmaları daha uzun süreli ve aldıkları maaşlar daha yüksek olarak görülmektedir. Ayrıca lisans bölümüne devam eden öğrencilerin konumları ve sorumlulukları da değişiklik gösterir. Bulundukları kuruma göre çalışma alanları ve sorumlulukları değişiklik gösteren mezunların temel sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Sevkiyat için hazırlanmış ürünleri, sevkiyata hazır hale getirmek ve sevk edilmesini sağlar.

 • Çeşitli tedarik çalışmalarına yardımcı olmak üzere fiziksel katalog üretimi, depolama, stoklama, malzeme kontrol çalışmaları ve veri girişi yapar.

 • Lojistik politikalarını yürütür, prosedürleri inceler, destek planlarının işleyişini kontrol eder.

 • Şirkete ait tüm lojistik işlemlerinin belge ve dokümanlarını muhafaza eder.

 • Müşteriler tarafından iletilen talepleri talepleri değerlendirmeye alır ve birim yöneticilerine sunar.

 • Lojistik bütçesinin hazırlanmasında rol alır ve ödemelerin yönetilmesini sağlar.

Hava Lojistiği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Hava Lojistiği bölümünü tercih edecek aday arkadaşlarımız eğitim yaşamlarında karşılaşacakları dersleri öğrenmek ister. Bunun için araştırmalar yapar. Hava Lojistiği bölümü öğrencileri eğitimlerinin birinci ve ikinci dönemlerinde teknik bilgiye yönelik yoğun bir ders programına sahip olur. Öğrenciler sonraki yıl pratik kazanacakları dersler alır ve zorunlu staja tabi tutulur.

4 dönemlik eğitim yaşamları boyunca hava lojistiği ile alakalı eşitli ve dersler ile karşı karşıya kalacaklardır. Staj gün sayısı da yine üniversitelere göre farklılık gösterir. Tüm dersleri başarılıyla tamamlayan öğrenciler Hava Lojistiği ön lisans diploması almaya hak kazanır ve Hava Lojistiği Teknikeri unvanı alır. Hava Lojistiği bölümünü tercih edecek adaylar, aşağıda listelediğimiz derslerden sorumlu olur.

 • Gümrük yönetimi

 • Lojistiğe giriş

 • Temel uçak bilgisi

 • Ticaret hukuku

 • Genel işletme

 • Havacılıkta stratejik yönetim

 • Hava kargo kapsamında tehlikeli madde taşımacılığı

 • Tedarik zinciri yönetimi

 • Hava taşımacılığı ve işletmeciliği

 • Hava kargo yer hizmetleri

 • Ulaştırma mevzuatı ve sigorta

Hava Lojistiği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2020 Hava Lojistiği Taban Puanları ve 2020 Hava Lojistiği Başarı Sıralamaları aşağıda listelendiği gibidir. Verilen puanlar ve sıralamaların hepsi bu yıl yerleşen adaylara ait olup, ilk 4 eğitim kurumunun puan ve sıralamalarıdır. Yazımızdaki bilgilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan son güncel bilgilerdir.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİHava Lojistiği (Burslu)266,38034688749
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİHava Lojistiği (Burslu)263,84149715533
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİHava Lojistiği (%75 İndirimli)211,180421405239
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİHava Lojistiği (%75 İndirimli)186,787571730258
hava lojistiği hava lojistiği bölümü hava lojistiği bölümü (MYO) hava lojistiği bölümü taban puan ve sıralamaları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ulaştırma ve Lojistik Bölümü
Bölümler

Ulaştırma ve Lojistik Bölümü

21 Aralık 2020
Lojistik Yönetimi Bölümü
Bölümler

Lojistik Yönetimi Bölümü

11 Eylül 2020
Lojistik Bölümü
Bölümler

Lojistik Bölümü Nedir?

04 Ocak 2021