AnasayfaOnline EğitimlerMedya Okuryazarlığı Eğitimi
25 Online
76.842 Öğrenci

Medya Okuryazarlığı Eğitimi

Medya Okuryazarlığı Eğitimi sayesinde medyadan gelen tüm iletilerin sağlıklı ve bilinçli bir şekilde analizini yaparak seçici bir yorumlama işlevine sahip olacaksınız.
4.3
(4)

Medya okuryazarlığı, kitle iletişim araçları yoluyla izlerkitleye iletilen mesajları doğru çözümleme, yetkin değerlendirme ve yeniden iletme becerisi olarak tanımlanır. Günümüzde ‘Medya Okuryazarlığı’ konusu, bireyleri ve toplumları her açıdan kuşatan kitle iletişim araçlarının içeriğini doğru analiz etmek ve çözümlemek için çok önemli konumda bulunmaktadır.

Medyatikleşen kültürel ve sosyal yapıda Medya Okuryazarlığı, izleyicinin medya iletilerini doğru okuması ve kendi iletilerini üretebilmesi için yetkin bir gözlem yapmasına ve yerinde yorumlar yapmasına katkıda bulunur.

Medya Okuryazarlığı dersindeki temel amaçları şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Medyanın ilettiği her türlü mesajın doğru açıdan doğru bir şekilde okunması,

  • Medyanın kişiye sunduğu dünyanın gerçek olamayabileceğinin anlatması, 

  • Medyanın 4. güç olarak konumlandırılıp yönetme işlevinin de olabileceğinin vurgulanması.

Özetle, Medya Okuryazarlığı eğitimi, toplumun her kesiminde medyayı doğru okuyan, çözümleyen, yorumlayan ve kitle iletişim araçlarından gelen iletilere eleştirel bakan, bilinçli ve bu konuda kendinde farkındalık yaratan medya okuryazarı bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

Medya Okuryazarlığı Eğitimine Kimler Katılmalı?

Kitle iletişim araçları ve bu araçlardan iletilen mesajların yoğunluğu altında, bilinçli bir değerlendirme ve okuma yaparak akılcı çizgide yorumlamalar yapmak isteyen herkes bu eğitime katılabilir. 

Devamını göster
Medya Okuryazarlığı Eğitimi
209500
Video5
Sınav1
Ödev
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
08/04/2023
Sertifika Sınavı
25/03/2023
Sertifika Sınavı
01/04/2023

Medya okuryazarlığına benzer kurslar

Diğer öğrenciler habercilik ve medya alanında eğitimlere de katılıyorlar. Medya okuryazarlığı alanında ilerlemek istiyorsanız aşağıdaki eğitimleri mutlaka inceleyin.
Nasıl usta bir iletişimci olunacağını öğrenmek istiyorsanız, halkla ilişkiler ve iletişim kursumuzdan daha iyi bir eğitim yoktur. Açık, özlü ve ikna edici mesajların nasıl geliştirileceğini ve iletileceğini öğreneceksiniz. Ayrıca medya ilişkilerini yönetmeyi, basın bültenleri yazmayı ve etkili medya kampanyaları oluşturmayı da öğreneceksiniz. Bu kapsamlı eğitim size herhangi bir iletişim rolünde başarılı olmanız için gereken bilgi ve becerileri kazandıracaktır.
5
(90)

Halkla İlişkiler Eğitimi

16 Konu5 Saat
Gülşen YeginGülşen Yegin
855209
Kitap Editörlüğü Atölyesi
4.9
(10)

Kitap Editörlüğü Atölyesi

10 Konu10 Saat
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259