AnasayfaOnline EğitimlerSenaryo Yazarlığı Eğitimi ve Atölyesi
20 Online
26.573 Öğrenci

Senaryo Yazarlığı Eğitimi ve Atölyesi

Kendi filminizi çekseydiniz senaryo nasıl olurdu? Senaryo yazmayı uzmanından öğrenin. Senaryo yazarlığı eğitimiyle fikirlerinizi yazıya dökün.
5
(25)

Özellikle dijital alan yanında görselliğin tüm insanlığı adeta çepeçevre kuşattığı süreçte ‘filmler’ ve ’diziler’, kayda değer ve önemli yapımlar olarak görülür. Bu sebepten dolayı filmin düşünce aşamasından yazımına, çekimlerinden post-prodüksiyonuna, dağıtımından gösterimine kadarki süreç, detaylı ve ayrıntılı bir şekilde yorumlanmalıdır.

Özellikle herhangi bir fikrin kağıda dökülmüş hali olan "senaryo"; özellikleri, incelikleri, olmazsa olmazları ve dünya sinemasından özgün örnekleri ile üzerinde çalışmayı ve incelemeyi zorunlu kılmaktadır. ‘Senaryo Yazarlığı’ eğitiminde bu alanda fikri/derdi olan ve yazmak isteyen ama doğru bir rota arayışında olan tüm yazarlara ışık tutmak ve kurallara uygun bir şekil-içerik dengesi içinde senaryo yazmayı öğretmek amaçlanmaktadır.

Medya ürünlerini (belgesel-film-tv dizisi…) izleyen bizler, kitle olarak, bize sunulan görselleri, mesajları, ideolojileri büyük bir hızla tüketiyoruz. Ancak bu görsel alışverişte karşı tarafa geçerek üreten olmak da mümkün. Yazmayı, okumayı ve hayal kurmayı seven herkes, bu sancılı ama çok keyifli yolda farklı formatlarda yazarak çeşitli medya ürünlerine dair içerik oluşturabilirler. Bu atölye çalışmasında, bu tarz içerikler üretilecektir. Böylelikle bu atölye çalışmasına katılarak zihnimizde tuttuğumuz hikayeleri, yaşanmışlıklarımızı, şahit olduklarımızı bir kahramanın yolculuğu eşliğinde yazarak; hem kendi iç dünyamızı dışarıya yansıtmış, hem kişisel bir üretim yapmanın keyfine varmış, hem de anadilimizde bir edebi ürün ortaya koymuş olmanın mutluluğunu yaşamış olacağız.

2 haftalık ders sürecinde önce senaryo yazmaya dair kuramsal bilgiler verilecek ve yazılacak senaryo ile ilgili taslak çalışması başlatılacak, son haftada ise yazılan her taslak çalışması detaylı ve eleştirel bir gözle okunarak değerlendirilecek, genel çerçevesi çıkmış bir rotada kahramanın yolculuğu tamamlanacaktır. Zihninizde biriktirdiğiniz, hayal gücünüzde var ettiğiniz farklı karakterlerle bezeli hikayeleriniz varsa ve bu hikayenizi kitlelere anlatmak istiyorsanız, gelin birlikte senaryo yazalım. Okuduğumuz taslaklara birlikte şekil verelim.

Kimler Katılmalı?

Film, dizi film, belgesel, kısa film vb. televizyon/sinema yapımlarına içerik üretmek isteyen, zihinlerindeki projeyi kağıda dökmek isteyen ve bu alanda üretip başarı kazanmayı arzulayan herkes, senaryo yazarlığı eğitimine dahil olabilir.

Devamını göster
Bu görselde takım elbiseli ve kravatlı bir adam görülüyor ve bu da onun bir profesyonel olduğunu gösteriyor. Bu, başarılı bir senarist olmak için gereken ciddiyet ve uzmanlığı ima ettiği için bir senaryo yazarlığı kursu ve atölyesi için mükemmeldir. Bu kursta katılımcılar bir hikaye oluşturmanın, karakter geliştirmenin ve diyalog yaratmanın temellerini öğreneceklerdir. Öğrenciler ayrıca film ve televizyon endüstrisinin dinamikleri hakkında bilgi edinecek ve bu endüstride nasıl yol alacaklarına dair değerli tavsiyeler alacaklardır. Kursun sonunda, sektör profesyonellerinin dikkatini çekecek etkileyici senaryolar yazmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olacaklardır.
01102
Video15
Sınav
Ödev
Ders Notları12
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
20/07/2024
Sertifika Sınavı
27/07/2024
Sertifika Sınavı
03/08/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.