AnasayfaBlogMotive Edici Günlük Alışkanlıklar
Kişisel Gelişim

Motive Edici Günlük Alışkanlıklar

12 Eylül 2019
Motive Edici Günlük Alışkanlıklar

Gün içerisinde pek çok işle meşgul olur pek çok insanla iletişim kurarız. Yoğun ve koşturmaca ile geçen günlerde zaman zaman yorulmuş ya da enerjimizin düştüğünü hissederiz. Bu gibi durumlar, günlük işlerimizde aksamalara ya da mutsuz hissetmemize neden olur. Durum böyle olunca da motivasyon bazı uyaranlara ihtiyaç duyabiliriz. Motive edici günlük alışkanlıklar kazanarak daha verimli bir gün geçirmiş oluruz. 

Motive Olmak Neden Önemli?

Motivasyon, kişinin sorumluluklarının bilincinde olup bunları gerçekleştirmek için istekli davranmasıdır. Yani yapmamız gereken şeyleri ve hedeflerimizi yerine getirebilmek için güdülenmeye, harekete geçmeye ihtiyaç duyarız. Bunun için de motive edici doğru unsurları bulmak önemlidir. 

Motivasyon İçin Neler Yapabiliriz?

Motivasyonumuzu her zaman zirvede tutmamız mümkün olmasa da en azından yeterli olabilecek düzeyde tutmamız günlük yaşam kalitemiz için önemli. 

Geçmişte yaşamayın. Çünkü orada yaptığınız hatalar bugünkü kişi olabilmeniz içindi. Ancak oradaki yanlışlarınızdan pişmanlık duyarak bugünü yaşamaya çalışmanız enerjinizi oldukça düşürecektir. Aşırı düşünmeyi, geçmişte yaşamayı,olumsuz iç konuşmalarınızı sakince yere bırakın ve üzerinden geçip gidin. 

İlk uyandığınız anda kocaman bir gülümsemeyle başlayın. Gün içerisinde sizi mutlu edecek ve iyi şeyler olacağına inanın.

Günün ilk saatlerinde neler yapacağınızı planlayın. İşlerinizi öncelik ve önem sırasına koymak, aciliyeti olan sorumluluklarınızı geciktirmemenizi sağlar.

Haftanın belirli günlerinde de olsa egzersiz yapmayı, hareket etmeyi ihmal etmeyin. Odaklanma üzerindeki etkisi tahmin ettiğinizden de fazla. 

Hayatta ne yapmak istediğinizi, kendinizi nerede hayal ettiğinizi bir düşünün. Mevcut çalışmalarınızla hayallerinize ve hedeflerinize ulaşabileceğinize inanıyor musunuz? Hayatta neler yapmak istediğinizi, nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız Warren Buffet’in 5/25 kuralı size yol gösterebilir:

  • Hayatta yapmayı en fazla istediğin 25 şeyi düşün ve listesini yap.

  • Senin için daha fazla önemi ve önceliği olan 5 tanesini daire içine al.

  • Listedeki diğer 20 şeyi unut ve enerjini onlara harcama.

  • Tüm enerjini, odağını, planlamanı listendeki 5 şeyi gerçekleştirmek için kullan.

  • Aksi halde en önem verdiğin 5 şeyden uzaklaşırsın. Dünyada zamanın dar. 

Enerjinizin düştüğünü, yaptığınız işten o an için sıkılmanız gayet normal. Ufak molalara da ihtiyacınız olduğunu bilin. Kısa yürüyüşler yapmak, biraz hava almak ya da sevdiğiniz şarkıyı açıp çalışmaya devam edebilirsiniz. 

Sizi başarılarıyla motive eden arkadaşlarınızı, başka insanları rol model alabilirsiniz. Başarı hikayeleri kadar başarısızlık hikayeleri de ilham vericidir. Amerika’yı yeniden keşfetmenize gerek yok. Akıllı insan kendi hatalarından ders çıkarır, daha akıllı insan başkalarının hatalarından da ders çıkarır. 

Motivasyon düşüren, negatif enerji veren, bir işe başlarken hevesinizi kursağınızda bırakan insanları hayatınızdan çıkarın. Başta ne kadar zor olsa da inanın sonrası daha huzurlu. 

Motivasyon İçin Kendime Ne Gibi Yatırımlar Yapmalıyım?

Motivasyonunuzu diri tutmak için kendinize yatırım yapmayı ihmal etmeyin. Yeni bir yabancı dil öğrenmek, yeni hobi edinmek gibi. Satranç oynamanın odak ve strateji geliştirmede ne kadar büyük öneme sahip olduğunu biliyor muydunuz? Satranç ustaları satranç oynamanın kişide otokontrol ve analitik yeteneğini geliştirdiğini, genel zeka seviyesini arttırdığını söylüyor. Satranç oyunu, kişiye dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırmaktadır.

Siz de ücretsiz online satranç eğitimi alarak hem yeni bir hobi edinebilir hem de motivasyonunuzu geliştirebilirsiniz. 

motivasyon alışkanlık kişisel gelişim satranç online eğitim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat