AnasayfaBlogCorona Günlerinde Duygusal Zeka
Kişisel Gelişim

Corona Günlerinde Duygusal Zeka

01 Temmuz 2020
Corona Günlerinde Duygusal Zeka

Dünya olarak şu an sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bu sıkıntılı sürecin en önemli tarafını da duygusal zeka oluşturuyor. Yaşadığımız salgın hastalık yüzünden insanların duyguları farklı haller aldı. Duygusal zekanın yoğun yaşandığı bu bu dönemde neler yaptık? Yaşantımızın büyük çoğunluğu evde geçerken neler yaşadık? En sonunda normalleşme süreci bizlere neler getirdi?

2020 senesinde bizleri büyük bir felaketin beklediğini kimse bilemezdi. Birçok insana göre 2020 yılı iyi geçmesi bekleniyordu. Ancak süreç hiç de öyle gelişmedi. Dünyada virüs salgını yayılım gösterdi. Artık corona virüs hakkında yazılmayan ve çizilmeyen konu kalmadı. Herkes kendince bir yorum kattı ve değerlendirdi. Kimi bir salgın olarak görürken kimi ise biyolojik silah olduğunu düşündü. Ancak tek bir gerçek var ki her geçen gün durum kötüleşti.

Salgının başladığı günden beri yaklaşık 7 ay geçti. Bölge bölge düzelmeler yaşansa da dünya ortalamasında halen bir virüs tehdidi var. Hatta virüsü yendiğini söyleyen Çin de ikinci dalga paniği şimdiden başladı bile. Bu süre zarfında insanlar belli süre içinde evlerinde kalmak zorunda kaldı. Özellikle Çin, İtalya, İspanya gibi birçok ülkede ciddi kısıtlamalar geldi. Neredeyse insanların hayatı durma noktasına geldi.

Hayatımızın durduğu bu sürede insanların duygusal zekası daha çok önem kazandı. İnsanlarda endişe ve bekleyiş sürekli arttı. Corona, insanlara belli başlı şeyler anlattı. Ancak insanlar ciddi ve bir zor süreçten geçti. İşte bu dönemde daha rahat hissetmemiz ve hayata tutunmamız için kendimizi belli başlı koşullara hazırlamamız gerekir. Bunların başında da psikolojik ve duygusal zeka gibi faktörler geliyor. Bu yazımızı da kafanızı dağıtabileceğiniz ve kendinizi toparlayabileceğiniz önerilerde bulunacağız. Öncelikle duygusal zeka nedir? Kısaca tanımına bakalım.

Duygusal Zeka Nedir?

Duygusal zeka, kişinin kendisine ve başkalarına ait duygu belirtilerini sezinleme, yönetme, yönlendirme yetisi, anlama, kapasite ve becerisini ölçme durumlarına denir. İngilizce de EQ (Emotional Quotient) olarak ifade edilir. Dünya genelinde en çok EQ ismiyle yaygın şekilde kullanılmaktadır. EQ kavramı dönem dönem değişiklik göstermektedir. Kavram sürekli güncellenmekte ve değişmektedir.

EQ, psikologlara göre iki ayrılmaktadır. Birincisi duygusal zeka, ikincisi ise duygusal bilgidir. EQ, zihinsel zekaya göre daha farklıdır. IQ da zeka ölçümü değerlendirmesi yapılmaktadır. Bilgi ve zeka farkı IQ da oldukça açıktır. Ancak EQ sisteminde bu fark daha yakın olarak gözükmektedir. Hatta bilgi ve zeka arasındaki fark belirsiz olarak söylenmektedir.

Uzmanlara göre EQ, IQ kadar önemli. İnsanlar sadece IQ testine göre değerlendirilmemeli görüşü hakim. En başarılı insanlar sadece zeki kişilerden oluşmamaktadır. Durumu bir örnekle açıklamak daha mantıklı olacaktır. Örneğin bir sınava gireceksiniz. Bu sınava girerken hem zeki olmanız gerekir. Hem de stres sahibi olmamanız lazım. Zeki olup stresli biri iseniz, o zaman başarı gelmeyecektir. Aslında IQ ve EQ birbirini tamamlayan iki kavramdır. Duygusal zekayı önleminin ise birkaç yolu vardır.

 • Duyguları kontrol altına alın.

 • Yaşamda mizah anahtar kapınız olsun

 • Stresten uzak durun ve stresin bulunduğu ortamlardan uzak durun

 • Duygusal bağlara önem verin ve bağlantı kurun

 • Sözsüz iletişim hayatınızda yer edinsin

 • Yaşanılan çatışmaları olumlu ve güven verici şekilde çözümleyin

Salgın Döneminde Duygusal Zeka Halimiz

Yukarıda anlattıklarımızdan yola çıktığımızda salgın döneminde duygusal zekamızın biraz zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Çok iyiyiz, mükemmeliz demek biraz polyannacılık olur. Yaşanılan corona virüs sürecinde insanlar ister istemez psikolojik olarak zedelendi. Ancak bu süreci atlatmak insanın kendi iradesinde. Bu süreci iyi atlatan kişiler için ileri de daha aydınlık günler olacağı kesin. Ayrıca bu dönemde başarı öyküleri okumanız sizleri motive edebilir. En iyi başarı filmlerini de buna dahil edebiliriz.

Şu an ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde normalleşme sürecinin de başladığını biliyoruz. Normalleşen süreçte de duygusal zeka önemli. 2 – 3 aydır evde vakit geçirenler için yeni bir süreç çoktan başladı. Bu normalleşme süreci aynı zamanda bizlerin yeni bir hayata geçiş yapmamızı sağladı. Normalleşme adı altında eski dönem geride kaldı. Salgın dönemi halen devam ederken kendinizi hem psikolojik hem de fiziksel olarak korumamız gerekir.

Korona virüs içinde birkaç konuya da dikkat etmekte fayda var. Öncelikle motivasyonumuzu yüksek tutmamız gerekir. Her ne yaşanıyorsa yaşasın olumlu düşünmemiz lazım. Başkalarıyla aynı duyguları paylaşmalıyız. Sözlü ya da sözsüz aynı duygular içinde olmak psikolojik olarak sizleri rahatlatabilir. Sosyalleşme ve bunu normal sürece uyarlamak da son derece önemlidir.

Corona Virüs İçin Duygusal Zeka Önerileri

Corona virüs duygusal zeka konusuna ilaç olacak iki farklı öneriyi sizlere sunacağım. Bu önerilerle ister okuyabilirsiniz isterseniz de izleyebilirsiniz. Kitap okumayı sevenler için duygusal zekaya önem veren 11 kitabı sizler için önereceğim. Sinema tarafına baktığımızda da 11 film önerisi yapacağım.

Umarım yapılacak olan öneriler bu süreci biraz daha hafifletir. Önerilere geçmeden önce duygusal zekayı yükseltmenin nasıl mümkün olacağını da kısaca söylemek isterim. Öncelikle duygusal zeka birazda karar yeteceğine bağlı. İnsanın karar mekanizması düzgün çalışmalıdır. İnsan zekasını ve duygularını bir araya getirerek doğru kararı vermeyi bilmelidir.

Karar yeteneğini geliştirenler için süreçte belli bir iyileşme söz konusu olacaktır. Yaşanılan duyguları doğru anlamak ve yönetmek gerekir. Bu süreci herkesin yaşadığı unutulmamalıdır. Her birey hemen hemen aynı süreci yaşamaktadır. Corona virüs insanlarda aynı ama farklı duygularda belirmiştir. Buradaki yapılacak en doğru hareket soğukkanlı kalabilmektir. Duygularına yenik düşen insan bulunduğu durumdan kurtulamaz ya da insanın kurtulması için belli bir zaman geçirmesi gerekir. Şimdi sizlerle iki farklı konu üzerinde önerilerimi paylaşayım. Herkese iyi okumalar ve iyi seyirler.

Duygusal Zeka ile İlgili Kitap Önerileri

 1. Mutluluk Beyinde Başlar / Daniel Gilbert

 2. Kendine İyi Davran Güzel İnsan / Beyhan Budak

 3. Duygusal Zeka / Daniel Goleman

 4. Beden Kayıt Tutar: Travmanın İyileşmesinde Beyin, Zihin ve Beden / Bessel A. Van Der Kolk

 5. Etkili İnsanların 7 Davranışı / Stephen R. Covey

 6. Pozitif Psikoloji / Averil Leimon

 7. Duygusal Zeka 2.0 /Travis Bradberry – Jean Greaves

 8. Psikiyatrinin Kara Kitabı: Beyninizi Yakmaya Hazır Mısınız / Oytun Erbaş

 9. Küçük Başlayın Büyük Düşünün / Steve Jobs

 10. Akılgözü: Bilinçli Farındalık ve Kendini İyileştiren Beyin / Daniel J. Siegel

 11. Kendin Olmanın Dayanılmaz Hafifliği / Ferhat Jak İçöz

Duygusal Zekayla İlgili Film Önerileri

 1. Looking For Eric – 2009

 2. Insıde Out – 2015

 3. Jerry Maguire – 1996

 4. Welle Die – 2008

 5. Shawshank Redemption – 1994

 6. The King’s Speech – 2010

 7. Hitch – 2005

 8. Wall E – 2008

 9. A Beautıful Mınd – 2001

 10. The Iron Giant – 1999

 11. Angel A – 2005

duygusal zeka corona korona virüs salgın dönemi corona virüs duygusal zeka nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hedeflere Ulaşmanın Yolları
Kişisel Gelişim

Hedeflere Ulaşmanın Yolları

09 Kasım 2017
Psikologlar İçin Ücretsiz Eğitimler
Online Eğitim

Psikologlar İçin Ücretsiz Eğitimler

01 Ağustos 2021
Sosyologlar İçin Online Eğitimler
Online Eğitim

Sosyologlar İçin Online Eğitimler

30 Haziran 2021