AnasayfaBlogİlham Veren Genç Girişimci: Jan Koum
Genç Girişimciler

İlham Veren Genç Girişimci: Jan Koum

14 Mayıs 2019
İlham Veren Genç Girişimci: Jan Koum

Jan Koum ismini çok duymamış olabilirsiniz fakat bu genç girişimci hayatımıza öyle bir uygulama kattı ki hepimiz bağımlısı olduk. Evet bahsettiğim uygulama WhatsApp. Şimdilerde dünyanın sayılı zenginleri arasında gösterilen ve milyarlarca insanın kullandığı WhatsApp uygulamasının kurucularından biri olan genç girişimci Jan Koum’un WhatsApp’i kurma öyküsü ve ilham veren hayat hikayesi okumaya değer.

Zorlu Yaşam Mücadelesi

1976 yılında Sovyetler Birliği zamanı Ukrayna’da doğan Jan Koum su bile akmayan bir evde büyüdü. Genç girişimci ilkokul yıllarını ‘Kiev yakınlarında bulunan yerde o kadar zor şartlar altında yaşıyorduk ki okulumuzda tuvalet dahi bulunmuyordu. Kışın -20 dereceye varan soğuk havalarda tuvalet için okulumuzun karşı tarafında bulunan otoparka yürümek zorunda kalıyorduk. O dönem insanları oldukça içe kapanıklardı. 1984 adlı kitapta anlatılanları yaşamak gibi bir şeydi hayatım.’ sözleriyle anlatıyor.

Genç girişimci annesiyle birlikte 16 yaşından sonra ABD’ye göç etti. California’da küçük bir eve taşındılar. Burada geçimlerini yemek fişleriyle sağladılar. Lise yıllarında evine yakın olan bir kitapçıdan ödünç olarak aldığı bilgisayar içerikli kitaplar onun gelecekle ilgili hayatını şekillendirmesinde etkili oldu. Zor bir şekilde de olsa liseyi bitirip San Jose Üniversitesi’ne başlamış ve aynı zamanda Ernst and Young’da denetimci olarak iş bulmuştu.

Genç girişimci 1997 yılında aynı yerde çalışırken yolu Yahoo’da çalışan Brian Acton’la kesişti. Birkaç ay sonra Acton, Yahoo’da Jan Koum ’a bir iş ayarladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalışıp yöneticilik pozisyonuna kadar yükselmişken 2007 yılında Acton’la birlikte işi bırakıp Güney Amerika gezisine çıkmaya karar verdiler.

İlgili blog yazısı: Başarı İçin İlham Verecek 5 Film Önerisi 

Dönüm Noktası

Güney Amerika gezisinden döndükten sonra genç girişimciler Facebook’a iş başvurusunda bulundular ve ikisinin de başvuruları ret cevabı aldı. Aldıkları bu olumsuz cevap belki de hayatlarının en olumlu sonucunu doğurmuş oldu. Nitekim kendi adına çalışmayı aklına koyan genç girişimci Jan Koum bir uygulama geliştirmek üzere işe koyuldu. Bu düşüncesini 24 Şubat 2009 günü hayata geçirip WhatsApp’i kurarak girişimcilik nedir, nasıl başlanır? diye düşününlere ilham veren örneklerden biri oldu.

İlgili eğitim: Dijital Girişimcilik Eğitimi

İlk ofisi ufak bir depoydu. Burada da çok iyi şartlarda çalışıldığı söylenemezdi. Çalışanları soğuk havalarda ısınmak için battaniyeyle oturmak mecburiyetinde kalıyordu. Jan Koum’un çalışma prensibinde hiçbir zaman ‘ reklam yapmak için insanların bilgilerini kullanmak ‘ yer almıyordu. Genç girişimci kullanıcı mahremiyetine oldukça önem veriyordu.

Ürünlerinde reklam istemediğinden kullanıcılarının kişisel bilgilerine gereksinim duymuyordu. Bu şekilde bile WhatsApp PR, reklam ve pazarlamaya ihtiyaç duymaksızın hızlı bir büyüme sağladı. Özellikle kısa mesajın daha az kullanıldığı ülkeler WhatsApp’e daha çok ilgi gösterdi.

WhatsApp Büyüyor 

WhatsApp’in kısa sürede beklenenin üzerinde bir başarı göstermesi dikkatleri de üzerine çekti. Yine bir genç girişimci ürünü olan Facebook, 2009 yılında iş başvurusunu reddettiği Jan Koum’un geliştirdiği WhatsApp’i 2014 yılında 20 milyar dolar gibi bir fiyata satın aldı. Satış sırasında yapılan anlaşmaya göre genç girişimci, Facebook’un yönetim kuruluna dahil olup, WhatsApp’ın geliştirilmesinde ekibiyle birlikte çalışmaya devam edecekti.

İlgili blog yazısı: En Çok Kullanılan 4 Sosyal Medya ve Kuruluş Hikayeleri

Satın alındığı dönemde aylık ortalama 400 milyon kullanıcı sayısına sahipken kaydettiği hızlı büyümeyle şu an 1,5 milyarın üzerinde kullanıcıya ulaşmıştır. Uygulamanın büyümesinde etkili olan en büyük pazar payı ise günümüzde Hindistan’dadır.

Genç girişimci Jan Koum geçtiğimiz yıl “Şu an uygulama üzerine çalışmakla ve onu nasıl daha iyi bir hale getirebileceğimi düşünmekle meşgulüm” diyerek WhatsApp’i dünya genelinde daha iyi bir yere getirmeyi hedeflediğini belirtti. Genç girişimci büyük bir serveti olmasına rağmen gösterişten tamamen uzak bir yaşantı sürüyor. Aynı dairesinde yaşayıp, aynı arkadaşlarıyla birlikte zaman geçiriyor.

Umuyorum ki anlattığım bu başarı öyküsü genç girişimcilere ilham verip hayatlarında zor koşullarda bile başarılı olacaklarına inanmaları konusunda girişimci adaylarını cesaretlendirir. Siz de bir girişimci adayı iseniz Genç Girişimciler İçin İpuçları yazısını mutlaka okuyun.

İlgili blog yazısı: Genç Girişimciler İçin İpuçları

genç girişimci jan koum whatsapp reklam yapmak için insanların bilgilerini kullanmak facebook
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229