AnasayfaBlogİç Denetim Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İç Denetim Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

13 Temmuz 2021
İç Denetim Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

İç denetim uzmanı, şirketlerin ya da kamu kurumlarının süreç ve sistemlerinin işleyişinin, operasyon ve süreçlerinin, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla denetleme işini üstlenen kişilerdir. İç denetim uzmanlarının, kamu iç denetçisi, maliye iç denetçisi, ve kalite iç denetçisi gibi farklı çalışma alanları vardır. Şirket ya da kurum kurallarına göre iç denetim işlerini üstlenir, iç tetkik, genel değerlendirme ve başarı değerlendirmeleri yaparlar. Denetim çalışmaları sırasında süreç yaklaşımı, denetim kavramı, denetim hedefleri, iç denetim soruları, iç denetim standartları, objektif kanıtlar, uygunsuzluk, gözlem ve raporlama konularına ağırlık verirler. Kamu kurumlarında faaliyet gösteren iç denetim uzmanlarının çalışma şartları, İç Denetçilerin Çalışma Usul ve Esasları hakkında düzenlenen yönetmelik ile belirlenmiştir.

Yazımızda iç denetim uzmanı ile alakalı kapsamlı bir araştırma yaptık. İç denetim uzmanı nedir? İç denetim uzmanı ne iş yapar? İç denetim uzmanı maaşları ne kadar? Gibi sorulara yanıtlar aradık.

İç Denetim Uzmanı Nedir?

İç denetim uzmanı, şirketin ihtiyaç duyduğu çeşitli departmanların, şirket kurallarına ve yasal gerekliliklere bağlı kalmasını sağlamak için kurumlara iç denetim hizmeti sunmakla sorumlu olan meslek mensubudur. İç denetim ya da iç kontrol sistemine sahip şirket veya kurumların iç denetim kurulu, iç denetim koordinasyon ya da iç denetim birimi bulunur.

İç denetim uzmanı, yaptıkları denetim sonuçları hakkında iç denetim raporu hazırlayan ve bu raporları kurullara sunan kişidir. İç denetim uzmanı olmak isteyen kişiler, üniversitelerdeki ilgili bölümlerden en az lisans derecesi ile mezun olmaları gerekir. Bunlar; Kamu Yönetimi, İktisat, İşletme ve ilgili bölümleridir.

Aldıkları eğitimin yanı sıra mesleki niteliklerini de geliştirmeleri beklenir. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra kişisel gelişimlerine ağırlık vermeleri önerilir. Eğitimlerden faydalanmak ve kişisel gelişime ağırlık vermek daha hızlı başarılı olma yollarındandır.

İç Denetim Uzmanı Ne İş Yapar?

İç denetim uzmanı şirketlerin ya da kamu kurumlarının süreç ve sistemlerinin işleyişini, operasyon ve süreçlerini denetleyen kişidir. İyileştirme ve geliştirme amacı ile bilgilerinde faydalanılır. İç denetim uzmanı temel olarak finansal ve operasyonel denetimleri yürütmekten sorumlu olan kişidir. Şirketin muhtemel risk alanlarını tespit eder. İç denetim uzmanının diğer temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • İş süreçlerinin, uygulanan sistemlerin ve yapılan kontrollerin yeterliliğini, etkililiğini ve ölçeklenebilirliğini değerlendirmek üzere denetim programları geliştirmesi gerekir.

 • Yıllık denetim planı hazırlar.

 • Belirlenen kalite standartlarına uygun olacak şekilde ve zaman çizelgelerine uygun olarak iç denetim gerçekleştirir.

 • Finansal tablolar ve muhasebe kayıtlarını gözden geçirmesi gerekir.

 • Şirket faaliyetlerinin yasal gerekliliklere uygun olup olmadığını kontrol eder.

 • Yapılan çalışmanın neticelerini gösteren iç denetim raporları hazırlar.

 • Denetim verilerini yönetim birimi ile müzakere eder.

 • Tespit edilen eksiklikleri düzeltmek için iyileştirme tavsiyeleri önermelidir.

 • Risk değerlendirme ve denetim planını yıllık olarak güncellemek için finans departmanı ile iş birliği içinde çalışmalarını yürütür.

 • Şirket bilgileri gizliliğini korumalıdır.

İç Denetim Uzmanı Maaşları

Özel sektörde iç denetim uzmanı iş ilanı yayınlayan firma sayısı oldukça yoğundur. Geniş bir yapıya sahip olan ve kalite yönetim sistemi kullanan hemen hemen her firma için tecrübeli ya da tecrübesiz iç denetim uzmanına ihtiyaç duyulur. Bu sebeple denetim ya da gözetime yatkın olup iş arayanların iş bulma imkanı oldukça geniştir. Kariyer sitelerine bakıldığında iç denetim uzmanı arayışında birçok iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir illeri için yayınlandığı görülür. Ancak kişilerin iş yaşamının yoğun olduğu her ilde iş bulma imkanı da vardır.

İç denetim uzmanı maaşları, iç denetim uzmanının özelliklerine ve tecrübesine göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama bir beyaz yakalı çalışandan daha fazla maaş aldıkları görülmektedir. Ayrıca görev ve pozisyona bağlı olarak, şirketlerin iç denetim ve kontrol sürecinde önemli rol oynarlar ve bu nedenle aldıkları ücretlerde düşük değildir. Bu durumda bir iç denetim uzmanı ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • İç denetim uzmanı olarak yeni işe başlayan bir kişi en düşük 5.000 TL maaş alır.

 • Tecrübesi gelişmiş bir iç denetim uzmanı ise ortalama 6.500 TL kazanabilmektedir.

 • Uzun yıllar tecrübe, bilgi ve birikime sahip bir iç denetim uzmanının en yüksek kazanacağı rakam 7.500 TL’yi bulmaktadır.

İç Denetim Uzmanı Nasıl Olunur?

İç denetim uzmanı olmak isteyen kişiler ilk olarak eğitim kriterlerini ve kariyer olanaklarını araştırır. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler için iş imkanlarının oldukça geniş olduğu söylenebilir. İç denetim uzmanı olmak için lisans eğitimini tamamlamış olmaları gerekir. 4 yıllık eğitim veren bir üniversitede, tercihen İktisat, İşletme, Maliye, İşletme ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinde eğitim almaları gerekir. Bunun yanı sıra kamu kurumları için iç denetçi sınavı, özel sektör için ise iç denetçi eğitiminde başarılı olmak şartı aranır.

İç denetim sınavı ya da iç denetim eğitimi sonrasında iç denetçi sertifikasına sahip olurlar. İç denetçi sertifikası sahibi olmak için iç denetçi eğitimi veren kurslardan faydalanmak oldukça önemlidir. Ayrıca ISO 9001 kalite yönetim sistemi, OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminde bir iç denetçinin hakim olması gereken standartlar arasında sıralanır. Kişilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra niteliklerini geliştirmeye de önem vermeleri gerekir. Sahip oldukları nitelikler başarılarını etkileyen önemli unsurlardır. Bir iç denetim uzmanında aranan nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Denetim metodolojilerine hakim olmaları beklenir.

 • Etkili analiz yapabilme becerileri sergilemeleri gerekir.

 • İnisiyatif alabilmeli gerekli durumlarda liderlik becerileri sergilemeleri gerekir.

 • Ekip yönetimi konusunda başarılı olmalıdır. Aynı zamanda motivasyonu sağlayabilmelidir.

 • Raporlama ve sunum yapabilecek düzeyde sözlü ve yazılı iletişim becerisi sergilemeleri gerekir.

 • Seyahat engelinin bulunmaması gerekir.

 • Yabancı dil bilmeleri önemlidir.

 • MS Office programlarına hakim olmaları gerekir.

 • İş ve zaman yönetimini gerçekleştirebilecek becerileri sergilemeleri gerekir.

 • Yoğun tempolu çalışma ortamına uyum sağlayacak güce sahip olmaları beklenir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmaması önemlidir.

İç Denetim Uzmanı İç Denetim Uzmanı nedir İç Denetim Uzmanı ne iş yapar İç Denetim Uzmanı maaşları İç Denetim Uzmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.