Close
Mobil Menu Bars

Akademik Mülakat Soruları

23 Mart 2018, 5769 defa okundu.
Akademik Mülakat Soruları
Akademik Mülakat Soruları

Akademik mülakata giderken korku içine kapılabilirsiniz. Ama akademik mülakatların neredeyse tamamı kontrol altına alınabilir. Bunun için kendinizi hazırlamanız ve size gelecek akademik mülakat sorularuna hazırlıklı olmalısınız. Ben bu blog yazısında size sorulan soruların ardındaki bazı düşünceleri anlatacağım ve iş görüşmesine gitmeden önce yapabileceğiniz birkaç pratiğin üzerinde duracağım.

Akademik mülakat soruları

Akademik mülakat dediğimizde aklımıza ilk gelen şey yüksek lisans ve doktora için yapılan mülakatlar gelir. Ama bu yazıda akademik mülakat soruları konusunda hem yüksek lisans hem doktora hemde araştırma-öğretim görevlisi pozisyonları için birşeyler yazmaya çalışacağım. Eğer yakın zamanda bir üniversitede akademik mülakata katılacaksanız torpil konusunu bir kenara bırakıp mülakata hazırlanın. Torpil ya da referans denilen şey bir gerçeklik. Ama bu gerçekliğe boyun eğip hayallerinizden vazgeçmeniz akademik hayatınızın yok olması anlamına gelir. Akademik mülakata girmeden önce aşağıda yazdıklarımı mutlaka okuyun.

Akademik Mülakatlar Hakkında Öneriler Neler?

Akademik mülakat tecrübesi olan arkadaşlarınızla görüşün ya da onlarla arkadaş olun.

Blog yazısına bu tavsiye ile başlayacağım çünkü hepimizin meslektaşları, profesyonel bağlantıları ve eski iş arkadaşları bu deneyimleri paylaşmaktan çekiniyorlar ya da direnç gösteriyorlar. Ben bunları duyunca çok şaşırıyorum. Hatta bazı arkadaşlarımız bize tavsiye vermek yerine korku vermeye çalışıyorlar. Akademik mülakat sırasında olmayan şeyleri abartarak aslında ne kadar zor bir mülakat olduğundan bahsediyorlar. Özellikle bu arkadaşınız o mülakatta başarısız olmuşsa durum tam bir korku filmine dönebilir. O kişiye göre o mülakat asla geçilemez!

Arkadaşlarınızdan akademik mülakat sorularını toplamak hangi tür sorular geleceğini tahmin etmenize ve zor sorulara önceden hazırlanmanıza yardımcı olur. Onlara şu soruları sorun:

  1. Hangi tür mülakat yapıldı? Stres mülakatı mı?
  2. Hangi soruları sordular?
  3. Değerlendirme sürecinde dikkat ettikleri şeyler nelerdir?
  4. Mülakatçılar kimlerdi? Mülakat sırasında odada başka kimler vardı?
  5. Verdiğin cevaplarda çok şaşırdıkları birşey oldu mu?

Araştırmada sınır tanımayın.

Mülakata gireceğiniz yeri araştırmadan mülakata giderseniz muhtemelen eliniz boş dönersiniz. Son zamanlarda yaptıkları yayınları neler? Kim finanse ediyor? Üniversite yapısı ne? Vakıf mı?

Ayrıca başvurduğunuz pozisyonda kimler çalışıyor? Ne üzerinde çalışıyorlar ve ne kadar ilerlemişler? Kimden emir alacaksınız? Pozisyonun gerekliliklerini yeterince sağlıyor musunuz?

Bu üniversitedeki öğrencilerin demografik yapısı ne? Web sitelerindeki misyon ve vizyonları ne? Reklamlarını nasıl yapıyorlar?

Aslında tüm bu soruları araştırmasanızda olur.Tüm soruları bilseniz tüm cevapları ezberlemek zorunda da değilsiniz. Yapmanız gereken tek şey; onların akademik hedefine uyum sağladığınızı göstermenizi sağlayan birkaç cümle.

Seni diğerlerinden ayıran şey nedir?

Akademik mülakat sırasında gelebilecek en etkili soru belki budur. Profesyonel geçmişiniz, araştırmalarınız, uluslararası bağlantılarınız, yabancı dil düzeyiniz, liderlik deneyiminiz, finansal yönetim eğitiminiz, yenilikçi öğretim fikirleriniz mi? Emin değilseniz, meslektaşlarınıza sorun.

Siz diğerlerinden ayıran şeyi belirledikten sonra, bu durumun neden işinizi daha iyi yapabildiğinizi (ve dolayısıyla söyleyebildiğinizi) düşünerek elinizi güçlendirin.

Üniversitelerin online eğitimler programına mı katıldınız? Bunu mülakatta mutlaka belirtin.

Soruları tahmin etmeye çalışın.

Mülakatçılar sizi zor sorularla köşeye sıkıştırıp elemek amacını taşımıyorlar. Yani amaçları bu değil. Söylediğim gibi, akademik mülakatlar öngörülebilir, çünkü onların neye ihtiyacı olduğunu önceden tahmin edebilirsiniz. Onların aradıkları özelliğe sahip biri vardır ve bu işi en iyi yapabilecekleri adayların hangileri olduğunu test etmek için akademik mülakat soruları tasarlayacaklardır. Yapacağınız tek şey var: iş tanımına göz atmak. İş tanımına göz attığınızda hangi özelliklerde birini aradıklarını görebilirsiniz. Dolayısıyla size gelecek sorularıda tahmin edebilirsiniz.

Vereceğim cevapları önceden nasıl test edebilirim?

Vereceğiniz cevapları yazın ya da pratik yapın. Ve bir arkadaşınızla role play yapın. 

Arkadaşınız yoksa oturun bilgisayar karşısına ve "kayıt" düğmesine basın. Hemen hemen tüm telefonlar ve bilgisayarlarda mikrofon ve kayıt işlevi var. Bu yüzden vereceğiniz cevapları kaydetmek kolay. Evet, esrarengiz ve sıkıcı. Ama aynı zamanda inanılmaz derecede faydalı.

Oturun ve ne dediğinizi dinleyin. Kendini dinlemek insanın yapacağı en güzel şeydir. Konuşurken kendimizi süper konuşuyormuş gibi hissederiz ama kendimizi dinlediğimizde çok monoton gelebilir. Mülakatçılar iş görüşmesi sırasında sizi dinlediğinde ne duyacaklar?

Mülakattan önceki gün.

Mülakattan önceki son 24 saat içindeki en önemli hazırlık doğru dinlenmedir, bu yüzden fazla kafein almayı bırakıp iyice dinlenin. Mülakat öncesi stres altında olursanız her şeyi mahvedebilirsiniz.

Net bir kafaya sahip olmak birçok şeyden önemlidir. Giysilerinizi ütüleyin (ceketin altına giyilen gömlek görünmüyor olabilir ama siz yinede ütüleyin), trafik durumunu iki kez kontrol edin. Ama lütfen dinlenin.

Akademik mülakat soruları ile ilgili bilmeniz gereken iki şey daha var:

Birincisi, yaptıkları iş ile yeterince ilgili olmayan akademik mülakat soruları ile karşılaştıklarını söylüyorlar. Buna karşı önceden hazırlıklı ol. Akademik mülakat sırasında karşınızdaki kişiler genellikle sizin alanınızda uzman değildir ve işinizin neden gerçekten önemli olduğunu anlamaları gerekir. Uzmanlık alanınızı anlatmak durumunda kalabilirsiniz ve bunun için hazırlık olun.

İkinci olarak, iş tanımlarını doğru okuyun. Sadece sizin için en uygun görünen şeyleri değil, istenen şeylerin tümünü dikkatlice okumalı ve düşünmelisiniz.

Mülakat Tekniklerini Öğrenmek Mümkün mü?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen online Mülakat Teknikleri Eğitimi sayesinde mülakatlarınızda daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Bilal Şentürk
06 Nisan 2018
5.0

Güzel Yazı