Close
Mobil Menu Bars

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

18 Haziran 2020, 1089 defa okundu.
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü
halkla ilişkiler ve tanıtım, halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü, halkla ilişkiler dersleri, halkla ilişkiler taban puanları, sözel bölümler

Halkla ilişkiler ve tanıtım, adını sıkça duyduğumuz ama tanım noktasında pek fazla fikir sahibi olmadığımız bir kavram. Genellikle bir bölüm olmasından dolayı aşina olduğumuz halkla ilişkiler, iş dünyasının vazgeçilmez departmanlarından biridir. Belli bir hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan iletişim ve tanıtım çalışmaları, halkla ilişkiler bölümü ile ilgilidir.

Ülkemizde eğitimi de verilen halkla ilişkiler, iletişim sektörü ve dijitalleşme ile yakından ilişkili olarak geleceğin en gerekli iş alanlarından biri olarak da görülüyor. Her ne kadar ülkemizde uygulama eksikliğine sahip bir alan olsa da halkla ilişkiler, iş yapacak her işletmenin kullanması gereken bir işleve sahiptir. Üstelik Avrupa merkezli ülkelerde ve ABD'de halkla ilişkiler; karşılığını alabileceğiniz ve yükselebileceğiniz bir  iş alanı.

İletişim çağında yaşadığımız sıklıkla vurgulanıyor. Üstelik iletişim yaşadığımız süreçte, birbirinden farklı mecra ve türleri olan bir etkileşim biçimi olarak da görülüyor. İletişimin bu özellikleri ve etki alanının genişliği, haliyle halkla ilişkilerin geleceğine de bir vurgu yapıyor. Temel olarak kurumun; iletişim, organizasyon, hedef kitle ve kurum çalışmalarını üstlenen halkla ilişkilerin, her dönem yaşayacağını rahatça söyleyebiliriz.

Yeniliğe ve değişime de ayak uydurabilen bir alan olduğunu da unutmayalım. Bununla birlikte ülkemizdeki halkla ilişkiler anlayışının da değişmesi gerek. Özellikle kurumsal iletişim ve halkla ilişkiler arasındaki fark nedir, bunu anlamak lazım. Daha da önemlisi halkla ilişkiler eğitimi ile uygulamadaki halkla ilişkiler arasında bir dengenin var olması gerekiyor. Lafı fazla uzatmadan sözel bölümler arasında neden halkla ilişkiler ve tanıtım öne çıkıyor, neden bu bölüm okunmalı ve kimler okumalı, bunlara biraz yakından bakalım.

Sözelin Gözde Alanı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Bu başlığı atmamızın nedeni, halkla ilişkilerin diğer sözel bölümlere göre geleceğinin daha net olmasıdır. Günümüzde geleceği olan meslekler ve iş alanları araştırılıyor. Ülkemizde sözel alanlara yönelik eksik ve az iş imkanları da sözelin gelecek vaat eden bölümlerini araştırmayı gerektiriyor. Üzülerek söylemek gerekir ki sözel bölümler, ülkemizde pek yatırım yapılmayan alanları oluşturuyor.

Dünyada da bunun böyle olduğunu söylemek gerek. Sayısal meslekler; sağlık, endüstri, savunma ve teknoloji alanlarını meydana getirdiğinden ve bu alanlar da temel ihtiyaç ve isteklere yanıt veren bölümler olduğundan daha çok yatırım yapılıyor. Yine de halkla ilişkilerin iletişim, kurum ve hedef kitle ile olan daimi ilişkisi her zaman var devam edeceğinden bu alanın gerekli olduğunu da bilmek gerekiyor. 

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne geçersek ülkemizde bu bölüm; ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim olarak karşımıza çıkıyor. Halkla ilişkiler, halkla ilişkiler ve reklamcılık ile halkla ilişkiler ve tanıtım, lisans düzeyinde eğitim verilen bölümlerdir. 4 yıllık lisans eğitiminde; halkla ilişkilerin tarihi, halkla ilişkilerin geniş tanımları, iletişim kuramları ve iletişim araçları ayrıntılı olarak öğretilir.

Halkla ilişkilerin birden tanıtım olduğunu da bölümü okurken öğreneceksiniz. Kısa bir tanımlama yaparsak kurumun ya da şirketin hizmet vereceği hedef kitle ile sürdürülebilir ilişki ve iletişimi yöneten, strateji üreten birim, halkla ilişkilerdir. Halkla ilişkiler için hedef kitle, her şeydir. Bütün strateji, etkinlik, organizasyon ve iletişim aracı, hedef kitleye göre seçilir. Bölümü tercih etmeden önce bilmeniz gereken önemli bir şey daha var. Halkla ilişkilerdeki halk, dar hedef kitle anlamına gelir. Public Relations, Pr olarak da geçen halkla ilişkiler, Türkiye'de ilk kez devlet kurumlarında görüldüğü için bu tanım yerleşerek günümüze gelmiştir. 

Tekrar bölüme dönecek olursak halkla ilişkiler ve tanıtım, hem devlet hem de özel üniversitelerde olan bir bölüm. Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü, SÖZ alanından öğrenci aldığından Türkçe, Edebiyat ve Sosyal bilimleri testine öncelik vermeniz gerekir. Hem örgün hem de ikinci öğretim düzeyinde eğitimi bulanan bölüm, sözel testlerde ve matematik testinde başarılı olmanız durumunda üst sıralardaki üniversitelerde okuma isteğinize de yanıt veriyor.

Özellikle yurtdışı bağlantılar, reklamcılık ve halkla ilişkiler sektörünün Büyükşehirlerde olduğu düşünüldüğünde İstanbul, Ankara ve İzmir'deki üniversiteleri kazanmak büyük öneme sahip. Bununla birlikte bölümü olurken staj yapmak ve referans bulabilmek ,Pr sektöründe önemseniyor. Halka ilişkiler ve tanıtım bölümünü okuyacaksanız öğrencilik yıllarınızda sektöre yakın alanlarda iş ve staj yapmayı hedefleyin. Müşteri hizmetleri, reklam ajansları, tanıtım ve organizasyonlarda iş bulma, sizi o büyük ve kendi içinde daralan sektöre hazırlayacaktır. 

Halkla ilişkiler ve Tanıtım Dersleri Nelerdir?

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü ile ilgili merak edilen konulardan biri de ders içeriğidir. İletişim Fakültesinin bir bölümü olarak HİT; gazetecilik, yeni medya ile radyo televizyon ve sinema bölüm derslerini ortak veya ders seçmeli alabilir. Hatta HİT okurken yan dal olarak gazetecilik, yeni medya, fotoğrafçılık ve radyo, televizyon, sinemadan ders alabilirsiniz. Tekrar ders içeriğine dönersek genel itibariyle halkla ilişkiler dersleri şunlardır: 

 • Halkla İlişkiler Tarihi
 • Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri
 • Halkla İlişkilere Giriş
 • Bilgi Kaynakları
 • İletişim Tarihi
 • İletişim Kuramları
 • Grafik Tasarım
 • Halkla İlişkiler Stratejileri
 • Pazarlama
 • Reklam Yazarlığı
 • Sağlık İletişimi
 • Sosyal Psikoloji
 • Kişiler Arası İletişim
 • Sunum Teknikleri
 • Reklamcılığa Giriş
 • Medya ve Etik
 • Marka Yönetimi
 • Halkla İlişkiler Uygulamaları

Genel olarak yukarıdaki dersler görülse de ders programı, üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir. Halkla ilişkiler dersleri kuram ve uygulama ağırlıklıdır. Aynı zamanda İletişim Fakültesinin diğer bölümlerinden de ders alarak bilgi birikiminizi artırabilirsiniz. Örneğin, gazeteciliğe özel bir ilginiz varsa seçmeli olarak basın dersleri alabilir, sinema bölümüne ilgi ve alakanız varsa fotoğrafçılık, kamera dersleri, kısa film yapımı, film kuramları derslerini edinebilirsiniz. Bu noktada size farklı bakış açısı sunan ve sizi sektöre hazırlayabilecek dersleri seçmeniz daha doğru olacaktır. 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Taban Puanları ve Sıralama

SÖZ alanından öğrenci alan Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü, sözel bölümler arasında sık tercih ediliyor. Sözel alan içinde Halkla ilişkiler ve reklamcılık ile halkla ilişkiler ve tanıtım bazen karıştırılabiliyor. Genellikle aynı dersler görülse de reklamcılığa özel bir ilginiz varsa halkla ilişkiler ve reklamcılık daha doğru bir tercih olacaktır. Halkla ilişkiler taban puanları, Sözel alanda iyi bir sıralama ile elde edebilecek değere sahiptir. Sektörün geleceği İstanbul, Ankara ve İzmir'de olduğundan buralardaki üniversiteleri tercih listesinde mutlaka bulundurmalısınız. En yüksek puana sahip ilk 5 üniversiteyi ise aşağıda bulabilirsiniz.

 • Yeditepe Üniversitesi (İngilizce)Puan 449,01188- Sıralama 1.706 (Burslu)
 • Başkent Üniversitesi (İngilizce) Puan 431,82818- Sıralama 3685 (Burslu)
 • Kadir Has Üniversitesi (İngilizce) Puan 422, 68145-Sıralama 5587 (Burslu)
 • Maltepe Üniversitesi (İngilizce) Puan 421, 82497- Sıralama 5820 (Burslu)
 • Maltepe Üniversitesi Puan 385, 54611- Sıralama 26219 (Burslu)

Görüldüğü üzere ilk 5 üniversitede Özel üniversiteler var. En yüksek puana sahip ilk 5 devlet üniversitesinde ise şunlar yer alır: İstanbul Üniversitesi (sır. 41.044), Marmara Üniversitesi ( 51.580), Ankara Üniversitesi( 54.493), Ege Üniversitesi ( 65.231), Akdeniz Üniversitesi ( 104. 908). Üniversite sıralama ve taban puanlarına baktığımızda HİT bölümünü kazanmak zor değildir. Sadece Özel Üniversitede okumak isteğiniz varsa burs kazanmak için daha sıkı çalışmanız gerekir. Yıllar içinde devlet üniversitelerinin düşen puanları, adayların bölümü tercih etmesini de kolaylaştırıyor. Fakat bu durum da her yıl mezun sayısının artmasına neden oluyor ve bölümün öğrenci kalitesini düşürüyor. 

Halkla İlişkiler ve tanıtım bölümünü gerçekten tercih etmek istiyorsanız üniversitenin ve fakültenin olanaklarına ve ders programına mutlaka göz atın. Fakültenin atölyeleri var mı, staj imkânı ve sektör tanışıklığı ne durumda, Erasmus olanakları neler ve ders programı 21.yüzyıl becerilerini kapsıyor mu? Bütün bunları merak ederek üniversitenin ve fakültenin web sitesini kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda yalnızca yaptığınız sıralama için değil, iletişim alanında çalışma niyetiniz için de bölümü tercih etmelisiniz. İnsan ve iletişim ilişkileri, halkla ilişkiler için büyük öneme sahiptir. Bundan dolayı tercihte bulunurken kendinizi de değerlendirmelisiniz. 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Tercih döneminde her bölüm, iş imkânlarının genişliği neticesinde tercih edilir. Özellikle sözel bölümler söz konusu olduğunda, iş imkânları büyük önem taşıyor. Halkla ilişkiler ise bu konuda diğer sözel bölümlere göre daha şanslı. Yine de bu, her mezunun iş bulduğu anlamına gelmiyor. İşsizliğin yoğun olduğu ülkemizde, her bölüm dahilinde belli başlı sıkıntılar bulunmakta. Halkla ilişkiler ve tanıtım mezunları, kurumların ve şirketlerin halkla ilişkiler departmanında halkla ilişkiler uzmanı olarak çalışabilir durumdadır. Reklam ve dijital ajanslarda; reklam ve metin yazarlığı, sosyal medya uzmanı, marka yöneticisi, sanat yönetmeni ve müşteri temsilcisi pozisyonunda iş yapabilir. Yine kamu sektöründe KPSS şartı ile medya ve devlet kurumlarında çalışma olanağı vardır. 

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü, geniş ders içeriğinde öğrencileri iletişim ve medya sektörüne hazırlar. Mezunlar, kurumun halkla ilişkiler ve organizasyon çalışmaları için bilgi toplar, etkinliği organize eder ve gerekli denetlemeyi yapar. Halka ilişkilerin alan genişliğinin bir sonucu olarak mezunlar; etkinlik yöneticisi, pazarlama uzmanı, sağlık iletişimcisi, STK çalışanı ve yönetici asistanı olabilirler.

Aynı zamanda diğer bölümlerden alınan derslere bağlı olarak gazeteci, haber editörü, muhabir ve fotoğrafçı olarak da çalışma imkanı vardır. Farklı ve geniş iş imkânlarını yaratma yollarından biri sizden geçiyor. Gerçekçi olmak gerekir ki kendini geliştirme hevesinde olmayanların sektör içinde yer almaları ve ilerlemeleri kolay değildir. Elbette iş bulmak sadece kendini geliştirmek ile ilgili değildir. Yine de bu bölümden yeni mezun biri olarak sizlere ufak tavsiyem farklı yetkinlik ve beceriler edinerek sektöre hazırlanmanızdır.

Dijital iletişim, dijital pazarlama, editörlük, fotoğrafçılık ve ajans deneyimi sizi sektör içinde öne çıkaracaktır. Özellikle halkla ilişkiler ve reklam ajansları, ajans deneyimini fazlasıyla önemsiyor ve iş ağına bağlı olarak iş alımına öncelik veriyor. Yani bir iletişimci olarak iletişim ağınızın güçlü olması iş bulmanızı kolaylaştırıyor. Bundan dolayı da öğrencilik yıllarında yer aldığınız projeler, gönüllü etkinlikleri, atölye çalışmaları, akademisyen referansı ve ajans stajı, iletişim ağınızı kuvvetlendiriyor. Kısacası halkla ilişkiler ve tanıtım, farklı yetkinlik, beceri ve referanslarınıza bağlı olarak iletişim sektöründe iş bulmanızı kolaylaştırabiliyor. 

Halkla İlişkiler ve tanıtım bölümü nedir?

Bölüm, Türkiye'de 4 yıllık lisans eğitimi verilen Söz alanlarından biridir. Bölümde, halkla ilişkiler nedir, halkla ilişkiler tarihi ve uygulamaları öğretilir. Kurum, hedef kitle ve iletişim kavramları üzerinden halkla ilişkiler nasıl uygulanır, öğrenciler bunu anlayarak mezun olurlar. 

Halkla ilişkiler ve tanıtım iş imkânları nelerdir?

iletişim, medya, sinema, reklam ve işletme alanında çalışma imkânları vardır. Devlet özelinde KPSS ile alım yapılmaktadır. Özel sektör dahilinde ise reklam ajansları, eğitim kurumlarının halkla ilişkiler departmanlarında, medya ve pazarlama sektöründe iş bulunabiliyor. 

Halkla ilişkiler ve tanıtım mezunları ne iş yapar?

Mezunlar, bir kurumun ya da şirketin iletişim ve medya çalışmalarını üstlenir. Halkla ilişkiler departmanında çalışarak müşteri ve hedef kitle ile olan ilişkileri ve iletişim yönetir. Ayrıca iletişim ve medya alanında da farklı işleri yapma olanağı vardır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!