AnasayfaOnline EğitimlerHızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma Kursları

Okuma hızınızı en az %48 arttıracak bu eğitimlere hemen katılın.
Bu online kurs, bilgileri daha etkili bir şekilde hatırlamanıza ve geri çağırmanıza yardımcı olabilecek hafıza tekniklerine odaklanmaktadır. Anımsatıcı, görselleştirme ve ilişkilendirme tekniklerini anlamanıza ve bu tekniklerde ustalaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu kurs sayesinde hafızanızı geliştirmeyi ve hatırlama becerilerinizi artırmayı öğreneceksiniz. İnteraktif ve ilgi çekici bir ortamda hafıza tekniklerini ezberleme ve uygulama pratiği yapma fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, bilgileri daha verimli bir şekilde depolamaya ve hatırlamaya yardımcı olacak stratejiler geliştireceksiniz. Gerçekleri ve rakamları daha kolay hatırlamak için anımsatıcı aygıtları nasıl kullanacağınızı da öğreneceksiniz. Bu eğitim ayrıca, bilgileri kolayca hatırlanabilecek görüntülere veya hikayelere bağlayarak hatırlamak için görselleştirme ve ilişkilendirme tekniklerinin nasıl kullanılacağına dair ipuçları da sunmaktadır. Bu eğitimin yardımıyla hafıza ve hatırlama becerilerinizi geliştirebilir ve bunları günlük hayatınıza uygulayabilirsiniz.
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Uzun, koyu renk saçlarını at kuyruğu yapmış bir kadın kollarını kavuşturmuş ayakta durmaktadır. Üzerinde siyah, kısa kollu, yuvarlak yakalı ve etek ucunda karmaşık bir dantel tasarımı olan bir gömlek var. Bakışları uzaklara odaklanmış, düşünceli bir ifade veriyor. Soluk pembe bir duvarın önünde duruyor ve beyaz bir kapı çerçevesi de görülebiliyor. Saçları hafifçe dağınık ve ten rengi açık.Hacer Doğaner
11750
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1245721

Bir kitabın tamamını normal okuma hızında kaç dakikada okuyabilirsiniz? 3 dakika’da bir kitabı okuyanların olduğunu söylesek? Evet, doğru. Bu dünyada mümkün değil belki zamanda yolculuk yapmak lazım dersiniz ama günümüzde de bunu yapanlar var. Nasıl mı? Hızlı okuma eğitimlerine katılanlar. Hızlı okuyanlar bir kitabı bu kadar kısada okuduklarını söylediklerinde yalan söylemiyorlar.

Aslında kitabın tamamını değil de önemli yerlerini okuyarak kitabın tamamına hakim olduklarını söylüyorlar. Her sayfadaki her bir kelimenin yerini hatırlamayabilirler. Ancak kendilerini çok ileri seviyede hızlı okuma konusunda geliştirenlerin biraz daha zaman gerektiren pratikleriyle bunları yapması mümkün. Bunun için üstün zekalı biri olmanız gerekmiyor. 

Hızlı okuma tekniklerinde gözlerinizi belli bir hızda hareket ettirdiğinizde, buna tarama deniyor. Tarama yaptığınız sayfada belirli noktaları hatırlarsınız. Gözünüzü ne kadar hızlı hareket ettirirseniz, o kadar fazla kelimeyi görürsünüz. Artan okuma hızınızla birlikte hafınızanızda doğal olarak daha kısa sürede daha fazla bilgiyi tutabilirsiniz. 

Hızlı Okuma Eğitimleri Nelerdir?

Online hızlı okuma eğitimleriyle okuma hızınızı arttırabilmeniz imkansız değil. Yukarıda bahsettiğimiz tekniklerin hepsini hızlı okuma kurslarıyla öğrenebilirsiniz. Enstitü’de okuma ve anlama hızını arttıracak birçok online eğitim mevcut. Bunlara ek olarak kendinizi geliştirebileceğiniz başka eğitimler de alabilirsiniz.

 • Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi

 • Hızlı Okuma Teknikleri (İleri Seviye)

 • Hafıza Teknikleri Eğitimi

 • Konsantrasyon Eğitimi

 • Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi

 • Zaman Yönetimi Eğitimi

Yapılan araştırmalarda hızlı okuma konusunda zorluk çeken kişiler üzerinde yapılan deneylerde genelde bunun stresle ve konsantrasyonla alakalı olduğu ortaya konmuş. Deneye katılan kişiler hızlı okuma esnasında dikkatinin dağıldığını veya hızlı okuma isteğinin stres unsuru olabildiği konusunda geri bildirimde bulunmuşlar. Tüm bunlar dikkate alındığında hızlı okuma kurslarının içerisinde dış faktörlerin etkisi göz ardı edilemez.

Anlayarak hızlı okuma eğitiminde dakikada kaç kelime okuduğunuzu anlayabileceğiniz bir formül üzerinden okuma hızınızın ölçüldüğü bir eğitim alacaksınız. Bu teknikleri uygulamalı bir şekilde öğrendiğiniz için okurken kelime hızınızın arttığına kendiniz de şahit olacaksınız. 

Hızlı okuma teknikleri eğitimi ise ileri seviye bir eğitimdir. Canlı dersler eşliğinde temel seviye anlayarak hızlı okuma teknikleri eğitimini tamamladıktan sonra bu uzun dönem eğitime katılabilirsiniz. Uygulamalı ve okuma hızının arttırılmasına yönelik teknik bilgileri öğreneceksiniz. Abonelik süresince eğitime erişebiliyorsunuz, sürekli kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Hafıza teknikleri eğitimi ise tamamen karşılaşılan şeylerin akılda kalıcılığıyla ilgilidir. Yani bir metni okurken aklınızda kalıcı olabilmesi için hafıza tekniklerini öğrenmeye ihtiyacınız var. Hafıza tekniklerim tamamen görsellikten ibarettir. Yani akılda kalıcı olmasını istediğiniz bir şeyi bir görselle bağdaştırabilirsiniz. Bir kitabı okurken görselleri olmayabilir. Ancak siz karşılaştığınız kelimeleri zihninizde kodlayabilirsiniz. Bu da okuduğunuzu anlama sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Hızlı okuma kurslarının içerisinde en faydalı hem de zihninizi kuvvetlendirecek eğitimlerden bir tanesidir.

Diğer eğitim ise konsantrasyon eğitimi. Hızlı okumanın olmazsa olmazı okuduğunuz şeyi anlama bilincinde olmak ve diğer faktörleri elimine etmektir. Bunun için konsantrasyon eğitimi almak en doğrusu olacaktır. Konsantrasyon eğitimi hızlı okuma kurslarının arasında hem okumanız konusunda rahatsız edici unsurlardan veya ilginizi dağıtan şeylerden kurtulmanızı sağlayacak hem de hayatınızda planladığınız şeyleri yerine getirmenizi sağlayacak. Kişisel gelişim eğitimleri arasında en önemlilerindendir.

Stres ise hayatımızın her alanında. Stres ve stresle başa çıkma konusunda ne kadar başarılı olursanız, hız gerektiren tüm işlerinizi tam anlamıyla sakince yapmış olacaksınız. Stres ve stresle başa çıkma eğitimi hem hedeflerinizi gerçekleştirmek için hem de hızlı okuduklarınıza daha iyi odaklanmanızı sağlayacak teknikleri içerir.

Hızlı Okuma Eğitimleri Sertifikaları Ne İşe Yarar?

Hızlı okuma eğitimlerini uygulamalı ve teknik bir şekilde öğrendikten sonra bir sınava tabii tutulursunuz. Tamamen derste öğrendikleriniz ve hızlı okuma teknikleri ile ilgili akılda kalıcı olmasını sağlayan bilgilerden sınavda sorumlu tutulursunuz. 

Hızlı okuma eğitimleri sonunda girdiğiniz sınavlar bildiklerinizi pekiştirmenizle ilgilidir. Sınava girerek başarılı olmanız durumunda sertifikanızı alabilirsiniz.

Hızlı okuma kurslarının sertifikalarını almanız durumunda CV’nize yazabilirsiniz. Günümüzde birçok iş hızlı hareket etmeyi gerektirmektedir. Hızlı okuma eğitimlerini aldığınızı belgelendirmiş olmanız size artı bir avantaj sağlar. Hızlı okuma gerektiren bazı işler;

 • Çağrı merkezi

 • İçerik editörlüğü

 • İçerik Yazarlığı

 • Blog Yazarlığı

 • Bilimsel Araştırma ve Makale Yazarlığı

 • Avukat/Hakim

Genel çerçevede okuma, yazma gibi iş alanlarında işinize yarayacaktır. Ancak bunun haricinde her sektörde kullanabilirsiniz. Sayfalarca olan bir raporu okurken, davalar konusunda iddianameleri ve çağrı merkezlerine gelen yazılı şikayet/önerileri değerlendirirken çok işinize yarayacaktır. Eğer hukuk bölümünde okuyan bir öğrenciyseniz bu hızlı okuma kursları çok işinize yarayacaktır. Kısa sürede okumanız gereken çok şey varsa bunun çözümü hızlı okuma kurslarına katılmaktır.

İçerik yazarlığı, makale araştırmaları gibi işlerde de kısa sürede iyi bir iş çıkarmanız beklendiği için okuduğunuz ve araştırdığınız metinlerden özgün içerikler üretmek çok zahmet veren bir iş gibi gözükse de kısa sürede anlayabilmek ve bunu metne çevirebilmek üzerine yeteneklerinizi hızlı okuma ve anlama kurslarıyla geliştirebilirsiniz.

Daha birçok alanda sertifikalarınızı beyan edebilir ve bu konuda yetenekliyim demekten daha etkili bir yol varsa o da hızlı okuma eğitimlerinden aldığınız sertifikalarınızı sunmaktır. Bu yüzden kesinlikle hızlı okuma eğitimleriyle ilgili sertifikalarınızı alarak diğer adaylardan daha fazla öne çıkın.

Hızlı Okuma Kursları Ne Öğretiyor?

İstanbul İşletme Enstitü'müzde anlayarak hızlı okuma eğitimi verilmektedir. Birçok alanda uzman eğitmenleri ve geniş eğitim platformuyla öğrencilere online eğitimler sunan iienstitü, hızlı okuma eğitiminde öğrencilere anlayarak hızlı okuyabilmeyi ve günlük yaşantımıza olan etkileri konusunda bilgiler veriyor. Program bitimin de ise alacağınız onaylı sertifika ile eğitimi belgelendirebilirsiniz.

Hızlı okuma kurslarına her yaştan, her sektörden, her öğrenci veya çalışan katılabilir. Özellikle sosyal mesleklerde çalışan kişiler için çok daha önemlidir. Örneğin; psikolog, sosyolog, öğretmen, avukat, insan kaynakları veya kişisel gelişim uzmanları gibi birçok örnek verilebilir.

Bir metni hızlı okuyabilmenizin yanında o metni doğru bir şekilde anlayabilmeniz de önemlidir. Hızlı okuma kurslarında özellikle okuduğunuzu anlayabilme becerinizi de geliştirmeniz mümkün olacaktır. Okuma esnasında pek çoğumuzun okuduğumuz metne odaklanamama gibi sorunları olabiliyor. Bu sorunlardan bazıları;

 • İç seslendirme: okunan her kelimeyi kafamızda seslendirme durumudur. İçimizden seslendirmemiz konuya odaklanmamızı zorlaştıracak ve dikkatimizi dağıtacaktır.

 • Kelime kelime okuma: daha yavaş okumamızı sağlayacak ve kelimelere odaklandığımız için ana konuyu anlamakta güçlük yaşayacağız.

 • Verimsiz göz hareketleri: kelimeleri ayrı ayrı görmek daha yavaş ve ana konuyu anlamamızı güçleştirir. Bu nedenle, okuduğumuz metindeki yazıları bloklar halinde görerek okursak daha net ve akıcı bir biçimde okur ve anlarız.

 • Regresyon (Gerileme): bazılarımız bir metni okurken bazı kelimeleri dönüp tekrar okur. Bunun nedeni yanlış okuyum okumadığını kontrol etmek içindir. Bu durum okuduğunuz metnin akışını bozar ve konuyu anlamanız güçleşebilir.

 • Konsantrasyon kaybı: Gün içerisinde yaşadığımız bir olay veya bir durum kafamıza takılırken metne odaklanmamız çok zordur. Buna dış etkenlerde dahildir. Bir yazı okurken başka bir işle uğraşmamalı ve ortamın sessiz olmasına özen göstermeliyiz.

Bu maddelere birçok ekleme yapılabilir. Hızlı okuma kurslarında bu yanlışları nasıl düzeltebileceğiniz ve nasıl daha hızlı okuma ve anlama becerisi kazanabileceğiniz öğretilmektedir. Hızlı okuma ve anlayabilmeyi sağlayacak bazı yöntemler sıralamak isterim;

 • Pratik yapmak çok önemlidir. Bol bol kitap okumak hızlı okuma ve anlama becerinizi geliştirmenize yarayacaktır.

 • Hızlı okuma pratiği yaparken daha anlaşılır ve yalın bir dilde yazılmış basit kitaplar tercih etmenizi öneririm. Örneğin; seyahat yazıları gibi.

 • Çocuklar için hızlı okuma pratiğini okuma kartları ile yapabilirsiniz. Yetişkinler için de kesinlikle öneririm. Telefondan parmağınızla sürükleyerek okumak hızlı okumayı engelleyen bir unsurdur. Bu nedenle bazı okuma kartları da bu anlamda yardımcı olacaktır.

 • Okumak istediğiniz hızda pratikler yapın. Bu pratikleri dakikada kaç kelime veya kaç saniyede bir sayfayı okuyabildiğinizi ölçerek yapabilirsiniz.

 • Pratik yapabilmek için bol bol hızlı okuma teknikleri üzerine videolar izleyin.

 • Eğitim alın.

Devamını göster

Sık Sorulanlar ve Merak Edilenler