Close
Mobil Menu Bars

Gençleri Anlamak Gerek

28 Haziran 2019, 1415 defa okundu.
Gençleri Anlamak Gerek
gençleri anlamak, yetersizlik, karar verme, özgür irade, empati,

Gelecek geçmiş tecrübelerin ışığını yansıtır. İnsan planladığı yolda yarın mutlu olmak ister. Bunun için de doğru bir yol haritasına ihtiyacı vardır. Eğer harita gençlerimizin hedeflerini kapsıyorsa bu yol haritası ebeveynlerdir. 

Gençleri Anlamak İçin Ne Yapmalı?

Gençleri anlamak seçimlerini ve nedenlerini heveslerini kırmadan dinlemek ebeveynlerin yapması gereken davranışlardır. Ne yazık ki tam bu noktada büyük bir hataya düşülüyor. Aile içinde kimse kimseyi anlamıyor ve çatışmalar ortaya çıkıyor. Peki, gençleri anlamak için ne yapılmalı?

Empati Kurun

Gençleri anlamak için yapılacak ilk adım empati kurmayı başarabilmektir. Dünyaya onların çerçevesinden bakmayı başardığınız an onlara bir adım daha yaklaşmış, onları anlamış ve onların seçimlerine değer vermiş olursunuz. Unutmayın seçtiği bu hayatı kendileri yaşayacak ve sizler sadece rehberleri olacaksınız. O yüzden gençleri anlamak şarttır. ‘’Benim çocuğum, benim kurallarım’’ anlayışını bir kenara bırakın. Çünkü onlar artık çocukluk döneminden gençliğe terfi ettiler. Sizin kurallarınızla onların hayat anlayışını harmanlamanın vakti geldi.

Hemen ‘Hayır’ Demeyin

Gençleri anlamak ve doğru rehber olabilmek sizlerin altın bileziğidir. Bir yandan kimlik bulma bocalaması yaşayan gençler bir yandan da geleceği şekillendirmek amacıyla seçimler yapmak zorunda. Bu seçimleri yaparken onlarla beraber hareket edin. Peşin hükümlü olmayın. Yaptıkları seçimlerin 5 yıl veya 10 yıl sonraki dönüşlerini birlikte analiz edin. Göreceksiniz ki gençleri anlamak sizin de anne baba olarak işinizi daha da kolaylaştıracak. Böylece sizler de çocuklarınızla aranızdaki ilişkinin gün ve gün geliştiğini ve birbirinizle daha rahat iletişim kurduğunuzu yakından hissedeceksiniz.

Yetenek Ve Değerlerini İyi Belirleyin

Gençleri anlamak için onları iyi tanıyın. Kendi ilgilerinizi onlara empoze etmeyin. Bilmelisiniz ki sizin ilginiz olan konuya belki onun hiç yeteneği yok. Bu yüzden yetenekleri ölçüsünde onlara hedef koymaya yardımcı olun. Onların yeteneklerinin üstünde bir performans göstermelerini beklerseniz hem kendinize hem de çocuğunuza haksızlık edersiniz. 

Çünkü çocuğunuz bu dayatmaya ile yetersizlik duygusunu öğrenecektir. Hiçbir zaman sizin istediğiniz ölçülerde bir birey olamamanın psikolojisi ve yetersizliği ile seçimlerini yapmak zorunda kalan çocuklarınız çok üzülerek söylemek isterim ki hayat karşısında başarısız olacaktır. Yapılan araştırmalar aile baskısı ile seçim yapmaya zorlanan gençlerin % 82 gibi bir çoğunluğu hayatlarını mutsuz sürdürmekte olduğunu göstermekte. Gençlerin ilgi alanlarını doğru tahlil etmek, gençleri anlamak ve yardımcı olmak için hayat şarkısını birlikte söylediğinizi lütfen aklınızdan çıkarmayın. Burada önemli olan ses değil uyumdur.

Bağımsız Karar Verebilme Alanı Yaratın

Karar verme ve özgür irade birlikte faydalıdır. Gençleri anlamak için onlara yalnız kalabilecekleri bir alan bırakın. Müdahaleniz olmadan onları bu alanlarda izleyin. Neyi ne kadar gerçekleştiriyorlar, hangi konularda başarılı oluyorlar ya da başarılı olduklarında nasıl hareket ediyorlar, bunları görmeye çalışın. Çünkü bu gözlemleriniz onların meslek seçiminden eş seçimine kadar her türlü yol ayrımlarında sizin de fikirlerinizi etkileyecektir.

Gençlerin ayakları yere basan yetişkinler olmalarını istiyorsanız onları güvenli ve korunaklı dünyanızdan biraz dışarı çıkartın. İkilem arasında bırakın ve seçim yapmaya zorlayın. Daha sonra yaptığı seçimlerin ileriye dönük artı eksi tablosunu beraber değerlendirin. 
Yaşadığınız tecrübeleri onlarla paylaşın. İyi bir kaptanın fırtınada gemiyi limana yanaştırıp yanaştırmamasıyla anlaşılacağını onlara öğretin.

Korkmayın! Gençleri anlamak zor değil. Siz biraz çocuk olun. Onlar biraz yetişkin olsun. Bu rol değişimleriyle birbirinize yaklaşmanız veya birbirinizle empati kurmanız daha kolaylaşacak. Tüm bunları yaparken birlikte büyüdüğünüzü de aklınızdan çıkarmayın. 

Yazar: Duygu Şirvanlı
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!