AnasayfaBlogYapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü (MYO)
Bölümler

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü (MYO)

01 Şubat 2021
Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü (MYO)

Yapı Yalıtımı, binaların hem ısı tasarrufu yapılabilmesi, hem de binaların dış etkenlerden korunabilmesi için gerekli bir işlemdir. Yapı yalıtım teknolojisi isebu işlemler için kullanılan teknik ve teknolojik imkânlardır. Yapı yalıtımı dediğimizde aklımıza gelen ilk nokta ısı yalıtımı oluyor. Ancak yalıtım işlemleri bu kadarla bitmiyor. Isı yalıtımının dışında; su yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı da yapılar için kullanılabilen yalıtım çeşitleridir.

Hepimizin bildiği gibi inşaat sektörü, hiç durmadan devam eden ve gelişen bir alan. İnşaat sektörünün daha kaliteli gelişim sağlayabilmesi için de eğitimli elemanlara ihtiyaç oluyor. Diğer birçok alanda olduğu gibi, yapı yalıtım alanındaki teknikerlerin de, teknolojik olarak donanımlı ve eğitimli olmaları gerekiyor. Yapı yalıtım teknikerleri; barajlar ve tüneller gibi büyük yapıların inşaatlarında çalışabildiği gibi, binalardaki uygulamalarda da çalışabiliyorlar. Yalıtım teknolojisi, hem dünyada hem de ülkemizde inşaat sektörüyle birlikte gelişiyor ve yaygınlaşmaya devam ediyor. 

Yalıtım konusunda eksik bildiğimiz konulardan birisi de yalıtım işleminin sadece yapıların dış cephesine uygulandığıdır. Aslında iç cephelere de bu işlem yapıldığında, tam bir ısı ve yakıt tasarrufu sağlanır. Binalara yapılan ısı yalıtım işlemlerine mantolama da deniyor. Mantolama sayesinde binaların özellikle ısıya karşı izole edilmesi sağlanıyor. Böylelikle enerjinin boşa gitmesi önleniyor ve yakıttan da tasarruf ediliyor. Mantolama işlemi genel olarak, bina duvarlarının içten ve/veya dıştan güçlendiren bir uygulamadır. Mantolama, dünya çapında ve ülkemiz genelinde popüler olan bir işlem olarak karşımıza çıkıyor.

Yalıtım teknolojileri su, ses ve yangın gibi dış etkenlere karşı da geliştirilen teknikleri içeriyor. Örneğin; eğlence kuruluşları, konferans salonları, konser salonları ve müzik stüdyoları gibi ortamlarda ses yalıtımı şarttır. Mekânlarda yapılan yüksek sesli etkinliklerin dışarıya, dışarıda olan gürültünün iç mekâna yansımaması “ısı yalıtımı”na bağlıdır. Bunlar gibi; su baskınlarına ve yangına karşı bir tedbir olarak da yalıtım teknolojileri kullanılmaya başlanmıştır. Isı ve ses yalıtımı kadar yaygın olmamakla birlikte, bu yalıtım türleri de ülkemizde uygulanıyor. 

Konuyla ilgili akademik eğitim yapan Yapı Yalıtım Teknolojisi ön lisans programı bugünkü yazımızın konusu. Gelin, birlikte tanıyalım bu bölümü…

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Nedir? 

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü, mimarî yapılardaki yalıtım teknikleri konusunda eğitim verilen bir ön lisans programıdır. 2020 itibarıyla bu bölüm iki devlet üniversitesinde olmakla birlikte, sadece bir üniversite kontenjan açmıştır. Bu bölümü tercih etmek isteyen adayların, yükseköğretime giriş sınavının TYT puanıyla tercih yapmaları gerekiyor. Bölümden mezun olanlara “yapı yalıtım teknikeri” unvanı veriliyor.

Bölümün eğitim hedefi; yapı yalıtım çalışmalarında görev alacak, donanımlı teknikerler yetiştirmektir. Diğer bir hedef de; yapı yalıtımında kullanılan son teknolojilerin eğitimini öğrencilere vermektir.

Yapı Yalıtım Teknolojisi mezunlarının DGS (Dikey Geçiş Sınavı) aracılığıyla iki farklı lisans programına geçme olanakları bulunuyor. DGS ile geçilebilecek lisans bölümleri şunlardır:

Lisans programına geçiş yapan öğrenciler için çift ana dal uygulaması da bulunuyor. Çift ana dal programıyla, iki diploma şansı elde edilebiliyor.

Ayrıca öğrencilerin Erasmus öğrenci değişim programını değerlendirme imkânı da vardır. Erasmus sayesinde öğrenciler, bu alanda yapılan uluslararası çalışmaları görme olanağını elde ederler.

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü mezunları için iş imkânları, büyük bir çoğunlukla özel sektördeki inşaat firmalarında olabiliyor. Kamu alanındaki iş imkânları ise, belediyelere bağlı olan ve inşaat alanında faaliyet gösteren kuruluşlardır. Ayrıca, mimarlık firmaları ve yalıtım malzemeleri üretimi ile pazarlamasını yapan firmalar da çalışılabilecek iş ortamlarıdır. 

Bölüm mezunları lisans tamamlama ve yüksek lisans yaptıkları takdirde, akademik kariyer de bir diğer iş imkânı olabiliyor. Öğrencilerin kariyer plânlarını uzun vadeli yapmaları, akademisyen olup bu alanda uzmanlaşma yolunu da açan bir adımdır. 

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü mezunları, çoğunlukla özel sektörde ve yapı yalıtımı alanında iş yapan firmalarda çalışabiliyor. Mezunlar bu yerlerde “yapı yalıtım teknikeri” unvanıyla görev yapıyorlar. 

Mezunların çalıştıkları ortamlarda yaptıkları işlerden bazıları şunlardır:

 • Yalıtım çalışmasında ihtiyaç duyulan malzemeleri saptar ve temin eder. 

 • Yalıtımı yapılması gereken yapının ölçüm işlemini ve maliyet hesabını yapar.

 • Yalıtımda çalıştırılacak elemanların niteliklerini ve sayısını belirler.

 • Yalıtım için kullanılacak malzemenin zemine uygulanmasını sağlar.

 • Çalıştırılan elemanların işlerini kontrol eder ve sorunlarını giderir.

 • İş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli tedbirleri alır.

 • Yapılan yalıtım çalışmalarının raporlarını hazırlayıp, ilgili kişilere sunar.

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümünün ders programında, teorik ve teknik derslerin yoğun olduğu dikkat çekmekte. Birçok bölümde verilen matematik, iş sağlığı ve güvenliği gibi temel dersleri bu bölümün ders programında da görebiliyoruz.

Bölümde; teknik resimden kimyaya, matematikten boya teknolojisine ve statikten mukavemete kadar uzanan dersler bulunuyor. Ders plânındaki meslekî deneyim ve proje dersleriyle, öğrencilerin iş ortamlarını görmeleri ve deneyim kazanma fırsatları oluyor.

Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümünün temel dersleri şunlardır: 

 • Statik

 • Yapı Yalıtımı ve Uygulamaları

 • Genel Kimya

 • Teknik Resim

 • Kentleşme

 • Türk Siyaset Tarihi

 • Mesleki Yabancı Dil

 • Yalıtım Teknolojisi

 • Matematik

 • Yapı Ekonomisi

 • Yapı Yalıtım Standartları ve Yönetmelikleri

 • Metraj ve Keşif İşleri

 • Yapı Yönetimi ve Şantiye Tekniği

 • Yapı Tesisat Bilgisi ve Yalıtımı

 • Mukavemet

 • Yapı Malzemeleri

 • Beton Teknolojisi

 • İş Sağlığı ve Güvenliği Yapı Bilgisi

 • Boya Teknolojisi

 • Bilgisayar Destekli Tasarım

 • Malzeme Bilimi

 • Mesleki Deneyim I, II

 • Proje I, II

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü için, ülkemizde bir üniversitede ve iki tercih seçeneğiyle kontenjan açmış bulunuyor. Bu nedenle 2020 yılı itibarıyla, sadece bir üniversitenin taban puanı ve başarı sırası mevcuttur.

Bölümünün 2020 yılındaki tek taban puanı, Konya Teknik Üniversitesine aittir. Kontenjanı 30 olan bu seçeneğin taban puanı 173,44076 ve başarı sıralaması da 1737191 olarak açıklanmıştır. Aynı üniversitede KKTC uyruklu adaylar için açılan 1 kişilik kontenjan dolmamış ve bu seçeneğin taban puanı oluşmamıştır. 

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Nedir?

Yapı Yalıtım Teknolojisi, mimarî yapıların yalıtımı konusunda çağdaş standartlara uygun eğitimleri veren bir ön lisans programdır. Ülkemizde 2020 yılı itibarıyla bir devlet üniversitesinde bu bölüm için kontenjan açılmıştır. Bu bölümü tercih etmek isteyen adayların, yükseköğretime giriş sınavına ait TYT puan türünü kullanmaları gerekiyor. Bölümün amacı, yalıtım teknolojisi alanındaki teknik eleman ihtiyacını karşılamak ve modern teknolojileri kullanabilen teknikerler yetiştirmektir.

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü mezunları; hem kamu ve hem de özel sektördeki inşaat ve mimarlık firmalarında çalışabiliyorlar. Mezunlar çalıştıkları yerlerde; yalıtım çalışmalarında kullanılacak malzemeleri hazırlamak ve uygulamakla görevlidirler. Ayrıca yalıtım çalışmalarında çalışacak işçileri ayarlamak da diğer bir görevleridir. Bu alandaki teknikerler, işlerini iş güvenliği ve kalite standartlarına bağlı kalarak yaparlar.

Yapı Yalıtım Teknolojisi Bölümü Taban Puanları ve Sıralamaları Nasıldır?

Yapı Yalıtım Teknolojisi bölümü için, 2020 yılında sadece bir üniversitede iki farklı seçenekle kontenjan açılmıştır. Bölümün bu yılki tek taban puanı 173,44076 ve başarı sıralaması da 1737191’dir (Konya Teknik Üniversitesi). Bu üniversitenin KKTC uyruklular için açtığı kontenjan dolmadığı için, taban puanı ve başarı sırası da oluşmamıştır.

yapı yalıtım yapı yalıtım yalıtım teknolojisi yapı yalıtım teknolojisi yapı yalıtım teknolojisi bölümü yapı yalıtım teknolojisi bölümü (MYO)
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.