Hızlı Okuma Kursları

Trainings

Bir kitabın tamamını normal okuma hızında kaç dakikada okuyabilirsiniz? 3 dakika’da bir kitabı okuyanların olduğunu söylesek? Evet, doğru. Bu dünyada mümkün değil belki zamanda yolculuk yapmak lazım dersiniz ama günümüzde de bunu yapanlar var. Nasıl mı? Hızlı okuma eğitimlerine katılanlar. Hızlı okuyanlar bir kitabı bu kadar kısada okuduklarını söylediklerinde yalan söylemiyorlar.

Aslında kitabın tamamını değil de önemli yerlerini okuyarak kitabın tamamına hakim olduklarını söylüyorlar. Her sayfadaki her bir kelimenin yerini hatırlamayabilirler. Ancak kendilerini çok ileri seviyede hızlı okuma konusunda geliştirenlerin biraz daha zaman gerektiren pratikleriyle bunları yapması mümkün. Bunun için üstün zekalı biri olmanız gerekmiyor. 

Hızlı okuma tekniklerinde gözlerinizi belli bir hızda hareket ettirdiğinizde, buna tarama deniyor. Tarama yaptığınız sayfada belirli noktaları hatırlarsınız. Gözünüzü ne kadar hızlı hareket ettirirseniz, o kadar fazla kelimeyi görürsünüz. Artan okuma hızınızla birlikte hafınızanızda doğal olarak daha kısa sürede daha fazla bilgiyi tutabilirsiniz. 

Hızlı Okuma Eğitimi Ne İşe Yarar?

Hızlı okuma eğitimi sayesinde bir yandan okuduklarınızı anlarken diğer yandan metni hızlı bir şekilde okuma yeteneğinizi geliştirirsiniz. Zamanın yarısında bile iki kat daha fazla şey okumanızı sağlayacak. Bir metni gördüğünüzde tam olarak hangi kısma odaklanmanız gerektiğini veya bir şey bilmeden bile o metne nasıl hakim olacağınızı öğreneceksiniz. Ve bunu online olarak öğrenebilecek, derste uygulamalar yaparak daha çok pekiştirmiş olacaksınız.

Hızlı okumayı öğrenebilmek için bazı teknikler var. Mesela; gözden geçirme kuralı. Bu kuralda metni hızla gözden geçireceksiniz ve yalnızca önemli bilgileri aldığınız bir tür tarama yöntemidir. Karmaşık bir şekilde gözden geçirdikten sonra fark edeceksiniz ki metnin ana konusunu anlamışsınız. Önemli bölümleri kaçırmadığınız sürece birkaç kelime ile metnin tamamını anlayabilirsiniz. Hızlı okuma teknikleri size metnin tamamını kavrayabileceğiniz teknik bilgileri verecektir.

Okurken kelimeleri bileşenlerine bölme tekniğinde ise göz kaslarınızı çalıştırmanızla ilgilidir. Göz kaslarınızı bazı egzersizlerle geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda eğitimlerde bu uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz. Kolaydan zora doğru seviyeleri olan uygulamayı edinebileceksiniz. Bu uygulama sayesinde göz kaslarınızı kademeli bir şekilde geliştirmiş olacaksınız. Uygulama haricinde de bu etkinlikleri yapabileceğiniz ezgersizlerin hepsini hızlı okuma eğitimlerinde öğreneceksiniz. Aynı zamanda kelimelerden paragrafın tamamını anlayabileceksiniz. Bir tür tümevarım yöntemi olarak hızlı okuma tekniklerini öğreneceksiniz.

En çok vakit kaybettiğimiz yer anlamadığımız şeyi geri dönüp okumak. Ancak bunu her okuduğumuz cümle veya paragrafın sonunda yaparsak ciddi anlamda dezavantajlı bir durumda oluruz. Özellikle sınava hazırlanıyorsak veya sınav esnasında bu şekilde geri dönüp bakarsak kısıtlı olan süremizi de boşa harcamış oluyoruz. İşte hızlı okuma eğitimleri bu konuda size çok önemli bilgiler sağlayacak. Hızlı okumanın bir parçası olan her kelimeyi yalnızca bir kez okumak yöntemini iyice kavramış olacaksınız. Geri dönüp okumak sadece okunan şeyi daha net hale getirir. Zaten ilk bakışta anlamış olduğunuz anlamlar var. Okuduğunuzu anlamanız konusunda bir farkındalık kazandırırken aynı zamanda geri dönüp bakmamanızı sağlayacak birçok bilgiyi de hızlı okuma kurslarında öğrenebileceksiniz.

Hızlı Okumak için Ne Yapmak Gerekir?

Hızlı okumanın nasıl çalıştığını anlamak için basit bir benzetme kullanabiliriz. Gözlerinizin bir bilgisayarın sabit diski olduğunu düşünün. Metnin bu sabit diske yüklendiğini düşünelim. Normal okuma hızında aslında bu bilgilerin hiçbirini kavramazsınız. Yüklediğiniz tek şey metnin kendisi olur. Sabit diske kaydediliyor ancak hiç işlenmemiş bir şekilde. Yeni bir şey almıyorsunuz ve bunun size faydası yok. 

İşte hızlı okuma teknikleri sayesinde artık tüm kitabı tek seferde yavaş bir şekilde hafızanıza yüklemenize gerek yok. Her şeyin kitaptan belleğimize doğrudan aktarılması mümkün değil. Hızlı okuyabilmek ve hafızada tutabilmek için hızlı okuma tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Mesela bu konuda hafıza teknikleri eğitimi çok işinize yarayacak. 

Anlayarak hızlı okumak konusunda çoğu insanın ne kadar hızlı veya yavaş olduğuna bağlı olarak bu oran kişiden kişiye farklılık gösterir. Çoğu insan dakikada yaklaşık 200 kelime okur. Daha hızlı okuyanlar 400 kelimeyi bulabiliyor. Yavaş okuyan kişiler genelde 100 ve 100’ün altında kelime sayısına sahip olurlar. Bazı insanların dakikada 1000 kelime okuduğuna dair veriler de var. Ancak bunlar çok uçuk nokta. 

Eğer siz de dakikada okuduğunuz kelime sayısını artırmak için bir yöntem arıyorsanız bunlar ütopik bir şey değil. Enstitü’de hızlı okuma eğitimlerine katılabilirsiniz. Enstitü’de hızlı okuma eğitimlerinin içerisinde birçok hafıza tekniğini artıracak yöntemler bulunuyor.

Hızlı Okuma Eğitimleri Nelerdir?

Online hızlı okuma eğitimleriyle okuma hızınızı arttırabilmeniz imkansız değil. Yukarıda bahsettiğimiz tekniklerin hepsini hızlı okuma kurslarıyla öğrenebilirsiniz. Enstitü’de okuma ve anlama hızını arttıracak birçok online eğitim mevcut. Bunlara ek olarak kendinizi geliştirebileceğiniz başka eğitimler de alabilirsiniz.

 • Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi
 • Hızlı Okuma Teknikleri (İleri Seviye)
 • Hafıza Teknikleri Eğitimi
 • Konsantrasyon Eğitimi
 • Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi
 • Zaman Yönetimi Eğitimi

Yapılan araştırmalarda hızlı okuma konusunda zorluk çeken kişiler üzerinde yapılan deneylerde genelde bunun stresle ve konsantrasyonla alakalı olduğu ortaya konmuş. Deneye katılan kişiler hızlı okuma esnasında dikkatinin dağıldığını veya hızlı okuma isteğinin stres unsuru olabildiği konusunda geri bildirimde bulunmuşlar. Tüm bunlar dikkate alındığında hızlı okuma kurslarının içerisinde dış faktörlerin etkisi göz ardı edilemez.

Anlayarak hızlı okuma eğitiminde dakikada kaç kelime okuduğunuzu anlayabileceğiniz bir formül üzerinden okuma hızınızın ölçüldüğü bir eğitim alacaksınız. Bu teknikleri uygulamalı bir şekilde öğrendiğiniz için okurken kelime hızınızın arttığına kendiniz de şahit olacaksınız. 

Hızlı okuma teknikleri eğitimi ise ileri seviye bir eğitimdir. Canlı dersler eşliğinde temel seviye anlayarak hızlı okuma teknikleri eğitimini tamamladıktan sonra bu uzun dönem eğitime katılabilirsiniz. Uygulamalı ve okuma hızının arttırılmasına yönelik teknik bilgileri öğreneceksiniz. Abonelik süresince eğitime erişebiliyorsunuz, sürekli kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Hafıza teknikleri eğitimi ise tamamen karşılaşılan şeylerin akılda kalıcılığıyla ilgilidir. Yani bir metni okurken aklınızda kalıcı olabilmesi için hafıza tekniklerini öğrenmeye ihtiyacınız var. Hafıza tekniklerim tamamen görsellikten ibarettir. Yani akılda kalıcı olmasını istediğiniz bir şeyi bir görselle bağdaştırabilirsiniz. Bir kitabı okurken görselleri olmayabilir. Ancak siz karşılaştığınız kelimeleri zihninizde kodlayabilirsiniz. Bu da okuduğunuzu anlama sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Hızlı okuma kurslarının içerisinde en faydalı hem de zihninizi kuvvetlendirecek eğitimlerden bir tanesidir.

Diğer eğitim ise konsantrasyon eğitimi. Hızlı okumanın olmazsa olmazı okuduğunuz şeyi anlama bilincinde olmak ve diğer faktörleri elimine etmektir. Bunun için konsantrasyon eğitimi almak en doğrusu olacaktır. Konsantrasyon eğitimi hızlı okuma kurslarının arasında hem okumanız konusunda rahatsız edici unsurlardan veya ilginizi dağıtan şeylerden kurtulmanızı sağlayacak hem de hayatınızda planladığınız şeyleri yerine getirmenizi sağlayacak. Kişisel gelişim eğitimleri arasında en önemlilerindendir.

Stres ise hayatımızın her alanında. Stres ve stresle başa çıkma konusunda ne kadar başarılı olursanız, hız gerektiren tüm işlerinizi tam anlamıyla sakince yapmış olacaksınız. Stres ve stresle başa çıkma eğitimi hem hedeflerinizi gerçekleştirmek için hem de hızlı okuduklarınıza daha iyi odaklanmanızı sağlayacak teknikleri içerir.

Nasıl Daha Hızlı Okuyabilirim?

Bunun süresi tamamen kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak bu amaçla başladığınızda hızlı okuma kurslarının başladığınız günden itibaren gelişim göstereceksiniz. Kendinize bir hedef belirlerseniz ilerleme süreci o kadar etkili olacaktır. Belirlediğiniz hedefte dakikada okumak istediğiniz kelime sayısı ve bunun için ayırabileceğiniz vakit konusunda kendinizden emin olmalısınız. 

Kendinize belirlediğiniz hedefte kendinizle bir yarış içerisinde olabilirsiniz. Hızlı okumanızı kolaylaştıracak çeşitli araçlar kullanabilirsiniz. Genelde kalemle bir metnin altını çizmek tavsiye edilen bir yöntem olmadı bu zamana kadar. Ancak tam tersine bu hızlı okumanızı kolaylaştıracak tekniklerden bir tanesidir. Çünkü okuma esnasında hızınızı kalemle ayarlayabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra bir de kelimeler yerine kelime gruplarına ve metin blokları halinde kademeli bir şekilde okuma metinlerini sınırlandırabilirsiniz. Başlarda sayfalarca kitapları okumak yerine kısa paragrafları okumayı deneyin.

Zaten hızlı okuma kurslarında hızlı okuma tekniklerini ayrıntılı bir şekilde öğreneceğiniz için nereden başlayacağınızı ve ne şekilde ilerleyeceğinizi uzmanından uygulamalı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Hızlı Okumaya Nereden Başlayabilirim?

Hızlı okumak konusunda usta olan kişiler işe genelde göz egzersizlerinden başlar. Okumayı hızlandırmak için sadece göz egzersizleri yeterli değil. Burada konsantrasyonunuzu bozan veya sizi strese sokabilecek herhangi bir faktörden de kurtulmuş olmanız ve tamamen hızlı okumaya odaklanmanız gerekiyor.

Hızlı okumaya başlamak ve bunu düzenli hale getirebilmek için sadece okuduğunuz metni taramakla kalmamalısınız. Aslında taradığınız metnin her şeyini anlamayı hedeflemelisiniz. Çoğu insan bu konuda başarısız olabiliyor.

Öncelikle şu soruyla yola çıkmalısınız; “Neden daha hızlı okumak istiyorum?”. Bu sorunun yanıtı sınava hazırlanmak olabilir, okumak için vakit bulamadığınızdan olabilir veya kendinize okuma listesi belirlemiş ve onu bu yıl tamamlanmadan bitirmek istiyor olabilirsiniz. Enstitü’deki hızlı okuma eğitimleriyle okuma hızınızın muazzam bir şekilde arttığını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Sadece hedefinizi belirleyin ve online hızlı okuma kurslarıyla hedefinize dilediğiniz zaman başlayın.

Hızlı Okuma Eğitimleri Ne Kadar Sürüyor?

Online hızlı okuma eğitimlerinin sizler için çok faydalı olacağından emin olabilirsiniz. Hızlı okuma eğitimlerine kayıt olduktan sonra abonelik süresince erişebilmektesiniz. Abonelik süreleri eğitimlere göre değişiklik gösterse de minimum 45 günlük süre boyunca hızlı okuma pratiklerinizi eğitime kayıt olduğunuz süre dahilinde yapabilirsiniz. Elbette de bununla sınırlı değil. Eğitimlere kaydınızı yenileyerek dilediğiniz sürece erişmeye devam edebilirsiniz. 

Hızlı okuma eğitimleri kısa süre içerisinde hızlı okuma aktivitelerini tamamlamanızı sağlar. Hızlı okuma konusunda kısa sürede büyük bir ilerleme kazanmanıza yardımcı olur. Eğitimleri videolardan takip edebildiğiniz gibi canlı dersler eşliğinde de gerçekleştirilir. Abonelik süreleriniz bu canlı ders dönemlerini de kapsar. Canlı dersler hafta içi günlerde gerçekleştirilir. Eğitmen eşliğinde hızlı okuma eğitimleri alırsınız.

Hızlı Okuma Eğitimleri Sertifikaları Ne İşe Yarar?

Hızlı okuma eğitimlerini uygulamalı ve teknik bir şekilde öğrendikten sonra bir sınava tabii tutulursunuz. Tamamen derste öğrendikleriniz ve hızlı okuma teknikleri ile ilgili akılda kalıcı olmasını sağlayan bilgilerden sınavda sorumlu tutulursunuz. 

Hızlı okuma eğitimleri sonunda girdiğiniz sınavlar bildiklerinizi pekiştirmenizle ilgilidir. Sınava girerek başarılı olmanız durumunda sertifikanızı alabilirsiniz.

Hızlı okuma kurslarının sertifikalarını almanız durumunda CV’nize yazabilirsiniz. Günümüzde birçok iş hızlı hareket etmeyi gerektirmektedir. Hızlı okuma eğitimlerini aldığınızı belgelendirmiş olmanız size artı bir avantaj sağlar. Hızlı okuma gerektiren bazı işler;

 • Çağrı merkezi
 • İçerik editörlüğü
 • İçerik Yazarlığı
 • Blog Yazarlığı
 • Bilimsel Araştırma ve Makale Yazarlığı
 • Avukat/Hakim

Genel çerçevede okuma, yazma gibi iş alanlarında işinize yarayacaktır. Ancak bunun haricinde her sektörde kullanabilirsiniz. Sayfalarca olan bir raporu okurken, davalar konusunda iddianameleri ve çağrı merkezlerine gelen yazılı şikayet/önerileri değerlendirirken çok işinize yarayacaktır. Eğer hukuk bölümünde okuyan bir öğrenciyseniz bu hızlı okuma kursları çok işinize yarayacaktır. Kısa sürede okumanız gereken çok şey varsa bunun çözümü hızlı okuma kurslarına katılmaktır.

İçerik yazarlığı, makale araştırmaları gibi işlerde de kısa sürede iyi bir iş çıkarmanız beklendiği için okuduğunuz ve araştırdığınız metinlerden özgün içerikler üretmek çok zahmet veren bir iş gibi gözükse de kısa sürede anlayabilmek ve bunu metne çevirebilmek üzerine yeteneklerinizi hızlı okuma ve anlama kurslarıyla geliştirebilirsiniz.

 

Daha birçok alanda sertifikalarınızı beyan edebilir ve bu konuda yetenekliyim demekten daha etkili bir yol varsa o da hızlı okuma eğitimlerinden aldığınız sertifikalarınızı sunmaktır. Bu yüzden kesinlikle hızlı okuma eğitimleriyle ilgili sertifikalarınızı alarak diğer adaylardan daha fazla öne çıkın.

See More…