AnasayfaOnline EğitimlerSinemada Türsel Okumalar Eğitimi
45 Online
21.262 Öğrenci

Sinemada Türsel Okumalar Eğitimi

Sinemada Türsel Okumalar Eğitimi ile bilinçli bir sinema izleyici olmanızı sağlayacak. Uzmanından alacağınız eğitim sonunda film analizi yapabilecek bu konuda pratik kazanacaksınız.
5
(4)

Sinema, ilk ortaya çıktığı günden bugüne farklı dillerde, farklı alt-metinlerle ve farklı bakış açılarının şekillendirdiği ideolojik katmanları ile tüm dünyaya hikaye anlatmaya devam etmektedir. Sinema sanatı, toplumsal olaylardan ve siyasal yapılanmalardan farklı düşünülemez.

Dünyada yaşanan hemen her şey, bir öykü ya da yan öykü olarak mutlaka bir sinema filminde kendine yer bulur. Toplumsal olanla temas, sinemanın anlatı, kurgu, oyunculuk, ses, ışık ve yönetmenlik bağlamında da farklılaşmasına ve ülke sinemaları ile beraber türsel farklılıkların doğmasına da sebep olmuştur. Bu sebepten dolayı sinemada türsel okuma yapmak, dönemin koşullarını ve sinemanın izlediği yola bakmak açısından önemlidir.  

Sinemada Türsel Okumalar Eğitimine Kimler Katılmalı?

Özellikle sinema sanatına ve bu sanatın nadide örneklerini izlemeye çalışarak, sinema sanatının nasıl bir tarihi süreçten geçerek bugüne geldiği üzerine yorum yapmak isteyen kişilere ama daha genel olarak bilinçli bir izleyici olmak isteyen herkes bu eğitime dahil olabilir.  

Online eğitim için ihtiyaç duyulan şeyler:

  • Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar

  • Aktif internet bağlantısı

Devamını göster
Bu görüntüde film şeridi olan bir film kamerası, noktalı siyah beyaz bir daire, siyah noktalı siyah beyaz bir daire, siyah metinli beyaz dikdörtgen bir işaret ve siyah noktalı beyaz bir daire tasvir edilmiştir. Muhtemelen Sinemada Tür Okumaları dersinden bir sahneyi yansıtıyor. Film şeridi, sınıfın filmlerin tarihi ve farklı türler hakkında bilgi edindiğini gösteriyor. Daireler ve dikdörtgen işaret, sınıfın sembolizm ve hikaye anlatımı gibi ilgili konuları da tartıştığını gösteriyor. Genel olarak bu görsel, Sinemada Tür Okumaları dersinin dinamiklerini yansıtıyor.
411982
Video10
Sınav1
Ödev
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaHayır
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
25/11/2023
Sertifika Sınavı
02/12/2023
Sertifika Sınavı
09/12/2023

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.