AnasayfaBlogİdari İşler Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İdari İşler Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

27 Mayıs 2021
İdari İşler Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

İdari işler müdürü, görev almakta olduğu kurumun yönetimiyle ilgili olarak önemli hizmetleri planlamaktan ve yönetmekten sorumludur. Bu sebeple bulunduğu pozisyon oldukça önemlidir. İdari İşler Müdürü, İdari İşler bölümü çatısı altında yer alan tüm faaliyetlerle ilgili kurum içerisinde rahat ve huzurlu bir çalışma ortamı sağlamakla yükümlü olan kişidir. Meslek mensubu, ilgili kuruma dair birbirinden farklı destek amaçlı hizmetleri planlamak ve yönetmekle yükümlüdür. Dolayısı ile bir liderlik vasfı taşımak durumundadır.

Sizin için idari işler müdürü nedir? İdari işler müdürü olma şartları nelerdir? İdari işler müdürü ne iş yapar, ne kadar maaş alır? Gibi konuları tüm detayları ile hazırladık.

İdari İşler Müdürü Nedir?

İdari işler müdürü çalışmakta olduğu kurumun; yemek, ulaşım, güvenlik, temizlik gibi destek hizmetlerini planlar ve yönetmekten sorumludur. İdari işler müdürü olmak için aynı isimle resmi bir eğitim zorunluluğu bulunmamaktadır. Kurumlar iş yaptıkları alana göre, en az lise ya da lisans mezunu adaylar istihdam eder.

İdari işler müdürü, idari işler departmanının konusu olan bütün faaliyetlerle ilgili çalışmalar yürütürken diğer yandan rahat ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratmak üzere faaliyette bulunur. Bir yandan da yaşam alanı yaratmak gerekiyor çünkü çalışanlar zamanlarının büyük bir çoğunluğunu kurumlarda geçiriyor. Kurum çalışanlarını güvenli bir şekilde işlerinden evlerine, evlerinden işlerine ulaşımlarını sağlamak için çalışmak en önemli sorumluluklarından biridir. Kurumun temizliği, güvenlik personelinin koordinasyonu tamamen idari işler müdürünün sorumluluğundadır.

Ayrıca kendi kadrosunda yer alan personelin de çalışmalarını yakından takip etmesi gerekir. Bu alanda kariyer planı olan adayların mesleki niteliklerini de geliştirmeleri beklenir. Gerekli nitelikleri barındırmayan adaylar iş görüşmesi sırasında değerlendirmelerde arka sıralarda kalır.

İdari İşler Müdürü Ne İş Yapar?

Çalıştığı kurumun lojistik desteğini sağlayan, yemek organizasyonunu yapan, temizlik ve güvenlik ihtiyaçlarını gidermek üzere çalışmalar yürüten idari işler müdürü, oldukça geniş bir çalışma alanına sahiptir. İdari işler müdürünün görev ve sorumlulukları nelerdir, inceleyelim.

 • İdari personeli denetlemekten sorumludur.

 • İdari işlerle ilgili malzeme ihtiyaçlarını tespit eder, siparişlerinin verilmesini sağlar ve takibini yapar.

 • Temizlik, güvenlik, aydınlatma, ısınma gibi bina hizmetlerinin kontrolünü sağlar ve oluşabilecek problemlerin çözümü için destek verir.

 • Kırtasiye, temizlik, küçük demirbaşlar ile diğer malzemelerin tedariğini sağlar aynı zamanda stoklarını takip ettirir.

 • İdari işlerle ilgili maliyetleri kontrol eder ve maliyet azaltıcı çalışmalar yapar.

 • Mutfak ve yemekhane hizmetlerinin kontrol ve denetim ve işleyişini organize eder.

 • Kurum binasında ihtiyaç olan bakım ve onarım faaliyetlerini, şirketin prosedür ve yönetmeliklerine uygun şekilde gerçekleşmesini sağlar.

 • Teknik cihazlar için koruyucu bakım, onarım ve yenileme faaliyetlerini takip eder.

 • İdari işler kapsamında yer alan satın alınan tüm hizmetleri kayıtlara geçirir.

 • İdari işlere ait iç ve dış yazışmaları ve raporlamaları hazırlar ve tüm bunların dosyalanmasını sağlar.

 • Personel servisi, kiralık araç ve akaryakıt faaliyetlerinin takibini yapar ve organizasyonunu sağlar.

 • Şirketin iç ve dış alanlarını düzenler, bakımı ve temizliğiyle ilgili işlerin yürütülmesini sağlar.

İdari İşler Müdürü Maaşları

Çalıştığı kurumun idari bölümünün hizmetlerinden sorumlu olan kişilere İdari İşler Müdür denir. Kurumun yemek, ulaşım ve güvenlik gibi hizmetlerini planlı bir şekilde yönetmekten sorumlu kişilerdir. Kamu kurumu ve özel sektörde yer alan hemen hemen her kurumda idari işler müdürü istihdam edilir. Çalışmalarında kendi personeli denetlemeleri ve diğer departmanlar ile işbirliği içinde olmaları gerekir.

Kurumlar tarafından zorunlu personel ihtiyaçlarından biri haline gelen idari işler müdürünün maaşları; asgari geçim indirimi (AGİ), prim ve diğer ödeneklere göre farklılık gösterebilir. Maaşlarda belirleyici özelliklerden biri kurumun özellikleridir. Bunun yanında kişinin eğitimi tecrübesi de önemli bir rol oynar.

Kişilerin kendilerini geliştirmeleri ve bulundukları sektörde yaşanan değişimleri yakından takip etmeleri önemlidir. Bazı kurumlar çalışanlarının gelişimi için kurum içi ya da kurum dışı eğitimler verir. Bu eğitimlerle birlikte kişinin hem kişisel gelişimlerine hem mesleki gelişimlerine destek verirler. İdari işler müdürü ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Kariyerine yeni başlayan bir idari işler müdürü 3.370 TL maaş kazanır.

 • Bir süre tecrübe edinen bir idari işler müdürü ortalama 7.500 TL maaş kazanır.

 • Uzun yıllar tecrübe kazanmış bir idari işler müdürü ise en yüksek 15.000 TL kazanmaktadır.

İdari İşler Müdürü Nasıl Olunur?

İdari işler müdürü olarak kariyer yolu belirleyen adaylar, öncelikle hangi eğitimleri alması gerektiğini ve nasıl bir çalışma hayatının kendisini beklediğini araştırır. İdari İşler Müdürü olmak için resmi bir eğitim yoktur ve zorunluluğu bulunmaz. Firmalar faaliyette bulunduğu sahaya göre, en az lise ya da lisans mezunu adaylar istihdam eder.

İktisadi idari bilimler fakültesi bölümlerinden herhangi bir tanesinden eğitim alan mezunlar tarafından daha çok tercih edilen mesleklerden biridir. Çalıştıkları kurumun ihtiyaçlarına yönelik çalışma faaliyetinde bulunan kişiler, yoğun bir iş temposuna hazır olmalıdır.

Eğitimini tamamlayan mezunların aynı zamanda bazı mesleki niteliklere de sahip olması beklenir. Bu nitelikler başarılarında ve tecrübelerinde önemli rollere sahiptir. İşverenler adaylar ile görüşmeden önce 3 kritere çok dikkat eder. Bunlar; eğitim, tecrübe ve kişinin sahip olduğu becerilerdir. Siz de bu alanda bir kariyer planı içine girmeyi düşünüyorsanız eğitiminizi tamamlarken bir yandan da niteliklerinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. İdari işler müdürünün sahip olması gereken nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Kurum içi ve kurum dışı birçok insan ile iletişim halinde olacağı için etkili iletişim becerilerine sahip olmalıdır.

 • Problemler karşısında çözüm üretme yeteneği göstermelidir.

 • İnsan ilişkilerinde başarılı olmalıdır.

 • Takım çalışmasına uyum göstermelidir.

 • Yoğun stres altında çalışabilmeli aynı zamanda etkili karar verebilmelidir.

 • Planlama, takip ve organizasyon becerilerine sahip olmalıdır.

 • İnisiyatif kullanma yeteneği göstermelidir.

 • Dikkatli, titiz ve özenli çalışmalıdır.

 • İş yönetimi ve zaman yönetimi konusunda üstün beceri göstermelidir.

 • Microsoft Office programlarını etkin olarak kullanabilme becerisi göstermelidir.

idari işler idari işler müdürü yönetim planlama eğitim idari işler müdürü nedir idari işler müdürü ne iş yapar idari işler müdürü maaşları idari işler müdürü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.