AnasayfaBlogIQ Nedir? IQ Nasıl Ölçülür?
Nedir?

IQ Nedir? IQ Nasıl Ölçülür?

22 Ocak 2020
IQ Nedir? IQ Nasıl Ölçülür?

IQ, genel olarak, kişinin genel nüfusa kıyasla bilişsel yeteneğini derecelendiren IQ testi puanını ifade eder. Günümüzde insanların yüksek IQ'ları varmış gibi davranmaları alışılmadık bir durum değil. Çünkü akıllı hissediyorlar ve IQ ölçeğinin insan zekasını ölçmenin bir yöntemi olduğunu biliyorlar. Bununla birlikte, zeka kavramı soyuttur ve IQ ölçekleri aldığınız teste göre değişir. Genel olarak, insanların her test için en iyi performansı göstermeleri beklenemez, bu nedenle puanlara çok önem vermemek en iyisidir. Yaşadığınız yere, yaşınıza ve dil becerilerinize bağlı olarak, IQ çeşitli şekillerde ölçülebilir, ancak genellikle yazılı bir testle yapılır.

IQ puanı, ilk kez Fransa'da 20. yüzyılın başlarında, insanların okula başladıkları sırada çocukların karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek istedikleri zaman kullanıldı. Bundan sonra, en eksiksiz test olarak kabul edilen IQ testi, Uzman Hans Aizenk tarafından yayınlandı. Sınav 1950'lerde Avrupa'da son derece popüler hale geldi. Herkes hem ofiste hem de partilerde IQ puanlarını ölçtü.

Hans Aizenk'e göre, IQ'yu belirlemek için, insanların mantık, karşılaştırma, aritmetik, bellek, genel bilgi, hesaplama ve mantık bulmacaları ile ilgili soruları içeren bir IQ testi yapması gerekiyordu. IQ puanı mutlak bir puan değil. Bilim insanları o zamanlar IQ'yu zihinsel yaş ile insanların “gerçek yaşı” arasında bir oran olarak gördüler.

IQ Ne Demek?

IQ veya Intelligence Quotient (Zeka Katsayısı) terimi, aynı yaştaki kişilerin zeka seviyesi ile ilişkili olarak, insan zeka seviyesinin nicel bir değerlendirmesidir. IQ puanı matematiksel, dil ve görsel yeteneklerinizin yanı sıra hafıza ve bilgi işleme hızınızı da temsil eder. Karizmanızı veya yaratıcılığınızı göstermez. Yüksek IQ sahibi insanlar genellikle bilgileri diğerlerinden daha derin ve hızlı manipüle etme, işleme ve analiz etme yeteneğine sahiptir. Stres ve açlık gibi çok sayıda faktör IQ puanını etkileyebilir. IQ söz konusu olduğunda önemli olan kalıtım değil, çevresel faktörlerdir.

IQ testlerinin ilk standardize edildiği dönemlerde (1990), araştırmacılar her nesilde bir IQ puanı seviyesinde artış olduğunu fark ettiler. Bu, bugün 8 yaşında olan bir çocuğun, birkaç yıl önce 8 yaşındaki bir çocuktan daha fazla puan alacağı anlamına geliyor. Bu durum, beynimizin daha özel olduğu anlamına gelmiyor. Karmaşık görevleri düşünme ve çözme yeteneğimizin mantıksal olarak geliştiği anlamına geliyor. Buna Flynn'in etkisi denir. İnsanlığın ilerlemesiyle daha çok şey öğreniyoruz. Yeni sınıflandırmalar, geliştirilmiş eğitim programları, varsayımsal durumların kabulü gibi. Atalarımız çok derin düşünemediler. Önlerinde gördükleri hakkında konuştular. Mesleklerde değişiklikler oldu. Şu anda, karmaşık, varsayımsal sorunları çözmemiz gereken şirketlerin ve işlerin sayısı artmış durumda.

IQ Testi

IQ testi, insan zekasını ölçmek için kullanılır. Tüm dünyada görsel ve matematiksel becerileri, dil bilgisini, hafızayı, konsantrasyonu vb. analiz eden çeşitli testler vardır. Nitelikli psikologlar ve uzmanlar tarafından oluşturulurlar. Sonuç olarak, yeteneklerinizden bir puan alırsınız. Basitçe söylemek gerekirse, IQ testi problem çözme ve akıl yürütme yeteneğinizi ölçer.

IQ testi ortalama puan olarak 100 ile standartlaştırılmış bir ölçek kullanır. Çoğu testte, 90 ila 110 arasında bir puan ortalama zekayı gösterir. 130'un üzerinde bir puan olağanüstü zekayı ve 70'in altındaki bir IQ puanı zihinsel geriliği gösterebilir. IQ testi, öğrenme ve tanımlama yeteneğini sınırlayan hastalıkları teşhis ve tedavi etmek, özellikle işe alımlarda eğitim seviyesini belirlemek amacıyla yapılır. Bununla birlikte, bir insanın potansiyelini değerlendirmek için IQ sayısına bağlı olmamalıdır, çünkü IQ testi bir insanın tüm yönlerini analiz etme yeteneğine sahip değildir. Duygusal zeka da ölçülmesi gereken unsurlardan biridir.

IQ Nasıl Ölçülür?

IQ testi, problemleri çözme ve kavramları anlama yeteneğinizi ölçmek için tasarlanmıştır. Bu, akıl yürütme becerisini, problem çözme yeteneğini, şeyler arasındaki ilişkileri algılama yeteneğini ve bilgiyi depolama ve kullanma yeteneğini içerir. Bir IQ testi, bu genel entelektüel yeteneği bir dizi farklı yeteneği ölçer. Bunlar;

  • Uzaysal yetenek: Şekillerin manipülasyonunu görselleştirme yeteneği.

  • Matematiksel yetenek: Problem çözme ve mantık kullanma becerisi.

  • Dil yeteneği: Bu, harfler yeniden düzenlendiğinde veya kaldırıldığında cümleleri tamamlama veya kelimeleri tanıma yeteneğini kapsar.

  • Hafıza yeteneği: Görsel ve işitsel unsurları hatırlama becerisi.

Bu kategorilerin her birindeki sorular belirli bir bilişsel yeteneği test eder, ancak birçok psikolog aynı zamanda genel entelektüel yeteneği de belirttiklerini düşünmektedir. Çoğu insan bir tür soru üzerinde diğerlerine göre daha iyi performans gösterir. Ancak uzmanlar, bir kategoride üstün olan kişilerin diğer kategorilerde de benzer şekilde iyi performans gösterdiğini, bir kategoride kötü olan kişilerin diğer kategorilerde de kötü olduklarını tespit ettiler. Buna dayanarak, uzmanlar diğer belirli bilişsel yetenekleri belirleyen genel bir entelektüel yetenek unsuru olduğunu teorize ederler. İdeal olarak, bir IQ testi, g olarak kısaltılan genel zeka faktörünü ölçer. Bu nedenle en iyi testler, testin belirli bir beceriye ağırlık vermemesi için birçok zihinsel yetenek kategorisinden sorular içerir.

IQ Puanı Artırılabilir Mi?

Çocukların bebeklik dönemlerinde daha iyi beslenme ve diyet almaları durumunda daha yüksek entelektüel yetenek geliştirdiklerine dair bazı kanıtlar vardır. Okul öncesi eğitim döneminde daha yüksek düzeyde entelektüel uyarılma, çocukların ilkokul için birkaç yıl IQ puanlarını artırma eğilimindedir. Ancak IQ puanlarını kalıcı olarak artırmaz. Çoğunlukla, yetişkin IQ puanı zaman içinde önemli ölçüde artmaz. Hafıza teknikleri eğitimi, yeni beceriler öğrenme, zekaya yönelik bulmacalar çözmek gibi entelektüel olarak uyarıcı bir ortamın korunmasının bilişsel yeteneği arttırdığına dair kanıtlar vardır.

Hangi eğitimi alırsanız alın, IQ puanı nispeten kararlıdır. Bu, zekanızı arttıramayacağınız anlamına gelmez. IQ testi, zihinsel yeteneğin belirli yönlerini ölçmek için kullanılan kusurlu bir yöntemdir. Birçok eleştirmen, IQ testlerinin yaratıcılığı, sosyal becerileri, bilgeliği, kazanılmış yetenekleri veya zekanın yönü olduğunu düşündüğümüz bir dizi başka şeyi ölçmediğine dikkat çekiyor. IQ testlerinin değeri, entelektüel potansiyelin oldukça doğru bir göstergesi olduğu kanıtlanmış genel bilişsel yeteneği ölçmeleridir.

IQ ile okuldaki ve işyerindeki başarı arasında yüksek pozitif bir korelasyon vardır, ancak IQ ve başarının çakışmadığı birçok vaka da söz konusudur. Enstitü bünyesinde sunulan online eğitimler ile pek çok becerinizi geliştirebilirsiniz. Eğitimler sayesinde yeni yetenekler kazanabilir, bilişsel seviyenizi olumlu yönde destekleyebilirsiniz.

Başarılı insanlar yüksek IQ puanına mı sahiptirler?

Başarı garantisi zeka düzeyinde değil, azim, çalışma ve başarıya ulaşma arzusudur. Böyle niteliklere sahip değilseniz, yüksek zekanın size yardımcı olması olası değildir. Uzmanlar, çocuklarla mümkün olduğunca fazla zaman geçirmenizi, kitap okumayı ve geliştirmeyi önerir.

IQ Testi ile alınan düşük IQ puanı nedir?

Test türüne bağlı olarak, düşük IQ'yu belirtmek için 70 veya daha düşük bir puan kullanılır. IQ puanları zihinsel engelliliği belirlemek için yeterli değildir. Dikkate alınması gereken Flynn Etkisi de var. Bu, nesiller boyunca bir IQ kazancı anlamına gelir.

IQ puanı nasıl ölçülür?

IQ puanının spektrumu ilk bakışta geniş olsa da insanların çoğunluğu 85 ile 115 arasında puan alır. IQ puanı, kişinin zihinsel yaşını fiziksel yaşına bölüp 100 ile çarparak hesaplanır. Örneğin, 13 yaşındaki bir kişinin yapabildiği işleri yapan 10 yaşındaki bir kişinin IQ puanı, (13/10) x 100 = 130 olurdu.

iq yüksek iq iq testi iq puanı
Gökşah Taşyürek
Gökşah Taşyürek
Blog Yazarı

İzmir Namık Kemal Lisesi mezunuyum. Girişimcilik, Bilgisayar Programcılığı ve Seo eğitimleri aldım. Anahtar kelime çalışması, short-tail ve long-tail keyword kullanımı, anahtar kelime gruplandırması, SEO’yu destekleyen site yapısı, teknik seo, site içi SEO konularında bilgi sahibiyim. 20 yıllık süreç içinde bu konular ile yakından ilgilendim. Pek çok okumalarım oldu. Bu alanlarda içerik üretmekte zorlanmıyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat