AnasayfaBlogAilelerin LGS Hazırlığı
Eğitim

Ailelerin LGS Hazırlığı

11 Temmuz 2019
Ailelerin LGS Hazırlığı

Sınav eğitim hayatımızın vazgeçilmez gerçeği. İlkokuldan üniversiteye kadar hatta üniversite sonrası bile sınav gerçeği ile karşı karşıyayız. Tabi ki bunun ilk aşaması LGS. Yani Liseye Geçiş Sınavı. 

LGS Nedir?

Son 10 yıllık geçmişe baktığımızda SBS, TEOG ve en son hali LGS olan sınavın formatları farklı olsa da amacı aynı. Ülkedeki kaliteli liselere girmek. Neden önemli? Çünkü şunu hepimiz biliyoruz ki iyi bir üniversitenin kapısı iyi bir liseden geçer ve iyi bir lise de sınav ile seçilmiş öğrenci alır. 

Öğrenciler Ve LGS

Öğrenciler 8.sınıfa geldiklerinde daha önce hiç görmedikleri bir sınavla karşı karşıya kalıyor ve bu sınav hayatlarının dönüm noktası oluyor.  Ancak bunu kimi öğrenci anlarken kimisi hala durumun farkında olmuyor. Öncelikle durumun farkında olmayan öğrencilerden bahsetmek gerekirse olursa olur olmazsa olmaz düşüncesindeler. Zaten büyük bir bölümünün üniversite gibi bir düşünceleri yok sadece hayalleri var.

Yani o hayali gerçekleştirmek için hiç bir şey yapmadan beklerler. Onlar için LGS zordur. Eğer öğrenci kendi istemiyorsa eğitimciler burada çaresiz kalır. Durumun farkında olan öğrenci grubu ise eğitimcileri hiç yormayan öğrencilerdir. O tip öğrenci ne istediğini bilir ve ne yapması gerektiğini farkındadır. Eksiklerini bilir. Sizden sürekli bir şeyler öğrenmek ister ve söylediklerinize harfiyen uyar. Böylece LGS sadece bir araç olur.

Sınava Hazırlanmak

Sınav hazırlığı bir süreç. Bu sürecin öğrenci, ebeveynler ve öğretmen şeklinde 3 önemli unsuru var. En büyük sorumluluk burada öğrencilere düşüyor. Çünkü yaşlarının kaldırabileceği sorumluluktan fazlası yükleniyor omuzlarına. Bu durumla baş etmesi bekleniyor. Öğrenci LGS hazırlığı yaparken neler yapmalı şeklinde bir içeriğe girmeyeceğim. Çünkü bunlar zaten her öğrenciye öğretmenleri tarafından söyleniyor. Asıl mesele LGS ve ebeveynler.

Aileler LGS’nin Birer Parçası

LGS hazırlığında öğrenci en büyük desteği ailelerinden beklerken en çok onlarla karşı karşıya kalır. Günümüz ebeveynlerinde çocuklar ailenin merkezidir. Her şey çocuklara göre planlanır. Bu durumun doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılır. Hayatlarının merkezlerine çocuklarını koyan aileler bunun karşılığında çocuklarından tek şey ister. Sınav başarısı. Çünkü aileler çocukları için her şeyi yapıyor ve bunun karşılığında çocuklar başarılı olmak zorunda.

Aileler çocuklarının LGS hazırlığında bu sürecin parçası olma durumunu yanlış anlamakta. Bazen öğretmen görevi üstlenirken bazen öğrenci koçluğu yapmaya başlar. Bunu  yaparken fark etmeden kendi asıl görevlerini unutup çocuklarının hayatlarında çok daha büyük bir boşluk yaratıyorlar. Anne baba boşluğu.

Anne Babalara Tavsiye

Pedagogların anne babalara tavsiyesi çocuklarıyla arkadaş olmamaları. Çünkü çocuklarının zaten dışarıda arkadaşı var. Anne babalara bir tavsiye daha verilmesi gerekiyorsa çocuklarının öğretmeni de olmamaları. Çocuklarının LGS  hazırlığında onlara akademik olarak destek veren öğretmenleri zaten var. Ancak anne babalar sanki sınava kendileri girecekmiş gibi bir strese girip çocuklarının üzerinde ekstra bi stres oluşturmakta.

Hatta inanmayabilirsiniz ama çocuğunun sınav yılında antidepresan kullanan annelerle karşılaşabilirsiniz. Neden diye sorduğunuzda kendine engel olamadığını çocuğunu etkilememek için ilaç kullanmaya başladığını size söylerler. Asıl rahatlaması gereken çocukken anne kendini rahatlatmayı tercih eder.

Yanlışlar Devam Ediyor

Anne babaların yaptığı bir diğer yanlış ise LGS hayatın sonu düşüncesi. Elbette her anne baba çocuğunu en iyi yerlerde görmek ister. Ama hiçbir şey çocuklarınızın sağlığından varlığından daha değerli değil. Bunu ailelerin unutmaması gerek. Anne babalar çocuklarını sadece akademik olarak yetiştirmeye çalışırken geleceğin bencil, hırçın, empati yoksunu doktorlar, mühendisler ve hatta öğretmenler yetişeceğini unutmamalı. Eğitim hayatının her aşamasında aile faktörü hep olacak ve olmak da zorunda elbet. Ancak aileler bu konuda çocuklarının öğretmenlerini veya rehber öğretmenlerini dinlerlerse çok daha başarılı olacaklar. 

Yazar: Seda Şenay

LGS sınavına nasıl hazırlanmalıyım?

Bu sürecin öğrenci, ebeveynler ve öğretmen şeklinde 3 önemli unsuru var. En büyük sorumluluk burada öğrencilere düşüyor.

LGS ile ilgili yapılan yanlışlar nelerdir?

Elbette her anne baba çocuğunu en iyi yerlerde görmek ister. Ama hiçbir şey çocuklarınızın sağlığından varlığından daha değerli değil. Bunu ailelerin unutmaması gerek.

LGS'de ailenin önemi nedir?

LGS için en büyük destek aileden geldiğini biliyoruz. Aileler bir anlamda öğrenci koçluğu yapıyor.

SBS, TEOG ve LGS arasındaki fark nedir?

Son 10 yıllık geçmişe baktığımızda SBS, TEOG ve en son hali LGS olan sınavın formatları farklı olsa da amacı aynı.

lgs eğitim öğretmen öğrenci aile sınav rehber
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
16080
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat