AnasayfaBlogAdım Adım Genç Girişimciler
Genç Girişimciler

Adım Adım Genç Girişimciler

27 Haziran 2019
Genç Girişimciler

Genç girişimciler emek ve sermaye faktörünü bir araya getirerek daha önce yapılmayan işlere farklı bakış açılarıyla yaklaşıp risk alan ve o işleri hayata geçiren kişilerdir. Her gencin girişimcilik öyküsü benzersizdir. 

Girişim ve Hareket Başlıyor

Girişimcilik nedir, nasıl başlanır? Genç girişimciler bazen titiz bir araştırma yaparak yeni fikirler bulmak üzere yol alır. Ya da var olan fikirleri geliştirmek için uzun zaman ayıran genç girişimciler kendilerini birden bu dünyanın içinde bulabilirler. Yaşam koşulları her birinin üzerinde değişik baskılara yol açarken tek çıkış yolunun kendi işini kurmak olduğunu düşünerek harekete geçerler.

Genç girişimcilerher şey tamam, yeterli analizleri yaptım, eksik yönlerimi giderdim, piyasayla ilgili tüm bilgilere sahibim” dediği an aslında çoktan harekete geçmiştir. Düşüncelerini, tasarımlarını, ürün ve hizmetlere dönüştürmeye başlamıştır bile. Bazıları bir mağaza açarak bazıları ise sosyal medya hesapları üzerinden kendi ürünlerini sunma aşamasına geçer. 

Zorluklarla Baş Etmek

Genç girişimci olmanın yolları arasında pes etmemek çok önemli. Karşılaşılan zorluklarla baş edebilmeyi öğrenmek gerek. Her şey planladığınız gibi gitmiyor görünebilir. İstenilen satış rakamlarına ulaşamamış da olabilir veya sermaye yetersizliği nedeniyle ürün portföyünüzü genişletememiş olabilirsiniz. Satış yeri olarak dijital ortamı kullanıyorsanız yeterince takipçiye de ulaşamamış olmanız mümkün. 

Yapılacak şey umutsuzluğa kapılmayıp içinde yer aldığınız piyasayı tekrar gözden geçirerek açılışa özel kampanyalar ve indirimler uygulamak. Reklamızı tüm sosyal medya hesaplarınızdan veya müşterilerinize ulaşabileceğiniz her platformdan yaparak sorunlarla baş edebilirsiniz.

Genç Girişimciler Ve Dijital Pazarlama

Genç girişimciler her gün yenilenen teknoloji ve dijital pazarlarda kendine yer edinmek için çaba sarf etmeli. Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlası e-ticareti kullanarak dijital pazarlamaya yön vermekteyken her genç girişimcinin bu pazarda kendine müşteri bulması zorunlu bir gerçektir. Dijital ortam ve pazarlamayla ilgili hiçbir bilginiz olmasa bile yapacağınız birkaç araştırmayla işinize faydalı olabilecek tüm detaylara sahip olabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler kapsamında Dijital Pazarlama Eğitimi veriyor. Takip edin ve katılın. Eğitimler ücretsiz. Eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra size verilen sertifikayla ayrıcalıklara ve derinlemesine birikime sahip olabilir dijital ortamda yerinizi alabilirsiniz. Dijital pazarlama hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabileceğiniz bir diğer adres ise dijital girişimcilik eğitimi. Kesinlikle Enstitü'deki bu eğitimlere katılın.

Genç Girişimcilerin Ziyaret Etmesi Gereken Siteler

Genç girişimciler kosgeb.gov.tr adresini ziyaret ederek ücretsiz girişimcilik kursu hakkında bilgi edinebilir kurs sonunda verilen hibe ve destekler için gerekli çalışmaları başlatabilirler. Genç kadın girişimciler ise GİKA’yı (girişimci kadınlar projesi) sosyal medya hesaplarından takip ederek fikir edinebilirler. Son olarak ise habitat derneğinin web sitesinde yer alan çeşitli proje ve etkinliklerden kendilerine uygun olanlardan faydalanabilirler.

Genç Girişimcilerin Öncelik Vermesi Gereken Konular

Genç girişimciler başarıya nasıl ulaşıyor? Genç girişimciler ilk olarak detaylı bir araştırma yapmalı. Aklındaki girişimcilik fikrinin gerçeğe dönüşme ihtimali nedir? Bu fikir daha önce herhangi bir girişimci tarafınan ele alındı mı? Ele alındıysa ne tür farklılaştırma çalışmaları yaparak fikrimi yeniden sunabilirim? Piyasanın riski nedir? Gerekli sermayem var mı ? Dijital ortamda genç girişimciler nasıl davranmalı?

Genç girişimciler bu soruların cevabını bulmak size zor gibi görünse de zihninizde belirli bir düzen oturttuktan sonra girişim fikirlerinizin her birinin denemeye değer olduğunu göreceksiniz. Genç girişimciler bu konuda kendilerini geliştirmek için Girişimcilerin Alması Gereken Eğitimler ve Genç Girişimciler İçin İpuçları adlı blog yazılarına göz atabilirler.

Yazar: Başar Altunyuva

genç girişimciler dijital pazarlama online eğitimler dijital girişimcilik
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ticari Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Ticari Girişimcilik Nedir?

28 Haziran 2021
Sosyal Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Sosyal Girişimcilik Nedir?

12 Kasım 2020
Girişimcilik Nedir Türleri Nelerdir
Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

01 Aralık 2019
Girişimcilik İçin 6 Fikir
Girişimcilik

Girişimcilik İçin 6 Fikir

26 Kasım 2019