Hafıza Teknikleri


$4.54$11.46

4,9
58 Ratings
6 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 5 Live Class
 • 3 Document
 • 1 Quiz
 • 1 Homework
 • 1 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

Hafıza Teknikleri Eğitimi

Süper hafızayla doğmanıza gerek yok. Muhtemelen yaşayan birçok kişi de öyle doğmadı. Ama hafızanızı geliştirebilirsiniz. Harika hafıza teknikleri kullanarak geliştirmeniz mümkün. Bu programda katılımcılar; insan hafızasının sahip olduğu gücün farkına varacak, bu beceriyi daha etkili nasıl kullanabileceklerini öğrenecek ve kendi çalışma alanlarına bu gelişimi nasıl yansıtabilecekleriyle ilgili etkinlikler gerçekleştireceklerdir.

Sınava çalışmadan girmeyi veya kolayca yeni bir dil öğrenmeyi herkes istiyor. Bunların hepsini yapmak çok kolay. Tek yapmanız gereken teknikleri bilmek ve uygulamak.

"Akıllı Hafıza Teknikleri" nin, bilgileri kolaylıkla kodlayıp arkasından hatırlamayı nasıl sağladığını aşama aşama deneyimleme şansı bulacak olan katılımcılar, eğitimin sonunda günlük faaliyet sahalarına bu pratik metotları nasıl uygulayabileceklerini de görmüş olacaklar.

Tüm bu kazanımların yanı sıra katılımcıların gözlem ve konsantrasyon gücünde, özgüveninde, farklı yönleriyle olayları yorumlayabilme becerilerinde ve sıra dışı fikirler üretebilme kabiliyetlerinde artış hedeflenmektedir.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler;

 • Akıllı telefon,tablet yada bilgisayar
 • Aktif internet bağlantısı

Hafıza Teknikleri eğitimine kimler katılmalıdır?

 • Öğrenciler
 • Çalışanlar
 • Bu alana ilgi duyanlar

What you will learn?

Bu eğitim hafızasını daha etkili ve düzenli kullanmak isteyenler için planlanmıştır. Bu eğitimle hafıza tekniklerinin her alanda ne kadar gerekli olduğunu ve ne kadar çok kullanıldığını öğreneceksiniz. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen bireyler eğitimden faydalanabilir. Ancak eğitimi aldıktan sonra uygulamalar yaparak hayata geçirmek önemlidir. Bu programa katılanlar hafızalarını yönetebilme konusunda uzman hale gelirler. Öğrencilere göre farklılık göstermekle beraber her gün 1-2 saat ayrılarak çalışmalar tamamlanabilir. Eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayanlar hem kendilerine yeni bir beceri katarlar hem de bildiklerini paylaşarak etrafındakilerin de bilgilenmesine yardımcı olurlar.

Topics of Education

 • Beyin ve hafızaya genel bakış
 • Sol - Sağ Beyin ve Fonksiyonları
 • Hayal gücü ve sağ beynin önemi
 • Sıra dışı düşünme egzersizleri
 • Etkili hayal kurma çalışması    
 • Temel hafıza teknikleri
 • Akıl Çivileri tekniği
 • Bağlama Tekniği
 • Hikayeleştirme Tekniği
 • İsimler ve Yüzler Tekniği
 • Cümleleri veya metinleri hafızaya alma
 • İleri Hafıza Teknikleri (Genel bakış)
 • İsimler ve yüzlerin hafızaya alınışı

FAQs About Education

Beyin oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Üzerinde bugüne kadar sayısız araştırma ve çalışma yapılmıştır. Beynin temel merkezi olan hafıza da bu çalışmalardan payını alarak eğitimlere konu olmuştur. Hafıza, insanlar için sınırları belli olmayan çok büyük bir depolama aracıdır. İnsanlar yaşam şartları ya da günlük hayatın yoğunluğu gereği birçok şeyi unutmak istemeseler bile unuturlar. Bu hafızada bir problem olduğu için değil hafıza yeterince geliştirilemediği için meydana gelir.

Birçok şeyi aklında tutabilen insanların en önemli özelliği hafızalarına kaydedecekleri bilgileri iyi kodlayabilmeleridir. Bu sayede ihtiyaç duyduklarında anında geri getirebilir ve kullanabilirler. Hafıza geliştirilebilir bir özelliğe sahiptir. Hafızayı geliştirmek yalnızca hatırlamayı kolaylaştırmak için kullanılmaz. Aynı zamanda beynin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu da beyinde gerçekleşen Alzheimer ve demans gibi hastalıkların geriletilmesine yardımcı olur. Günümüzde gelişen teknolojinin etkisiyle öğrenilecek bilgiler çoğaldı.

Ancak bunları öğrenmek için fazladan bir süre yok. Hafızayı geliştirmek aynı zamanda zamanı etkili ve verimli kullanabilmek anlamına da gelir. Bunu yapabilmek için de hafıza teknikleri ortaya çıkmıştır. Her duyduğumuz bilgiyi zihnimize atmak istesek zihnimiz bir çöplüğe döner. Bunun önüne geçebilmek için bilgileri gruplandırmak önemlidir. Hem karmaşıklığı önlemek hem de öğrenmeyi kolay ve eğlenceli bir hale getirmek için bazı teknikler uygulanır. Bu tekniklere hafıza teknikleri denir. Uygun teknikler kullanılarak beynin hatırlama kapasitesi arttırılır. İsimler, okunanlar, yaşananlar derken akılda tutulması gereken çok şey birikir. Bütün bunlar basit birkaç teknikle uzun süreli belleğe aktarılır.

Bilgileri kodlamak ve istenilen zamanda kullanmak üzere kaydetmek hafıza teknikleri eğitimiyle mümkün. Bu eğitime katılanlar aslında kendilerinde var olan beceriyi kullanmayı öğrenirler. Katılımcılar hafızalarını geliştirebilmenin yollarını keşfederler. Hafızayı daha etkili kullanabilmek için neler yapmaları gerektiğinin farkına varırlar. Hafızaya yalnızca okul hayatında gerek duyulmaz. İş yaşamında ve rutin meselelerde bile unutmamamız gereken bilgiler karşımıza çıkar. Hafıza teknikleri eğitiminde alınan bilgiler günlük hayata kolaylıkla uygulanabilir. Ayrıca bu eğitim sonucunda bireylerin özgüveninde, farklı bakış açıları kazanmasında ve yeni fikirler üretmesinde artış hedeflenmektedir.

Hafıza Teknikleri Nedir?

Hafızanın çalışma mantığı üç gruba ayrılır. İlk olarak duyusal hafıza yoluyla duyma ve kaydetme gerçekleşir. Ardından bu bilgiler daha sonra tekrar kullanılmak üzere kısa süreli hafızada kodlanarak ve şekil alır. Son aşamada geri çağırma, hatırlama aşamasıdır. Beynimiz duyularla algıladığı şeyleri görsel olarak depolar. Görselleştirebildiği şeyleri de daha kolay hatırlar. Bilgiler düzgün bir şekilde görselleştirilerek belleğe kaydedilirse hatırlanıp tekrar kullanılması da daha kolay olur. Hafıza teknikleri sık sık tekrar edilir ve günlük hayata uyarlanırsa öğrenme daha keyifli bir hale gelir. Hafıza teknikleri kursunun amacı bireyin dikkatini toplamasına yardımcı olmak, odaklanmanın en üst seviyede gerçekleşmesini sağlamaktır. Çok fazla bilgiyi hafızalarında tutan kişilere bakıldığında beyinlerinin potansiyel gücünü keşfettikleri ve çeşitli hafıza teknikleri kullandıkları görülür. Bu teknikler bilgileri anlamlı hale getirerek çağrışım yaptırır. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Görsel hafızayı geliştirmeye destek olur. Yabancı isim ve kelimeleri akılda tutmayı sağlar. Hafıza teknikleri kursu İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde devamlı verilen bir kurs. Oldukça fazla ilgi gören kurslardan biri olarak ön plana çıkıyor. Kursu başarıyla tamamlayanlar hafıza teknikleri eğitimi sertifikası almaya hak kazanıyor. Kursa kayıt yaptırdıktan sonra 22 günlük bir abonelik süreniz oluyor. Dersler hafta içi 5 gün boyunca canlı olarak online bir şekilde yapılıyor. Yapılan dersler video olarak kaydediliyor. Canlı dersler sayesinde eğitimde birlikte alıştırmalar yapma fırsatınız oluyor. Verilen ödevleri yaparak öğrendiklerinizi pekiştirme imkanı bulabiliyorsunuz. Bu sayede aklınıza takılanları eğitmene rahatlıkla sorabiliyorsunuz. Canlı derse katılamayanlar abonelik süresince video dersleri istedikleri kadar izleyebiliyor. Eğitimin online olması her yerden ve istenilen saatte ulaşılabilmesini sağlıyor. Ders süresinin bitiminde eğitimde öğrendiklerinizle ilgili bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Sınavdan 70 ve üzerinde bir not alırsanız başarılı sayılarak sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Hafıza teknikleri eğitimi sertifikasını ister dijital kod olarak isterseniz basılı olarak alabiliyorsunuz.

Hafıza Teknikleri Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Sertifikalar bireylerin öğrenmeye açık olduğunu gösteren önemli belgelerdir. Hafıza teknikleri sertifikasının uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerliliği bulunur. Bu eğitimi alanlar sertifikalarını iş başvurularında kullanabilirler. Linkedin, kariyer.net gibi platformlara sertifika kodu olarak ekleyebilirler. Özel şirketler günümüzde müşterilerinin isimlerini ve müşterilerle konuşulanları hatırlamaya oldukça önem verirler. Bu sebeple de elemanlarına hafıza teknikleri eğitimleri aldırırlar. Bu sertifika sizin hem kendinizi geliştirmeye önem verdiğinizi gösterir hem de işe alımlarda ön plana çıkmanızı sağlar. Eğitimciler burada aldıkları eğitimleri kendi alanlarına uyarlayarak derslerinde kullanabilirler. Öğrenciler akılda tutması zor ve karmaşık şeyleri öğrendikleri sayesinde hızlı bir şekilde hafızalarına depolayabilirler. Bu sertifikaya sahip olanlar bu eğitimi aldıklarını ve başarılı olduklarını ispat edebilirler. Bildiklerini başkalarına aktarabilmek için bu alanda eğitmenlik de yapabilirler. Bu da kendilerine yeni bir iş alanı yaratmalarını sağlar.

Eğitmen kim?

Hafıza teknikleri eğitimi Hacer Doğaner Keklik tarafından verilmektedir. Karabük doğumlu olan Hacer Doğaner Keklik sosyal hizmetler bölümünden mezun olmuştur. Özel sektörde muhasebe alanında 9 yıl çalıştıktan sonra eğitime olan sevgisi nedeniyle işinden ayrılmıştır. Kendini geliştirmek için çeşitli alanlarda eğitimler almıştır. Aldığı eğitimler sırasında hocası Oğuz Saygın ile tanışarak profesyonel eğitmenlik hayatına atılmıştır. 2011’den beri çeşitli kurumlarda eğitim vermekte, bir yandan da öğrenci koçluğu yapmaktadır. Birçok öğrencinin eğitim hayatını başarılı bir şekilde tamamlamasına yardımcı olmuştur. Sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak yer alıp okulların ve öğrencilerin ihtiyaçlarının sağlanmasına katkıda bulunmuştur. Evlidir ve 2 çocuğu vardır. İstanbul İşletme Enstitüsünde eğitmenlik yapmaktadır. Anlayarak Hızlı Okuma eğitimi, Hafıza Teknikleri eğitimi ve Hızlı Okuma Teknikleri (İleri Seviye) eğitimini vermeye devam etmektedir. Aldığı eğitimler;

 • NLP
 • Öğrenci Koçluğu
 • Profesyonel Koçluk
 • Hafıza Teknikleri
 • Zihin Haritaları
 • Anlayarak Hızlı Okuma
 • Mental Aritmetik
More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (58)
Course Rating 4,9
Hacer Doğaner Keklik
Ozgem Ugur
04 Mart 2022
5.0

EZBER BOZULUYOR ! Mükemmel bir eğitim, mutlaka alınması gerekir.

Hacer Doğaner Keklik
Müjde Güner
26 Kasım 2021
5.0

Eğitim çok dolu dolu geçti, Hacer Hoca hem çok bilgili hem de çok iyi bir eğitimci. Kendisi bildiklerini bize çok güzel aktardı. Kendisine çok teşekkür ederim.

Başak Gökçe
17 Haziran 2021
5.0

Hacer hocanın keyifli anlatımıyla ve bilgi birikimiyle, oldukça öğretici ve eğlenceli bir eğitimdi. Keşke yıllar önce üniversite sınavına hazırlanırken bu eğitimi alabilseydim. Her yaştan herkesin almasını gönülden isterim. Hocamızın emeklerine, yüreğine sağlık. :)