AnasayfaOnline EğitimlerMedya Okuryazarlığı Eğitimi
5 Online
7.684 Öğrenci

Medya Okuryazarlığı Eğitimi

Medya Okuryazarlığı Eğitimi sayesinde medyadan gelen tüm iletilerin sağlıklı ve bilinçli bir şekilde analizini yaparak seçici bir yorumlama işlevine sahip olacaksınız.
4.3
(4)

Medya okuryazarlığı, kitle iletişim araçları yoluyla izlerkitleye iletilen mesajları doğru çözümleme, yetkin değerlendirme ve yeniden iletme becerisi olarak tanımlanır. Günümüzde ‘Medya Okuryazarlığı’ konusu, bireyleri ve toplumları her açıdan kuşatan kitle iletişim araçlarının içeriğini doğru analiz etmek ve çözümlemek için çok önemli konumda bulunmaktadır.

Medyatikleşen kültürel ve sosyal yapıda Medya Okuryazarlığı, izleyicinin medya iletilerini doğru okuması ve kendi iletilerini üretebilmesi için yetkin bir gözlem yapmasına ve yerinde yorumlar yapmasına katkıda bulunur.

Medya Okuryazarlığı dersindeki temel amaçları şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Medyanın ilettiği her türlü mesajın doğru açıdan doğru bir şekilde okunması,

  • Medyanın kişiye sunduğu dünyanın gerçek olamayabileceğinin anlatması, 

  • Medyanın 4. güç olarak konumlandırılıp yönetme işlevinin de olabileceğinin vurgulanması.

Özetle, Medya Okuryazarlığı eğitimi, toplumun her kesiminde medyayı doğru okuyan, çözümleyen, yorumlayan ve kitle iletişim araçlarından gelen iletilere eleştirel bakan, bilinçli ve bu konuda kendinde farkındalık yaratan medya okuryazarı bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

Medya Okuryazarlığı Eğitimine Kimler Katılmalı?

Kitle iletişim araçları ve bu araçlardan iletilen mesajların yoğunluğu altında, bilinçli bir değerlendirme ve okuma yaparak akılcı çizgide yorumlamalar yapmak isteyen herkes bu eğitime katılabilir. 

Devamını göster
Medya Okuryazarlığı Eğitimi
79110
Video5
Sınav1
Ödev
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün

Medya okuryazarlığına benzer kurslar

Diğer öğrenciler habercilik ve medya alanında eğitimlere de katılıyorlar. Medya okuryazarlığı alanında ilerlemek istiyorsanız aşağıdaki eğitimleri mutlaka inceleyin.