AnasayfaBlogDavranışsal Güvenlik Nedir?
İş Güvenliği

Davranışsal Güvenlik Nedir?

10 Kasım 2015
Davranışsal Güvenlik Nedir?

Sürekli güvenli işyeri, iş sağlığı ve güvenliği, iş kazaları, riskler, alınmayan önlemler, ölçülmeyen riskler konuşuyoruz. Peki neden kendini güvene alan bireyden ya da güvenli davranmaktan bahsetmiyoruz.? Çünkü sanırım henüz öyle bir olgu yok bizlerde. Güvenli davranmak ne demek, nasıl olur bilmiyoruz. Yaşarken belki birçoğumuz ufak ev kazaları, ufak işyeri kazaları geçiriyoruz. Elbetteki bu ülkede büyük teknik problemlerden kaynaklı büyük kazalar, alınmayan önlemlerden kaynaklı kötü yaşanmışlıklar başımıza gelmiyor değil.

Ama yine bunlar bir yana güvenliğini arayan bunu sorgulayan ve buna göre davranan birey o kadar az ki. Zaten bir düşünsenize herkes için güvenli davranmak birincil bir eylem olsa, o tür teknik problemler, alınmayan önlemler bir yerlerde yetişebilir mi? Şu an gözlerinizi kapayıp düşünün ütünün fişini çekmediğiniz üzerinden atlayarak geçtiğiniz hiç olmadı mı? Ya da merdiven uzanmıyor diye üzerine birşeyler koyup çıktığınız, ofiste kablolar, acele yapılan işler, üretimde taşınmaması gerekirken tek sefer uğruna daha fazla yük taşımalar...

Hepsi aslında bilerek ya da bilinçsizce tercih ettiğimiz güvensiz davranışlardan kaynaklı. Neden yola çıkarken aracınızda bir problem var mı diye bakmazsınız, ya da neden kimsenin aklına gelmez, çocuğuna karne hediyesi bisikletle birlikte kasklık ve dizlik almak, ya da neden bunlara ulaşmak zor ve pahalıdır bu ülkede. Bu tamamen bir kültür ya da aslında bu kültürün var olmayışından kaynaklı kültürsüzlük.

Davranışsal Güvenlik

Bu kültürsüzlük nasıl yok olur? Her birey davranışından sorumlu olarak kendi davranışını, etkisini ve sonucunu düşünürse; davranışlarından sorumlu bireyler yetiştirirse belki birkaç kuşak sonra biz bunları konuşmuyor oluruz. Bugünün Z kuşağı konuşur gibi, yeni kuşağın işyeri seçerken birincil önceliğinin kendi sağlık ve güvenliğini düşünen yerleri seçmesini konuşuyor oluruz. Bu şu an kulağa ütopik gelebilir ama yıllar sonra bir iş görüşmesinde karşınızdaki adayın bu işyeri ne kadar güvenli, bunun için neler yapıyorsunuz sorusunu işitebiliriz. Ama bu ciddi bir değişim, ciddi bir kültür değişimi demek olur.

Güvenli davranışı modellemek gerekirse; Davranışa düşünceyle başlayan etkisiyle devam eden sonucunu yaşadığınızla bir bütün olarak yaklaşmak gerek. Bu kapsamda güvenli davranışı 3 boyutta yaşam felsefesi haline getirmek mümkün. Bunlar Düşün, Davran, Denetle. Buna 3D Yaklaşımı diyebiliriz. Bireyin yapacağı işi önceden düşünmesi (Düşün), eyleme geçmesi (Davran) ve sonucunu denetlemesi (Denetle)herhangi bir olumsuz durum varsa bunu bir sonraki davranışında düşünmesi ve değiştirmesi bu döngünün her seferinde daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Bu yaklaşım bazen ufak kazalarda hayat kurtarabilir. Çalışan, çalışmayan herkesin 3D yaklaşımıyla Güvenlik Çemberinde olduğu bir dünya hiç şüphesiz daha güvenli bir dünya olabilir.

İş Güvenliği Bir Kültür Müdür?

Neden yola çıkarken aracınızda bir problem var mı diye bakmazsınız, ya da neden kimsenin aklına gelmez, çocuğuna karne hediyesi bisikletle birlikte kasklık ve dizlik almak, ya da neden bunlara ulaşmak zor ve pahalıdır bu ülkede. Bu tamamen bir kültür ya da aslında bu kültürün var olmayışından kaynaklı kültürsüzlük.

Davranışsal Güvenlik Kültürü Nasıl Oluşur?

Bu kültürsüzlük nasıl yok olur? Her birey davranışından sorumlu olarak kendi davranışını, etkisini ve sonucunu düşünürse; davranışlarından sorumlu bireyler yetiştirirse belki birkaç kuşak sonra biz bunları konuşmuyor oluruz.

Davranışsal Güvenlik Nedir?

Davranışa düşünceyle başlayan etkisiyle devam eden sonucunu yaşadığınızla bir bütün olarak yaklaşmak gerek. Bu kapsamda güvenli davranışı 3 boyutta yaşam felsefesi haline getirmek mümkün. Bunlar Düşün, Davran, Denetle.

Davranışsal Güvenlik Nedir?davranışsal güvenlik davranışsal güvenlik ne anlama gelirdavranışsal güvenliği anlamı davranışsal iş güvenliği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.